23.0

#44
27.0

Po obratu snů bude Zápas 7!

V sérii favorizovaní muži z města perníku budou ještě dlouhé hodiny po skončení šestého čtvrtfinále kroutit hlavami nad tím, jak mohli tak dobře rozehraný duel ztratit a pustit tak mezi prsty postupovou výhru, kterou měli už téměř v hrsti. 6:30 do konce čtvrté čtvrtiny vládli 56-71, taženi 28 body na ústecké palubovce opět skvělého Spearmana. Na domácí SLUNETU by už v tu chvíli vsadili jen ti nejskalnější příznivci ze skalních.

Jenže jak říká okřídlený citát Yogiho Berry – „dokud není konec, není konec“. A tím se řídil domácí tým až do posledních vteřin a posledního dechu. Naopak hosté jako by pozbyli veškerého sebevědomí, do konce základní hrací doby ztratili pod tlakem obrany čtyři míče, další střely jim Pandy zblokovaly dokonce i na trojkovém oblouku a Beksa tak stihla do konce tohoto dějství pouhých 5 bodů.

SLUNETA se naopak snadno dostávala k zakočením zpod koše nebo k trestným hodům, Robinson přidal trojku a Šotnarova trojka na 76-76 už 46 vteřin do konce čtvrtiny přinesla prodloužení, když ve zbylém čase hosté ztratili dva míče a domácí jeden.

Prodloužení si pak před stojícím hledištěm (1350 diváků) vzal na starosti třemi trojkami, většinou po vysokých svících přes obránce, rozehrávač Michal Šotnar, krerý za posledních 10 minut utkání zajistil 14 ze svých 16 bodů a za posledních 6 minut trefil všechny své 4 trojky. Tým těmito projektily udržoval v nastavení stále vpředu, a když na jeho poslední trefu na 88-84 už z hostů zareagoval jen Welsch (rovněž zpoza oblouku), po zoufalém posledním nájezdu Spearmana, který v poslední kritické fázi zápasu za 11,5 minuty stihl už jen 4 body, propuklo v hledišti obrovské nadšení.

Ústí stojí jedinou výhru od semifinále, které v ligových dějinách ještě nikdy nehrálo. Den zúčtování nadejde ve středu úderem 18. hodiny v pardubické hale na Dašické.

JIP byl v šestém duelu vpředu od samého začátku, když jen za první čtvrtinu trefil 5 trojek a vedl v ní až o deset. I když poté vodopád z oblouku ustal a Pardubice se ani nepřiblížily k útočné doskakovací erupci z Utkání 5, sedm minut před poločasem vedli až o 14. A v plusu na úrovni 10 bodů se pohybovali až do osudné fáze utkání.

O triumf Ústí 88-87 se vedle Šotnara (16, trojky 8/4) nejvíc přičinili Pecka (23) a Robinson (15). U hostů až daleko za 32bodovým Spearmanem (trojky 10/6, z pole 20/13) byli Švrdlík (16) a Kent (14). Bekse  patřily trojky (9-11), domácím pak šestkové trefy (15-10) a útočné doskoky (9-6) a lepší byli i ve ztrátách (9-16).

18:00

Absence Pardubic: křídlo Škranc, power forward Martin (zranění), křídlo Spearman (po zranění z pátého utkání, kdy se po zakončení srazil s kameramanem ČT, je jeho start nejistý)

Beksa má sice postupový mečbol, před šestým zápasem v Ústí ale řeší i zapeklitý problém. Neví, zda bude moct nastoupit nejlepší střelec týmu v sérii Brandon Spearman, jenž si z domácího Duelu 5 odnesl kuriózní zranění po srážce s televizním kameramanem za košem. Pokud by nastoupit nemohl a hosté padli, aspiroval by důvod jeho absence na „X-faktor sezony“.

Východočeši tak musí doufat, že americký guard (už těsně před vyřazovacími boji měl zraněné koleno) bude schopen hry, protože všichni vědí, jaký koncert na SLUNETĚ ukázal naposledy.

Jeho tým je sice za vedení 3-2 na koni, ale také ví, že Ústí doma nezopakuje v defenzivě a na obranném doskoku tak podprůměrný výkon jako v Zápase 5. Míra jeho zlepšení bude také navyšovat dramatičnost šestého utkání. Pandy si také musí dávat pozor na fauly podkošových hráčů a zároveň se musí vrátit k týmovějšímu pojetí útoku, který je zdobil v prvních čtyřech utkáních. V Duelu 5 se sice zaskvěl 29 body dlouho nebranitelný guard Robinson, který na sebe ale strhával velkou pozornost, postupně jeho produktivita klesala a v zápase skončil na -15 bodech za pobytu ve hře.

Beksa potřebuje prakticky jedin: zopakovat drtivou - mnoha útočnými doskoky sycenou - ofenzivu zpod koše z pátého zápasu a dosolit ji i solidní úspěšností zpoza oblouku. Pokud se jí tohle podaří a bude standardně dobře bránit, bude mít SLUENETA, cílící na historicky první postup do semifinále NBL, těžkou kartu.

Antonín Pištěcký (kouč SLUNETA Ústí): „Pardubice se prvně v sérii ujaly vedení a je jasné, že pouze vítězství na domácí palubovce nás posune k rozhodujícímu sedmému utkání o postup do semifinále. Nejsme v jednoduché situaci, ale to jsme nebyli ani na startu vyřazovacích bojů. Jsme silný tým a já věřím, že pokud se zlepší především náš doskok, pak uspějeme. Musíme v neděli nechat na hřišti absolutně vše a hrát na samé hranici našich možností. Stejně jako tomu bylo v prvních čtyřech zápasech. K tomu nám doufám pomůže opět vyprodaná SLUNETA a my všichni společně poženeme tým k senzačnímu třetímu vítězství.“

Stanislav Votroubek (asistent a forward SLUNETA Ústí): „Předpovědi se naplnily, je tu dlouhá série a nyní jsme my v situaci, kdy musíme srovnat stav. Druhý poločas v Pardubicích se nám nepovedl dle našich představ a posadili jsme tím Pardubice na koně. Pokud chceme odvrátit konec sezony, tak se musíme vrátit k dobré obranně, která nám nesla ovoce v úvodních utkáních série. Důležitý bude také náš, stále omílaný, obranný doskok.“

Tomáš Bartošek (kouč BK JIP Pardubice): „Řekl bych, že jsme už setřásli nervozitu a tlak z úvodu série, což se projevuje tím, že hrajeme uvolněněji. Pozitivní je, že jsme se v pátém utkání prezentovali velmi dobrým týmovým projevem: dobře jsme posouvali míčem, vytvářeli si dobré střelecké pozice a skórovali všichni hráči, což je pro obranu vždy složitější, když hrozí nebezpečí z více stran. Pevně věříme, že i v neděli předvedeme dobrý ofenzivní výkon, že nás v útoku bude zdobit variabilní hra. Ústí předvádí v této sérii skvělý basketbal. Nevím, jestli hraje na hranici svých možností, každopádně hraje velmi dobře a nutí nás předvádět co nejlepší výkony. SLUNETA teď nemá co ztratit, takže očekáváme, že do šestého zápasu půjde s maximálním nasazením, že si její hráči třeba budou brát střely, které by normálně nebrali. Naším záměrem bude hrát koncentrovaně a konzistentně od úvodního rozskoku. Věříme, že jsme si slabší chvilky již vybrali na začátku série a teď jsme nastartovali náš motor do potřebných obrátek.“