10
8

Spearman doručil v dalším dramatu!

Tahle série není pro kardiaky a slabé povahy, přesto si čtvrtým duelem série chtělo nechat pocuchat nervy více než 1200 fanoušků ve vibrujícím ústeckém stánku. A milovníci této adrenalinové série si i tentokrát přišli na své…

Rozbíhala se už poslední minuta bitvy, když hosté z Pardubic, kteří by se v případě porážky ocitli už jednou nohou nad propastí, vedli s už zdánlivě jistým náskokem 84-91. Jenže tahle jistota začala 50 vteřin do konce mizet rychle jako pára nad hrncem. Domácí playmaker Singletary najel po cloně, vynutil si faul a snížil na pět. Míč agresivně zdvojující SLUNETA pak vynutila ztrátu Kenta a Šotnar se vzápětí poděkoval za otevřenou dálnici až k zařízení nájezdem s faulem (89-91).

Do konce zbývalo 32 vteřin, ale hosté v dalším útoku nedokázali v limitu odpoutat pořádnou střelu a Pandy tak měly ještě šanci na prodloužení, nebo dokonce na výhru. Byli však už bez timeoutu a Šotnar musel 8 sekund do konce rozjet akci až zpod vlastního koše. Míč ovšem poměrně snadno dostal na veteránského snajpra mnoha podobných bitev Stanislava Votroubka. Ten nechal z levých 45 stupňů přeletět dobíhajícího Nečase a odpoutal trojku, během jejíhož letu se na pardubické lavičce zastavoval tlukot nejednoho srdce. Míč však narazil jen do obruče a ústecká hala zklamaně vydechla. Série se vrací po porážce SLUNETY 89-91 do města perníku za stavu 2-2.

A Beksa za to musí děkovat především jednomu muži – americkému zabijákovi bez nervů Brandonu Spearmanovi. Ten zajistil 21 ze 40 bodů týmu ve druhé půli (11 ve čtvrté čtvrtině) a celkem 35 body ochránil svůj tým před katastrofou v podobě manka 1-3 na utkání. Trefil všechny své 4 trojkové pokusy, všech 7 šestek a na 35 bodů mu stačilo jen 17 ran z pole a pouhých 29 minut (už po první čtvrtině měl navíc 2 fauly)!

Zápas se v úvodní čtvrtině zvrhnul v nečekanou přestřelku (30-28), když hostům vynechávaly výpomoci po clonách nebo obejitích hráče na perimetru. Velká díra se v jejich vymezeném území objevuje v sérii až příliš často a ostře kontrastuje se „zalesněnou ústeckou bednou“, kde je vždy připraveno jedno, nebo dvě další těla, pokud se do těchto prostor nějaký východní nájezdník vůbec dostane. Připomíná to defenzivu Olympiacosu Pireus v nejlepší formě a snadná podkošová zakončení Beksy byste napočítali na prstech jedné ruky, přičemž Ústí ji předčí i v umné pickandrollové hře. Tohle ostatně potvrdila i jako noc a den se lišící dvojková bilance obou týmů: 33/22 (do půle 17/14) – 53/24.

Hosté navíc opět pod mikroskopem museli hledat jakékoli body z brejků. Po obranných doskocích s rozjezdem akcí příliš váhají a SLUNETA jich absolutní minimalizací svých chyb a neuvážených střel ani mnoho nenabízí.

Favorit nicméně podruhé v sérii výrazně vyhrál doskok (28-40, v útoku 4-15), dominoval v bodech z druhých šancí (4-18), měl o 12 střel víc, k tomu i produktivní trojky (18/8, domácí opět lepší s 26/11), lepší šestky (12-19) a stejně jako domácí málo ztrácel (10-8).

I tak ale hostům po třech trojkách domácích (2 Svejcar, 1 Šteffel) utekl po vyrovnaném poločase start třetí čtvrtiny a za stavu 71-61 po několika minelách zpod koše vysílali signály S-O-S. A tak muselo být opět taženo číslo S(u)pearmana, který tým díky řadě minutých střel Pand přivedl do koncovky s osmibodovým vedením. Trefoval hodně těžké trojky, najel s klaksonem útoku a potvrdil roli Muže utkání, jejž až z velkého odstupu následoval 12bodový Kent.

Domácí překvapivě hodně potáhl autor 19 bodů Svejcar (trojky 4/3), jejž doplnili Pecka (15) a Šotnar (14, trojky 8/3). Celý základ Slunety byl dvojciferný a postaral se o celkem 10 trojek.

18:00

Absence Pardubic: křídlo Škranc a power forward Martin (oba zranění)

Před oběma soupeři je naprosto stěžejní zápas série, který může favorizovanou Beksu postavit už zády ke zdi a naopak překvapivě kompaktní a sebevědomou SLUNETU může už přiblížit na dosah senzačního postupu.

Pandy se v neděli podruhé ze tří zápasů vyrovnaly soupeři, který byl v této disciplíně v sezoně druhý nejlepší, na doskoku, v útoku byly dokonce o jeden lepší (10-9) a už to bylo jejich první dílčí vítězství. Za další lze považovat takřka vynulování rychlých protiútoků protivníka, který se i podle svého kouče Bartoška o řadu těchto příležitostí připravil vlastními chybami. A trumfovým esem pak byly pro Ústí trojky. Tým, který v sezoně zaznamenával 7,4 trefy na utkání, se ve třetím duelu série vzepjal na 12 zásahů z pouhých 26 pokusů, když se trefilo hned 7 různých mužů.

Když do mixu přidáte i malý počet ztrát v celé sérii (11, 7 a 12) a nečekaně neprodyšnou obranu, je na světě i vedení 2-1. Nyní už pod velkým tlakem se nacházející Beksa bude muset vytáhnout všechen um a zbývající energii svých opor, aby nedopustila kritický stav 1-3.