7.0

#8
4.0

Tuři po třech a půl měsících!

30. listopadu urvali Tuři potřetí - a do startu play-off naposledy – v této sezoně vítězství venku. Skoro čtyři a půl měsíce trvalo, než tuhle radost poznali znovu. O to větší „haló“ tak Východočeši způsobili hned na startu čtvrtfinále, kdy šesti tříbodovými akcemi a trhákem 2-20 založili v Děčíně na překvapivý triumf 80-92. Anebo nebyl tak překvapivý? Domácí Válečníci se v poslední době znovu trápí v útoku a přes dílčí druhopoločasové vzepětí jejich ofenzivní tápání pokračovalo i v prvním duelu čtvrtfinále.

Klíčový rozdíl v zápase udělala trojková úspěšnost. Zatímco domácí proměnili jen 7 z 28 pokusů, hosté hned 13 z 25, když po 24 minutách měli za vedení 43-62 bilanci 19/11, přičemž jen ze základní pětky s dlouhými Jelínkem a Petwayem se mohl trefit prakticky kdokoli.

Domácí útočné trable ještě víc stvrdila jedna absolutně netypická situace ze začátků duelů v děčínském stánku. Když kouč Budínský po 3,5 minutách za stavu 0-11 přerušoval prvním timeoutem tuří smršť, fanoušci už po jeho vypršení znovu nepovstali, aby tradičním skandovaným potleskem vestoje pokračovali až k úvodní trefě svého týmu. Dočkali se jí až z rukou rozehrávače Šišky za stavu 0-14 po 5 minutách.

Tuři v předtuše domácích distančních minel uzavřeli podkošové území, kde k najíždějícímu hráči přistupoval s výpomocí druhý i třetí obránce, a Válečníci z trojek míjeli a míjeli (do půle 12/1). A protože už v úvodu pálili z dálky i dlouzí, chyběli pak na útočném doskoku, který opět téměř exkluzivně držel tým nad vodou. Do půle to bylo 9 bodů z 6 útočných doskoků, na konci zápasu 14 ze 12. Ani 17 střel z pole navíc ale příliš nepomohlo.

Tuři už do půle sázeli na rozdíl od soupeře body z brejků (0-8), nejinak tomu bylo i na konci (4-15). Hosté se navíc až příliš snadno dostávali kombinacemi nebo seběhy až pod koš, a ač v zápase kralovali trojkami, zpod koše zaostali v bodech jen 32-26.

Frustrující pro Válečníky muselo být i to, že vždy když se dostali na dostřel kolem 10 bodů, Svitavy (po měsíční absenci už s pivotem Roseboroem) trefily další trojku, nebo skórovaly po snadném překonání obrany, někdy i po nerušeném přechodu celého hřiště. Změna v utkání nenastala ani ve druhém poločase, byť po první půli (33-49) měli důležití hosté Kerr a Petway po třech faulech. Tuři totiž i přes deficit na útočném doskoku drželi celý zápas vyrovnané doskoky celkové.

Domácí ve třetí čtvrtině přecházeli i otevřené střely, obávali se dalšího minutého pokusu a tak takřka jediný, kdo se nebál ani složitých ran, byl autor 16 bodů rozehrávač Feštr (plus 6 asistencí), jejž předčil jen 18bodový Pavel Houška (do půle 11).

Definitivně Děčín srazila úvodní čtyřminutovka čtvrté čtvrtiny s pouhými 2 body. Tým tu nevyužil šanci dostat se pod deficit 12 bodů a vrcholem pak byla následná sekvence, kdy pivot Grunt minul dva útoky po sobě prakticky sám zpod koše, a Tuři v obou případech kontrovali úspšným zakončením opět na +17. Závěrečné vzepětí forwarda Pomikálka už Děčín dostalo maximálně na osm bodů.

Svitavy, jež poprvé v klubových dějinách uspěli v NBL v play-off zápase venku, vedli 18 body Jelínek a 17 body a 7 asistencemi rozehrávač Marko.

Lubomír Růžička (trenér DEKSTONE Tuři Svitavy): „Rozhodl úvod utkání. My jsme přicestovali o den dřív, abychom si nastavili hlavu. Přistoupili jsme k tomu velmi dobře, vytvořili jsme si polštář, který jsme po zbytek utkání drželi. V prvním poločase nás podržela dobrá obrana, vyrovnali jsme se Děčínu na doskoku, kde když se vyrovnáme, tak můžeme s Děčínem hrát. Také rozhodlo lepší procento za tři body, vytvářeli jsme si dobré střelecké pozice. Stav je 1-0 pro nás, ale myslím, že série bude dlouhá. Jsme rádi za vítězství, ale nesmíme ho přeceňovat.“

Pavel Budínský (trenér BK ARMEX Děčín): „Hrát první utkání a brát si druhý time-out za stavu 2-20 byl pro nás špatný úvod. Byla na nás vidět tíha okamžiku, kdy začínáme sérii doma, a to jsme neunesli. Naivně jsme bránili, Svitavy ukázaly, v čem jsou dobré, a to je produktivita ve střelbě, hlavně za tři body. V poločase byl rozdíl my 1 trojka z 12 a Tuři 8 z 15. Klíčem byl také rozdíl ve hře rozehrávačů, Roman Marko skvěle řídil tým a také dobře střílel. My jsme věděli, že musíme doskakovat, máme 12 útočných doskoků proti třem Svitav, ale to souvisí s procentem střelby. Na to, jak jsme bídně hráli, jsme prohráli o 12. Někdy zapaříme dobrou střelu i zpod koše, přecházíme střelu, takhle se v play-off nehraje. Snažili jsme se bojovat a něco s tím udělat, ale Svitavy si to už pohlídaly. Prohráváme 0-1, v úterý je tady další duel, my se musíme dobře vyspat a hrát jinak.“

Jiří Jelínek (power forward DEKSTONE Tuři Svitavy): „Ve druhém utkání si musíme pohlídat útočný doskok soupeře. A jinak musíme hrát alespoň stejně jako dnes.“

Pavel Houška (power forward BK ARMEX Děčín): „Doufám, že z nás spadne nervozita, protože první utkání už máme za sebou, a věřím, že do druhého utkání nastoupíme úplně jinak.“

Absence Svitav: nejspíš centr Roseboro

Můj dům – můj hrad. To beze zbytku platilo po celou sezonu ve střetávání Válečníků s Tury, kteří by měli fanouškům nabídnout vůbec nejvyrovnanější sérii. Ze svitavského tábora jen nejsou tradičně zprávy o stavu zraněných, proto není jasné, zda už bude připraven pivot Roseboro, který naposledy nastoupil 10. března shodou okolností právě proti Děčínu.

Ze vzájemných utkání vyplývá, že týmy se vždy vyrovnaně utkaly na doskoku. Kdo tak bude mít větší sílu tady, přiblíží se k úspěchu o mílový krok. Zejména to platí pro Děčín, který bude především útočný doskok potřebovat jako vzduch k dýchání. To potvrdilo i jeho posledních 14 utkání v řadě s dvojciferným počtem lapených odražených míčů v útoku. Severočeši však i tak při své neproduktivní ofenzivě během nadstavby na útočné půlce strádali – posledních 9 zápasů se nedostali nad 80 bodů a z toho v šesti ani na 70! Dvojciferný počet trojek trefili naposledy v 1. kole A1 (doma s Olomouckem, které se nevyznačuje pevnou obranou), ale potřebovali na to 42 pokusů. Kvalita jejich útoku a přesnost při zakončení tak bude pro tým alfou a omegou.

Vzájemné zápasy v sezoně dělily především trojky, které měl vždy lepší domácí tým. Jedinou výjimku, kdy byly důležitější dvojky, představoval zápas o třetí místo v poháru, kdy doma uspěly Svitavy.

Tuři se po rovněž ofenzivním útlumu ve velké části nadstavby v posledních třech zápasech přece jen zvedly a s nejméně 85 body sestřelili doma Děčín i Opavu a těsně padli jen na palubovce Olomoucka. Z posledních 7 zápasů pětkrát zaknihovali dvojciferný počet trojek a i díky dosud nejlepšímu umístění za 8 let v lize mohou jít do čtvrtfinále s otevřeným hledím.

Tíží je však venkovní bilance, neboť na hřištích soupeřů v sezoně uspěli jen třikrát – v Brně, v Ústí a ve stánku s Olomouckem. Naposledy to navíc bylo 30. listopadu. Naopak Děčín doma padl jen dvakrát s Nymburkem, jednou senzačně se svou noční můrou USK a na úplný závěr A1 s Pardubicemi.

Pavel Budínský (trenér BK ARMEX Děčín): „Utkání číslo jedna a dva čtvrtfinálové série s Tury se bude hrát na naší palubovce, za což jsme rádi. Ale je třeba si uvědomit, že to samo o sobě výhry z tohoto dvojboje nezajistí. Myslím, že v těchto utkáních se bude rozhodovat v každém útoku a v každé obraně, protože jinak se play-off nehraje. Osobně se moc těším a doufám, že i naši fanoušci, které budeme potřebovat víc, než kdykoliv před tím.“

Lukáš Feštr (rozehrávač BK ARMEX Děčín): „Play-off je úplně jiná soutěž než základní část. Bude to ještě víc psychicky a fyzicky náročné, ale my jsme odhodláni v prvním zápase i v celé sérii uspět a uděláme pro to cokoliv. Doufám, že bude plný dům a diváci nás poženou od první do poslední minuty, abychom si na konci utkání mohli všichni společně odškrtnout úvodní vítězství.“

Pavel Houška (pivot BK ARMEX Děčín): „Čeká nás série těžkých utkání s kvalitním soupeřem, kterým Svitavy bezpochyby jsou. Svou kvalitu prokázaly v základní části a myslím, že naše vzájemná konfrontace bude pro diváky velice atraktivní, jelikož nelze předem říct, kdo z ní vzejde vítězně. Já osobně doufám, že využijeme výhody domácího prostředí a že to bude rozhodující faktor série.“

Jiří Jelínek (power forward DEKSTONE Tuři Svitavy): „Děčín je rozhodně play-off tým. To ukázal i minulou sezonu, kdy v základní části nehrál moc přesvědčivě, ale v prvním kole přejel Kolín 4-1 a poté stejným poměrem i Pardubice. Play-off je úplně jiná soutěž, kde rozhoduje každá chyba. V Děčíně můžeme čekat plný dům, všichni budou řvát a fandit. Bude to boj o každý míč, domácí budou hrát tvrdě a zarputile. Nečeká nás vůbec nic jednoduchého. Pokud chceme postoupit, tak musíme v Děčíně minimálně jedno vítězství urvat. Musíme hrát svou hru. Hodně pohybovat míčem, rychle běhat do protiútoku. Rozhodovat bude i útočný a obranný doskok. Dovolím si říct, kdo bude mít na konci utkání víc doskoků, ten vyhraje. Tady už bude jedno, jestli vyhrajeme o bod, nebo o padesát, počítají se jenom výhry.“