14

#12
11.0

Vítězství na 93 střel!

Zápasový lídr podkošových stachanovců Kamil Švrdlík si odfoukl a jednoznačně to potvrdil. Mít 93 střeleckých pokusů, o 21 útočných doskoků a dokonce 36 střel z pole víc než soupeř, to už je na jeden 40minutový zápas vážně dřina. Beksa však i při drtivé této převaze vedla po třech čtvrtinách jen 77-67 a v burácející Dašické stále nebylo nic jasného. Až start posledního dějství s rychlým jumpem Welsche, následným chybným výhozem Ústí, trojkou domácího Potočka a další ústeckou ztrátou už při 15bodovém manku definitivně sebrala hostům vítr z plachet.

I když dva nejaktivnější sluneťané Robinson se Singletarym se ještě nějakou dobu snažili o nemožné, rozjeté domácí už nešlo zastavit a po domácím vítězství 99-82 tak stojí výhru od semifinále s Opavou. K tomu však bude ještě hodně složitá cesta, neboť opět efektivně hrající Pandy budou doma – s plnou halou v zádech - kousat mnohem víc.

Pátý zápas vybočoval ze série různými aspekty. Vlastní produkcí se v něm – ani přes několik startování – neprosadil pardubický hrdina čtvrté bitvy Spearman, naopak velkou show ukázal jiný Američan, tentokrát ale v ústeckém dresu. Donald Robinson se dokázal i přes tučné obranné výpomoci dlouhých hráčů soupeře dostávat k úspěšným nájezdům, jako by nic nebylo snadnějšího, trefoval se z oblouku i přes ruce obránců, nebo od koncové čáry prakticky zpoza desky. Žádná pozice pro něj nebyla dost složitá. Tentokrát ale jeho hra na rozdíl od minulých zápasů nevycházela tolik z toku týmových akcí, ale musel se do zakočení nutit od samého začátku.

Brzy totiž bylo zřejmé, že bez jeho kouzelnických kousků by SLUNETĚ ujel vlak mnohem dřív, než k tomu nakonec došlo. Nejblíž k jeho 29 bodům (z pole 14/10) byl další americký guard Singletary s 11 body. Byl tedy skoro zázrak, že po 30 minutách byl ve skore rozdíl jen 10 bodů.

Důvod ležel v doma opět prachbídné střelbě trojek (24/4, do půle 11/0) a dlouho i neslavné palbě distančních dvojek domácích. Ty však spasila síla ve hře dolů. V první půli trefili záplavu košů po útočných doskocích (14 bodů ze 14 doskoků), další trefy přidali i s fauly a krok za krokem tak demoralizovali defenzivu soupeře. Navíc se zdálo, že tentokrát mnohem chytřeji pronikali k podkošovým zakončením (16 bodů dali zpod koše už v 1. čtvrtině), míč si i v lese pandích těl podávali umně a především bez ztrát (5 za celý zápas proti 14 hostů), k čemuž se postupně dopracoval i Spearman, a jeho tým tak získával body, fauly anebo alespoň doskoky, a to i skrze své rozehrávače.

SLUNETU dlouho držely ve hře trojky, hned pět jich z většinou dobrých pozic trefila v první čtvrtině, kterou ještě vyhrála. V úvodu druhé pak propásla svou největší šanci v utkání, když za stavu 25-32 ztratila dva míče a dvakrát minula zpod koše, a při hluchém úseku domácích zavrhla možnost jít na deset a více bodů. Beksu pak vrátil sedmibodovou erupcí Nečas, který navíc ve 22. minutě trefil i první trojku svého týmu a pak se Beksa ze šestek dostala už na 14bodové vedení, když za prvních 3:20 třetí čtvrtiny stihla 13 bodů. Hosté tu nabalovali fauly dlouhých hráčů (Šteffel i Votroubek po 4), na power forwarda musel z křídla i Šmíd a Severočeši byli naposledy poblíž za stavu 71-67 12 minut do konce. Beksu, která už po 30 minutách nasbírala 25 útočných doskoků, už ale nešlo zastavit.

Jejími hlavními muži byli Švrdlík (18+9 doskoků), Pandula (18+9 doskoků), Welsch (12+8 asistencí/0 ztrát a 8 doskoků) a Kohout (11+11 doskoků). Hostům patřily trojky (4-10) a také šestky (17-24), domácí ale na celé čáře vyhráli z dvojek (35-14), útočných doskoků (28-7), bodů z nich (21-6) a samozřejmě i díky produkci zpod koše (56-22).

Tomáš Bartošek (trenér BK JIP Pardubice): „Jsme rádi za dosažený výsledek a předvedenou hru. Čísla jasně hovoří pro nás: o 20 útočných doskoků víc, téměř o 40 střel z pole víc než soupeř... Zlom v utkání byl v našem vstupu do 3. čtvrtiny, kdy jsme natáhli vedení na 15 bodů. I když se hostující tým trojkami dostal pod 10 bodů, nezpanikařili jsme a do konce čtvrtiny jsme znovu vytáhli náš náskok na 10 bodů, pak už jsme si utkání pohlídali. Jsme rádi za týmový výkon, o body se podělilo hodně hráčů. Pracovali jsme velmi dobře v obraně i v útoku. V neděli pojedeme do Ústí s patřičným sebevědomím ukončit sérii.“

Ondřej Kohout (power forward BK JIP Pardubice): „Pro nás je to strašně důležité vítězství, jak psychicky, tak samozřemmě i výsledkově. Bylo to ubojované vítězství, stejně jako v předchozích zápasech jsme neměli nijak skvělé procento, ba naopak, bylo dost špatné, pokud jde o střelbu z dálky, ale bojovností a doskoky jsme to vybojovali. Pro nás je to velká vzpruha. V minulém zápase v Ústí nás s prominutím vytáhl z hnoje Brandon Spearman, který dal 35 bodů, dneska jsme se o to podělili všichni. Teď musíme urvat čtvrtý bod v Ústí.“

Antonín Pištěcký (trenér SLUNETA Ústí): „Bohužel, to, o čem se bavíme celou sérii - obranné doskoky - se nám dneska naprosto vymklo z rukou. Domácí měli 93 střel, to je neuvěřitelné, asi nikdy jsem to nezažil. I kdybychom se rozkrájeli, tak s tím nic neuděláme, tam je potřeba hledat začátek i konec zápasu. Víc k tomu nemá cenu říkat. Pardubice se poprvé v sérii ujímají vedení, v neděli se vrací série k nám do Ústí a my uděláme všechno pro to, abychom se sem ještě jednou vrátili.“

Filip Šmíd (forward SLUNETA Ústí): „Největší rozdíl je v doskocích. Pardubičtí nás přeskákali úplně neuvěřitelným způsobem, tam bych hledal důvod, proč nám dali skoro 100 bodů a proč se nám je nepovedlo ubránit na méně bodech. Na to se musíme zaměřit, musíme důsledněji a ve více lidech chodit na obranný doskok, protože pod košem mají Pardubice velkou sílu. Když tohle zastavíme, tak myslím, že s námi ještě budou mít doma problém.“

18:00

Absence Pardubic: křídlo Škranc a power forward Martin (oba zranění)

SLUNETA musí být za stavu 2-2 vlastně docela naštvaná. Vedle dvou výher totiž jednou padla o bod a podruhé o dva, když pokaždé měla poslední útok na potenciální triumf. Při troše stěstí mohlo být už v této čtvrtfinálové sérii hotovo, což by bývalo znamenalo jednu z největších senzací ligy poslední dekády. I remíza po 4 bitvách, v nichž se favorit místy sotva sbíral z pandích direktů, je ale nemalým překvapením.

Ústí si za stavem 2-2 došlo díky třem výborným výkonům v obraně, dvakrát vyrovnanými čísly na doskoku a také kolektivními představeními v útoku, kde pokaždé vystoupí z řady někdo jiný. Hlavní ale je, že si SLUNETA v ofenzivě ví rady – když má volnou dálnici do koše, využije ji, když si Beksa vypomůže, letí míč na někdy i úplně volného střelce na trojce. Lídr týmu Pecka je stále schopen unikat na svou o řád silnější levou ruku a jeho tým především – neztrácí.

Nejhůř byl na tuctu ztrát a průměr za 4 zápasy má pouhých 10. A to musí být pro soupeře, závislého na přechodové fázi, už docela frustrující. Beksa se pak často, nebo v některých zápasech prakticky vůbec, nedostává ke snadným brejkovým bodům. Kromě prvního utkání se až v tom čtvrtém dopracovala k větší porci, dokázala se prosazovat i hned po obdržených koších a tím se útok, který navíc také mnoho neztrácí (průměr 11,5), celkově zlepšil.

Pardubická ofenziva se zatím nemůže obejít bez svého lídra Spearmana, který v sérii zařídil už 82 z 301 bodů týmu, tedy přes 27 procent. Byl to on, kdo 35 body přivedl tým k výhře ve čtvrtém utkání, kdo vsítil vítězný koš v Duelu 2, a ke komu se tým nejvíc obrací, když mu teče do bot. Nikdo další s menší výjimkou Kenta není sto na společný stůl konzistentně přispívat. A tuhle nerovnováhu Beksa potřebuje vyspravit (chybí tu i 36procentní trojky více než 11bodového power forwarda Martina, v ústeckých zápasech hrál také jen dvakrát po 11 minutách playmaker Půlpán), zejména nebude-li Spearman ve svém obvyklém laufu. Dovnitř vymezeného území se umně stahující Ústí navíc už po dnech oddychu Američanovi nejspíš další explozi nedovolí.

Právě v obraně zatím SLUNETA vypadá překvapivě lépe než favorizovaný soupeř. Beksa Pandám nabízí až příliš neztížených průniků ke koši, kde na rozdíl do soupeře chybí „hasiči“ pro případ, že první hráč na perimetru je obejit, po cloně i bez ní. Krytí vymezeného území musí JIP zlepšit, aby mohl pomýšlet na postup. K němu má nyní stejně daleko jako Ústí, které je však v psychické výhodě, neboť se s ním nepočítalo.

Pátý duel na pardubické Dašické vysílá od 17:50 web ČT.

Tomáš Bartošek (kouč BK JIP Pardubice): „Každý ví, že připsat si třetí bod za vyrovnaného stavu 2-2 je velmi důležité. Už to samo o sobě je zásadní motivací před pátým utkáním série, zvlášť doma, před našimi fanoušky, kde chceme předvést co nejlepší výkon. Pozitivem je, že jsme se ve čtvrtém utkání uvolnili v útoku. Padly nám střely z dálky, byli jsme úspěšní i ve hře do vnitřního prostoru a skore tomu odpovídalo. Hned od začátku jsme se také snažili o rychlejší přechod dopředu, což se nám dařilo, dali jsme několik jednoduchých košů z rychlých protiútoků - i po obdrženém koši - a v tom budeme chtít pokračovat i v dalším průběhu série. Co si naopak musíme pohlídat, to jsou laciné koše Ústí, které často skóruje vniky pod náš koš po akcích 1 na 1. Potřebujeme si v těchto situacích lépe vypomáhat. Další důležitá věc je konstantnost našeho výkonu. Nemůžeme si dovolit výpadky, kdy vedeme například o 8 bodů a poté se propadneme do minusového skore.“

Stanislav Votroubek (forward a asistent SLUNETA Ústí): „Jak se dalo čekat, Pardubice nic nevzdaly a ve čtvrtém zápase vyrovnaly na 2-2, nedokážu si představit, co by se stalo, kdybych tu poslední střelu dal, to by fanoušci tu SLUNETU asi doopravdy zbourali. Každopádně jsme si dokázali, že s Pardubicemi jsme schopni hrát a každé utkání je víceméně vyrovnané a vždy ho rozhodnul nějaký faktor X - jednou to byla naše obrana, jednou doskoky soupeře, jednou Spearman. A to je dobře, je to play-off a takhle to má vypadat, skvělé atmosféry v obou halách, skvělé týmové i individuální výkony a nejinak tomu bude i v Pardubicích. My si musíme pohlídat ten doskok a budeme mít šanci na úspěch.“

David Šteffel (pivot SLUNETA Ústí): „My si tuhle sérii užíváme se vším všudy, dvakrát jsme dokázali Pardubice zaskočit a dvakrát jsme byli hodně blízko. Teď už asi žádný tým nemá čím moc překvapit, hráči se znají, vědí jak které akce bránit, a bude to opět boj, který může skončit tak, či onak, ale jedno víme určitě, a to, že se série ještě vrátí do Ústí, takže nejsme pod žádným tlakem a můžeme a hlavně chceme překvapit, a to by měla být naše psychická výhoda.“

Atrakce utkání: vystoupení cheerleaders IM CHEER Pardubice a taneční skupiny Alfafitness Pardubice, soutěže o batoh od partnera utkání KYB Chrudim, o medovník od kavárny Nano café, o vstupenky do Aquacentra Pardubice a klubové suvenýry.