22.0

#24
10.0

Klečka poslal Opavu do finále!

Byla to práce pro mistra. A on jej v semifinálové sérii pro svůj tým ztělesňoval. Po timeoutu tak byl 17 vteřin před koncem za stavu 89-88 pro domácí Pardubice určen k provedení poslední akce on. A Radim Klečka důvěru kouče Czudka nezklamal. Když přišel čas, zavolal si na clonu power forwarda Kvapila a po přebrání od pivota Švrdlíka už věděl, co dělat. Bezpečně najel středem ke koši, svůj dvojtakt v poslední chvíli pozastavil a střelu tak už odpoutával v klidu. Trefil přesně. 1,7 vteřiny do konce přiblížil žlutomodré k nebeským branám. Zbývala ještě poslední zoufalá akce soupeře a pak už mohlo propuknout veselí opavského týmu - i celého do žlutých barev oděného sektoru jejich fanoušků – naplno.

A netrvalo dlouho, než z opavského rohu hlediště zaznělo skandování: „Peeeetrr Czudek“. Příznivci věděli, komu poslat největší dík za to, že po 15 letech jejich klub opět zažije ligové finále. Po 15 letech, běheh nichž kdysi hegemon české elitní soutěže zažil i potupný sestup, tři roky přebývání v první lize i živoření v suterénu tabulky NBL.

To všechno je dnes minulostí. Opavané navíc proměnili hned první skutečnou šanci na finále. První šanci, kdy je v posledních letech vzmáhání v semifinále nečekal nepřemožitelný Nymburk. Právě na něj nyní narazí ve finále, stejně jako před oněmi 15 lety, kdy jej na čele s rozehrávačem Petrem Czudkem přemohli. Po nekonečných sezonách porážek to jednou dokázali i loni v semifinálové sérii a v Opavě teď budou věřit, že v jediném finálovém utkání, jež bude hostit slezský stánek, může nadejít další zázračný večer. Podobný tomu, jaký Opavané zažili v pátém semifinále na pardubické palubovce.

Tam v poločase od jakoby živou vodou pokropené Beksy, která suverénně trefovala trojky a hnala se do protiútoků z jakékoli příležitosti, inkasovali 55 bodů a ztráceli o 15. A hned po změně stran dokonce o 18 bodů. Domácí se už téměř nadechovali ke snížení v sérii, jenže Slezané stále nebyli se svu prací hotovi. I když jejich lídr Šiřina, blokovaný i olupovaný reprezentačním kolegou Půlpánem, měl do poločasu jen dva body a obtěžkaly jej i tři fauly, nezazamatkovali a postupně se začali kutat zpátky do zápasu.

K tomu si nejvíc pomohli excelentní trojkovou střelbou, když ve druhé půli proměnili 8 pokusů ze 14, přičemž v posledním dějství to bylo 5 z 8. Z 50 bodů ve druhé půli tak hosté shromáždili z trojkového oblouku polovinu. O zbytek se postaraly umné kombinace až do koše, a jakmile se hosté ve skore začali přibližovat ještě víc, bylo zpět i pardubické deja vu. Domácím postupně docházely protiútoky (do půle z nich 23 bodů, ve druhé už jen 6) i trojky (do poločasu 6, ve druhé půli pouze dvě), přidali i několik ztrát a stále víc se museli svěřovat do rukou amerického dua Spearman (24+10 doskoků) – Kent (18), jež se celkem postaralo o téměř polovinu z 89 bodů, ve druhé půli pak o 21 z 34.

Jen pět už přidal 12bodový lídr první půle Švrdlík a jeho tým, který po změně stran už nedominoval na doskoku, tak stále víc ztrácel půdu pod nohama. A když se zejména asistencemi pro hosty na provozní teplotu zahříval Šiřina, dostalo se opavské manko už v závěru třetí čtvrtiny pod bariéru deseti bodů. Pak hosté zabrali i na útočném doskoku a jejich střelecké žezlo převzal Gniadek, který trefoval i hodně těžké střely, a jeho trojka na 79-78 4:30 do konce už značila blížící se pardubickou apokalypsu.

Šestky míjející domácí (v posledních čtyřech minutách bilance 8/4) pak dalším trojkovým projektilům  Opavy horko těžko čelili aspoň akcemi zejména Spearmana pod koš, 7 body se za Opavu přidal v posledních 7 minutách i Šiřina, až došel zápas do dramatické koncovky, hrané v bouřlivé kulise 1219 diváků.

Střeleckou baterii vítězů vedli Gniadek (20, trojky 5/4), Klečka (16), Šiřina (11+10 asistencí), Kvapil (třetí double double v sérii za 11+10 doskoků) a Bujnoch (11). Opava přestřílela domácí z trojek (24/8 - 35/15) i šestek (23/13 – 18/15), Beksu nespasily ani lepší útočné doskoky (13-6, ale body z nich jen 8-6), body zpod koše (42-26) a z brejků (29-11) a dokonce ani menší počet ztrát (10-13).

Pardubice stejně jako loni čeká jen série o bronz, v níž je vyzvou svitavští Tuři, cílící na svou první medaili v historii.

Levell Sanders (asistent BK JIP Pardubice): „Pro nás to byla těžká série, obzvlášť poté, co jsme prohráli první dva domácí zápasy. Našli jsme v sobě bojovnost do třetího zápasu, byli jsme schopni vyhrát, ve čtvrtém zápase jsme ale udělali až příliš mnoho mentálních chyb. To byl hrozně důležitý moment v sérii, že jsme prohráli čtvrté utkání. Dneska jsme vstoupili do zápasu s velkou energií. Hráli jsme náš basketbal, běhali jsme do protiútoků, dobře jsme bránili, doskakovali. Bylo logické, že po poločase se Opava bude snažit nás zpomalit, což také udělala zónovou obranou. Začali jsme po sobě trošku koukat, skore začalo padat a dali jsme hostům příležitost, aby se dostali zpátky do zápasu. Poslední střela Radima Klečky nebyla o štěstí, protože on takové střely trefoval celou sérii. Chtěl bych poděkovat fanouškům za vytvoření skvělé atmosféry nejen dnes, ale v průběhu celého play-off.“

Radek Nečas (power forward BK JIP Pardubice): „Myslím, že Opava si v této sérii zasloužila postoupit. My jsme si vybojovali výhodu domácího prostředí v dlouhodobé části, ale prohráli jsme tři domácí zápasy, a proto jsme nemohli pomýšlet na postup. Sérii uzavřel správný muž. Radim Klečka byl klíčový hráč v sérii, který nás ničil svými trojkami a nájezdy, svůj tým vždycky nakopl. Poslední střela jenom potvrdila jeho výkony v celé sérii.“

Petr Czudek (trenér BK Opava): „V prvním poločase jsme vypadali na ručník. Řekli jsme si, s čím půjdeme do zápasu, s jakým herním plánem, s bojovností, že nedáme soupeři žádné koše zadarmo. První poločas byl ale z naší strany bázlivý. Pardubice na nás vlítly, a kdyby dávaly trestné hody, jejich náskok mohl být větší, než byl. O přestávce jsme si řekli, že takhle nemůžeme hrát, protože takový zápas by mohl zlomit celou sérii. Chtěli jsme najít svoji tvář. Myslím, že ve druhém poločase soupeř trošku přestal hrát, začal se dívat na hodiny a my jsme pomalinku stahovali. Bylo vidět, že jak jsme byli na dostřel, soupeř znervózněl a takové zápasy pak rozhodují šťastné míče, odražené střely. Dnes to vyšlo na Radima Klečku, který rozhodl zápas i celou sérii.“

Martin Gniadek (power forward BK Opava): „V poločase se nám nešlo do šatny s čistou hlavou. Věděli jsme, že Pardubice nastoupily hodně silné a do poločasu si udělaly velký náskok. Trošku jsme si to v šatně probrali a nastavili si hlavy tak, že jdeme za vítězstvím, chtěli jsme ho urvat. Abych řekl pravdu, do poslední chvíle jsem tomu nevěřil, ale Radim Klečka rozhodl. Pro mě to bude první finále v kariéře a může být i poslední, takže za tyhle okamžiky děkuju celému týmu a kvůli poslední střele hlavně Radimovi.“

18:00

Absence Pardubic: křídlo Škranc (zranění), power forward Martin (zranění)

Absence Opavy: forward Zbránek (zlomenina záprstní kůstky na noze, léčení bude trvat zhruba měsíc a pro hráče tak sezona skončila)

Proti mečbolu Opavy a především proti velkému zklamání bude hrát tým Pardubic čtvrteční pátý duel semifinálové série na domácí půdě v hale Dašická (od 18:00 vysílá web ČT). Zatím jen jednou našel svou plnou ofenzivní sílu a v sérii tak ztrácí 1-3, přičemž padl v obou úvodních domácích utkáních.

V pátém díle se tak pokusí o nápravu, aby ještě jednou vrátil sérii do Slezska. Bezpodmínečně ale musí být lepší na doskoku. Pokud ho bude mít jen vyrovnaný, s velkou pravděpodobností neuspěje, což platilo například o čtvrtém duelu v Opavě. Stejně tak musí srazit svůj zatím příliš vysoký počet ztrát (průměr v sérii 17, Opava jen 9,8, ani jednou neměla víc než 11), který Beksu ve většině zápasů – navíc při většinou nízkém střeleckém procentu – zalamuje dolů.

Pardubicím však v sérii nejvíc chybí body z rychlého přechodu. K němu tým při minimu ztrát soupeře musí vyrážet zejména po obranných doskocích, kdy ale často s rozjezdem váhá, často je rád, že doskok vůbec získá a Slezané se většinou dokážou včas vrátit do obrany.  Beksa také musí věřit, že jí trojky budou padat alespoň tak jako v obou utkáních v Opavě (19/7 a 19/6, doma jen 18/3 a 19/3), aby všechny body nemusela dobíjet zpod koše a z nervních situací na trestné linii.

Opava čtvrtý zápas dokázala zvládnout až k 18bodové výhře i bez fyzicky disponovaného křídelníka Zbránka, který snížil rotaci na osm až devět mužů, navíc utkání nedohrál ani rozehrávač Kouřila, který musel odstoupit po divokém pádu na palubovku. V Pardubicích ale bude opět připraven.

Jeho tým je na koni a může hrát ve větší pohodě než domácí, nicméně jej může svázat důležitost posledního kroku, který týmu zbývá k prvnímu ligovému finále po dlouhých 15 letech. Musí se tak opřít zejména o své nejzkušenější - Šiřinu,Gniadka, Jurečku, v sérii skvělého rozehrávače Klečku (poslední dva zápasy přes 20 bodů a průměr v sérii 16,3, plus celkem 15 asistencí na pouhých 5 ztrát) i o produktivního podkošového žolíka Kvapila (průměry 8,3 bodu, 8,8 doskoku a půl ztráty za 23 minut při dvojkách 67 procent), na nějž při absenci Zbránka vyjde opět dlouhý herní čas.

Pokud Slezané i popáté zvládnou hrát bez ztrát, udrží vyrovnaný doskok, zastaví domácí kolem 70 bodů v obraně a opřou se především o rozehrávače Šiřinu, mohou slavit postup už po pěti utkáních.

Tomáš Bartošek (kouč BK JIP Pardubice): „Do utkání - do každé obrany, do každého útoku, do každého souboje - musíme jít s ještě větší energií, s maximální agresivitou a důrazem. Zkrátka je potřeba jít naproti úspěšnému výsledku tím, že budeme hrát s maximálním odhodláním. Například v okamžicích, kdy doskočíme míč v útoku, nebo kdy vybojujeme neutrální míče, můžeme skórovat jednoduché body. To se pak může pozitivně projevovat i v našem postupném útoku tím, že budeme proměňovat střely s vyšší úspěšností. Pevně věříme, že nás opět co nejvíc podpoří naši fanoušci, stejně jako v celém průběhu play-off. My v každém případě uděláme všechno proto, abychom zvítězili a vrátili semifinálovou sérii znovu do Opavy!“

Petr Czudek (kouč BK Opava): „Nic není rozhodnuto, i když vedeme 3 - 1. Ve čtvrtek nás čeká náročné páté utkání.“

Dušan Štěnička (GM BK Opava): „Udělat poslední krok je vždy nejtěžší. Prohospodařit vedení 3-1 by ale byla škoda a tak ve čtvrtek chceme zkusit nemožné a vyhrát v Pardubicích i potřetí v sérii.“

Rostislav Dragoun (guard BK Opava): „Bude to těžké jako vždy, ale v Pardubicích se nám teď dařilo, tak snad to potvrdíme.“

Atrakce utkání: vystoupení cheerleaders Cheeky cheerky Hradec Králové, v diváckých soutěžích budou hlavními cenami vstupenky do Aquacentra Pardubice, medovník od kavárny Nano café a klubové suvenýry.

S Kooperativa NBL na Hrady CZ
Generální partner ligy pojišťovna Kooperativa bude odměňovat věrné fanoušky NBL. Kdo si tak nenechá ujít vyvrcholení letošní sezony pod bezednými koši, ten si k zakoupené vstupence odnese i unikátní kód na zisk jedné vstupenky zdarma k zakoupené vstupence na jeden z osmi festivalů Hrady CZ v hodnotě 500 korun.

Pokud nechcete, aby vám lákavý bonus unikl, kupte si vstupenku na utkání play-off Kooperativa NBL hned teď, v pohodlí a z domova. Díky unikátnímu jednotnému tiketingovému systému Kooperativa NBL vám stačí kliknout na následující odkaz a vybrat si, na který že zápas vyrazíte: nbl.cz/vstupenky.html

Hyundai Genesis za fotku
Chcete si užít víkend v luxusní vlajkové lodi partnera Kooperativa NBL automobilky Hyundai? Hyundai Genesis čeká možná právě na vás! Stačí udělat několik jednoduchých kroků:

1. Vyhledejte před halou vystavený vůz Hyundai a pořiďte si s ním fotku
2. Staňte se followerem @HyundaiCZ na Instagramu
3. Nahrajte fotku na svůj instagramový účest s hashtagem #TvojeHyundaiTvojeHra

Komise složená ze zástupců Kooperativa NBL a Hyundai vybere do konce play-off čtyři vítěze (z každé semifinálové série, zápasů o 3. místo a finále). Vítěz získává Hyundai Genesis s plnou nádrží na víkend. Soutěžící na 2. - 5. místě se mohou těšit na basketbalový míč a vstupenky na utkání reprezentace v kvalifikaci MS 2019 v Pardubicích (29.6. proti Finsku, 2.7. proti Bulharsku).