9.0

#10
5.0

Tuři už na dosah 2. místa!

Je to vítězství, které má sílu, a posílá lize zásadní zprávu. Tuři doma i bez svého nejužitečnějšího muže Seana O´Briena dokázali přemoct momentálně velkolepě rozpeckované Olomoucko (96-93), a to po atraktivním, nabitém a prodlužovaném dramatu. Šest kol do konce A1 mají na druhém místě už tři výhry náskoku právě před svým soupeřem, k tomu i lepší vzájemné zápasy (3-1) a o druhou příčku před play-off už téměř nemohou přijít, což je po letním omlazení nebývalý úspěch.

Do hlavních rolí se v hitovém duelu obsadili nejvyšší a nejmenší muž týmu. Američan Charles Aiken roste ve stále důležitější svitavskou personu a kouč Růžička z něj před vrcholem sezony dostává stále objemnější produkci. S Hanáky vedl tým 26 body a 9 doskoky při střelbě z pole 13/10, když při spoustě snadných zakončení plnými doušky využíval faktu, že soupeř důrazně šlapal po ústředním dirigentu Markovi (jen 3 body, ale 13 asistencí).

Mnohem překvapivější je ale druhá klíčová postava domácích – 19letý rozehrávač Marek Welsch. Ten byl druhým nejužitečnějším hráčem týmu, při absenci Kotáska dokázal ulevit a pomoct zkušenějšímu Markovi a ještě vyskládat spoustu plusových čísel: 16 bodů, 6 doskoků, 5 asistencí a +4 body za 25 minut. Až za ním byli s 13 body Slezák a s jedenácti Puršl a Matěj Svoboda.

Duel s prakticky kompletními Hanáky (stále bez rozehrávače Močnika) se po vyrovnané první čtvrtině poprvé začal lámat ve druhé desítce, kdy se hosté díky svým americkým individualitám na rozdíl od Turů nadále snadno dostávali k zakončením zpod koše, odkud skórovali i se získanými fauly, a v půli při 25 bodech dua Douglas - Dunans vedli 36-46 (body zpod koše 14-28, z brejků 6-13).

Svitavy ale ve 3. čtvrtce zabraly a z 38-51 hodně díky aktivitě Aikena s Welschem srovnali na 59-59. Oba američtí hosté najednou přestali snášet body po hrstech a do koncovky se šlo prsa na prsa. I v závěru 4. části dostal za domácí příležitost Welsch a ani tady nezklamal. U hostů byl pak hodně znát na útočném doskoku i v produkci power forward Norwa, přičemž spoluhráč Douglas stejně jako domácí Marko tu už hráli se zátěží 4 faulů. V samém závěru poslal domácí do vedení 82-80 Slezák, ale Norwa půl minuty do konce zajistil hostům prodloužení.

V něm Hanáky ztráty stály čtyřbodové manko, jež se ukázalo jako kritické, neboť Tuři už si pak zápas došestkovali k vítězství. Právě vstřelené trestné hody byly důležitou rozdílovou disciplínou (23-16). Olomoucko, jemuž nepomohla ani drtivá převaha z brejků (8-28), táhli Palyza (22), Douglas (20+8 doskoků), Dunans (17+8 doskoků, 6 asistencí, 4 zisky) a Norwa (13+8 doskoků).

Absence Olomoucka: zřejmě dál rozehrávač Močnik

Absence Svitav: otázkou je start power forwarda Puršla s rozehrávačem Kotáskem, kteří nehráli minulý duel s Ústím

Tuři se i přes prožité domácí drama s Ústím v minulém kole rehabilitovali za výplach z Opavy a sklidili čtvrtou výhru z 5 posledních zápasů. Chyběl jim však reprezentační power forward Puršl, což je čtvrtý střelec mužstva, a bez něj by tým proti pod košem silnému a atleticky disponovanému Olomoucku mohl mít nemalé problémy.

Olomoucko je od domácí výhry právě nad Tury (z 6. února) na vlně, a nebýt těsných porážek v Ústí a s Nymburkem, mohlo mít už dokonce 7 výher v řadě. Nyní už navršilo tři vysoké výhry v řadě nad Děčínem, Brnem a Opavou, pětkrát za šest utkání zapsalo aspoň 11 trojek, kterými spolu s vysokými čísly na doskoku kompenzovalo i spoustu ztrát.

Luboš Kovář (power forward DEKSTONE Tuři Svitavy): „Čeká nás velice silný soupeř. Bude to velmi těžké utkání, protože Olomoucko je teď rozjeté, daří se mu a bude složité ho zastavit. My ale všichni věříme, že se nám to podaří a potvrdíme druhé místo v tabulce. Doufám, že nás přijde podpořit co nejvíc fanoušků, protože to budeme hodně potřebovat.“

Lubomír Růžička (kouč DEKSTONE Tuři Svitavy): „Zápas proti Olomoucku je dalším soubojem týmů ze špičky tabulky. Čeká nás soupeř hrající ve velké herní pohodě. Tým se opírá o skvělé individuální výkony dvojice Douglas – Palyza. Nebezpečných střelců je však vícero a my musíme poctivě bránit a doskakovat. Chtěl bych tak pozvat všechny naše fanoušky do haly Na Střelnici, s jejich podporu v zádech se dokážeme vybičovat k dobrým výkonům a věřím, že společně jsme schopni v zápase uspět.“

Predrag Benáček (kouč BK Olomoucko): „Věřím, že průběh utkání bude odpovídat postavení obou týmů v tabulce a fanoušci uvidí kvalitní duel. Nemyslím si, že by Svitavy nastoupily s touhou oplatit nám poslední porážku o pětadvacet bodů. Je to minulost. Od té doby se hodně změnilo. Ani jeden ze soupeřů už na ten zápas nemyslí. Stejně jako my nemůžeme myslet na dvě porážky v základní části. Půjdeme prostě na druhý tým tabulky, který si doma věří. A budeme se snažit Tury přehrát.“