8

#7
12.0

Opava povýšila loupež na double!

Zápas byl sotva 14 minut starý a hlediště v pardubické hale nevycházelo z údivu. Po Duelu 1 se ve městě perníku nečekalo, že se útok domácích nějak zásadně promění, ovšem stav 17-40 po trojce opavského snajpra Jurečky znamenal pro Beksu už stav takřka klinické smrti. Domácí se v závěru poločasu ještě zvednuli a šňůrou 10-1 snížili na poločasových 27-41, což ještě vyvolalo dílčí naději. Jenže většinu třetí čtvrtiny i náhradnická legie Slezanů, bojující na hranici sebeobětování, ale zároveň s ohromným nadšením, nedala soupeři „čuchnout“, a až když váznoucí útok i střelba přivodila snížení Pardubic na hranu deseti bodů, musel 12 minut do konce zpátky na kurt lídr hostů Šiřina.

Domácí se ve čtvrtém dějství ještě dokázali dostat pod manko deseti bodů, ale další nánosy přihrávkových nebo driblérských ztrát spolu s míjením i těch nejvyloženějších pozic jim sebraly šanci stát se pro Opavu skutečnou hrozbou. Trojka Kohouta, třetí a poslední oblouková trefa týmu v zápase, ještě při snížení na 59-66 vykřesala tři minuty do konce poslední jiskru naděje, ale hosté už si svůj další výborný výkon víc zkazit nenechali. Po vítězství 60-74 ukořistili na východě Čech dokonce i druhý drahocenný poklad a před domácími duely stanuli dvě vítězství od prvního finále za posledních 15 let!

Opava do druhého duelu vstoupila s pozměněnou základní pětkou, se Zbránkem pod košem a Klečkou na křídle, a rozhodný úder provedla proti útočně opět trpící a ztrácející Bekse už ve střední části první čtvrtiny - a tentokrát zpod koše. Pod něj se ze shozů i nájezdů dostávala nebývale snadno a hlavně neuvěřitelně úspěšně zakončovala. A když už koš nepadl, byl z toho faul a trestné hody. Opava tak už po sedmi minutách vedla 10-24, a když svůj trhák vyhnala na 23 bodů, její dvojky měly drtivou úspěšnost 14/13!

Domácí se ve snaze o návrat pouštěli do těžkých zakončení, ale z přemíry snahy jim míče někdy i padaly z rukou a hlavně – do stavu -23 byli hosté většími agresory při boji o všechny možné balony. Beksa se do stejného módu začala dostávat právě až za 20bodového manka, ale nakonec už pro ni bylo pozdě. I proto, že její první trojku trefil až po 18 minutách Potoček.

Opavu nezbrzdily ani rychlé dva fauly prvního dlouhého Gniadka, který postupně nabaloval další osobní chyby, přičemž za tu čtvrtou při přetlačování s Kohoutem na doskoku v závěru třetí čtvrtiny to v následné přestávce ostře schytal od trenéra Czudka. Jeho tým má ale nyní velkou zastupitelnost, a tak se své šance chopil náhradník Kvapil, který za pouhých 22 minut vysoustružil 17 bodů a 10 doskoků a přidal velký díl k opavskému úspěchu. Dokázal úspěšně najíždět, smečoval, cokoli mu poslali pod koš, nedovolil domácímu silákovi Švrdlíkovi jediný snadný doskok a nakonec byl i top skórerem celého týmu. Hodně díky němu překonala tentokrát Opava Beksu zpod koše – vyjádřeno v bodech: 24-44!

Pardubice se víc soustředily na krytí perimetru, což rezultovalo v jen pět trojkových tref Opavy z 23 pokusů, ale pak zase bylo volněji pod jejich košem, což hosté naplno využívali. Sami naopak při pouhých 8 ztrátách nedali soupeři pro něj životodárné brejky a v poměrně často využívané zóně jej tlačili do málo úspěšných střel z delších vzdáleností. Výsledkem bylo pouhých 60 obdržených bodů, po 69 z Utkání 1.

Za Kvapilem byl jediným dvojciferným střelcem vítězů Šiřina (10+7 asistencí), u domácích to na dvě cifry dotáhli jen Švrdlík (13) a Půlpán (11), který odehrál velkou část druhé půle. Opava tentokrát výrazně zaostala na doskoku (48-30, v útoku 19-7), nicméně v bodech z druhých šancí uhrála velmi lichotivou remízu 6-6, navíc byla lepší z brejků (7-17), v produkci laviček (27-39) a především ve ztrátách (20-8).

Do půle měla při 17 trefách z pole 15 asistencí.

Tomáš Bartošek (trenér BK JIP Pardubice): „Nepodařil se nám vstup do utkání. Nebyli jsme tak agresivní jako soupeř, udělali jsme mnoho chyb, mnoho ztrát - 12 bodů pro Opavu po našich ztrátách bylo hrozně moc. Opavě vydařený začátek dodal velké sebevědomí. Ve druhém poločase jsme dřeli v obraně, bojovali jsme, nutili jsme soupeře k těžkým střelám, ale v útoku se nám bohužel nedaří tak, jak bychom si představovali. Neproměňovali jsme šance, které jsme si vytvořili, je to už druhý zápas po sobě, kdy jsme dali kolem 60 bodů, což je hrozně málo. Základní problém je, že i když ubráníme tři útoky Opavy, sami čtyři nebo pět neproměníme. Je to způsobeno i obranou Opavy - hraje v nižší sestavě, její hráči jsou rychlí, silní, přebírají nás. Nám však chybí klid ve finální fázi.“

Radek Nečas (power forward BK JIP Pardubice): „Měli jsme dva domácí zápasy a prohráváme 0-2, což je určitě obrovské zklamání. Nebudeme ale stahovat kalhoty, když brod je ještě daleko. Pojedeme na horkou opavskou půdu, kde nás nečeká nic lehkého, ale jak jsem řekl, my nic nevzdáváme. Dneska jsme dostali lekci v efektivitě, Opava když potřebovala dát koš, tak ho dala, zatímco my ne. Zápas se zlomil ve druhé čtvrtině, kdy rozdíl narostl na 20 bodů. I když jsme měli nějaké náznaky, že se vrátíme, tak rozdíl nešel pod 7 bodů. Opava držela otěže zápasu od začátku do konce.“

Petr Czudek (trenér BK Opava): „Byl to pro nás těžký zápas, protože uspokojení ze včerejška tam samozřejmě bylo, ale řekli jsme si, že včera byla v naší hře hluchá místa a dnes jsme si to vzali k srdci. První čtvrtina byla z naší strany výborná. Snížili jsme sestavu, byli jsme běhavější. Spoléhali jsme na to, že budeme rotovat v deseti lidech, že budeme mít víc sil a to se ukázalo. Klobouk dolů před Pardubicemi, šly do toho až do konce. Zagresivnily hru, naštěstí nám zahrál výborně Míra Kvapil, který nejenom že doskakoval, ale dával i důležité body, výborné momenty měl i Kryštof Vlček, který včera vůbec nehrál. To nás trošku semklo. Můj pocit je takový, že jsme byli týmovější a víc jsme si věřili než Pardubice. Pořád je to ale 2-0. Jedeme domů a je na nás, jestli potvrdíme domácí půdu, nebo ne.“

Miroslav Kvapil (power forward BK Opava): „Jsem rád za vítězství. Říkali jsme si, že bychom rádi zopakovali včerejší nástup do třetí čtvrtiny, což se nám povedlo. Zápas jsme začali tak jako včera druhý poločas. Důležité bylo, že jsme plnili pokyny, které jsme měli, včetně toho, že jsme se drželi na doskoku. Vedení 2-0 je super.“

18:00

Absence Pardubic: křídlo Škranc (zranění) a power forward Martin (zranění)

Po třetí porážce v řadě v zahajovacím domácím utkání série play-off bude stát Beksa v Duelu 2 ve svém stánku na Dašické už zády ke zdi. Při ztrátě obou domácích zápasů by se při současné síle a formě Opavy stal postup do finále takřka „mission impossible“.

Jenže Slezané jsou po úvodním lupu na koni a nemusí pro druhý zápas měnit mnoho, snad jen by potřebovali o něco lepší úspěšnost trojek než 31 procent. Podruhé už nejspíš nebudou mít k dispozici 39 pokusů, neboť lze předpokládat, že Pardubice soupeři nepovolí zopakovat 19 útočných doskoků. Právě tohle číslo a limitace Beksy na pouhých 13 útočných doskocích bylo až senzací Zápasu 1. Pardubice ve čtvrtfinále zejména doma touto činností doslova drtily ústeckou SLUNETU, Slezané však celotýmovým úsilím dokázali této síle JIP velmi zdatně čelit.

O 12 opavských doskoků v útoku se podělilo hned sedm různých hráčů, 7 míčů pak Slezané získali díky týmové práci. Beksa musí - zejména po znovu bídné střelbě (trojky 16 procent, dvojky necelých 46) - na útočném doskoku výrazně přidat, v prvním utkání tři podkošoví hráči získali pouhé tři, Švrdlík měl za 22 minut dva doskoky celkem. Naopak příkladem šel pod košem soupeře 38letý rozehrávač Welsch, který tam získal tři odražené míče.

Beksa ale především musí najít střelce. I když omezí soupeře na doskoku, musí se pak někdo postarat o útok. Guard Spearman byl na úvod série dobře strážen silovým Dragounem (který byl navíc velkou silou na útočném doskoku) a kromě něj a jedné trefy Kohouta se neprosadil nikdo další z trojek. Pardubičtí se při nízké úspěšnosti a nesebedůvěře zvenku snaží vše tlačit do koše, mnohdy si nevezmou ani otevřenou střelu z pěti metrů, jenže i když se zejména ve druhé půli často dostávali na trestnou linii, míjeli i odsud.

V obraně musela Beksa v úvodním duelu místy cítit až marnost, když stála u střelců, jak nejtěsněji to šlo, ale hosté si z toho nic nedělali a na čele se Šiřinou proměňovali bez obav i střely „do obličeje“ obránců. Domácím nezbývá než doufat, že v takových houfech tyto trefy nebudou přicházet i podruhé. V Duelu 2 také nesmějí dopustit tolik opavských zakočení zpod koše po jednoduchých kombinacích dvojic, z nichž Opava získala v prvním utkání spoustu bodů.

Tomáš Bartošek (kouč BK JIP Pardubice): „Do druhého zápasu musíme v první řadě zvýšit agresivitu v obraně. V prvním utkání jsme začali bránit náš standard až příliš pozdě. Když to přišlo, nenechávali jsme Opavě jednoduché situace a dostali jsme se zpátky do zápasu. V první fázi utkání však bylo hodně situací, kdy nás soupeři jednoduše poráželi ve hře 1 na 1 a dostávali se ke snadným zakončením zpod koše. V útočné fázi jsme měli úseky, kdy nám dobře putoval míč, hráli jsme dobře naše akce a vytvářeli si dobré pozice pro zakončení. V určitých pasážích, kdy se nám třeba nepovedly dva útoky, jsme ale trochu zpanikařili a hráli hrozně zbrkle, z čehož plynuly i ztráty. Potřebujeme být na útočné polovině konstantnější, také musíme dotahovat nadějné situace až do konce - očekávat kontakty, fyzické souboje a plně se koncentrovat na každý moment utkání.“

Atrakce utkání
Vystoupení cheerleaders IM CHEER Pardubice, Cheeky cheerek Hradec Králové a Wem Camará Capoeira Pardubice, divácké soutěže o poukázky do místní restaurace McDonald’s, medovník od kavárny Nano café a klubové suvenýry.

S Kooperativa NBL na Hrady CZ
Generální partner ligy pojišťovna Kooperativa bude odměňovat věrné fanoušky NBL. Kdo si tak nenechá ujít vyvrcholení letošní sezony pod bezednými koši, ten si k zakoupené vstupence odnese i unikátní kód na zisk jedné vstupenky zdarma k zakoupené vstupence na jeden z osmi festivalů Hrady CZ v hodnotě 500 korun.

Pokud nechcete, aby vám lákavý bonus unikl, kupte si vstupenku na utkání play-off Kooperativa NBL hned teď, v pohodlí a z domova. Díky unikátnímu jednotnému tiketingovému systému Kooperativa NBL vám stačí kliknout na následující odkaz a vybrat si, na který že zápas vyrazíte: nbl.cz/vstupenky.html

Hyundai Genesis za fotku
Chcete si užít víkend v luxusní vlajkové lodi partnera Kooperativa NBL automobilky Hyundai? Hyundai Genesis čeká možná právě na vás! Stačí udělat několik jednoduchých kroků:

1. Vyhledejte před halou vystavený vůz Hyundai a pořiďte si s ním fotku
2. Staňte se followerem @HyundaiCZ na Instagramu
3. Nahrajte fotku na svůj instagramový účest s hashtagem #TvojeHyundaiTvojeHra

Komise složená ze zástupců Kooperativa NBL a Hyundai vybere do konce play-off čtyři vítěze (z každé semifinálové série, zápasů o 3. místo a finále). Vítěz získává Hyundai Genesis s plnou nádrží na víkend. Soutěžící na 2. - 5. místě se mohou těšit na basketbalový míč a vstupenky na utkání reprezentace v kvalifikaci MS 2019 v Pardubicích (29.6. proti Finsku, 2.7. proti Bulharsku).