16.0

#8
4.0

Tíživá Achillova pata Turů

Třebaže ve šlágru kola v Opavě spolu hrály druhý s (dosud) čtvrtým týmem tabulky, až do posledních minut vyrovnaný duel nakonec rozhodovalo jiné pořadí. To v trestných hodech, kde Slezané vedou, a kde Tuři nyní zaujímají předposlední místo - o 13 procent za svým soupeřem! A pokud za jedenáct utkání minete 107 trestných hodů (téměř 10 na zápas), už to někde musí být znát. I tentokrát bylo. Zatímco Opava proměnila 19 ze 24 pokusů, hosté jen 25 z 38. Bilance v klíčové poslední čtvrtině, kde se Svitavy ještě pokoušely dorovnat skore, byla 11/11 – 13/10. A Tuři padli 85-79, čímž se před ně na čtvrté místo už vklínilo Olomoucko, naopak Opava má dál jen porážku s Nymburkem, který jediný jí dokázal dát více než 80 bodů.

Domácí (dál bez rozehrávače Klečky) se v první čtvrtině zmohli na jedinou trefenou trojku a hosté (bez top skórera Matěje Svobody) díky třem trojkovým trefám i dobré hře do koše drželi vyrovnané skore. V posledních sedmi minutách druhé čtvrtiny však Opavští zacílili přesně 8 trojek, soupeři dávali jen trestné hody a v poločase vládli 49-36 při 18 bodech a 4 asistencích Šiřiny a 19 bodech náhradníků. Týmu v tu chvíli ani nevadily 4 fauly křídla Zbránka za 8:20 ve hře či 3 fauly Gniadka s Dragounem (ten za 6:50).

Jenže po změně stran Tuři zamezili dalšímu přívalu trojek (za zbytek utkání dostali už jen tři) a hrou pod koš se dostali z -15 bodů až na 57-54. I přes veškerou snahu to ale v posledním dějství nedotlačili dál než na 83-79 1:13 do konce.

Vítěze táhli Šiřina (23, trojky 9/4, 8 asistencí), Jurečka (13), Bujnoch (11+11 doskoků) a Zbránek (10). Hosty sytili O´Brien (18+16 doskoků), Marko (12), Kovář a Dodd (po 11). Rozdílovou disciplínou byly především trojky (36/12 – 19/4) a hostům tak nepomohly ani lepší body zpod koše (24-38) a z brejků (12-21).

Petr Czudek (kouč BK Opava): „Jsem rád za vítězství, které se rodilo velice těžce. Soupeř předvedl výborný výkon a byl nám zdatným soupeřem. Chceme zůstat co nejdéle na vítězné vlně, ale samozřejmě na nás trochu doléhá tlak, který se vytváří dlouhou vítěznou šňůrou. Utkání se rozhodovalo ve druhé pětiminutovce druhé čtvrtiny, kdy jsme si vytvořili solidní náskok. Svitavy hrají výborný basket a jsou dobře připravené trenérem.“

Lukáš Pivoda (kouč DEKSTONE Tuři Svitavy): „My jsme začali velmi dobře, ale propadli jsme ve druhé polovině druhé čtvrtky, kdy nám Opava odskočila do náskoku. V závěru jsme stahovali náskok domácích, ale neproměnili jsme několik otevřených střel a to rozhodlo o vítězi.“

Jakub Šiřina (rozehrávač BK Opava): „Kdyby utkání trvalo o nějakou minutu déle, tak nevím, zda bychom vyhráli. V závěru nám dost docházely síly. Zvládli jsme to však a to je důležité.“

Damonte Dodd (centr DEKSTONE Tuř Svitavy): „Bylo to velmi těžké utkání. My se teď musíme soustředit na další zápasy a zapomenout na dnešní prohru.“

11 29 40 0 11 4 16 28 23 4 78 79

Absence Opavy: rozehrávač Klečka (po zlomenině zánártní kůstky bude chybět ještě několik týdnů)

Absence Svitav: křídlo Matěj Svoboda (po operaci kolena, absence do konce roku)

Jasný tahák kola, který bude centrálním bodem Studia Basketbal vysílaného (od 17:30) již tradičně na webu tv.nbl.cz. V souboji druhé Opavy se čtvrtými Svitavami se hosté pokusí jako první tým kromě mistra Slezany výrazněji potrápit. Domácí totiž zatím své soupeře kosí nevídaným způsobem, když jejich dosavadní výhry byly o 29, 27, 24, 24, 24, 35, 20 a 26 bodů!

Tým většinou soupeře umele ve druhých poločasech, kdy jim agresivní obrana nedovoluje mnoho bodů. A na to se musí každý protivník Opavy připravit. Když k tomu ovšem družina Petra Czudka přidává už 12 trojek na utkání i stále lepší doskok při minimu ztrát, nenabízí aktuálně mnoho možností, jak ji přemoci. Jen po všech stránkách excelentní výkon na hraně současných možností by tak Turům mohl přinést šanci na hratelný zápas až do posledních minut.

Petr Czudek (kouč BK Opava): „Svitavský tým se opírá hlavně o osu Marko, Slezák, Puršl. Družstvo je doplněno výbornými cizinci a talentovanými mladými hráči. V minulém kole dokázali Svitavští svou sílu v Pardubicích, kde prohráli až těsně v závěru. My samozřejmě nechceme doma prohrát a budeme se snažit předvést divákům dobrý výkon.“

Matouš Kurečka (rozehrávač BK Opava): „Víme, že Svitavy letos patří ke kandidátům na druhé místo v tabulce. Budeme se jim to snažit znepříjemnit a dokázat, že jsme letos také silní, zejména před vlastním publikem.“

Luboš Kovář (power forward DEKSTONE Tuři Svitavy): „Opava má momentálně výbornou formu a hraje v klidu. My k ní jedeme s tím, že na ni nastoupíme už od začátku a nenecháme ji hrát její hru. Nejdůležitější bude pohlídat si doskok, zastavit nejlepšího hráče Jakuba Šiřinu a hlavně nenechat domácím tříbodové střely, v nichž jsou nejsilnější.“

Lukáš Pivoda (trenér DEKSTONE Tuři Svitavy): „Výsledkově nepovedené utkání v Pardubicích se pokusíme napravit proti skvěle hrající Opavě, která zatím na domácí palubovce nenašla přemožitele. V čele s Petrem Czudkem odvádí výbornou koncepční práci a opět udržela český tým, který je pospolu delší dobu. Soupeř nejvíc spoléhá na famózně hrajícího Šiřinu, který je momentálně nejlepším střelcem a nejužitečnějším hráčem celé NBL. Dalšími již tradičně nebezpečnými hráči jsou také Bujnoch, Gniadek nebo Jurečka. Pozor si však musíme dát na všechny hráče Opavy a zejména zpomalit jejich přechodovou fázi do útoku, pokusit se omezit produkci zpoza trojkového oblouku a také prorazit nejlepší obranu v celé lize. Pokud předvedeme týmový výkon v obraně, omezíme laciné ztráty a budeme mít dobrou exekuci na útočné polovině, tak věřím, že se budeme v Opavě prát o vítězství.“

Atrakce utkání: vystoupení roztleskávaček, poločasová soutěž pro diváky, předzápasový seminář vedení České asociace basketbalových rozhodčích s  opavským fanklubem, kde bude podán výklad různých pravidel.