7.0

#8
3.0

Tuři kousali, přesto padli

Třetí čtvrtina se chýlila ke konci a svitavští Tuři ždímali své šance, co to šlo. Když ale několikrát zaostávali na horké nymburské půdě o pouhé dva body, tu ztrátou, nebo minutou trojkou z dobré pozice přicházeli o příležitosti vystrašit - z trojkoviště se trápícího - favorita ještě víc. A domácí se od konce třetího dějství - i přes zejména při střelbě viditelné důsledky 16denní zápasové pauzy – zvládli vyšplhat k úniku, který po individuálních průnicích Beriši a trojce Hrubana měl po 32 minutách už podobu 64-52. A to už i přes závěrečnou neutuchající snahu kameníků byla příliš velká jáma. Nymburk zvítězil 79-70 a v semifinálové sérii se ujal vedení 1-0.

Svitavský tým může po zápase litovat, že nakonec dovolil na útočném doskoku enormně agresivnímu soupeři hned 20 ulovených míčů, které v konečném účtování udělaly i díky 15 bodům domácích z druhých šancí největší díru do tuřích plánů. Ty navíc narušily i další závažné okolnosti. Už na nedělním tréninku si hnul se zády power forward Petway, který tak byl nasazen jen nouzově na šest minut. Za celých 36 minut ve hře se nepodařilo do obvyklého provozního tempa nastartovat klíčového muže Kerra (4 body, 7 doskoků), který ztratil 4 míče, stejně jako pod košem příliš váhající a málo pohotový centr Roseboro. Celkových 17 ztrát hostů bylo také nemalou negativní zátěží na finálních miskách vah.

Celkově ale Tuři při historicky prvním semifinálovém duelu svých dějin nezklamali. Po celý první poločas, který skončil jen 37-31 (Nymburk trojky 15/1 a z pole 37 procent), mistra trápily především trojkovou střelbou (14/5), na čemž měla klíčový podíl neomylná pravačka Jelínka (4/4), který už ale po změně stran nedostal příležitost rozmnožit své 14bodové konto, a postupně obtěžkáván dalšími fauly musel v zápase skončit už 6:30 do jeho konce. Fauly především do půle nabíral i ústřední dirigent Marko, který si dva z nich udělal na útočném doskoku.

Domácí tým i přes střeleckou mizérii mnohých permanentně držel především útočný doskok a na něm pak power forward Kříž (5), který často „jen“ posouval míč dál na perimetr. Při těchto operacích schytal i spoustu ran, ale svůj úkol splnil. Čtyřmi a třemi útočnými doskoky jej možná trochu nečekaně nejvíc podpořila repre křídla Jaromír Bohačík s Vojtěchem Hrubanem.

Tuři při dodatečných bojích o odražené míče, jež už ale většinou byly v rukou soupeřů, schytávali fauly a hlavně museli znovu a znovu vynakládat úsilí do dalšího bránění. I tak ovšem po většinu zápasu stíhali valit dopředu a i přes 17 ztrát se disciplinovaně vraceli do obrany, což dokumentuje pouhých 12 brejkových bodů mistra. Hosty může jen mrzet, že když už 16 minut do konce měli za stavu 46-43 v kapsáři 8 trojkových projektilů z pouhých 19 pokusů, za zbytek zápasu přidali už jen jediný z 8 pokusů.

Domácí se v utkání i při těsném skore mohli spolehnout na své zahraniční duo guardů Ray – Beriša. První ze svých vysokánských jumpů položil do koše hned několik střel a na 16 bodů mu stačilo jen 18 minut. Druhý sice míjel trojky, ale uměl to nahradit proháčkováním se až do koše a nakonec zvládl tucet bodů. MVP se ovšem stal jiný muž – autor 18 bodů, 7 doskoků a tří trojek z 10 pokusů Hruban.

Za hosty se nejvíc prosadili Slezák (18) a Jelínek (14, trojky 4/4, jediný z Turů v plusu). Vítězové dominovali v trefách z dvojek (27-15), bodech zpod koše (34-24) a na útočném doskoku (20-8), navíc ztratili jen 11 balonů. Na straně Východočechů byly především trojky (31/6 – 27/9).

Lubomír Růžička (kouč DEKSTONE Tuři Svitavy): „My jsme sem přijeli s určitým plánem. Myslím, že se nám celkem dařilo ho naplnit. Jednou z priorit, kterou jsme si před zápasem dali, bylo zastavit druhé šance domácích. Měli však dvacet útočných doskoků a to je neskutečně obrovské číslo a měli i o 21 střel víc a to je prostě smrtící. Prohráli jsme o 9 bodů a je vidět, že kdybychom lépe doskakovali, mohli bychom v utkání uspět. Na Nymburku bylo znát, že měl dlouhou zápasovou pauzu. My jsme toho poměrně dobře využili. Pokud bychom omezili ztráty, mohli bychom myslet na vyrovnanější průběh a v závěru možná i na vítězství. Udělali jsme jich 17, a z toho mohlo být tak deset nevynucených. My se musíme po zápase dobře najíst, vyspat a na zítra lépe připravit a pokusit se zde uspět.“

Jiří Jelínek (power forward DEKSTONE Tuři Svitavy): „Já bych se ještě vrátil k útočným doskokům. Když už to vypadalo, že budeme mít míč v ruce, přišel Martin Kříž a míč nám odplácl. Několika chyb jsme se dopustili i při přebírání hráčů a Nymburk pak z toho docílil jednoduché koše.“

Oren Amiel (kouč ČEZ Basketball Nymburk): „Pokud někdo pochyboval o tom, kam až se Svitavy dostaly, tak se dnes mohl přesvědčit, že jsou v semifinále právem. Svitavy jsou velmi dobrý tým se skvělým trenérem, mají strategii, mají taktiku, mají plno energie. Svitavy byly tím týmem, který nás donutil, abychom hráli lépe a to se mnoha týmům letos nepovedlo. Do zítra si přeju, abychom jen zlepšili střelbu. Musím upozornit, že se jedná o sérii, která se nevyhrává jedním zápasem.“

Vojtěch Hruban (křídlo ČEZ Basketball Nymburk): „Nebyl to úplně krásný zápas na koukání. Museli jsme si výhru ubojovat. Zachránily nás doskoky, protože jsme nehráli v dobrém tempu v útoku, nepůjčovali jsme si moc balon, a pokud ano, tak jsme volnou střelu nedali. Jsme rádi za výhru, protože to mohlo dopadnout i úplně jinak.“

18:00

Absence Nymburka: power forward Benda (zranění achilovky)

Vzájemná utkání v sezoně NBL: 90-80 (z pohledu Nymburka venku), 86-65 (doma), 73-69 (doma), 108-81 (venku), v semifinále poháru: 111-59 (ve Svitavách)

Do sedmnáctého ligového semifinále v řadě vstoupí v pondělí večer úřadující mistři z Nymburka, jež čeká letošní černý kůň soutěže - svitavští Tuři (vysílá ČT Sport od 18 hodin). Ti za osm let v lize prohráli s favoritem všech dvacet utkání a ani před úvodním duelem semifinálové série nebude mnoho optimistů, kteří by vsadili na senzaci v podobě jejich vítězství.

Nicméně právě v zahajovacím zápase série je jejich šance na „cokoli“ největší (už jen proto, že Duel 2 se hraje hned v úterý, což je jednoznačnou výhodou pro širší rotaci favorita) a Tuři už senzačním dvojitým zásahem na úvod čtvrtfinále v Děčíně ukázali, že překvapit umějí. Mistr bude navíc hrát zápas po dlouhých 16 dnech, kdy dostali hráči i krátké volno, a zejména do poločasu by Tuři mohli mít na horké palubovce u Labe určitou šanci. Musí si ovšem pohlídat zejména závěrečnou sekvenci první půle a začátek druhé, nesmějí prohospodařit ani minutu hry a potřebují si vážit každého míče v ruce, jako by byl ze zlata. Budou-li vršit chyby, přijde jejich záhuba rychle. Možná i proto tentokrát nebude prostor na oblíbené zadovky playmakera Marka.

Hosté musí doufat, že domácím to po dvou týdnech bez zápasů nebude přehnaně „lepit“ z trojkového oblouku, a i proto je tady musí agresivní obranou znejistit zejména v úvodu utkání. Tuři zároveň musí věřit, že sami budou pálit jako extratřídní ostrostřelci. V semifinále s Děčínem kameníkům trojkařsky vyšly tři zápasy lépe (vždy aspoň 10 tref s nejméně 40procentní úspěšností), tři byly mnohem slabší (na úrovni 30 procent a horší). Bude tak hodně záležet na tom, jakou formu si hlavní (a v sezoně nejméně 36procentní) snajpři Slezák, Marko, Teplý a Jelínek přibalí do batohu na cestu do Polabí, a především kolik prostoru od domácích na perimetru dostanou.

Proti elitní doskakovací mašině ligy budou Svitavy potřebovat i ohromnou energii vloženou do lovu odražených míčů, avšak právě v tomhle segmentu hry příliš nezářili ve čtvrtfinále. Nejdál se dostali na cifru 38, dvakrát to bylo jen 31. V útoku pak jen jednou sebrali dvojciferný počet doskoků a tady bude na Petwayovi a spol., aby zabrali víc a dokázali sbírat druhé šance a tím zároveň ubírali útočné držby i brejkové šance soupeři.

Stejně jako Ústí proti Pardubicím i Svitavy musejí stíhat běhat s nymburskou letkou co nejrychleji do obrany, což poklade enormní nároky na – ve srovnání se soupeřem - znatelně užší rotaci týmu.

DEKSTONE ve čtvrtfinále ukázal, že umí hrát bez ztrát (až na jednu výjimku se vždy vešel do 13), na čemž měli hlavní zásluhu zkušení guardi Marko se Slezákem. Jak budou hrát a řídit hru právě oni dva, tak bude fungovat i celý tým. Vedle nich pak musí být nezbytně produktivní i univerzální forward Kerr. Otázkou je, co tentokrát přinese na společný stůl Euroligou ošlehaný power forward Petway, který v dosavadních zápasech s mistrem buď ještě nehrál, nebo byl nefaktorem. Ve čtvrtfinále s Děčínem už ale - pokud nebyl něčím frustrován -, předváděl ve svých dlouhých minutách i hodně důležité výkony, a to na doskoku, v obraně i při střelbě.
Co ukázaly vzájemné zápasy v této sezoně?
Tři včetně pohárového duelu byly jednoznačné, dva poměrně těsné, přičemž v Nymburce dokázaly Svitavy v nadstavbě uhrát pouze čtyřbodovu porážku. Už jen kvůli dřívějšímu působení kouče Růžičky v trenérském týmu mistra jsou rozhodně jedním z celků, které si s mistrem nejdou jen tak zahrát, ale myslí na to, že chtějí uspět. A právě hlava je v soubojích s mistrem klíčem k jakémukoli solidnímu výsledku.

Tuři v prvním domácím utkání hned v úvodu sezony udrželi doma vyrovnaný doskok, mnoho neztráceli, měli víc trojek i šestek a sytili je Slezák s Kerrem. Při 21bodové porážce venku sbírali dvakrát víc ztrát, nechali soupeře pod svým košem doskočit 22 míčů (sami ovšem měli 15 útočných doskoků), opory se neprosadily, ale tým měl opět víc trestných hodů. Při čtyřbodové porážce v A1 v Nymburce dali kameníci víc trojek, udrželi vyrovnané číslo ve ztrátách, dobře zahrál Kerr, ale tým propadl na doskoku. Na závěr nadstavby pak Tuři doma trefili stejně jako soupeř tucet trojek, měli o jednu trestnou trefu víc a podobně jako mistr ztráceli míče, ale fatálně zaostali na doskoku.

Semifinále poháru pak pro ně doma skončilo naprostou pohromou - se 56 body inkasovanými už do půle. Tým navíc nestačil na doskoku, v trojkách a také více ztrácel. Naplno se tak ukázalo, jak v podání Nymburka vypadá zápas, kdy už o něco jde. A takový bude i ten pondělní, proto utkání z dlouhodobé části ligy nejde brát až tolik směrodatně.

Oren Amiel (kouč ČEZ Basketball Nymburk): „Uplynulo už více než 14 dní od skončení čtvrtfinálové série proti Kolínu a všichni jsme očividně dobře naladěni na to vstoupit opět do zápasů. Doufám, že dlouhý čas bez utkání nás nebude dlouho negativně ovlivňovat a že se brzy vrátíme do rytmu. Budeme stát tváří v tvář proti dobrému týmu s kvalitní soupiskou a trenérským štábem. Svitavy jsou jedním z nejnebezpečnějších týmů v lize. Mají zkušené hráče, kteří vědí, jak hrát a jak vyhrávat. Musíme proto nastoupit s maximálním soustředěním a s maximální energií. Dlouho jsme teď trénovali před pustými tribunami, a tak se už těšíme, že v pondělí a úterý zase uvidíme plné hlediště.“

Pavel Pumprla (křídlo ČEZ Basketball Nymburk): „Svitavy mají dobře poskládaný tým, solidní střelce z dálky na všech pozicích i mezi pivoty, mají dobrou rozehrávačskou dvojici, která se dobře doplňuje, a hrají týmový basket. Trochu bych je přirovnal k nám. Nechci tvrdit, že je trenér Růžička ovlivněný tím, že byl v Nymburce asistentem trenéra, ale styl hry je podobný našemu a najít se dají i podobné akce. Vůči soupeři máme respekt a nepovažujeme sérii za úplně jednoduchou. My si musíme výhry vzít, nemůžeme předpokládat, že by nám je Svitavy darovaly.“

Pavel Slezák (křídlo DEKSTONE Tuři Svitavy): „Čeká nás první semifinále v historii svitavského klubu. Musíme hrát koncentrovaně celých 40 minut, pokud budeme mít pár minut výpadek, tak soupeři to hned ztrestají. Také se musíme vyhýbat zbytečným ztrátám. Jestli bude výhodou, nebo nevýhodou dlouhá zápasová pauza Nymburka, to ukáže až pondělní zápas. Především musíme zachytit začátek utkání, od toho se vše bude odvíjet.“

Novinkou před startem obou semifinále jsou následující lákadla pro fanoušky z dílny vedení soutěže:

S Kooperativa NBL na Hrady CZ
Generální partner ligy pojišťovna Kooperativa bude odměňovat věrné fanoušky NBL. Kdo si tak nenechá ujít vyvrcholení letošní sezony pod bezednými koši, ten si k zakoupené vstupence odnese i unikátní kód na zisk jedné vstupenky zdarma k zakoupené vstupence na jeden z osmi festivalů Hrady CZ v hodnotě 500 korun.

Pokud nechcete, aby vám lákavý bonus unikl, kupte si vstupenku na utkání play-off Kooperativa NBL hned teď, v pohodlí a z domova. Díky unikátnímu jednotnému tiketingovému systému Kooperativa NBL vám stačí kliknout na následující odkaz a vybrat si, na který že zápas vyrazíte: nbl.cz/vstupenky.html

Hyundai Genesis za fotku
Chcete si užít víkend v luxusní vlajkové lodi partnera Kooperativa NBL automobilky Hyundai? Hyundai Genesis čeká možná právě na vás! Stačí udělat několik jednoduchých kroků:

1. Vyhledejte před halou vystavený vůz Hyundai a pořiďte si s ním fotku
2. Staňte se followerem @HyundaiCZ na Instagramu
3. Nahrajte fotku na svůj instagramový účest s hashtagem #TvojeHyundaiTvojeHra

Komise složená ze zástupců Kooperativa NBL a Hyundai vybere do konce play-off čtyři vítěze (z každé semifinálové série, zápasů o 3. místo a finále). Vítěz získává Hyundai Genesis s plnou nádrží na víkend. Soutěžící na 2. - 5. místě se mohou těšit na basketbalový míč a vstupenky na utkání reprezentace v kvalifikaci MS 2019 v Pardubicích (29.6. proti Finsku, 2.7. proti Bulharsku).

Další atrakce Utkání 1 v Nymburce
Tři sta diváků obdrží zmrzlinu od Mrazíren Polar, vystoupení Queennies a cheerleaders z Tanečního studie Easy Dance 2000 Nymburk, soutěž ve střelbě z poloviny hřiště o 10.000 korun, soutěž v piškvorkách o víkend s automobilem Hyundai od Autosalonu Louda, ocenění žákovského týmu Nymburka U12.