18.0

#10
7.0

Už je počítali, pak sahali po výhře!

Jako na tobogánu z Matějské pouti se odbýval nakonec velmi třaskavý duel v Olomouci, který byl reprízou semifinále poháru. Právě z něj se Hanáci chtěli poučit, ale na startu se jim to znovu vůbec nepovedlo. Po třech ztrátách s mistrem okamžitě prohrávali 0-11 a po dalších čtyřech to bylo už 5-23 za pouhých šest a půl minuty, když Nymburk soupeře ničil z útočných doskoků i zisků. Game over? Ani náhodou. Svěřenci kouče Benáčka se i ve svém nezvyklém domácím prostředí zvedli, a ač za 12 minut byli zpět dokonce o 22 bodů, po střelecky divokém poločase se drželi na stále životaschopných 13 bodech (44-57), když je sytilo trio Douglas, Palyza, Pelko.

Ve třetím dějství už mistr pod větším tlakem produkoval hodně ztrát a domácí se po 26 minutách dostali na 65-67. Dlouho se ale nemohli prodrat do vedení, což zařídil až dvě minuty do konce Goga (91-89). Po technických chybách nymburského Wrighta i kouče Amiela pak Palyza proměnil oba trestné hody na 93-89. Za stavu 93-91 však spáchal dvě slepené chyby domácí Dunans, který nejprve neproměnil dunk a pak se dopustil ztráty, načež nesportovně a pro vývoj koncovky fatálně zastavil Pumprlu. Nymburký kapitán sice proměnil jen jeden trestný hod, ale z následného útoku skóroval s faulem a vytěžil tak z jednoho trestu hned 4 body, což hostům při vedení 93-95 stačilo.

Domácí Pelko poté minul dvojku z odskoku na vyrovnání, nymburský Vyoral už byl cíleně faulován a jednou šestkou zvýšil na tři, a když domácí Palyza minul jednu ze dvou šestek, což se mu ve vyrovnaných závěrech stává v této sezoně opakovaně (byť v předchozím průběhu zápasů bývá bezchybný), Vyoral z dalších trestných hodů už pro domácí dokonal dílo zkázy.

Středočeši, kteří měli při výhře 94-98 pět dvojciferných střelců v Bendovi (18), Jaromíru Bohačíkovi (17), Hrubanovi (13), Pavlu Pumprlovi (12) a Wrightovi (11+7 asistencí), byli lepší z trojek (6-8) a brejků (9-15), Hanáci těžili především z nemalé šestkové převahy (41/32 – 29/20) a také méně ztráceli (16-19). Jejich tahouny byli Douglas (30, TH 13/12), Dunans (16), Pelko (15+7 asistencí) a Palyza (14, TH 9/8).

Predrag Benáček (kouč BK Olomoucko): „Stejně jako v pohárovém utkání jsme nezvládli začátek. Tým nabral velkou ztrátu, to se proti takovému soupeři těžce otáčí. Nám se to téměř povedlo, přestože jsme ztráceli 22 bodů. Hráči ukázali charakter. V závěru jsme dokonce sahali po velkém úspěchu. Nepovedlo se, jako bychom se lekli toho, že můžeme vyhrát. Některé situace prostě vyžadovaly jiné řešení.“

Oren Amiel (kouč ČEZ Basketball Nymburk): „Po dobrém začátku jsme polevili. První poločas byl z naší strany dobrý. Průběh zápasu mě pak docela překvapil. Ofenzivní síla Olomoucka, o které jsme ale věděli, se ukázala. S výhrou jsme pochopitelně spokojení. Soupeř má můj respekt. Protivníka, jakým je Olomoucko, nikdy nepodceňujeme. Pro náš tým bylo utkání dobrým testem. Takové vyrovnané zápasy potřebujeme hrát.“

Pavel Pumprla (křídlo ČEZ Basketball Nymburk): „Ano, potřebujeme takové zápasy. Nikoho nebaví pořád vyhrávat o 20, 30 bodů. Jsem proto za takový zápas rád, protože je to zkušenost pro hráče, kteří s námi takové zápasy ještě nezažili, že i v lize se něco takového může stát. A také je třeba ocenit Olomoucko, i když mě to nepřekvapilo, protože zejména ve druhé polovině sezony ukazuje, že může být nebezpečným soupeřem pro každého. A věřím, že v play-off bude minimálně v semifinále.“

8 27 35 0 19 7 19 27 35 3 96 98

Hanáci si pro hitový duel s obhájcem trofeje tak jako v jednom případě z minulé sezony vybrali olomouckou Čajkarénu, tudíž nemohou počítat s výhodou typického domácího prostředí. Na rozdíl od soupeře, který už ve čtvrtek hrál s Opavou, jim při více než dvoutýdenní pauze chybí zkušenost s ostrým zápasem a budou se muset soustředit především na start utkání, aby jej mohli svým fanouškům udělat zajímavým. V souboji dvou nejofenzivnějších celků bude opět záležet na tom, na kolik se podaří rozstřílet ústřednímu duu domácích Douglas – Palyza, a pokud bude důsledně zavřeno, jak dokážou pomoct další hráči. Hanáci navíc nesmějí nechat soupeře snadno skórovat z přechodové fáze a celkově zpod koše, odkud dostali nůše bodů v nedávném pohárovém semifinále.

V základní části v obou utkáních, v nichž Olomoucko pokaždé postrádalo dva důležité hráče, uspěl mistr o 12 a 20 bodů, v poháru pak o 18.

Predrag Benáček (kouč BK Olomoucko): Tým, který chce s Nymburkem uspět, musí podat bezchybný výkon od první do poslední minuty. Moc dobře to víme. Naposledy jsme to zažili v pohárovém semifinále. V první čtvrtině se nám nepodařilo podat odpovídající výkon a bylo po zápase. Z pohledu konečného výsledku bylo jedno, že další tři čtvrtiny byly bodově naprosto vyrovnané. Nesmíme se bát. Chce to přesně střílet a rychle se vracet do obrany. Budeme se snažit, nechceme jen čekat na závěrečnou sirénu.“

Aleksander Sekulič (asistent ČEZ Basketball Nymburk): „Olomoucko je tým s velkou útočnou univerzálností, proto dává hodně bodů. Má skvělé střelce za tři body v kombinaci s vnitřní hrou. Bude důležité zastavit nejlepší střelce a k tomu budeme potřebovat dobrou týmovou obranu.“