#8
5.0

Nymburk odskočil už v poločase

Nymburský pružináč Kendrick Ray, chlapík s možná nejvyšším výskokem v lize, si v brejkovém úniku pohledem do zpětného zrcátka zkontroloval, zda bude mít ve vzduchu společnost, a třebaže zjistil, že i za dávno rozhodnutého stavu nebude dunkovat nerušeně, rozhodl se k bleskovému vzletu. Za ním však šel nahoru i těžký bitevník z východních Čech Jiří jelínek, jehož čelní maska hovořila jasně – „Tuhle smeč ti nenechám!“. Jenže americký stíhač vystoupal do takové výšky a takovou rychlostí, že jej už nešlo zastavit. I když ve vzduchu došlo k souboji, faul se nepískal a Ray po hladkém přistání věnoval svitavskému pilotovi všeříkající pohled se zabijáckým výsměvem – „tak vysoko už mě nesestřelíš“.

I tahle situace za stavu 81-48 šest minut před koncem dokladovala, že mistr se ve druhém domácím duelu semifinále nacházel v už poněkud jiném rozpoložení než v pondělí.

V mnohem početněji navštíveném - a tedy i výrazně hlučnějším druhém zápase - s útočně parádní první čtvrtinou (22-20) od druhého dějství minutu po minutě stupňoval tlak na mozky svitavské ofenzivy Marka se Slezákem, což znamenalo, že od stavu 22-23 z úvodu 11. minuty zavřel na 8 a půl minuty neprodyšnou defenzivní závoru, a když Slezák jednou šestkou minutu před poločasem snížil, bylo to už 39-24 pro mistra, který po druhé čtvrtině vyhrané 19-5 uzavřel poločas na skore 41-25 a tím si otevřel dveře ke kontrolované druhé dvacetiminutovce. Po vítězství 89-67 navýšil vedení v sérii na 2-0 a v dalších dvou utkáních na palubovce soupeře už bude útočit na postup.

Tuři v první čtvrtině vypadali, že k dobré střelbě (trojky 9/4) přidali na rozdíl od Utkání 1 i lepší doskok, v němž byli po úvodních deseti minutách lepší (11-12), a z druhých šancí vedli 2-6. Místy dokonce předváděli i vyšší otáčky v přechodu do útoku, jenže ve druhé čtvrtině se vše najednou zaseklo. Klíčový power forward Jelínek (zejména při absenci zraněného Petwaye) po nenutném třetím faulu na perimetru musel už po 15 minutách střídat, hosté se i přes agresivní nájezdy téměř nedostávali na trestnou linii (do půle házeli o 10 šestek míň) a tísněné střely z jumpů jim přestaly padat.

Nymburk se i přes spoustu minutých šestek (do půle 16/7) bod po bodu vzdaloval, když si právě i minuté trestné hody dokázal doskočit a těžil také z rostoucího počtu svitavských ztrát. I bez míče nemilosrdně stíhal za všemi clonami Slezáka, hosté museli odpalovat složité střely z individuálních akcí a jako by podlehli smrtícímu tempu nastolenému v zahajovací čtvrtině.

Mistra i podruhé střelecky vedl Hruban (18), tentokrát následován Baračem (13). Za Tury kontrovali Smithson (17, trojky 11/4) s Jelínkem (11). Domácí byli i přes 11 minel lepší v produkci daných trestných hodů (14-5), ještě výraznější měli převahu v bodech zpod koše (34-20) a na doskoku (48-35, v útoku 15-7, ale body z nich jen 11-9) a soupeře předčili i v bodech z brejků (21-10) a ve ztrátách (9-16). Na straně hostů byly jen trojky (9-12).

Lubomír Růžička (kouč DEKSTONE Tuři Svitavy): „Pro nás je velice složité hrát dva dny po sobě na úrovni Nymburka, ale to není ani omluva, ani alibi. Chtěl bych být po tomto utkání pozitivní, protože jsem na svoje družstvo hrdý, i přesto, že jsme prohráli velkým rozdílem. Kluci se ani za stavu minus třicet nevzdali, nechtěli prohrát o padesát. Pro mě to znamená vítězství v tom, že jsem vytvořil partu 12 kluků, kteří táhnou za jeden provaz. V Nymburce jsme položili základ k tomu, aby k nám soupeř jel maximálně připravený. Tímto bych chtěl poděkovat Nymburku za super dvě utkání a moc bych si přál, aby se nám podařilo vrátit sérii do Nymburka.“

Bryan Smithson (rozehrávač DEKSTONE Tuři Svitavy): „Nymburk odehrál obě domácí utkání dobře a splnil to, co měl. Naším cílem bylo odjet alespoň s jednou výhrou. Musíme se zamyslet nad tím, zda se dá vyhrát, pokud necháte tým soupeře doskočit 15 míčů v útoku, anebo když máte 16 ztrát. S týmem jako je Nymburk to úplně nejde a tyto dva statistické ukazatelé byly důležité. Nesmíme věšet hlavu a musíme v následujících dvou dnech dobře potrénovat.“

Oren Amiel (kouč ČEZ Basketball Nymburk): „Svitavy nás opět donutily, abychom podali co nejlepší výkon. Klíčovým faktorem tohoto i minulého zápasu byla dobrá obrana, která se nám dařila. My musíme stále hledat rytmus hry na útočné polovině, nicméně je to na dobré cestě. Podařilo se nám dvakrát doma zvítězit, ale moc dobře víme, jak těžké to bude ve Svitavách.“

Eugene Lawrence (rozehrávač ČEZ Basketball Nymburk): „Svitavy nás potrápily a já jsem rád, že jsme si doma odnesli dvě vítězství. Stále nemáme rytmus, jaký bychom chtěli mít, ale v obranné fázi jdeme nahoru. Až se obě dvě fáze hry potkají, dostaneme se na naši úroveň hry, na kterou jsme zvyklí. Rozdíl dvaadvaceti bodů rozhodně neukazuje, jak moc jsme se museli snažit. Nebylo to tak jednoduché, jak to vypadá. Svitavy hrály s velkým nasazením, daly do zápasu hodně energie a donutily nás podat dobrý výkon. Zápasy ve Svitavách nebudou jednoduché. Střely, které dnes soupeři míjeli, budou doma dávat.“

18:00

Absence Nymburka: power forward Benda (zranění achilovky)

Druhý duel série (od 18:00 vysílá stanice ČT Sport) už nejspíš bude mít trochu jiný scénář. Že by domácí favorit opět měl po třech čtvrtinách trojky 23/2, na to ve svých kalkulacích Tuři nebudou moct sázet. Od celosezonně takřka 40procentních obloukových snajprů to prostě nejde čekat. Mistr už velmi pravděpodobně setřepe pondělní zatuhlost rukou a při rychleji naskakujících bodech bude na obraně hostů, aby udělala maximum při ztížení soupeřových střel.

Svitavy ale zejména musí odvrátit další „dvacítku“ na útočném doskoku, která jim v součtu se 17 vlastními ztrátami udělala do skore největší díru. Držet vyrovnaný duel při 21 střelách soupeře navíc není dost dobře možné, byť v prvním zápase se to při nymburské trojkové bídě (nakonec díky čtvrté čtvrtině s 8/4 celková bilance 31/6) skoro povedlo a Východočeši opakovaně ukázali, že jsou s to s favoritem hrát zajímavá utkání. Nicméně budou potřebovat především důraznější eliminaci na útočném doskoku hyperaktivního Kříže.

DEKSTONU se až na vyšší zatížení Kerra se Slezákem povedlo v Zápase 1 rozložit minuty a fyzická kondice by při druhém utkání ve dvou dnech nemusela být ani při o něco širší rotaci Nymburka handicapem. Maximum energie bude muset hostující tým vložit zejména do přelomu poločasů, kde soupeřům Nymburka zápasy často utíkají.

A pak jsou tu individuální výkony. Tuři mají ve stavu indisponovaných power forwarda Petwaye (záda z nedělního tréninku), centr Roseboro se v prvním utkání nedokázal srovnat s jeho intenzitou a rychlostí a ve své kůži nebyl ani klíčový forward Kerr, který místy váhal i se zakončením uprostřed vymezeného území.

Tuři si budou muset také líp hlídat fauly svých opor. V prvním duelu se brzy začali obalovat dlouhý Jelínek s rozehrávačem Markem (ten měl 3 osobní chyby už do půle). V některých případech šlo o zbytečné zákroky a hráči pak museli střídat dřív, než by tým potřeboval.

Jiří Jelínek (power forward DEKSTONE Tuři Svitavy): „Bylo by super zopakovat podobný výkon jako v pondělním utkání. Musíme však zlepšit obranný doskok a omezit naše hloupé ztráty. Uvidíme, kolik nám zbylo po pondělí sil, protože se hrál tvrdý a rychlý basketbal. Snad dobře zregenerujeme a Nymburk opět potrápíme.“

Atrakce utkání: počínaje semifinálovými kláními jsou novinkou následující lákadla pro fanoušky z dílny vedení soutěže…

S Kooperativa NBL na Hrady CZ
Generální partner ligy pojišťovna Kooperativa bude odměňovat věrné fanoušky NBL. Kdo si tak nenechá ujít vyvrcholení letošní sezony pod bezednými koši, ten si k zakoupené vstupence odnese i unikátní kód na zisk jedné vstupenky zdarma k zakoupené vstupence na jeden z osmi festivalů Hrady CZ v hodnotě 500 korun.

Pokud nechcete, aby vám lákavý bonus unikl, kupte si vstupenku na utkání play-off Kooperativa NBL hned teď, v pohodlí a z domova. Díky unikátnímu jednotnému tiketingovému systému Kooperativa NBL vám stačí kliknout na následující odkaz a vybrat si, na který zápas vyrazíte: nbl.cz/vstupenky.html

Hyundai Genesis za fotku
Chcete si užít víkend v luxusní vlajkové lodi partnera Kooperativa NBL automobilky Hyundai? Hyundai Genesis čeká možná právě na vás! Stačí udělat několik jednoduchých kroků:

1. Vyhledejte před halou vystavený vůz Hyundai a pořiďte si s ním fotku
2. Staňte se followerem @HyundaiCZ na Instagramu
3. Nahrajte fotku na svůj instagramový účest s hashtagem #TvojeHyundaiTvojeHra

Komise složená ze zástupců Kooperativa NBL a Hyundai vybere do konce play-off čtyři vítěze (z každé semifinálové série, zápasů o 3. místo a finále). Vítěz získává Hyundai Genesis s plnou nádrží na víkend. Soutěžící na 2. - 5. místě se mohou těšit na basketbalový míč a vstupenky na utkání reprezentace v kvalifikaci MS 2019 v Pardubicích (29.6. proti Finsku, 2.7. proti Bulharsku).

Další atrakce Utkání 2
Tři sta diváků obdrží „energii v plechovce“ od společnosti ČEZ, vystoupí Queennies a cheerleaders z Tanečního studie Easy Dance 2000 Nymburk, proběhne soutěž ve střelbě z poloviny hřiště o 10.000 korun a střelecká soutěž o víkend s automobilem Hyundai od Autosalonu Louda. A v poločase budou ocenění hráči žákovského týmu Nymburka U14.