31.0

#44
11.0

Umění přežít mistrů dramatu

Aktuálně už třetí Ústečané zavádějí do české ligy obyčeje z NBA. A jejich fanoušci musí být rádi, že si za své peníze užívají takové nášupy, a ještě s vítěznými koncovkami. Dvě kola nazpátek to byla tři nastavení v Děčíně, ve druhém kole nadstavby si Pandy daly na domácí půdě dvě prodloužení s Olomouckem. Jako by nestačilo, že už v prvním domácím duelu s Hanáky se prodlužovalo jednou. Když však tým vítězí, i 35letý Pavel Houška vydrží na kurtu 41 minut a navíc ještě proměňuje klíčové střely.

Enormně vyrovnaný zápas spěl k dramatu celou dobu. A třeba posledních 5 minut 4. čtvrtiny skončilo při skromných dvou ztrátách na obou stranách 3-3! Víc tu museli litovat hosté, když nejužitečnější hráč soutěže Douglas minul 3 ze 4 šestek. Top skórer NBL Palyza nicméně 26 sekund do konce trefil dvojku na 75-78. Jenže vzápětí jeho tým nechal velmi volného Houšku, který se poděkoval vyrovnávací trojkou. I tak ale hosté měli poslední útok, jenže zkušený guard Pelko si v průniku až příliš okatě pomáhal rukou odstavit obránce a pískal se útočný faul. Ústí mělo ještě tři sekundy na zakončení, ale Houška z odskoku minul.

V prvním nastavení Douglas neproměnil dunk, Goga přesto posunul hosty na 84-87. Domácí Šotnar ze snadného obejití obránce snížil, 12 sekund do konce ovšem znovu měli všechny trumfy v rukou hosté – třetí nejlepší šestkař ligy Palyza však proměnil jen jeden trestný hod (na 86-88) a v kritické situaci zaváhal stejně jako minulý zápas v Ústí. A domácí Pecka už na nic nečekal a proměnil nesnadný nájezd na druhé prodloužení.

V něm domácí křídelník Šmíd jednou proměněnou šestkou už 90 sekund do konce stanovil konečný stav 95-94. Olomoucký Dunans se vzápětí udribloval na půlce a přišel o míč, spoluhráč Goga pak minul nouzovou trojku a v posledním útoku Palyza také i při dostatku času vyslal jen dalekou trojku.

A právě v tomhle aspektu hry Hanáci zápas nevyhráli v základní hrací době, ani v jednom prodloužení. I přes převahu ve všech možných statistikách včetně doskoku (43-57, v útoku 8-19) a šestek (bilance 9/6 – 26/15) v klíčových momentech jako by nevěděli, co si s nimi počít, a jak se efektivně dostat do koše. Přicházely tak buď ztráty, nebo nouzové střely. Navíc po 12 poločasových bodech z brejků (domácí nula) jim za zbylých 30 minut přibyly už jen dva další. Domácí se v závěru se zakončením také potýkali, přesto víc napadali koš a připravovali si výhodnější pozice.

Počtvrté v řadě vítězné Pandy tlačili za výhrou Houška (26+7 doskoků, trojky 6/4), Pecka (23+11 doskoků za 45 minut), Šotnar (17+6 asistencí) a Wallace (12). Za hosty, kteří měli produktivnější lavičku (10-23), plnili statistiky Palyza (25, trojky 13/5), Douglas (19+21 doskoků, do půle 11+11), Dunans (18+14 doskoků, 6 asistencí na 7 ztrát) a Pelko (14, trojky 9/4).

Predrag Benáček (kouč BK Olomoucko): „Myslím, že Ústí vyhrálo zaslouženě, ale kdybychom uspěli my, bylo by to taky fér. Rozhodly opravdu drobnosti, jednalo se o fantastický boj a parádní zápas, kde se oba týmy střídaly ve vedení. Na nás se v závěru podepsala únava z Českého poháru, kde jsme odehráli těžké duely s Nymburkem a Děčínem a dnes nás čekalo dalších 50 minut boje. V důsledku toho jsme udělali v závěru nějaké chyby, kdy jsme už ztratili koncentraci. To ale nic nemění na skvělém vítězství Ústí.“

Antonín Pištěcký (kouč SLUNETA Ústí): „Pro nás to bylo další bláznivé utkání rozhodnuté v koncovce, tentokrát v koncovce druhého prodloužení. Pochopitelně nás těší, že jsme dokázali zvítězit. Nechci se úplně motat do čísel, ale za prvních 20 minut jsme dostali 53 bodů, za dalších třicet minut už to bylo jen 41 bodů. To byl podle mě klíč k úspěchu, protože v první půli soupeř nekompromisně trestal každou naší chybu. Zápas na hřišti Olomoucka byl z naší strany naprosto šílený, takže jsem rád, že se nám doma povedlo to odčinit. Úplně se nám nepovedlo využít toho, že Olomoucko mělo v nohách dva těžké zápasy o víkendu a dlouhou cestu, ale vyhráli jsme, i pro diváky to bylo atraktivní utkání, druhý poločas byl výrazně lepší oproti prvnímu a navrch se nám povedlo potvrdit výhry z Děčína. Jsme tedy maximálně šťastní a těšíme se na zasloužené dny volna, po kterých budeme v reprezentační přestávce pracovat na dalším posunu.“

19 38 57 0 21 8 14 22 18 25 106 94

Absence Ústí: zřejmě křídlo Svejcar (po operaci slepého střeva)

Absence Olomoucka: zřejmě stále rozehrávač Močnik

Pandy se dvěma úlovky z Děčína vrátily na vítěznou cestu a s otevřeným hledím budou čelit druhé nejofenzivnější mašině NBL, sázející už 88 bodů na utkání. V duelu o třetí pozici v tabulce a přiblížení se druhým Svitavám je v sázce hodně. Hanáci mají za sebou aktuálně tři výhry ze čtyř utkání a třetí místo v Českém poháru, SLUNETA si během pohárové přestávky odbyla neúspěšnou odvetu čtvrtfinále Alpe Adria Cupu a v každém případě se dá očekávat vyrovnaný duel. Ostatně minulý souboj v Ústí skončil až dramatem v prodloužení.

Antonín Pištěcký (kouč SLUNETA Ústí): „Olomoucko dokázalo na letošní sezonu poskládat velice kvalitní tým, který svou sílu dokazuje v každém kole. Trenér Benáček zapojil do hry i mladé hráče, kteří výborně doplňují zahraniční posily a ve skvělé formě hrajícího Palyzu. Pro nás bude alfa a omega zápasu obrana. Pokud nepředvedeme maximálně koncentrovaný výkon na obrané polovině po celý zápas, pak nemůžeme pomýšlet nad vítězstvím. Je to poslední zápas před reprezentační pauzou, a tak bych rád pozval všechny fanoušky, kteří nám vždy dokážou vytvořit výtečnou atmosféru.“

Filip Šmíd (křídlo SLUNETA Ústí): „V Chorvatsku jsme ve čtvrtfinále Alpe Adria Cupu neodehráli špatné utkání a máme na čem stavět, už víme, že umíme porážet těžké soupeře a těch je skupina A1 plná. Pokud chceme pomýšlet na úspěch, musíme zastavit soupeřovu ofenzivu, ta je nebezpečná po všech stránkách.“

Predrag Benáček (kouč BK Olomoucko): „Musíme ze sebe vydolovat zbytky sil po náročném programu v posledních týdnech. Nebudeme se šetřit, po utkání bude reprezentační přestávka, v ní si můžeme chvilku odpočinout. Čeká nás náročná zkouška. Ústí má ve svém středu řadu fyzicky výborně vybavených hráčů, bude záležet na morálce hráčů. Doufám, že se nebude opakovat scénář z minulého utkání, kdy jsme museli hrát prodloužení a navíc prohráli o jeden bod.“