15

#7
4.0

Pandí výhra jako mission impossible

Javonte Douglas mohl být po své čtvrtině snů právem naštvaný.  Ve čtvrtém dějství zakončoval v Ústí na všechny způsoby a zcela sám udržel nad vodou Olomoucko, jež prakticky celý zápas dotahovalo, 16 body z osmnácti týmu, kdy navíc trojkou na 77-78 poslal hosty v čase 39:13 do vedení. Jenže v následném útoku byl při obranném doskoku odpískán faul Močnika na Pecku, který jednou proměněnou šestkou srovnal. Pelko vzápětí minul trojku Olomoucka, domácí se při svém kontru dopustili ztráty a hostům pak nevyšel výhoz z autu na alley-oop, což znamenalo prodloužení.

V něm se oba týmy zprvu trefovaly jen z trojek, hostující Močnik i s faulem, domácí zase po útočném doskoku, z nějž zanedlouho docílili i dvojky. Na tu reagoval olomoucký Palyza nájezdem na 86-87, a když domácí Houška minul trojku, začala se počítat zničující sekvence hostů. Palyza nejprve při nájezdu na sílu do dvou obránců schytal útočný faul a po minuté trojce ústeckého Svejcara se dostal Pelko s míčem pro změnu do zámezí. Jenže domácí Wallace v divokém nájezdu přišel o míč a hosté tak měli výhru zdánlivě na talíři.

Palyza však 3 vteřiny do konce po taktickém faulu SLUNETY minul první šestku (jediná chyba ze 7 pokusů) a proměnil až druhou. Domácí ale ještě stihli zaútočit a Palyzovi byl odpískán faul na Wallace při pokusu o trojku téměř z půlky. Americký guard proměnil všechny tři šestky na 89-88 a Douglasův floater už s koncovým klaksonem cestu do koše nenašel.

Hanákům tak protekl mezi prsty zápas, v němž až na drobné výjimky stále zaostávali, hned po úvodních třech minutách 12-0, po 12 minutách 34-24, po 25 minutách 59-49 a ještě po téměř 32 minutách 71-63. Hlavním důvodem deficitu byl nepokrytý útočný doskok domácích, což bylo při atletických dispozicích amerických borců Olomoucka překvapení.

Právě převaha Ústí na útočném doskoku (18-6) a jeho 21 bodů z druhých šancí stálo hosty zápas především a z druhé strany to byl klíčový faktor pandího triumfu. Domácí se místy až nebývale snadno dostávali k zakončením pod koš a hosté tak museli manko stahovat především díky individuálnímu mistrovství svých opor a ve čtvrté čtvrtině už i díky úspěšné hře pod koše Douglase, jež týmu nesla větší ovoce než řada divokých trojkových pokusů v jiných částech utkání.

I když oba celky měly nakonec na vlas shodné trestné hody (22/17) a nejméně 30 odpálených trojek (35/10 – 30/11), domácí měli díky spoustě útočných doskoků a více ztrátám soupeře o 9 pokusů z pole víc. A ty do velké míry rozhodly.

Vniveč tak pro hosty (hrající víceméně v šesti, domácí v devíti) přišlo shodně 27 bodů dua Palyza (trojky 12/5) – Douglas (9 doskoků), kteří si vzali celkem 37 z 67 střel týmu, stejně jako 15 bodů Močnika. Naopak domácí, kteří měli hned šest dvojciferných střelců, vynesli ke 4. výhře sezony (a třetí v řadě) rozehrávač Wisseh (17+8 asistencí, 7 doskoků), guard Wallace (15), power forward Pecka (14+9 doskoků) a snajpr Svejcar (13).

Antonín Pištěcký (kouč SLUNETA Ústí): „Olomoucko je pro mě druhý nejofenzivnější tým v lize. Je to celek, který má směrem dopředu obrovský potenciál a nespočet hráčů, kteří jsou schopní dávat body. Sázeli jsme na to, že musíme začít dobře a také týmově kvalitně bránit. Vedli jsme 12-0, ale soupeř se dokázal vrátit do hry. I přesto, že jsme byli v první půli lepším týmem, do šaten se šlo pouze za dvoubodového náskoku pro nás. Ve třetí části se skore přelévalo ze strany na stranu, ale hráli jsme to, co jsme potřebovali. Bohužel pro nás, ačkoli jsem na to hráče upozorňoval, v posledním dějství Olomoucko změnilo obranu na zónu a my jsme se nemohli trefit z dálky. Stejným způsobem vyhráli Hanáci v Kolíně, nám ale dnes pomohlo 18 útočných doskoků, které byly klíčovým faktorem celého utkání.“

Jaytornah Wisseh (rozehrávač SLUNETA Ústí): „Bylo to nesmírně těžké a emotivní utkání. Minutu ztrácíte, minutu vedete. Klíčové byly útočné doskoky, které nám vyhrály zápas.“

Predrag Benáček (kouč BK Olomoucko): „My jsme měli špatný začátek, kdy jsme prohrávali 12-0 za 3 minuty. Dokázali jsme to otočit, ale není lehké začínat na soupeřově hřišti 12-0. Měli jsme špatné i doskoky, dovolili jsme soupeři hodně útočných doskoků a díky tomu zaslouženě vyhrál.“

6 29 35 2 13 8 15 23 20 16 89 88

Absence Olomoucka: nejasná je situace u křídla Dunanse a power forwarda Douglase, kteří nehráli poslední zápas s Nymburkem

Bez znalosti kádrové situace Hanáků se dá těžko předvídat, jaké šance na severu Čech mají. Při plné sestavě a zlepšené aktuální formě by mohli pomýšlet na úspěch stejně jako při výjezdu do Kolína, jejich případné trvající oslabení bude naopak nahrávat SLUNETĚ, posílené posledním nečekaným úspěchem ve Svitavách. Její tým těží z vyrovnaného střeleckého pole na čele s už druhým skórerem ligy Pavlem Houškou. V obraně zatím méně pevní Hanáci se zase mohou opřít o top skórera soutěže Palyzu.

Antonín Pištěcký (kouč SLUNETA Ústí): „Olomoucko letos vyhlásilo útok na nejvyšší příčky a dle toho také poskládalo tým. Trenér má k dispozici tým plný individualit a hlavně ostrostřelce Palyzu. My se ale budeme chtít soustředit na naši hru, už se herně trochu zvedáme a je to den ode dne lepší. Poslední zápas s Vídní nás moc neprověřil, ten pravý test přijde teď s Olomouckem a pevně věřím, že naši hráči podají zodpovědný výkon v obraně a napraví tak výpadky ze začátku sezony.“

Filip Šmíd (forward SLUNETA Ústí): „Nelehký soupeř, reprezentant Palyza obklopený skvěle atleticky vybavenými hráči. Záležet ale nejvíc bude na naší obraně. V posledním zápase s Vídní to nebylo ono a dopouštěli jsme se až příliš mnoha chyb.“

Predrag Benáček (kouč BK Olomoucko): „To, že je Ústí zatím v tabulce až desáté, nic neznamená. Získali jsme o jediné vítězství víc než SLUNETA. Tabulka je vyrovnaná, rozdíly jsou minimální. Čeká nás další těžká bitva. Uvidíme, v jaké sestavě nastoupíme. Věřím, že se nám marodka vyprázdní. Soupeře netáhne jen dvojice Houška - Pecka. Hned pět hráčů má střelecké průměry přes deset bodů. Abychom všechny zastavili, musíme podat komplexní týmový výkon.“