33.0

#7
6.0

Olomoucko odjíždí s „kilem“

V táboře Hanáků se v létě radovali, že našli defenzivněji orientované borce než v nováčkovské sezoně v NBL, ale po třech kolech už musejí do éteru hlásit: „Houstone, máme problém!“ A ten problém je v defenzivě, která se po inkasované stovce v Děčíně a porážce 100-84 nachází na průměru 87 obdržených bodů.

Reprezentační snajpr Palyza se nějaký čas snažil držet akcie hostů nahoře, když zaznamenal 16 z 22 bodů týmu v první čtvrtině (23-22). Pak už se ale o Douglase oslabení Hanáci začali propadat k hranici deseti bodů do minusu, v půli zaostávali 51-42 (s dvojkami 21/15 domácích a 24 body jejich lavičky) a v závěru třetí čtvrtiny výhradně děčínští guardi vytáhli náskok Válečníků až na 18 bodů. A dál už nebylo moc co řešit.

ARMEX se opíral o Carlsona (20+11 doskoků), Autreyho (20, i potřetí dal nejméně 20 bodů), Kroutila (14) a Pomikálka (12+7 doskoků), hosty sytili Palyza (34, trojky 13/6, 8 doskoků) s Dunansem (21). Domácím patřily dvojky (45/31 – 46/23), šestky (23/17 – 22/11), body zpod koše (52-36), z brejků (28-9), produkce laviček (34-13) i doskoky (49-39).

Predrag Benáček (trenér BK Olomoucko): „Domácí vedli 39 minut, na tom je vidět, že vyhráli zaslouženě. My jsme vyrobili neuvěřitelné množství chyb, hlavně obranných. Myslím, že jsme dostali tak 20 laciných košů z rychlého protiútoku. Na to, jak máme zkušené hráče, by se to nemělo stávat. Hráli jsme trochu nervózně, chtěli jsme napravit zápas s Brnem, ale vydrželi jsme jen jednu čtvrtinu. Ta nervozita byla nejvíc znát na trestných hodech, kde jsme měli pouze 50procentní úspěšnost. Tedy trestné hody, obdržené laciné body, samozřejmě i bojovnost Děčína, to vše rozhodlo zápas. Stejně jako loni se musíme opírat o výkonnost cizinců. Jeden ale nepřijel a dva byli úplně „mimo“. Dva nebo tři hráči, kterým se dařilo, to dnes nestačilo. Posílili jsme se také o Lukáše Palyzu, který odehrál skvělý zápas.“

Pavel Budínský (trenér BK ARMEX Děčín): „Olomoucko bude výborným týmem. Má výborné, zkušené, atraktivní hráče. Oba jejich zápasy budily respekt - s jakou atletičností a lehkostí jsou schopní hrát dobrý útok, což také prokázali především díky Lukáši Palyzovi. My jsme také chtěli napravit dojem ze Svitav, což se povedlo měrou vrchovatou - dali jsme 100 bodů, všichni se zapojili do skórování. Dali jsme 28 bodů z rychlého protiútoku, kde vidím primární důvod naší výhry. Také naše lavička přestřílela tu hostující, ale museli jsme být neustále obezřetní. Ač to vypadalo, že vedeme o 20 bodů, tak jsme byli tři minuty do konce jen plus deset. Nezpanikařili jsme ale a dovedli zápas, jenž se musel líbit, do vítězného konce. Byla tam spousta krásných akcí na obou stranách, ale myslím, že jsme si to víc zasloužili za lepší defenzivní projev a rychlejší pohyb směrem dopředu.“

Jure Pelko (guard BK Olomoucko): „Jsem naštvaný, že jsme dostali tolik snadných košů z přechodové fáze soupeře. Já jsem hrál hrozně, musím být lepší a víc pomoct týmu. Příště budu lepší.“

Klint Carlson (power forward BK ARMEX Děčín): „Hráli jsme dobře jako tým. Po předchozí porážce jsme hráli doma mnohem lépe a uhájili jsme domácí prostředí. Musíme pokračovat v tréninku a tvrdé práci. Když budeme hrát rychle, střílet z volných pozic a poslouchat trenéra, bude to dobré.“

11 28 39 1 13 4 8 25 22 6 72 84

Souboj hluboce zklamaných ze druhého kola je tím vůbec nejzajímavějším tahákem dějství třetího. Děčín po kanonádě s Hradcem střelecky i defenzivně vypadl z role ve Svitavách a musí doufat, že doma opět najde „slinu“ a přidá i - ve Svitavách silný - útočný doskok. Právě boj o odražené míče bude nejspíš stěžejní kolonkou statistik. Hanáci sice mají tým plný atletů, což se však zatím právě na doskoku příliš neprojevuje (průměr 33 nicméně ovlivnilo druhé kolo s minimálně míjejícím Brnem). Bude proto zajímavé sledovat, zda se hostům podaří využít aktuálně nižšího perimetru Děčína. Po defenzivním propadu s Brnem navíc kouč Benáček musí svým ofenzivně obdařeným oporám zvednout morál právě při práci na obranné polovině.

Zápas s nepředvídatelným výsledkem bude poutat pozornost i neutrálních diváků, a to nejen pro artistické kousky, jež ve větším než malém množství nabízejí nové zámořské tváře Olomoucka. Děčínští tifosi se budou pro změnu těšit na další velký výkon guarda Autreyho, který po dvou kolech z tábora Válečnků jasně ční, a ve Svitvách byl po stránce produkce až příliš osamocen.

Pavel Budínský (trenér BK ARMEX Děčín): „Ačkoli Olomoucko prošlo řadou změn v kádru a teprve se sehrává, bude to velmi nepříjemný protivník. Navíc doma poněkud nečekaně prohrál s Brnem a bude mít extra motivaci uspět na naší palubovce. Je to kvalitní a dobře poskládaný tým s řadou kvalitních cizinců a Lukášem Palyzou. Na přípravu jsme neměli příliš času, přesto se musíme oklepat z prohry ve Svitavách, zregenerovat a připravit se na těžké utkání proti útočně laděnému týmu. Bude to zajímavý duel a pomoc našich fanoušků se nám bude hodit.“

Filip Kroutil (křídlo BK ARMEX Děčín): „Potřebujeme předvést koncentrovaný týmový výkon, a to především na obranné polovině, jelikož Olomoucko je známé svým ofenzivním pojetím hry.“

Predrag Benáček (kouč BK Olomoucko): „Čeká nás těžký zápas. Děčín je pověstný svojí bojovností především na domácí palubovce. Přestože se jeho kádr před sezonou omladil a chybí někteří zkušení hráči z minulých let, zarputilost a bojovnost Válečníkům zůstala. Potřebujeme podat zcela jiný výkon než při posledním vystoupení proti Brnu. Chceme hrát rychle a dostávat se do výhodných pozic. Současně potřebujeme hrát kolektivně. To je cesta, která může vést k úspěchu.“