8

#10
12.0

Beksa dorovnala třetí Olomoucko!

Hanáci i bez zraněného top skórera NBL Lukáše Palyzy zvládli vysázet doma 93 bodů, ale jejich obrana nebyla na takové výši, aby dokázala zastavit nyní rozjeté Pardubice, jež na palubovce Olomoucka dokázaly triumfovat 93-98, ač stále postrádají duo guardů Williams – Jackson. Výhrou se už dorovnaly právě třetímu Olomoucku, které navíc přišlo o výjimečnou šanci snížit manko na druhé Svitavy na rozdíl jediného vítězství.

V super vyrovnané a „vysokooktanové“ bitvě Beksa ukázala svou aktuální sílu zejména na startu druhé čtvrtiny, kde domácí za první tři minuty vysázeli pět trojek, ale soupeři se téměř neodpoutali a JIP naopak zvládl vyhrát poločas 48-51 a tažen Švrdlíkem se 12 minut do konce sám začal trhat až na rozdíl sedmi bodů, z čehož těžil až do koncovky utkání.

Tam byl po snížení domácího Douglase na 93-96 44 sekund do konce klíčový následný útok hostů, kteří se po dvou útočných doskocích dopracovali až k úspěšným šestkám křídelníka Škrance, který už 13 sekund do závěrečné sirény udělal nad utkáním kříž.

Beksu táhli Kohout (21), Švrdlík (17+7 doskoků), Singletary (14) a Potoček (12). Tým měl o 14 střel víc, dvojky mu patřily v poměru 20-29, útočné doskoky 7-14, body z nich 4-14, body zpod koše 32-54 a ve ztrátách byl lepší 15-8. Za Olomoucko, jež nespasila ani převaha z trojek (11-6), se prosadili Douglas (31+10 doskoků), Marek Sehnal (14) a Pelko (12+12 asistencí).

Predrag Benáček (kouč BK Olomoucko): „Naším problémem byla špatná koncentrace v obraně. Třicet minut jsme byli pod vlastním košem horším týmem. V poslední čtvrtině jsme se zlepšili, to ovšem nemohlo na vítězství stačit. Pardubice dokázaly potrestat naši hloupé ztráty. Dostali jsme celou řadu laciných košů a navíc jsme v klíčových okamžicích nedokázali trefit trestné hody, nebo zakončit z lehké pozice.“

Levell Sanders (kouč BK JIP Pardubice): „Věděli jsme, že Olomoucku bude chybět nejlepší střelec, přesto jsme dostali hodně trojek. Nedokázali jsme si vytvořit větší náskok, ale vítězství tým urval. Bylo upracované. V předchozích utkáních jsme s naším soupeřem několikrát prohráli slibně rozehraný duel v koncovce, tentokrát už se nám podařilo vyhrát a z toho máme radost.“

14 25 39 2 20 8 8 27 26 11 109 98

Absence Olomoucka: křídelník Palyza (pochroumané koleno ze zápasu s Nymburkem), otazník visí nad power forwardem Douglasem a pivotem Mikuličem, kteří kvůli nemoci nehráli minulé kolo

Absence Pardubic: guard Jackson (po zlomenině nestřelecké ruky)

Vzájemné zápasy v sezoně NBL: 70-82, 99-76, 98-91, v poháru: 86-79

Zajímavý a velmi nečitelný zápas, v němž lepšící se JIP může výhrou už dorovnat třetí Olomoucko. Domácím bude po zranění kolena z duelu s Nymburkem chybět ligový top skórer Palyza, navíc není jasné, zda už budou ready dva podkošoví muži Douglas s Mikuličem. Bez nich by se výhoda jasně přelila na stranu hostů, kterým už chybí jen guard Jackson, byť při posledním drtivém vítězství nad Tury nenastoupil ani rozehrávač Williams. Beksa se ovšem musí mít na pozoru, neboť s Hanáky včetně poháru prohrála už třikrát v řadě, navíc právě v pohárovém utkání i naposledy doma dovolila soupeři ve čtvrté čtvtině obrat. Alfou a omegou tak pro ni bude konzistentní 40minutový výkon se zvláštním zřetelem na obranu a doskok. Ten bude při doskakovací síle Beksy klíčový i pro domácí, zvlášť při možném trvajícím oslabení na podkošových pozicích.

Predrag Benáček (kouč BK Olomoucko): „Hrajeme doma, půjdeme za výhrou. Čeká nás soupeř, který má svoji kvalitu a ukázal to v minulém kole, kdy Svitavy porazil o dvacet bodů. Pardubice umějí střílet z dálky, jsou silné také pod košem. V posledním vzájemném utkání nás výrazně přeskákaly. Na to si musíme dát velký pozor. Chceme hrát týmově. Předpokládám, že duel bude oba týmy stát hodně sil, uspěje mužstvo, které bude mít větší vůli. Hráči se již dokonale znají. Není prakticky možné nachystat nějaké překvapení, což platí oboustranně. Bude to tým proti týmu, muž proti muži. Potřebujeme být odolní a soustředění.“

Levell Sanders (kouč BK JIP Pardubice): „Olomoucko je tým, který může kterýkoli den skórovat více než 100 bodů, takže půjde o velký test pro naši defenzivu. Samozřejmě víme, že domácí mají dva nejlepší ligové střelce, kteří jim hodně pomáhají, ale jsou tam i jiní hráči, které je potřeba eliminovat. Pokud jde o soupeřovu charakteristiku, jde o dobře doskakující tým, s dobrou přechodovou fází, výborně střílí z tříbodové vzdálenosti, takže znovu opakuji: vše se bude odvíjet od naší defenzivní činnosti a koncentrace po celých 40 minut. Nemůžeme nechat domácím hráčům pohodlné pozice, je potřeba na ně vyvíjet tlak. Věřím, že předvedeme další kvalitní týmový výkon, jedině tak můžeme být úspěšní.“