5.0

#7
4.0

Pardubická hra s ohněm

Nejdřív téměř dominance a vedení 36-18 domácí Beksy tři minuty před poločasem, pak velká stíhačka Olomoucka a srovnání na 52-52 12 minut do konce a v posledních sedmi minutách už opět převaha nadále neporažených Pardubic, které dotáhly duel k výhře 82-70. K výhře, kterou si udělaly těžší, než musely.

Za první poločas Hanáky držel prakticky jediný muž, 13bodový Douglas, za nímž byl kdokoli nejbližší jen se čtyřmi body. Beksa si však na lídra hostů opakovaně nedávala dostatečný pozor a hlavně za vedení o 18 bodů, k němuž ji vytáhl především všeplatný Benjamin, útočné doskoky i řada trojek, nedokázala soupeře dorazit. A to měla za první půli dvakrát víc doskoků a na body z druhých šancí vedla 12-0.

Málo se ale dostávala do brejků, v postupném útoku i proti zóně příliš dribloval jeden hráč a málo létal míč. A hosté bohorovnějším přístupem soupeře a nabídnutou šancí nepohrdli. Po změně stran se rozehřáli trojkující Palyza s Močnikem a nedostatečně produktivní domácí rázem s údivem sledovali vyrovnání stavu. Chybovali v obraně, nechávali soupeři útočné doskoky a navíc se dopouštěli bolestných ztrát.

Závěrečné minuty si však vzal do ruky bundesligami ošlehaný rozehrávač JIP Williams, který ve čtvrté čtvrtině zajistil 11 bodů a 3 asistence, a prsty tak měl ve většině z 24 bodů týmu. K vítězství pomohl celkem 25 body, 7 doskoky a 6 asistencemi. Neméně výkonný Benjamin připojil 20 bodů, 7 doskoků a 5 asistencí. Za hosty se činili Douglas (22+13 doskoků), Palyza (16) a Močnik (12+5 asistencí). Domácím patřily především útočné doskoky (17-9) a body z nich (15-8), k většině těchto čísel se ale propracovali už do poločasu.

Levell Sanders (trenér BK JIP Pardubice): „Zápas se mi hodnotí o sto procent lépe než středeční pohárové utkání v Nizozemsku. Je fakt, že ve druhém poločase, konkrétně ve třetí čtvrtině, jsme trošku ztratili koncentraci, ale poté jsme zabojovali a dostali utkání znovu pod kontrolu. Před utkáním jsme se zaměřovali hlavně na obranu a s touto částí hry jsem spokojený. Ano, měli jsme v defenzivě i horší pasáže, ale celkově převažuje pozitivní hodnocení. Olomoucko je dobrý tým, takže si tohoto vítězství vážíme.“

Richard Williams (rozehrávač BK JIP Pardubice): „Předvedli jsme dobrý výkon. Po většinu zápasu se nám dařilo v obranné fázi, což bylo důležité pro naše vítězství. Největší rozdíl mezi prvním a druhým poločasem byl v tom, že jsme měli více ztrát, tím pádem mělo Olomoucko víc příležitostí dávat body, čímž zdramatizovalo utkání.“

Predrag Benáček (trenér BK Olomoucko): „Myslím si, že to bylo dobré utkání pro diváky. I přesto, že jsme prohrávali o 15 bodů v poločase a nakonec prohráli o 12, bylo to vyrovnané. Kluci zabojovali, trochu jsme do druhé půle změnili naši hru. Diváci mohou být spokojeni, Pardubice také, my samozřejmě nejsme spokojeni s porážkou, viděl jsem spoustu věcí, které musíme do dalších zápasů změnit. Rozhodlo to, že jsme v prvním poločase nechali Pardubice doskočit pod naším košem 12 míčů, a celkově 17, a také jsme se v průběhu celého zápasu trápili z čáry trestného hodu. Kdybychom tyto dvě věci měli lepší, věřím, že by zápas byl ještě vyrovnanější, případně jsme mohli vyhrát. Koncovku bral na sebe Williams, my jsme neměli šanci ho bránit, on sám rozhodl.

Michal Norwa (power forward BK Olomoucko): „Do zápasu jsme vstoupili hodně namotivovaně, ale byli jsme nervozní. Prohráli jsme tím, že jsme špatně odstavovali hráče, domácí měli hodně útočných doskoků. Ve druhém poločase jsme zlepšili obranu i odstavování, měli jsme tah na bránu, ale ke konci to Pardubice zvrátily ve svůj prospěch a vyhrály. Jestli si z toho můžeme vzít něco pozitivního, tak to, že jsme v Pardubicích dostali pouze 82 bodů, což je poměrně nízké číslo a je to do budoucna pozitivní příslib.“

9 22 31 1 15 7 13 21 19 17 71 70

Beksa se sbírá z eurovýbuchu v nizozemském Den Boschi, kde ve středu padla o 33 bodů, ale doma to v jejím podání bude jistě zcela jiná káva. Čekají ji Hanáci, kteří naposledy proti USK ukázali, že dokážou i bránit, nicméně Sovy nebyly týmem, který by je v tomto ohledu přověřil nejvíc. Takový zápas přichází až nyní, navíc na půdě soupeře, a právě na Dašické to bude pro Hanáky to pravé měřítko jejich aktuálních defenzivních schopností, neboť útok Beksy je po třech kolech na kótě 101 bodů v průměru! Navíc se jí v Nizozemsku do sestavy už vrátil guard Jackson, byť po dvoutýdenní pauze ještě ne plně zahřátý.

Olomoučtí artisté budou muset víc než na parády v útoku myslet na zadní kolečka, týmové fungování obrany a také na doskok. Ten mají Pardubice aktuálně o 9 míčů lepší a v lize druhý nejlepší (44) za suverénním Nymburkem (51,5).

Duel nabídne i souboj dvou minirozehrávačů – domácí 178 vysoký Richard Williams půjde proti Janu Močnikovi, který je ještě o 4 čísla nižší.

Levell Sanders (kouč BK JIP Pardubice): „Olomoucko sestavilo velmi dobrý tým, má hodně individuálního ofenzivního talentu. Pro nás to znamená, že musíme být absolutně připraveni co nejlíp bránit. Bude potřeba být odolní v situacích 1 na 1, zároveň je nutné, abychom kvalitně bránili týmově a dobře si vypomáhali. Z dalších činností bych zmínil doskok a zastavení přechodové fáze z obrany do útoku. Co se týče našeho útoku, musíme být připraveni na změny obran, které hosté praktikují. Nejdůležitější ale je, abychom byli maximálně koncentrovaní! Musíme zapomenout na to, co bylo, tedy na nevydařený pohárový zápas v Nizozemsku, a od začátku dát do utkání maximum energie.“

Predrag Benáček (kouč BK Olomoucko): „Podle prvních zápasů to vypadá, že se Pardubice trefily při výběru amerických posil. Daří se především dvojici Benjamin -  Williams. Oba hráči jsou vidět v obraně i útoku, při střelbě, na doskoku. Williams zásobuje spoluhráče přesnými asistencemi. Pokusíme se jejich přínos pro tým utlumit. Pardubičtí hráči jsou nesmírně silní na doskoku. V průměru tímto způsobem získají v každém utkání přes čtyřicet míčů. To je vysoké číslo. Šikovní jsou také na útočném doskoku, kde se umějí dostat k opakované střele. Česká nás velký skokanský souboj.“

Atrakce utkání: Horský pensinon Černava věnuje do soutěže dárkový poukaz na ubytování pro 2 osoby, další soutěže o klubové suvenýry.