42

10
17

Slezané už sahají po finále!

Opavské hlediště (1800) v závěru bitvy už stálo a provolávalo slova díků svým hrdinům, kteří se právě v těchto dnech nejvíc přiblížili někdejší mistrovské slávě klubu žlutomodrých. Dokonale se oklepali z nedělní překvapivé pardubické sprchy a dokázali, že to bylo jen vychýlení z nastoupené semifinálové cesty. Od druhé čtvrtiny čtvrtého zápasu domácí tým začínal přebírat otěže zápasu a i bez absentujícího forwarda Zbránka (kvůli zranění už nenastoupí) jej ovládl 83-65, když potřetí udržel Beksu pod 70 body. Za stavu 3-1 mu chybí jediný triumf k postupu do prvního Finále NBL za posledních 15 let.

Královské duo vítězů utvořili rozehrávači Klečka (21, trojky 10/4, 7 asistencí bez ztráty) a Šiřina (18, trojky 9/4), kteří se s power forwardem Gniadkem (15) nejvíc podíleli na 69 bodové a 12trojkové smršti základní pětky, jež překonala tu hostující o 14 bodů, neboť u hostů byl vidět prakticky jen 24bodový guard Spearman (trojky 3/3, TH 7/7 ze 7F+, ale i 5 ztrát). Za ním bylo široko daleko pusto a prázdno, protože jediný další dvojcifera Pandula shromáždil jen 11 bodů.

Hosté budili dojem týmu ze třetího utkání jen během první čtvrtiny, v níž vedli díky řadě úspěšných nájezdů různých hráčů a také zásluhou dvou trojek 11-17. Jakmile ale poprvé udeřili z oblouku i domácí (trefou skvělého Klečky), začala se úvodní převaha hostů sypat jako domek z karet.

I pod tlakem opavské obrany, od první minuty vytažené až pod koš Beksy, začali vyrábět své typické přihrávkové nebo driblérské ztráty a opět se projevilo, že pod tlakem a za bodového manka ztrácejí sebevědomí i půdu pod nohama. Jakmile ve druhé čtvrtině vystřídal Spearman, který byl čím dál tím osamělejší ve schopnosti prosadit se 1 na 1, nebyl nikdo, kdo by z jakékoli pozice přidával body, a týmovější pojetí, umožněné i ne tolik agresivní obranou Opavy v Utkání 3, se vytratilo také.

Opava se navíc tentokrát vyrovnala Bekse na doskoku, včetně toho útočného, výrazně méně ztrácela (10 ku 17) a k tomu se z některých zisků dokázala prosadit i z brejků (na body 14-3). Ty ve čtvrtém utkání opět fatálně chyběly Východočechům, kteří po získání míče téměř nikdy nevyrazili do útoku tak rychle, aby stihli obranu zaskočit nepřipravenou, protože často byli rádi, že proti domácímu odboji vydřeli obranný doskok.

Tohle všechno včetně 4 trojek domácích ve druhé čtvrtině způsobilo 13bodový poločasový rozdíl (37-24), a to mohl být ještě o poznání výraznější. Opava se poprvé od prvního utkání – i díky často uctivé vzdálenosti obránců nebo perfektním uvolněním z nájezdů - dostala na dvojciferný počet trojkových zásahů (38/13, hosté 19/7), navíc měla o řád efektivnější dvojky (31/17 – 43/15).

Pardubice se ihned po změně stran ještě pokusily o návrat, tažený 8 body Speramana. Za stavu 44-43 ale obrana byla opět příliš daleko od Klečky, který trefil trojku, Šiřina přidal další s návazným jumpem z šestky a od stavu 52-43 už domácí nasměrovali zápas k vítězství. Hosté byli naposledy nablízku na startu čtvrté části (53-50), ale pak opět zaúřadoval Šiřina. Nejdřív si chladnokrevně vyvěsil obranu a trefil další trojku a poté uloupil míč Spearmanovi a ze šestek zvýšil na osm. Dál už pro Beksu, která měla do půle úspěšnost z pole 25 procent a za celý zápas 33, nebylo cesty zpět.

Jediným autorem double doublu ve čtvrtém dílu série byl nečlen opavské základní pětky Miroslav Kvapil, který k 10 bodům přidal i 14 doskoků a na dvě dvojciferné statistiky se v sérii vyšplhal už podruhé.

Petr Czudek (kouč BK Opava): „Dnes jsme byli mnohem koncentrovanější než včera. I když jsme byli zpočátku svázaní nervozitou, nedovolili jsme soupeři, aby se dostal do většího náskoku. Smekám před nasazením našich hráčů, které bylo mnohem větší než v Utkání 3. Fanoušci dnes byli opět skvělí a byli našim šestým hráčem. Nic není rozhodnuto, i když vedeme 3-1. Ve čtvrtek nás čeká náročné páté utkání v Pardubicích.“

Tomáš Bartošek (kouč BK JIP Pardubice): „Opavští byli dnes důraznější jak na obrané, tak na útočné polovině. My jsme si sice vytvořili mírný náskok v první čtvrtině, ale ve zbývajícím čase jsme tahali za kratší konec provazu. Udělali jsme v utkání několik špatných rozhodnutí jak v útoku, tak v obraně, a to rozhodlo.“

Viktor Půlpán (rozehrávač BK JIP Pardubice): „Opava nás dnes zaslouženě přehrála. Ve druhé čtvrtině si vytvořila náskok, jehož dohánění nás stálo spoustu sil, které nám chyběly v závěru. Měli jsme dnes jen dva dvouciferné střelce a to je málo.“

Martin Gniadek (power forward BK Opava): „Dnes jsme hodně chtěli a to bylo rozhodující pro vývoj utkání. Po včerejší prohře jsme byli hodně skleslí, ale dokázali jsme se oklepat a dotáhnout utkání do vítězného závěru. Dnes to byla koncovka, kterou mám rád, a ve které se dobře cítím. Byli jsme kolektivnější než soupeř a myslím, že vítězství je zasloužené.“

18:00

Absence Pardubic: křídlo Škranc (zranění) a power forward Martin (zranění)

Třetí duel vnesl do semifinálové série překvapivou turbulenci, způsobenou náloží 104 bodů dosud ofenzivně velmi strádající Beksy. To zcela změnilo, zatím na jeden zápas, momentum série, v níž se z dvě utkání nesebevědomě hrajících Východočechů rázem stali predátoři, kteří především v klíčových lichých čtvrtinách dokázali zavírat svůj podkošový prostor, celý zápas nenechali rozjet lídra soupeře Šiřinu a také mocně využili v sérii zatím nepříliš efektivní trojkovou palbu Slezanů (ve třech zápasech vždy do 30 procent). Navíc podruhé v řadě dominovali na doskoku a nakopla je i četa čtyř náhradníků, kteří dali 55 bodů oproti 49 bodům základu.

Svůj zápas sezony vystřihl power forward Kohout, který za pouhých 25 minut zapsal svá nejlepší čísla v bodech (26), doskocích (13) a ratingu (35). Hlavně díky němu tři hostující dlouzí přehráli domácí kvartet na body 43 ku 16, když Opavu bodově výrazněji podrželi jen rozehrávači.

S najedenou suverénní a vyváženou hrou Pardubic, podpořenou v řadě sekvencí i dobrou obranou (navzdory 90 inkasovaným bodům), ve třetím duelu kontrastovalo vypadnutí z rolí Opavanů, které tentokrát oproti očekávání nepoponesla výš energie z hlediště. Na tým jakoby dolehla historická šance na získání klíčového vedení 3-0 v kombinaci s pocitem, že soupeř nepůsobí příliš nebezpečně. Když se pak zápas nevyvíjel podle domácích not, dopouštěl se tým ztrát v postupném útoku (v prvních dvou zápasech téměř neviděných), kde mu chyběl klid, naopak u některých hráčů přebývalo váhání při střelbě.

Je nicméně jisté, že do čtvrtého utkání přijde Opava poučená a lépe připravená, protože další facku už nemíní doma dostat. Zahodit vedení 2-0 po venkovních zápasech by pro ni mohlo celou sérii zlomit a posadit protivníka ještě pevněji do sedla. Za stavu 2-1 se na pondělní večer do opavského stánku chystá bezpochyby nejnabitější duel celé série.

Ve světle nedělní líté bitvy se před pondělkem oba týmy musí připravit i na další potenciální faktor utkání: zatímco v prvním zápase bylo odpískáno 46 faulů a ve druhém dokonce jen 39, ve třetím to bylo astronomických 57 (30-27). Například Beksa jich nabrala po jen osmi v první půli v té druhé 19. Hodně z nich bylo způsobeno tím, že tým tentokrát za žádnou cenu nechtěl Opavě nechávat jednoudché koše z nájezdů, další pak z přemíry snahy na doskoku, kdy už byl míč v držení soupeře. Řada faulů byla ovšem odpískána až příliš úzkostlivě, a to i na straně domácích. Oba týmy se tak musí před čtvrtým duelem připravit na všechny varianty a až podle průběhu se přizpůsobit, aby nepřicházely o drahocenné minuty svých klíčových hráčů.

Atrakce utkání: s Kooperativa NBL na Hrady CZ
Generální partner ligy pojišťovna Kooperativa bude odměňovat věrné fanoušky NBL. Kdo si tak nenechá ujít vyvrcholení letošní sezony pod bezednými koši, ten si k zakoupené vstupence odnese i unikátní kód na zisk jedné vstupenky zdarma k zakoupené vstupence na jeden z osmi festivalů Hrady CZ v hodnotě 500 korun.

Pokud nechcete, aby vám lákavý bonus unikl, kupte si vstupenku na utkání play-off Kooperativa NBL hned teď, v pohodlí a z domova. Díky unikátnímu jednotnému tiketingovému systému Kooperativa NBL vám stačí kliknout na následující odkaz a vybrat si, na který že zápas vyrazíte: nbl.cz/vstupenky.html

Hyundai Genesis za fotku
Chcete si užít víkend v luxusní vlajkové lodi partnera Kooperativa NBL automobilky Hyundai? Hyundai Genesis čeká možná právě na vás! Stačí udělat několik jednoduchých kroků:

1. Vyhledejte před halou vystavený vůz Hyundai a pořiďte si s ním fotku
2. Staňte se followerem @HyundaiCZ na Instagramu
3. Nahrajte fotku na svůj instagramový účest s hashtagem #TvojeHyundaiTvojeHra

Komise složená ze zástupců Kooperativa NBL a Hyundai vybere do konce play-off čtyři vítěze (z každé semifinálové série, zápasů o 3. místo a finále). Vítěz získává Hyundai Genesis s plnou nádrží na víkend. Soutěžící na 2. - 5. místě se mohou těšit na basketbalový míč a vstupenky na utkání reprezentace v kvalifikaci MS 2019 v Pardubicích (29.6. proti Finsku, 2.7. proti Bulharsku).