32

12
7

Z pekla štěstí Beksy!

Běžela už poslední půlminuta a Beksa balancovala na okraji propasti. Ztrácela 74-75 a jen vteřiny ji dělily od katastrofy v podobě stavu 0-2 v sérii po prvních domácích zápasech. Po timeoutu si však vzal střelu ze střední vzdálenosti na starosti vedle Panduly jediný další muž bez nervů – Brandon Spearman. A jumpem z dobré pozice poslal svůj tým do vedení.

Jenže pořád ještě zbývalo 13 nervydrásajících sekund. Slovo si vzal ústecký šikula Robinson, který však svůj nahozený floater neproměnil. K odraženému míči se ale dostal centr SLUNETY Šteffel, který vypustil zpod koše další pokus, ale ani ten v koši neskončil. Hosté se ještě zle čertili, protože si žádali faul, na výsledku už to však nic nezměnilo a Beksa vyvázla ze dvou domácích utkání s nakonec ještě lichotivým stavem 1-1.

Zápas do velké míry kopíroval Duel 1. Klidněji, soudržněji a nebezpečněji působící Pandy využily prvotní ofenzivní marnosti soupeře k úniku z 8-7 na 8-18. Domácí se pak jako horníci zavalení v dole kopali na povrch a silou vůle se ze stavu 11-22 probili zpod koše šňůrou 14-0 na 25-22.

Beksa už do půle měla o 13 střel víc a drtivou převahu na útočném doskoku (11-0), ovšem v kolonce bodů z druhých šancí svítila titěrná číslice 3. Jedinou trojku z 12 pokusů týmu trefil Spearman a při disciplinované, neztrátové hře SLUNETY zcela chyběly i body z brejků.

Až do konce už pak bylo skore vyrovnané a uměrně s tím se zvyšovala nervozita domácích, již odmítali jen dva muži – Pandula (17) a Spearman (22, trojky 7/4), kteří se postarali o 31 ze 44 bodů týmu ve druhé půli a udrželi jej tak při životě, byť i Američan dvě minuty do konce za stavu 70-70 podlehl tíze okamžiku minutím dvou trestných hodů.

Ústí, jež při zavření rozehrávače Šotnara (1 bod) nejvíc sytilo trio Šteffel (16), Singletary (15), Pecka (14), se snáz dokázalo dostávat na trestnou linii a na body odsud vyhrálo 7-16. Domácí minimálně využili ukrutné převahy na útočném doskoku (18-3), když z druhých šancí vsítili jen 10 bodů a celkově zpod koše vyhráli pouze 30-22. O 17 větší počet pokusů z pole znehodnotila zejména do poločasu jen 32procentní střelba. Naopak příslibem pro tým může být 6 trojek z druhé půle.

Tomáš Bartošek (trenér BK JIP Pardubice): „Po celé utkání jsme měli velkou energii, bojovali jsme, rvali jsme se o každý míč, což se nakonec vyplatilo. Je to vybojované utkání, pro nás nesmírně důležitý bod. Dobře jsme bránili, chodili jsme na doskok a to se nám vrátilo v tom, že jsme v útoku proměnili i některé těžké střely a to nás dovedlo k vítězství.“

Radek Nečas (power forward BK JIP Pardubice): „Bylo to stejně těžké, jak vypadá i výsledek. Mohlo se to překlopit na obě strany, víc štěstí jsme měli my. Myslím si, že dnes jsme daleko agresivněji bránili, i v útoku to bylo lepší, ale my se musíme zaměřit na to, aby na hřišti všech pět hráčů vědělo, co hrajeme, protože chvílemi jsme se tam motali a to byly úseky, v nichž jsme ztratili mírné vedení, které jsme měli.“

Antonín Pištěcký (trenér SLUNETA Ústí): „Odehráli jsme velice dobré utkání. Nepodělali jsme se z toho, věděli jsme, že pardubičtí hráči na nás po včerejším nemastném neslaném výkonu vlétnou, že budou mnohem agresivnější. Makali jsme, dřeli jsme a i přes obrovský hendikep na doskocích jsme opět udrželi domácí pod 80 body. Šli jsme do koncovky a ta dopadla, jak dopadla... Ať si každý udělá obrázek sám, pro mě jsou kluci dneska vítězi, byť Pardubice mají na svém kontě o bod víc.“

Stanislav Votroubek (forward SLUNETA Ústí): „Pardubice jsou jeden z nejlepších týmů u nás, ale stejně jako včera jsme se s tím znovu popasovali dobře. Některé věci bohužel moc neovlivníme, ale klidně to mohlo být 2-0 pro nás. Myslím, že rozhodlo štěstí v závěru - Don Robinson nedal nájezd, což byla de facto poslední střela.“

18:00

Absence Pardubic: křídlo Škranc (zranění), power forward Martin (zranění, sezona už pro něj skončila)

Po ráně na solar, inkasované v úvodním duelu loňského semifinále s Děčínem na domácí půdě, se už Beksa v sérii nevzpamatovala. Po letošním repete od jiných Severočechů už ve čtvrtfinále musí věřit, že tentokrát se zvládne z dosud největší senzace letošního play-off sebrat včas.

To hlavní, co druhý tým dlouhodobé části bude potřebovat dokoupit, je sebevědomí. Nervozita byla na týmu po nevydařeném vstupu až příliš patrná a ve druhé půli odmítaly při stále víc namoklé střelecké dece zamířit do koše i ty nejotevřenější střely.

Větsina ofenzivy se při nahánění až 12bodového manka ve druhém poločase odkládala – jako dřív na Autreyho či Burnetta – do rukou Spearmana, případně Kenta, a když nedávali ani oni, zůstávali domácí s prázdnýma rukama. Přitom třeba silově vybavený power forward Švrdlík při dotahování v jedné situaci snadno zatlačil před úspěšným zakončením „tenčího“ Votroubka až za koš, ale podruhé se už k takové situaci nedostal.

SLUNETA nicméně podkošové území  umně zacpávala a Beksa střelbu ze střední nebo dlouhé distance potřebovat bude, byť na trojky v sezoně nijak zásadně nespoléhá, stejně jako SLUNETA. Ta ale Pardubice dohnala k až 34 pokusům, naopak na trestné linii měly Pandy ran dokonce dvakrát více, a to se venku cení obzvlášť. Na druhé straně domácí si pouhé 3 šestky za první půli už nemohou dovolit opakovat.

K většímu tlaku na koš ovšem budou potřebovat opět větší počet útočných doskoků (v prvním utkání 15), od nichž se je SLUNETĚ ve velké části Zápasu 1 dařilo odřezávat.

A pak je třeba zmínit i nečekanou hvězdu Utkání 1, rozehrávače Ústí Michala Šotnara. Ten podal mistrovský výkon, tým s ním fungoval nejefektivněji, a pokud mu budou i dál padat trojky, bude trvalou hrozbou, s níž si však Beksa i tak musí poradit mnohem lépe než v prvním zápase, kde i obrovské komunikační chyby obrany dávaly Šotnarovi zcela otevřené pozice.