10.0

#10
4.0

Dedek vystřelil Olomoucku výhru

Ve vyrovnané koncovce urvalo Olomoucko domácí výhru nad Opavou 91:90, když o jejich vítězství rozhodl svým jediným košem v zápase sekundu před koncem Jiří Dedek.

Olomoucko vlétlo do zápasu ve velkém stylu, po třech minutách získalo dvouciferný náskok a o tři minuty později už to bylo dokonce o dvacet bodů. Ve druhé čtvrtině začal zářil hostující Václav Bujnoch a podařilo se mu prakticky individuální ostrostřelbou dostat rozdíl pod deset bodů.

Nápor Opavy pokračoval i po přestávce a rozdíl ve skóre se bod po bodu snižoval. Olomoucko dalo za třetí čtvrtinu jen jedenáct bodů a Miroslav Kvapil v poslední minutě třetího období snižoval na rozdíl dvou bodů. Do poslední čtvrtiny vstoupila Opava trojkou Jakuba Šiřiny a košem Bujnocha a najednou byla ve vedení. Pak si týmy v krátkém sledu vyměnily tři trojky na obou stranách v krátkém sledu a natěšení diváci šíleli.

Trojková forma Opavy vrcholila, když Šiřina dalším projektilem poslal svůj tým do vedení o tři body dvě minuty před koncem. Pelko šestkami snížil, ale okamžitě odpověděl košem Radovan Kouřil. Dostal však vzápětí technickou chybu a dovolil Palyzovi snížit šestkou. Opava pak sbírala fauly soupeře až Jurečka proměnil devět sekund před koncem obě šestky a hosté vedli o čtyři. Když pak čtyři sekundy před koncem proměnil domácí Dunans trojku, zdálo se být i tak rozhodnuto o vítězství Opavy. Jenže Rostislav Dragoun pak nezachytil vyhození z autu a dal domácím šanci na zvrat. Pelko z autu vyhodil na Dunanse, který mohl rozhodnout, ale nedokázal zblízka přesně zakončit. Naštěstí pro domácí byl faulován Zbránkem a mohl šestkami tři sekundy před koncem otočit skóre. Dunans neproměnil ani jednou šestku, pod koš ale vlétl neohroženě Dedek a zblízka skóroval. Opava reklamovala přešlap, ale neuspěla a když se hostům nepodařilo po oddechovém čase vyhodit na Martina Ginadka, mohlo Olomoucko slavit.

Opavě nepomohlo ani 15 trojek, protože se dostalo jen jedenáctkrát na čáru trestného hodu, kde byl zřejmě největší rozdíl mezi oběma celky. Střelecky táhla Olomoucko základní pětka, která dala 83 z 91 bodů. Nejvíc se dařilo Lukáši Palyzovi, který dal 21 bodů včetně 5 trojek, 19 bodů doručil Dunans. Opavě nepomohlo 22 bodů Bujnocha ani sedmnáct Kouřila.

Predrag Benáček (trenér BK Olomoucko):„Měli jsme výborný vstup do utkání. Takovou pětiminutovku jsem dlouho neviděl. Bylo jasné, že vysoký náskok proti tak silnému soupeři nepůjde udržet. Ukázal to už závěr poločasu. Po přestávce nám dal soupeř řadu trojek. Přes ruku a z velké dálky. Opava tak hraje a umí to. V závěru jsme měli štěstí. Vždy říkám, že si štěstí musí tým zasloužit. Myslím, že to byl tento případ.“

Petr Czudek (trenér BK Opava):„Gratuluji Predragu Benáčkovi k vítězství. První čtvrtina patřila Olomoucku. My jsme zaostávali, byli všude pozdě. Kredit si tým zaslouží za to, že se dokázal vrátit do zápasu. Nakonec jsme prohráli utkání, které se prohrát nedalo. Udělali jsme několik chyb. Hráči i já osobně.“

17 21 38 0 18 7 16 19 21 7 92 90

Opavský vicemistr nastoupí teprve podruhé venku a vzhledem k příznivé destinaci jej zřejmě doprovodí početné zástupy příznivců. Vzhledem k okolnostem posledního čtvrtfinále je o náboj předem postaráno a Hanáci budou muset i doma ukázat svou nejlepší tvář, aby se na konci mohli radovat. Jejich výkony zatím mají daleko k přesvědčivosti, nicméně poslední dva zápasy s USK a Pardubicemi naznačily zlepšení obrany, a pokud při poměrně malém počtu ztrát a solidních trojkách tým zlepší ještě doskok (průměr 34), může mít při udržení rychle cirkulující a pouze 10ztrátové opavské ofenzivy šanci na úspěch. Stejný pozor si bude muset dát i na už čtvrté nejepší doskakovače ligy. Průměr 41 v podání Slezanů už zdvihá mnohá obočí.

Predrag Benáček (kouč BK Olomoucko): „Narazíme na těžkého soupeře, pokud ale k bojovnosti z posledních zápasů přidáme větší důraz na doskoku a klid při střelbě trestných hodů, nebudeme bez šancí. Opava je nesmírně kvalitní celek, my ale potřebujeme v domácím prostředí uspět bez ohledu na to, kdo se proti nám postaví. Oproti minulé sezoně se kádr soupeře prakticky nezměnil. Přišel pouze Jan Švandrlík. Opava proto kombinuje rychle a vlastně poslepu. Sehranost je její velkou výhodnou.“

Miroslav Kvapil (power forward BK Opava): „Musíme zase přepnout z Ligy mistrů na domácí soutěž, vzít si ze zápasu s Benátkami to dobré, na zbytek zapomenout a na palubovce Olomoucka vyhrát.“