14.0

#8
13.0

Kerr, Jelínek a Marko vrátili úder

Tuři všechno vsadili na sedmičlennou rotaci a taženi pět dvojcifernými střelci prodloužili svou naději na první ligovou medaili a také na kvalifikaci o Ligu mistrů, již by si bronzový celek Kooperativa NBL měl zajistit. Jejich vítězství na domácí půdě (83-75) ve druhém utkání o 3. místo mohlo být i mnohem jednoznačnější, ale za stavu 67-46 13 minut do konce se hosté z Pardubic ještě vyhecovali k závěrečnému finiši a po 37 minutách přirazili na 75-70. Blíž je ale domácí nepustili a srovnali tak sérii na 1-1.

Lídrem vítězů byl takřka nestřídající Garret Kerr (19+14 doskoků a 4 asistence za 39 minut), následován Jelínkem (18, trojky 6/4), majitelem dalšího double doublu Markem (13+13 asistencí a 5 doskoků) a Petwayem (12). Za poražené výrazněji kontrovali pouze Kent (25) a Spearman (13), přičemž celý tým Beksy střílel z pole s bídnou úspěšností 36 procent.

Tuři dominovali v procentu dvojek 56 ku 34 (39/22 – 41/14), využili 11 minutých šestek soupeře (17/12 – 28/17, Beksa minula 11 pokusů i v Utkání 1), lepší byli v bodech zpod koše (34-20) a hostům tak patřily především body z brejků (10-23).

Rozhodující třetí duel hostí Pardubice v úterý od 18 hodin.

Svitavy měly doma silný vstup, který svěřili do rukou dlouhých Roseboroa, Jelínka a „falešného podkošového hráče“ Kerra. Beksu v úvodu držel především Spearman a po prostřídání domácích a poklesu efektivity jejich ofenzivy hosté, kteří ztráceli až 18-11, převzali i vedení.

Ve druhé části si ovšem vzali opět slovo dlouzí Turů a Jelínek (dvě trojky), Petway (dvě trojky) a Kerr posunuli skore po 5 minutách na 41-28. Beksa tu za 6 minut dala pouhé 3 body a do kabin odcházela s mankem 10 bodů. Kerr, Marko a Jelínek pak trojkami i body z útočných doskoků zaúřadovali v prvních sedmi minutách třetí čtvrtiny a při ztrátami poznamenaném útoku soupeře dostali Svitavy do trháku 67-46.

Domácí se pak ale začali příliš oddávat trojkám a Beksa se i přes řadu míjených šestek pomalu kopala zpět. A ve čtvrté čtvrtině za to byl patnácti z 18 bodů týmu za prvních 7 minut sólově zodpovědný guard Kent. Jenže za stavu 77-72 37 vteřin do konce udeřil trojkou domácí Slezák a kontra trojka autora 18 bodů v této části Kenta už necelou půl minutu do konce znamenala jen kosmetické snížení.

17:15

Absence Pardubic: křídlo Škranc (zranění), power forward Martin (zranění)

Neděle 20. května může být posledním dnem sezony pro pardubickou Beksu a svitavské Tury a bude záležet na obou týmech, zda na svitavské palubovce tým JIP získá potřebné druhé vítězství, anebo se bronzová série vrátí na pardubickou Dašickou k rozhodujícímu duelu.

Po prvním zápase, který Beksa horko těžko vyhrála 71-65, je zřejmé, že pokud venku nezlepší svůj celkový výkon, lup ze Svitav nebude příliš reálný. Tuři měli v prvním zápase solidní šanci, ale selhávání při střelbě a v útoku celkově je o příležitost na krádež připravilo. Naopak Pardubice musel tradičně spasit až guard Spearman, s průměrem 18 bodů o míle nejlepší střelec play-off ze všech týmů semifinalistů.

Lze přepokládat, že 24 bodů mu Tuři doma nedovolí zopakovat, naopak sami se velmi pravděpodobně dostanou výrazně nad 65 bodů z Duelu 1. Spoléhat se opět budou na svého střeleckého tahouna Slezáka a větší přátelskost domácích obrouček.

Beksa si musí dát velký pozor na to, aby nezopakovala 11 šestkových minel, naopak bude doufat, že se zvládne přiblížit 9 trojkám z domácího stánku. Velkou otázkou bude, zda se domácí dokážou Pardubicím opět vyrovnat na doskoku (včetně toho útočného), a také to, zda si některý z celků výrazněji pomůže z rychlých protiútoků, které byly v prvním měření sil nefaktorem.

Druhý duel série o bronz vysílá web České televize.

Lubomír Růžička (trenér DEKSTONE Tuři Svitavy): „Do domácího utkání musíme jít s mnohem větším enthuziazmem a sebevědomím na útočné polovině, pak pevně věřím, že se ještě do Pardubic vrátíme.“

Tomáš Bartošek (kouč BK JIP Pardubice): „Oproti prvnímu zápasu v sérii potřebujeme zlepšit obranný doskok, odstavování svitavských hráčů. Zmínil bych také důležitost lepší komunikace a rotace v obraně. Několikrát jsme nechali otevřenou pozici Pavlovi Slezákovi, který to nekompromisně trestal a svými trojkami udržel Svitavy ve hře. Naším cílem pro další utkání je nedávat tolik prostoru svitavským střelcům z perimetru, také budeme chtít zamezit domácím hráčům ve skórování z přechodové fáze.“

Atrakce utkání – s Kooperativa NBL na Hrady CZ
Generální partner ligy pojišťovna Kooperativa bude odměňovat věrné fanoušky NBL. Kdo si tak nenechá ujít vyvrcholení letošní sezony pod bezednými koši, ten si k zakoupené vstupence odnese i unikátní kód na zisk jedné vstupenky zdarma k zakoupené vstupence na jeden z osmi festivalů Hrady CZ v hodnotě 500 korun.

Pokud nechcete, aby vám lákavý bonus unikl, kupte si vstupenku na utkání play-off Kooperativa NBL hned teď, v pohodlí a z domova. Díky unikátnímu jednotnému tiketingovému systému Kooperativa NBL vám stačí kliknout na následující odkaz a vybrat si, na který že zápas vyrazíte: nbl.cz/vstupenky.html

Hyundai Genesis za fotku
Chcete si užít víkend v luxusní vlajkové lodi partnera Kooperativa NBL automobilky Hyundai? Hyundai Genesis čeká možná právě na vás! Stačí udělat několik jednoduchých kroků:

1. Vyhledejte před halou vystavený vůz Hyundai a pořiďte si s ním fotku
2. Staňte se followerem @HyundaiCZ na Instagramu
3. Nahrajte fotku na svůj instagramový účest s hashtagem #TvojeHyundaiTvojeHra

Komise složená ze zástupců Kooperativa NBL a Hyundai vybere do konce play-off čtyři vítěze (z každé semifinálové série, zápasů o 3. místo a finále). Vítěz získává Hyundai Genesis s plnou nádrží na víkend. Soutěžící na 2. - 5. místě se mohou těšit na basketbalový míč a vstupenky na utkání reprezentace v kvalifikaci MS 2019 v Pardubicích (29.6. proti Finsku, 2.7. proti Bulharsku).

Už nikdy nepřijdete na zápas pozdě

Stane se vám, že někdy zmeškáte rozskok zápasu svého oblíbeného týmu? Nebo jste dochvilní a chodíte všude včas? Ať je to tak nebo tak, bez hodinek se neobejdete. Teď si navíc můžete vybrat hodinky Lotus podle vlastního vkusu a se slevou 15 procent. Na každé elektronické či tištěné vstupence najdete unikátní kód, který Vám umožní využít výše zmíněnou slevu na nákup značkových hodinek Lotus v e-shopu www.lotus-hodinky.cz.