14.0

#66
3.0

Tuři přepsali dějiny!

Nečekaně jen poločas se držely děčínské akcie na úrovni hratelného výsledku v šestém zápase postupně stále dramatičtější čtvrtfinálové série se Svitavami. Tentokrát si už ale domácí Tuři „šanci svých klubových dějin“ pláchnout nenechali a po drtivém nástupu do druhé půle ovládli další dění a nakonec i celý zápas 84-69. Sérii tak vyhráli 4-2 a v semifinále je čeká buď Nymburk (pokud z posledního čtvrtfinále projdou Pardubice), nebo Opava (pokud by Beksu ještě dokázalo přelačit Ústí). Je to vůbec první svitavský play-off postup za osm sezon v Kooperativa NBL. Tuři mají nyní „dvě střely“ na medaili a loňské sedmé místo, což bylo tehdy maximum klubu, vylepší minimálně o tři příčky.

Když končil zápas, rozehrávač domácích Roman Marko už jen chodil z jedné strany kurtu na druhý a rukama hecoval bouřící publikum, v němž měl ovšem velmi početné zastoupení i válečnický tábor, jehož skandování v první čtvrtině budilo dojem, že si s sebou Severočeši dovezli i domácí prostředí.

Při krátkém úvodním vedení jejich tým byl i dočasně na koni. Jenže pak začal poprvé v utkání úřadovat tuří power forward Jelínek. Ten sice měl už v půlce prvního dějství dva fauly, ale jeho trojka z útočného doskoku rozehrávače Marka a zanedlouho další z asistence Kerra týmu daly vedení 10-9, aby vzápětí štafetu převzal kolega zpod koše Petway, který načal nebývalou sekvenci se čtyřmi svitavskými koši s faulem, jež měla zničující účinek.

Petway po prvním takovém kousku sice nedal šestku, ale sám si ji doskočil a opět zakončil s bonusem šestky - dal tak 5 bodů během jediné vteřiny hry! Domácí vedli po šňůře 11-1 15-10 a hosté si brali timeout. Pak přidali koše s faulem i Kerr a Puršl a domácí vedli 22-14. Po trojkách Teplého a Slezáka končila první část 28-18 (domácí čtyři trefy zpoza oblouku) a Děčín se ocitl v první kritické situaci.

Když se chybujícímu Turu Kerrovi nevyvedl start druhého dějství, Válečníci se dostali na dostřel a domácí si tu ani pod vedením zkušeného Marka nevypracovávali dobrá zakončení. Buď chodili do koše na sílu, nebo odbavovali střely přes obránce a děčínský guard Ježek po parádním vymíchání obránce trojkou snižoval už na 33-30. Hostům ale vůbec nevyšly poslední tři minuty první půle s řadou minutých trojek a pět bodů Marka (v samém závěru půle si udělal třetí faul), koš Strii z vlastního útočného doskoku a dunk Petwaye vyznačily začátek děčínského konce.

Tuři po poločase 42-33 skvěle odpálili i třetí čtvrtinu, kdy agresí v obraně i útoku zápas plně ovládli. Jelínek záhy vychytal v defenzivě dva pasy soupeřů, vzápětí se trefil i z dálky, jeho tým v obraně vše přebíral a hosté najednou neměli ani jednu dobrou střelu. Petway během pár vteřin udělil pod košem dva bloky a po zakončení Kerra z útočného doskoku bylo za stavu 52-35 už po 25 minutách prakticky hotovo. Děčín se i potom ještě pokoušel se zápasem něco udělat, ale hodně mu chyběly útočné doskoky, a když se rozjel domácí veterán Stria, autor 9 bodů ve třetím dějství, po 30 minutách za stavu 63-45 už svitavská jízda nezadržitelně míříla do semifinále.

Vítězové se nejvíc opírali o Striu (16, trojky 4/3), Marka (13) a Kerra (12+14 doskoků), z pole jen 36procentní hosté o Feštra (13) a Pomikálka (12). Tury podržely lepší trojky (10-7), dvojky (20-15) i ztráty (9-14).

Pavel Budínský (trenér BK ARMEX Děčín): „Gratuluju Turům k postupu do dalšího kola. Myslím, že to bylo další hezké utkání plné zajímavých soubojů a pěkných akcí. My jsme začali dobře, ale potom jsme udělali pár hloupých chyb na obranné polovině v okamžiku, kdy jsme byli okolo čtvrté minuty v drobném náskoku. Domácí vycítili, že mohou hrát sebevědomě, pokud jim dovolíme používat jejich nejsilnější zbraně. Jelínek se trefil za tři body, Slezák rovněž, po šestkách nám doskočil Petway, prostě věci, které řešíme dnes a denně. Domácí šli do svých silných stránek a první čtvrtina byla přesně to, co potřebovali. Druhá čtvrtka byla vyrovnaná, deficit minus devět, identická situace jako v utkání číslo čtyři. My nejsme tým, který by skládal zbraně, ale bylo cítit, že domácí, hnaní frenetickou atmosférou, rozložili palebnou sílu na vícero hráčů, míč se dostal do více rukou a ty ruce zakončovaly se slušným procentem. My jsme měli do poločasu osmnáct procent, to bylo málo. Dostali jsme se pod mentální deku, prohrávali o patnáct a domácí jsou příliš zkušený a vyzrálý tým na to, aby si nedokázal zkontrolovat druhý poločas. Přestože jsme prohráli, byli jsme důstojným soupeřem, hra z naší strany měla některé skvělé momenty. Některé i slabší, ale to patří k play off. Sérii jsme ztratili asi tím, že jsme prohráli první dvě domácí utkání. Jedno jsme nezvládli, to se stát může, ale prohráli jsme obě dvě a je skutečně těžké hrát z deficitu 0-3 a chtít to celé obrátit. Dnes už to sportovně nešlo. Budeme držet palce Turům, my se musíme poučit, trochu si odpočinout v hlavách a srovnat si, jakou cestou chceme jít dál. Válečníci musí teď zapracovat na spoustě dalších aspektů, aby se rozvíjeli i mladší hráči, pro které to byla velmi dobrá konfrontace.“

Lubomír Růžička (trenér DEKSTONE Tuři Svitavy): „Děkuju Děčínu za férovou sérii. Myslím, že se hrálo opravdu férově, až na jeden exces Brenta Petwaye, za což jsem ho pokáral, a jasně mu řekl, že takhle nechceme hrát. Hrál se otevřený basket ve vysokém tempu, naplnily se haly a bylo to dobrá reklama pro český basketbal. Děčín je ryze české družstvo, i my na tom budeme do budoucna pracovat, abychom měli co nejlepší české hráče, proto jsme do týmu rekrutovali Kotáska, Puršla a Kováře, kteří by měli postupně nahrazovat zkušené pardály. Po čtvrtém zápase doma, kdy jsme si čtvrtou čtvrtinu pokazili sami, jsme byli pod dekou a přenesli jsme si to i do Děčína. Chtěl bych opravdu moc poděkovat svým hráčům, jakým způsobem stav 3-2 hodili za hlavy, sedli si spolu ve čtvrtek, vyříkali si spoustu věcí a už v pátek na tréninku jsem cítil velké odhodlání. Podle rozcvičení i podle ranního procházení systémů jsem věděl, že v družstvu je opravdu vysoká koncentrace. Sérii rozhodla naše chladnokrevnost v Děčíně, kam jsme jeli vyhrát, přestože jsme byli po deseti venkovních porážkách v řadě. Troufám si říci, že jsme měli trochu víc talentu na útočné polovině. Pokud jsme hráli kolektivně, bylo to vidět. Pakliže jsme začali hrát individualisticky, tak to byla voda na mlýn kompaktního týmu Děčína. Chci poděkovat skvělým svitavským fanouškům, ale zároveň i divákům z Děčína, vytvořila se super atmosféra. Také děkuju svým hráčům a celému vedení klubu, protože to je pro nás velmi cenný postup. Čeká nás semifinále, musíme si odpočinout, doléčit drobná zranění a připravit se na Nymburk, nebo na Opavu.“

Jakub Houška (pivot BK ARMEX Děčín): „Gratuluju soupeři jak k vítězství v utkání, tak k úspěchu v celé sérii. Určitě si to po průběhu série zasloužil. Mluvilo se zde o talentu a Tuři opravdu potvrdili, že jsou lepší střelci než my. V této sérii jsme se s tím hrozně trápili. Chyběla nám větší procentuální úspěšnost, možná až na domácí pátý zápas v tom byly Svitavy celkově nad námi a mohly se o střelbu opřít, my se o ni opřít nemohli. Ztratili jsme na začátku domácí duely a bylo to pro nás hrozně složité. Po dvou výhrách jsme věřili, že bychom mohli něco velkého dokázat a bylo to znát i na lidech, kteří z Děčína přijeli, byla jich tady spousta. Atmosféra byla úžasná, říkali jsme si, že by to šlo, ale udělali jsme nějaké individuální chyby, jaké jsme ve dvou předešlých zápasech neudělali, což možná rozhodlo. Domácí se chytili, ve třetí čtvrtině je svými koši podržel Luboš Stria. Myslím, že série byla pěkná pro diváky i pro hráče palubovce, byly to dobré zápasy.“

Luboš Stria (křídlo DEKSTONE Tuři Svitavy): „Především děkuju Děčínu za super sérii. Říkám to vždycky - je to o energii a my jsme byli koncentrovaní už na ranním tréninku. Máme velmi zkušený tým, který si to jen ve čtvrtém zápase neuměl vzít. To je v těch koncovkách klíčové – umět si to vítězství vzít. Já jsem se to dlouho učil v Děčíně. My jsme dnes popřeli svoje ega, což bývá náš největší problém. Skvěle putoval balon, hráli jsme soustředěně, hráli jsme společně a v tu chvíli má ten tým velký potenciál. Společnou cestou jsme zvítězili. Moc děkuju fanouškům, děčínským i svitavským, byli báječní.“

19:00

Před třaskavým sobotním Duelem 6 leží už maximální tlak na domácích Turech, kteří si radši ani nepředstavují, co by znamenalo toto utkání ztratit. Jednu domácí ztrátu si za vedení 3-0 mohli dovolit, druhou už nesmějí, protože sedmý zápas by se hrál v Děčíně, jehož sebevědomí už by v tu chvíli po srovnání série a odvrácení třetího mečbolu bubnovalo na střechu domácí haly.

Svitavy tak pro svůj historicky první postup v play-off musí do sobotního mače dát víc než do jakéhokoli předtím, musí být připraveni, že pod tíhou okamžiku jim nebudou padat střely z větších dálek, a s o to větším důrazem budou nuceni chodit za útočným doskokem. I proto se nejspíš dostane i na centra Roseboroa, který naposledy v Děčíně odehrál při svých nyní řídkých startech 10 minut.

Za útočným doskokem ovšem půjdou jako ohaři i Válečníci a vedle pevné a nechybující obrany to bude absolutně klíčová disciplína celého utkání, jak dokázaly ve čtvrtek i Pardubice. Poslední zápasy sérií už bývají především o vůli, bojovnosti a ochotě hodit sebou na zem nebo nastavit tělo na prorážení.

A veledůležité budou i výkony opor. Ty musí ukázat, že i v době lámání chleba se na ně dá spolehnout a doručí očekávaný výkon. Fanoušci obou celků se bezpochyby mohou těšit na největší spektákl této série.

Jiří Jelínek (power forward DEKSTONE Tuři Svitavy): „Vedeme 3-2 a hrajeme doma, kde nás Děčín porazil (v této sezoně) jenom jednou, a to o bod. Děčín nám však už ukázal, že se nevzdá. Bude to už jedenáctý vzájemný zápas letošní sezony, takže nás už nemůže nic překvapit. Musíme hrát týmově a koncentrovaně jako první tři zápasy, dobře pohybovat míčem a pohlídat si útočný doskok soupeře. Doufám, že fanoušci naplní halu, co jiného by je mělo dostat do haly, než zápas o semifinále.“

Pavel Budínský (trenér BK ARMEX Děčín): „Před utkáním číslo šest jsme stále ve stejné situaci. Hrajeme o udržení v sérii, Tuři mají třetí mečbol. Je ale dobré, že jsme již dva mečboly odvrátili a že nám začala lépe fungovat hlava a tím pádem i lépe hrajeme nejen jako tým, ale i jako jednotlivci. Do Svitav jedeme s jasným cílem vyhrát.“

Tomáš Pomikálek (křídlo BK ARMEX Děčín): „Jedeme na šesté utkání do Svitav a všichni víme, o co hrajeme. Dokázali jsme si, že jsme schopní vyhrát jak na jejich palubovce, tak i na své domácí, a teď to „jen“ stačí potvrdit. Musíme čtyřicet minut věřit, že to zvládneme a opět nechat na hřišti všechno.“

Lukáš Feštr (rozehrávač BK ARMEX Děčín): „Musíme zopakovat to, co jsme hráli poslední dva zápasy. Musíme předvádět tvrdou obranu na hranici sebeobětování, v útoku musí být dobrý pohyb míče, a když budeme volní, musíme si věřit a střílet. Nesmíme přecházet volné pozice.“