35.0

#12
13.0

104. Beksa zchladila žluté peklo!

Jaký to obrat o 180 stupňů v zatím na hlavu postavené semifinálové sérii! Pardubická tlupa se ze štvané zvěře během 72 hodin nebývalým způsobem proměnila v hladové lovce s krvavýma očima. Jako by šlo o úplně jiný tým, než ten, co se za dva domácí zápasy protrápil k 69 a 60 bodům. Ve žlutém opavském pekle Východočeši ve třetím díle série explodovali 104 body a do opavského stánku zaseli virus rozčarování po triumfu 90-104. Tímto úctyhodným skore, zcela se vymykajícím defenzivnímu charakteru play-off, snížili na 1-2 a nakročili tak rázně zpět do série. S o to větším očekáváním se bude hrát pondělní mač číslo 4, opět na horké půdě Slezanů, v horkém nedělním večeru zchlazené zmrtvýchvstalou Beksou.

Ta na úspěch založila už nástupem do zápasu, kdy se na skore 6-12 podílel 9 body mikrovlnný power forward Švrdlík, jejž doprovodil trojkou i asistencemi křídelník Pandula. A když se domácí, kteří v prvním dějství ani jednou úspěšně neudeřili z trojky, na čtyři minuty zcela odmlčeli, po trojce Kenta, šestce a další trojce stejného hráče po nesportovním faulu domácího Vlčka, už hosté vedli 10-25. Za prvních 8,5 minuty tak byli skoro na polovině své produkce z Utkání 2! A z tohoto trháku těžili prakticky až do konce zápasu, byť Opava, jež až po 14 minutách posadila do obruče svou první trojku, za posledních 6:30 první půle stihla pět obloukových projektilů a i díky ztrátám hostů a 15 poločasovým bodům playmakera Klečky se dostala až na 46-47.

JIP si ale počkal na další liché dějství. Ve třetí čtvrtině (10-28) udeřil podruhé a zápas v ní definitivně rozhodl. Dál účinným zavíráním podkošového území, které v jeho podání téměř neexistovalo v Zápase 2, nutil odkládat každý nájezd rozehrávače Šiřiny, ale i většiny jeho spoluhráčů a opavští střelci na perimetru až na výjimky své pozice nevyužívali, nebo s palbou místy i váhali. A trojkovou bilanci domácích 35/9 Beksa mohla unést.

Hosté navíc až do hektického závěru pravidelně čistili obranný doskok a celkově boj o odražené míče ovládli podruhé v řadě (31-49). Při tentokrát nebývale přísném, jako by na balet nastaveném, metru sudích, který postupem zápasu čím dál víc zvyšoval hněv v hledišti, navíc těžili ze spousty nabídnutých trestných hodů. Řada hráčů na obou stranách pak končila buď vyfaulováním, nebo s velkým množstvím osobních chyb a pro kouče se stal střídací proces alchymií hodnou mistrů.

Pardubičtí znovunalezli sebevědomí z dlouhodobé části, což snad nejvíc bylo patrné na rozehrávači Půlpánovi, který se nebál tvořit s míčem, posílal pasy na alley-oopy pivotům, nebo zbavil míče soupeře Kouřila, aby na druhé straně kurtu zakončil úspěšně z brejku. Účinně tentokrát napadali koš Kent, Spearman i Pandula, naopak domácí při vnicích nejednou přicházeli o míče a zahazovali zakončení i z dvojtaktů, což se jim v prvních dvou utkáních stávalo výjimečně. Navíc minuli i deset trestných hodů z 29 pokusů (hosté 37/27).

Ohromný rozdíl byl ve třetím zápase v produkci dlouhých: zatímco domácí (včetně Zbránka) se složili na 16 bodů (Gniadek 2, Bujnoch a Kvapil po 4), trio hostů dosáhlo na 43, když ve svých 25 minutách exceloval zejména Kohout (26+13 doskoků).

Po 30 minutách se skore 56-77 a poměrem doskoků 20-38 se zdálo být již hotovo a podobně to vypadalo ještě pět minut do konce, než Opava začala poslední nápor, který ji přivedl na rozdíl 11 bodů. Už dvě minuty do konce zkusila i variantu s taktickými fauly, ale Pardubickým se tentokrát ruce nerozklepaly a tak mohli oslavit dokonce stovku bodů na půdě soupeře, kde se v bouřícím a neúnavně povzbuzujícím hledišti shromáždilo 1700 fanoušků.

Vítěze vedle Kohouta vedli i Kent (21 za 20 minut), Spearman (13) a Pandula (12). V táboře domácích byl lídrem Klečka (23 za 24 minut), následován dalšími rozehrávači Kouřilem (13) a Šiřinou (12+6 asistencí). Beksa těžila z bodů zpod koše (38-50), z bodů z druhých šancí (8-17) i z bodů lavičky (40-55), měla efektivnější trojky (35/9 – 19/7) a víc si pomohla z trestné linie.

Petr Czudek (kouč BK Opava): „My jsme dnes nebyli v zápase. Všude jsme byli pozdě, byli jsme svázáni představou, že bychom mohli vést nad Pardubicemi 3-0. Špatně jsme začali, dovolili jsme soupeři odskočit na dvouciferný rozdíl. Do poločasu jsme se vrátili do zápasu, ale třetí čtvrtka, to byl zase z naší strany propadák. Bojovali jsme, ale to bylo dnes na soupeře málo. V podstatě jsem i rád, že jsme zase na zemi a zítra předvedeme jiný výkon.“

Tomáš Bartošek (kouč BK JIP Pardubice): „Nám dnes vyšel nástup do obou poločasů. Domácí sice snižovali ke konci druhé čtvrtky, ale ve třetí čtvrtině jsme opět odskočili a vcelku s přehledem vyhráli. Oproti utkáním v Pardubicích se nám lépe vedlo v útoku.“

Radek Nečas (power forward BK JIP Pardubice): „Dnes jsme dobře začali a zaskočili domácí koncentrovaným výkonem. Dobře jsme bránili a v útoku jsme se na rozdíl od domácích zápasů trefovali z dálky. Domácí nás před poločasem téměř dorovnali, ale třetí čtvrtka se nám opět povedla a bylo rozhodnuto.“

Kryštof Vlček (křídlo BK Opava): „Hodně jsme chtěli, ale to bylo dnes na Pardubice málo. Byli jsme křečovití a nepřesní v detailech. Nestíhali jsme v obraně a v útoku neproměňovali téměř jisté šance. Zítra musíme odvést mnohem lepší výkon.“

18:00

Absence Pardubic: křídlo Škranc (zranění) a power forward Martin (zranění)

Pro Pardubice i domácí Slezany v neděli od 18 hodin v Opavě nadejde absolutně klíčový zápas semifinálové série. Pro domácí by výhra znamenala už téměř dotýkání se finálových bran, neboť zvrátit stav 0-3 by pro Beksu už byl nadlidský úkol. Proto pro záchranu nadějí na své první finále dějin samostatné české ligy musí ve stánku soupeře bezpodmínečně uspět.

V prvním vzájemném střetu sezony to dokázala, v minulé sezoně tam vyhrála ve všech třech případech. Letošní sestava Opavy je ovšem nejúdernější za poslední roky a pro Beksu bude další dobíjení jejího kurtu velice těžké. Už proto, že se dá očekávat hodně velká návštěva domácích tifosi.

Slezané budou bezpochyby chtít navázat na první dvě defenzivní představení venku, jež v útoku se trápící Bekse (15 a 20 ztrát, trojky 18/3 a 19/3, dvojky v Zápase 2 39 procent) dovolila jen 69 a 60 bodů. Ve druhém utkání hosté navíc jasně dominovali v bodech zpod koše (o 20 víc než Pardubice) i z protiútoků (o 10), což bylo v prvním případě dané pardubickou obranou vytaženější na perimetr a ve druhém záplavou soupeřových ztrát. V prvním zápase navíc Opava sebrala víc doskoků, včetně těch útočných (19 ku 13), což se změnilo až v Zápase 2, kde už Beksa na doskoku vládla.

Právě bitva na doskoku vedle míry ztrátovosti a úspěšnosti z pole Pardubic bude patřit mezi klíčové faktory i v Utkání 3. V případě Beksy bude důležité, aby své výkony významně pozvedly hlavni opory. Zatím žádná z nich nepředvádí v sérii konzistentní výkony a za dvě utkání se celkem jen 4 hráči dostali aspoň na 10 bodů. Opava měla takových výkonů šest. A pokaždé to s výjimkou Šiřiny byli jiní hráči.

Při faulových potížích prvního power forwarda či pivota Gniadka ve druhém duelu skvěle double doublem zaskočil náhradník Kvapil, který byl se 17 body top skórerem týmu. Slezané nicméně Gniadka potřebují na hřišti co nejvíc, a tím směrem na něj bude apelovat i kouč Czudek. Jeho 18 a 15 minut s 5 a 4 fauly sice Opavě v Pardubicích dvakrát prošlo, ale potřetí už by tomu tak být nemuselo, a to i při zatím fungující zastupitelnosti hráčů.

Domácí fanoušci budou určitě spoléhat na další velký výkon svého krále Jakuba Šiřiny, jemuž patřil Zápas 1, a ve druhém kupodivu mohl během dobře se vyvíjejícího utkání dost odpočívat a do hry se vracel, až když se Beksa začínala kutat ve skore nebezpečně zpět. Pardubice na svého spasitele stále čekají. Najdou-li ho na půdě soupeře, budou o krok blíž ke snížení v sérii.

Petr Czudek (kouč BK Opava): „Vedeme 2-0 a je jen na nás jak s tímto výsledkem naložíme. Viděli jsme v Pardubicích, že ne vždy je domácí palubovka výhodou. Budeme-li pokračovat ve výkonech předváděných v Pardubicích, máme šanci na úspěch. Věřím v podporu našich fanoušků, kteří nás nenechali o samotě ani v Pardubicích, a přijeli nás podpořit v hojném počtu, za což se před nimi skláním.“

Kryštof Vlček (křídlo BK Opava): „V Pardubicích jsme nechali na palubovce všechny síly, ale do neděle zregenerujeme a půjdeme na to opět se vší silou. V Pardubicích jsme předvedli, že jsme kolektiv a to chceme potvrdit i před domácími tribunami.“

Tomáš Bartošek (kouč BK JIP Pardubice): „Řekli jsme si, že se budeme soustředit pouze na nejbližší utkání, které nás čeká, tedy na zápas číslo 3. V něm musíme jít krok po kroku. Koncentrovat se na každou jednu čtvrtinu, na každou jednu obranu a na každý jeden útok. Budeme chtít navázat na dobré pasáže z domácích utkání. Hlavně na obranné polovině hřiště jsme dokázali předvést, že umíme být velmi kompaktní a na to budeme chtít ve třetím zápase navázat.“

Atrakce utkání: vystoupení roztleskávaček, poločasová ukázka dovednosti opavských přípravek.