6.0

#8
4.0

Svitavská revoluce pokračuje!

Byla to poslední zoufalá smršť. Do konce zbývalo 9 vteřin, když domácí Válečníci ztráceli ve druhém čtvrtfinále s Tury 61-64. Playmaker Ondřej Šiška si vzal na starosti první trojku. Minul. Tomáš Pomikálek doskočil a nabil Šiškovi na další pokus. Ten však odmítl možnou slávu a posunul míč o ulici dál, kde už se chystal zaklapnout své zápětí Pavel Houška, jenž nedlouho předtím trojku proměnil. Střelu na prodloužení však do obruče nesesměroval a děčínská hala zklamaně vydechla.

Byla-li po prvním domácím zápase situace vážná, po tom druhém je už víc než kritická. Tuři si domů vezou senzační lup a ve svém bouřícím stánku už mohou dokonat další rekordní zápis do své zatím tenké ligové kroniky.

Po nervydrásající koncovce oslavují svou mladou pušku Šimona Puršla, který do závěru vstupoval jen se dvěma body na kontě. A hlavně dostal přednost před tentokrát neproduktivním Petwayem a vůbec nevyužitým Roseboroem. Svou aktivní sekvenci nezačal dobře, když za stavu 59-60 šel až příliš aktivně za minutou šestkou kolegy Marka a fauloval domácího Landu, který lacino přišel ke trestným hodům na obrat.

Vzápětí však Slezák kouzelnickou uličkou teleportoval míč až pod koš právě na Puršla, který půl minuty do konce nezaváhal. A když Pomikálek na druhé straně minul trojku, poradil si mladý Tur i se dvěma šestkami na 61-64.

Druhý duel začal částečným deja vu, když hosté vystřelili po 5 minutách s 5 body Jelínka do vedení 0-8 (v tomto případě bez timeoutu domácích). Tentokrát se ale jejich trojkolotoč rychle zasekl, a protože ten domácí byl zaseklý nadále, měly po prvních třech čtvrtinách bilance zpoza oblouku tuto neuvěřitelnou identickou podobu – po první 7/1 – 7/1, po druhé 13/2 – 13/2 a po třetí 20/4 – 20/4! Jako by se na tom oba celky dohodly.

A když trojky, kterých oba celky pokoušely velké množství, nepadaly, skore narůstalo pomalu a až na jedno devítibodové vedení Děčína bylo stále dost vyrovnané. Domácí tlačili na Tury v obraně a dávali jim minimum snadných zakončení, opět se snažili o útočné doskoky, kterých opticky měli dost, ale jejich výtěžnost byla nízká (4 body z 11, hosté 8 z 9).

Válečníci udělali směnu na rozehře a do základu poslali v prvním utkání produktivního Feštra. Tomu ale pozice v přední linii nesedla a s 6 body a bez asistence končil svých 16 minut nejvíc v minusu (-17). Pro základní pětku domácích to bylo symbolické, neboť její údernost takřka neexistovala: do půle zařídila 6 bodů, za celý zápas 15. To u Turů bylo vše přesně opačně: 50 základ, 14 lavička. Válečníkům nakonec nepomohlo ani to, že po 10 ztrátách z první půle se v té druhé mírnili jen na tři.

Tým měl pouze dva dvojciferné střelce v Pavlu Houškovi (16) a Šiškovi (11). U hostů opět v klíčových chvílích ničil Jelínek (16), další skvělý výkon přidal zkušený dirigent Marko (13+7 doskoků a 6 asistencí). Tuři v posledním dějství dali o jednu trojku víc než domácí (2-3) a celkem byli lepší i z trestné linie (13-17).

Lubomír Růžička (trenér DEKSTONE Tuři Svitavy): „Chci poděkovat a pogratulovat svým hráčům za to, že zde ukázali obrovský charakter a vůli. Dnes jsme nehráli tak přesvědčivě v útoku, ale to bylo vinou jen a jen Děčína, který lépe bránil, výborně si vypomáhal a my neměli tolik otevřených střel. Museli jsme tedy utkání odbránit, což se podařilo. Neřekl bych, že dnes vyhrál lepší, ale šťastnější tým. Dnes jsem byl v roli basketbalového „gamblera“, protože jsem se rozhodl hrát v úzké rotaci a jsem rád, že to kluci fyzicky zvládli. Ale cítil jsem z nich, že jsou v transu a věří si, že zde mohou uspět i podruhé. Stav série je 2-0 pro nás, ale série bude ještě velmi náročná, protože Děčín je mužstvo Válečníků a určitě bude chtít u nás zabojovat o první výhru v sérii.“

Pavel Budínský (kouč BK ARMEX Děčín): „Musím poděkovat svým hráčům za to, jak změnili svoji mentalitu oproti včerejšku. Není jednoduché přesvědčit hráče, že mají kvalitu na to hrát proti tak kvalitnímu soupeři, jakým Svitavy bezesporu jsou. Začátek byl podobný včerejšku, kdy jsme se dlouho nemohli trefit, a naši fanoušci dlouho stáli. Ale cítil jsem z hráčů, že jsou odhodlaní s tím něco udělat. Je mrzuté, když hrajete utkání, ve kterém pětadvacet minut vedete a nakonec stejně prohrajete. Nás ale dostává na lopatky stále stejný problém, a to je zakončení některých situací. Chybí nám jistota, nápaditost a razance. A právě razanci a přímočarost v atakování obrany nám ukázali dnes Slezák a Marko, kteří si chodili pro fauly a zklidnili svůj tým trestnými hody. My jsme vedli už o osm bodů a pak mohl Robert Landa zvýšit na deset, ale neproměnil tutovku. Kdyby dal koš, mohli jsme být někde jinde, protože v takhle na ostří hraném utkání, které se mi moc líbilo, rozhoduje každý detail. Bohužel, chtěli jsme sérii srovnat, ale nepodařilo se to. Škoda, že nám v závěru nepadla jedna z dvou střel, ale play-off je i o takových hořkých chvilkách. Musíme se oklepat a zkusíme se ve Svitavách svým fanouškům revanšovat. Musíme dát hlavy nahoru, protože série se hraje na čtyři vítězství.“

Roman Marko (rozehrávač DEKSTONE Tuři Svitavy): „Přijeli jsme do Děčína s tím, že odvézt jednu výhru by bylo perfektní. Nakonec máme dvě, takže jsme spokojení. Dnes nevyhrál lepší, ale šťastnější tým, a kdyby v závěru padla Děčínu jedna z trojek, šlo by se asi do prodloužení a na koni by byli domácí. V těchto dvou zápasech nás hodně podržel „Jelen“ (Jelínek), který byl takovým naším X-faktorem. Doma teď do toho dáme všechno, protože se už nechceme do Děčína vracet.“

Ondřej Šiška (rozehrávač BK ARMEX Děčín): „Jsme zklamaní ze dvou porážek, ale určitě v tomto maratonu, kdy se hraje na čtyři vítězství, to budeme chtít prodloužit. Když budeme ve Svitavách hrát tak jako dnes tady, a přidáme trochu lepší útok, máme šanci vyhrát oba zápasy. Rozhodně neklesáme na mysli, uděláme korekce v naší hře, zůstaneme tvrdí v obraně a musíme vyhrát. Teď už nám nic jiného nezbývá.“

18:00

Hned po prvním zápase mají Válečníci nůž na krku, neboť případná druhá porážka na domácí půdě už by je postrčila na okraj propasti. Děčín je zkušený tým, protřelý řadou bitev v play-off, ale při nervozitě a obavách v prvním duelu na domácích nic z toho nebylo vidět. Severočeši vypadali až příliš zranitelně a hladoví Tuři, cítící krev v honbě za premiérovým play-off postupem klubových dějin, využijí každé jejich slabosti.

Výrazněji však v Utkání 1 vytěžili své opory a hráli v omezenější rotaci, což by mohlo zejména ve druhém poločase druhého zápasu být znát. Velmi pravděpodobně už jim domácí nenabídnou takový úvodní bodový polštář jako v pondělí a bude se hrát vyrovnaněji. ARMEX však musí ukázat víc než těžení z útočných doskoků, jež navíc Tuři omezili na celkových 12 a celkově se soupeři na doskoku vyrovnali, což je pro ně naprosto klíčové.

Ve válečnickém dresu musejí hodně přidat ti nejlepší – třeba forward Pomikálek se v prvním záapse rozjel až při závěrečném finiši, první rozehrávač Šiška nabral už do půle 4 ztráty a končil na pěti bez jediné asistence a pouhých 17 minutách ve hře.

Domácí tým bude potřebovat i zpevnění obrany. Těžké trojky Svitav přežije, ale nesmí nabízet příliš otevřených pozic a snadné seběhy a kombinace až pod koš. Problém pro Děčín však je, že třeba při základu Turů Marko, Slezák, Kerr, Petway, Jelínek není od koho vypomáhat na trojkovém oblouku, protože kromě Petwaye si každý z tohoto kvintetu drží úspěšnost nejméně 35,6, navíc i Američan v prvním utkání ukázal, že umí trefit těžkou trojku přes obránce. O to větší nároky to klade na odolnost Válečníků při obraně 1 na 1.

Nelichotivým číslem pro Děčín byl po prvním utkání i poměr bodů z protiútoků (4-15). Ty při váznoucí ofenzivě 5 na 5, neproměňování zpod koše a potížích na oblouku domácí nutně potřebují a svůj přechod k soupeřovu koši tak musí výrazně urychlit.