21.0

#16
28.0

Show Dwaynea Benjamina!

Byl to vstup do sezony s autoritou aspiranta na vysoké umístění. Ač Beksa střídala v Ústí hvězdné úseky s dílčími propady a nesoustředěním, ty první sekvence přece jen převažovaly, navíc tým se mohl mocně opřít o všestrannou show svého pozičního univerzála Dwaynea Benjamina. Letní posila na forwardu, sázející trojky stejně dobře jako body po hře zády ke koši, se hned ve své pardubické premiéře vzepjala k 21 bodům, 16 doskokům, 5 asistencím a 5 získaným faulům, když už do půle (36-47) měla double double za 13 bodů, 10 doskoků plus 4 asistence. Právě úřadující MVP Balkánské ligy byl stěžejním motorem hostů při vyloupení pandího hnízda v předehře druhého ligového kola (79-96).

Pardubice za zápas vzaly od samého začátku. Dvěma trojkami jej odzátkoval levoruký čarostřelec Jackson, Benjamin přidal další trojránu na 0-9, a i když domácí snajpr Svejcar kontroval 8 body, byl stav 10-11 ústeckou labutí písní. K americkému duu hostů se pak přidal i veterán Nečas, pomohl svůj tým odtáhnout na 10-21 po 10 minutách, a i když v úvodu druhé čtvrtiny jeho rizikové pasy nastartovaly dílčí nápor domácích, podpořený třemi trojkami nových guardů Wisseha s Thompsonem, byl to opět Benjamin, kdo sekvencí s 6 body a 3 doskoky v poslední minutě a půl první půle zvýšil náskok hostů z 6 na 11.

Ústí do poločasu drželo nad vodou především 6 trojek a vůbec střelba z delších vzdáleností, protože zpod koše vytěžilo jen 6 bodů proti 16 soupeře. Na konci to bylo 20 ku 36.

Třetí trojka Jacksona a 8 bodů power forwarda Kohouta (včetně jeho druhé a třetí trojky) na startu druhého poločasu vytáhly náskok Beksy už na 40-58, a byť pak domácí trojkobijci (6 trojek za prvních 11 minut druhé půle) z někdy až hodně otevřených pozic srazili 19bodové manko až na 65-74 v úvodu čtvrté části, víc jim komplexněji hrající Beksa, skórující z brejků, trojek i hry pod koš, nedovolila.

Využila širší rotace a převahy na doskoku (+16 míčů), 12 trojkami se domácím vyrovnala zpoza oblouku a víc získala na trestné linii (+7 bodů). Za Benjaminem se střelecky srovnali jako další dva dvojciferové Jackson (18) a Kohout (14+8 doskoků).

Domácí tým vedl - ve svém prvním duelu za Ústí po 12 letech - Pavel Houška (21+8 doskoků), Svejcar a Pecka přidali po 12 bodech. Na Pandách byla ještě znát nesehranost se staronovým rozehrávačem Thompsonem, který se k týmu připojil až na začátku minulého týdne, a do rotace mohl chybět i úderný forward typu Benjamina. Původně angažovaného hráče na této pozici, Američana Lockeho, vedení klubu na konci přípravy pro nedostatečné výkony propustilo a nyní hledá náhradu.

Levell Sanders (kouč BK JIP Pardubice): „Bylo to utkání, u kterého nevíte, co od soupeře čekat. Věděli jsme, že domácí mají dobrý tým, dobře koučovaný, takže jsme se zaměřili na to, abychom zde předvedli svou hru, hráli agresivně a co nejvíc běhali. Říkal jsem klukům, že klíčem k úspěchu bude doskok. V první čtvrtině jsme soupeři nedovolili ani jeden útočný doskok, ve druhé tři a Ústí nás z každého potrestalo. Taky jsme soupeři dali spoustu trojek, které jsme mu dát nechtěli, což ho drželo ve hře. Bylo to první utkání sezony a čeká nás ještě hodně práce. Musíme si udržet to nastavení, že chceme pracovat a být připravení na další zápasy. Děkuju týmu za poměrně solidní výkon.“

Antonín Pištěcký (kouč SLUNETA Ústí): „Není to jednoduché se na začátku připravovat na tyto zápasy. My se známe s Levelem jako trenéři už tři roky a věděli jsme, že se soupeř bude chtít opřít o fyzickou převahu, hlavně na útočném doskoku. Na to jsme postavili nějakou taktiku, ale bohužel to „šílené“ (výborné) procento střelby, které soupeř v první půli předvedl z dlouhé vzdálenosti, nás donutilo trošku něco změnit, ale i tak si Pardubice držely dobré procento střelby. My jsme museli otevřít vnitřní prostor a museli zariskovat, ale Pardubice to zvládly. My jsme se dvakrát nebo třikrát v zápase přiblížili na nějaké „hratelné“ skore, ale tam to vždycky dokázaly Pardubice zvládnout. I přesto, že jsme v prvním domácím zápase prohráli o 17 bodů, tak bych chtěl klukům poděkovat za tu energii, kterou do toho zápasu dali, protože v přípravných utkáních tam taková nebyla. Pokud budeme pokračovat jako proti Pardubicím, máme na čem stavět.“

11 35 46 3 17 7 10 17 20 8 118 96

Absence Ústí: forward Locke (v přípravě nenaplnil očekávání a byl propuštěn)

Absence Pardubic: guardi Jackson a Michal Svoboda (u obou start nejistý, kvůli zranění nehráli poslední přípravné utkání)

Soubojem s bronzovými Pardubicemi, jenž pro ně ukončoval minulou sezonu, zahájí i nový ročník Pandy z Ústí. Stane se tak úderem středeční 18. hodiny a půjde o předehru druhého kola, která odstartuje 27. sezonu Kooperativa NBL.

Oba celky se díky dlouhé čtvrtfinálové sérii v minulé sezoně spolu utkaly devětkrát a dalo by se předpokládat, že se znají víc než dobře. Jenže jak Beksa, tak SLUNETA prošly v létě nemalou proměnou.

Pandy sice udržely českou osu (Pecka, Šmíd, Šotnar, Šteffel), tedy až na veterána Votroubka, který definitivně odešel do „civilního sektoru“, ovšem s výjimkou křídelníka Svejcara z většiny vyměnily své zahraniční muže. Trio Robinson, Singletary, Treadwell tak nahradili rozehrávač Wisseh, guard Michael Thomspon, který v Ústí působil už v ročníku 2016/17, a forward Locke, který však byl už po přípravě pro nenaplněná očekávání propuštěn. Výraznou posilou by měl být i dvojnásobný MVP ligy Pavel Houška, jejž z českých zdrojů doplnilo perimetrové trio mladíků Maděra, Pokorný, David.

V pardubickém dresu už neuvidíte Kenta, Pandulu, Martina, Spearmana a Jiřího Welsche, který stejně jako Votroubek ukončil profi kariéru. V kádru zůstalo podkošová vozba Kohout, Nečas, Švrdlík a na perimetru Potoček, Půlpán, Škranc (vrací se po roční pauze po zranění) a Michal Svoboda. Novými tvářemi jsou čtyři Američané - rozehrávač Williams, forward Benjamin, guard Jackson a power forward McGaughey, k nimž klub nově zařadil i kvartet mladíků víceméně z vlastních zdrojů. Jsou to křídlo Michal Svojanovský, power forwardi Výcha a Čejka a rozehrávač Brožek.

Domácí tým nezažil hvězdnou příptavu, když byl například vyprášen sousedním Děčínem či druholigovým německým Chemnitzem. Beksa byla většinou úspěšná, a i když jasně padla v Mnichově s euroligovým Bayernem, na palubovce dalšího bundesligového celku ve Weissenfelsu dokázala zvítězit.

Z bodových příspěvků a ohlasů se zdá, že se trefila do amerických posil, které jí dají novou a v minulé sezoně místy už chybějící dynamiku a vedle toho i úspěšnější distanční palbu. V každém případě fanoušci v ústeckém hledišti se mají na co těšit. Duely SLUNETY s Pardubicemi v posledních letech slibují dramatickou podívanou, v ústeckém stánku se navíc dá na startu sezony očekávat hojná návštěva.

Antonín Pištěcký (kouč SLUNETA Ústí): „Utkáme se se soupeřem, kterého dobře známe, a byť si prošel přes léto nemalou obměnou kádru, jeho strategie bude určitě podobná té loňské - hrát rychlý basketbal a dominovat na doskoku. Na to se musíme dobře připravit a nenechat si vnutit jeho hru. Naše přípravné zápasy nám ukázaly, kde nás tlačí bota, a na odstranění těchto věcí jsme usilovně pracovali. Lepším startem do nové sezony by už bylo asi jen derby s Děčínem, takže doufám, že nás fanoušci přijdou podpořit a opět ukážou, jak se fandí v Ústí.“

Filip Šmíd (forward SLUNETA Ústí): „Na první zápas se moc těšíme, Pardubicím máme co oplácet. U obou týmů došlo k nějakým změnám v kádru, ale čeští hráči zůstali pospolu, takže víme, co od nich čekat. Rozhodujícím faktorem by mohl být náš obranný doskok, který nám dělal problémy v minulém play-off. Pokud se postaráme o doskok a budeme kompaktně bránit, můžeme favorizované Pardubice opět potrápit, nebo ještě lépe - zaskočit je hned na začátku sezony.“

Levell Sanders (kouč BK JIP Pardubice): „Samozřejmě si dobře pamatujeme ústecký tým z posledního play-off. Byť domácí částečně obměnili svůj tým, očekáváme, že jejich strategie bude podobná: pokusit se zpomalit hru, zabránit nám tvořit jednoduché situace v rychlých protiútocích, a naopak, hrát co nejvíc postupné útoky. My ale budeme chtít hrát náš rychlý styl hry a skórovat co nejvíc snadných košů z protiútoků. Zároveň se ale potřebujeme vyvarovat míčových ztrát, jedním z klíčových faktorů také bude, abychom si pohlídali doskok, v němž je Ústí silné.“