13.0

#18
4.0

Děčín dobyl klíčovou výhru!

Válečníci zažívají předčasné velikonoční hody. Po vydřené domácí výhře nad Opavou (78-70) dosáhli už na třetí „zlaté vejce“ v řadě, odpoutali se stejně jako Ústí Slezanům na dvě výhry, navíc s už jistě lepšími vzájemnými zápasy s Opavou, a čtyři kola do konce nadstavby tak už takřka mohou slavit vyhnutí se předkolu a dobytí přinejhorším šestého místa.

Utkání se pro ně výrazněji zadrhlo jen ve druhé čtvrtině za vedení 27-23, kdy Klečka body a asistencemi vytáhl úspěšněji trojkující i brejkující Opavu k obratu na poločasových 34-41, přičemž Děčín za posledních 7 minut druhé čtvrtiny stihl pouhých 7 bodů.

Ovšem pak přišel jeho kontr ve třetím dějství, ovládnutém 25-12. Domácí tým tu čtyřmi trojkami za opavských ztrát otočil až na 59-50, tlačen 10 body Autreyho. A z tohoto náskoku vyžil až do konce, byť musel vykrýt i závěrečný nápor se třemi trojkami soupeře a také pět vlastních minutých šestek za posledních pět minut.

Vítěze nejvíc sytili Pomikálek (17), Autrey (17+13 doskoků) a Šiška (12), hosty (bez Kvapila) Gniadek (16), Kouřil (12), Bujnoch (11) a Zbránek (10+7 doskoků). Děčín naprosto dominoval na doskoku (52-34, útočné 17-6, body z nich 14-1) a lepší byl nakonec i z brejků (22-15) a zpod koše (38-26).

Petr Czudek (trenér BK Opava): „Dnes do toho domácí dali víc energie než my, víc chtěli, proto vyhráli. My jsme zvládli první poločas, hlavně druhou čtvrtinu, kdy se soupeř nemohl trefit zvenku, ale doskočil 10 útočných doskoků, a to je moc. Jak jsme měli třetí čtvrtinu dobrou s Pardubicemi, tak jsme ji dnes nezvládli, přišel kolaps, přestali jsme hrát, soupeř se nadechl a bylo ho plné hřiště. Tam se šňůrou 13-0 překulil přes nás a pak si náskok chytře podržel. My se hledáme, někteří hráči formu nemají, nemůžu jim upřít snahu, ale Děčín je kvalitní tým a tady je naše snaha málo, je potřeba víc kvality. Kolega Pavel dnes vsadil vše na Autreyho, ten mu to vrátil výbornou třetí čtvrtkou, kdy nás společně s Tomášem Pomikálkem zlomili, ostatní se přidali bojovností. My jsme sem přijeli vyhrát, situace je ale taková, jaká je. Předkolo hrát nechceme. Bohužel se to dnes nepodařilo a vyhrál lepší tým.“

Filip Zbránek (forward BK Opava): „Hlavní rozdíl mezi námi a Děčínem byl útočný doskok a individualita jménem Lamb Autrey, který rozhodl třetí čtvrtinu, a my ho nebyli schopní ubránit.“

Pavel Budínský (trenér BK ARMEX Děčín): „Já bych chtěl pogratulovat svým hráčům, že jsme dnes skutečně vložili hodně energie do celého utkání. Celkově to korespondovalo s tím, co je kdo za tým. Myslím hlavně, co se týká střeleckého talentu. V první půli jsme bojovali v obraně, dřeli jsme, ale máme problém s efektivitou. Trojky 27 procent a trestné hody 53, to je málo. Ale měli jsme 17 útočných doskoků a věděli jsme, že Opava je hrubá síla na doskakování a dnes urvala jen 6 útočných, což byl podle mě hlavní důvod naší výhry. Vyhráli jsme válku na doskoku. K tomu jsme se ve druhém poločasu uklidnili, když nás nastartoval Lamb Autrey a Tomáš Pomikálek, a jakmile jsme šli přes Opavu, nadechli jsme se v euforii, diváci nás hnali dopředu. A ačkoli Opava je týmem, který je schopný během chvíle zvrátit utkání, jako Radovan Kouřil dlouhou trojkou nebo Luděk Jurečka při naší nepozornosti, tak jsme si to zkontrolovali. Jsme moc rádi za výhru, nadstavba je těžká a otevřená, pořád se hraje o hodně. Doufám, že nám tohle pomůže k dalším lepším zápasům. Pokud budeme hrát s takovým nasazením, takovou bojovností a takovou týmovostí, tak si tyhle výhry zasloužíme.“

Tomáš Pomikálek (křídlo BK ARMEX Děčín): „Já jsem strašně šťastný za dnešní zápas. Vyhráli jsme sice dvě utkání předtím, ale neměli jsme z toho ten pocit, který jsme úplně chtěli. Samozřejmě jsem i rád, že mně se povedlo něco trefit, ale hlavně z týmového výkonu. Dnes na nás bylo vidět, že hodně chceme, chceme bránit, chceme bojovat, chceme útočit, žádný míč pro nás není ztracený. Takhle musíme vydržet hrát pořád, sice to stojí hodně sil, ale ta výhra za to stojí.“

6 28 34 2 12 11 12 13 20 7 68 70

Absence Opavy: otazník visí nad power forwardem Kvapilem, který nehrál minulé kolo s Pardubicemi

Vzájemné zápasy v této sezoně NBL: 100-79, 77-61, 58-70, v poháru 78-82

Zásadní duel pro další dění v A1 a vyhnutí se ošemetnému předkolu play-off, neboť sedmá Opava se už může dorovnat bilanci sdíleně pátého soupeře, s nímž ale i při případné výhře jen těžko bude sahat po lepším vzájemném skore. Válečníci se nyní dvakrát zvedli, hodně díky vysokým počtům doskoků a především zásluhou dvou střeleckých explozí rozehrávače Šišky. Ten však proti Slezanům bude už potřebovat větší podporu nejen od tradičního pilíře Autreyho, neboť nejde čekat, že Opava se spokojí se 60 body jako Brno. Proto Válečníci musí ještě víc zvednout svou útočnou nebezpečnost, jež jim stále chybí zejména z trojkového oblouku. Navíc musí čekat, že na Šišku bude nejspíš nasazen pes-obranář Dragoun, který naposledy vygumoval ze hřiště i pardubického lídra Pavloviče. A vzhledem k síle Opavy na rozehře se právě za dirigentským pultíkem nejspíš bude zápas rozhodovat, byť oba šéfové vicemistra Kouřil se Šiřinou si v posledních třech utkáních „vybírali timeout“.

Při kvalitě Opavy na útočném doskoku bude mít nemalou důležitost i tato disciplína. Domácí navíc musí maximum vytěžit z první čtvrtiny, než hosté setřepou většinou citelné následky nejdelší cesty v rámci NBL. Slezané však za sebou mají už 5 výher ze 7 posledních zápasů, a nebýt výbuchu na Hané, momentálně jedou na takřka dokonalé vlně, když doma odstřelili Tury, s Beksou jim stačila jedna výjimečná čtvrtina a mistra měli na cestě do pece ještě sekundu před koncem.

Pavel Budínský (trenér BK ARMEX Děčín): „Talent, souhra, fyzičnost, um ve hře jeden na jednoho, ve střelbě za tři body, aktivita a důraz na útočném doskoku. To je stručná vizitka vicemistra z Opavy, který k nám přijede s jasným cílem vyhrát. Pokud mu chceme tyto plány nabourat, musíme odehrát utkání v nadstandardní kvalitě, a to především co se týká naší efektivity.“

Jakub Krakovič (pivot BK ARMEX Děčín): „Opava v základní části je jiná než Opava v nadstavbě. Vrátili se hráči z marodky, skončila Liga mistrů, a tak se může tým zcela soustředit na nadstavbovou skupinu A1 a tomu odpovídají i výsledky. I když náš zápas s Brnem nebyl nejpohlednější pro oko diváka, pro nás je nejdůležitější výhra a pro ni si půjdeme i s Opavou.“

Martin Gniadek (power forward BK Opava): „V Děčíně se vždycky hraje těžce, protože je za námi dlouhá cesta. Uvidíme, jaký vliv bude mít na soupeře prolomení dlouhé série porážek.“

Dušan Štěnička (GM BK Opava): „Děčín se dostal ze šňůry porážek vítězstvím v Ústí a proti Brnu to potvrdil, byť jen těsně. Chceme-li postoupit nahoru, nezbývá než v Děčíně vyhrát. Bude to těžké, ale proč ne?“