19.0

#8
8.0

Nevídaný výpadek Opavy

Svitavští Tuři v prvním duelu po vánočních svátcích potvrdili dobrou formu z posledních týdnů a bez větších potíží rozstříleli Opavu 96:58. Střeleckou hvězdou zápasu byl s 20 body domácí kanonýr Matěj Svoboda.

Třetí celek tabulky di zápasu vstoupil výborně, když po pěti minutách vedl 10:5 a hostující kouč Petr Czudek si musel brát oddechový čas. Slezany timeout probral a dalších pět minut zvládli výrazně lépe až tak, že je Radim Klečka košem v poslední sekundě poslal do těsného vedení.

I druhá čtvrtina začala pro Opavu dobře, ale po koši Kvapila přišla téměř pětiminutová série hostujícího týmu bez bodu a Tuři sérií 21:0 získali kontrolu nad zápasem. Celkově svěřenci kouče Růžičky ovládli druhou čtvrtinu 36:15 a získali devatenáctibodový náskok.

Zlepšení Opavy nepřišlo ani po přestávce, když na první body ve druhé půli čekali přes tři a půl minuty a mezitím inkasovali dalších deset bodů v řadě. Z až osmatřicetibodového rozdílu se už hosté nevyhrabali a mohli tak alespoň rozložit zátěž mezi více hráčů.

V doskocích i ztrátách se Slezané drželi, velké nedostatky však měli ve střelbě. Svitavy proměnily přesně polovinu svých střeleckých pokusů, kdežto Opava zůstala jen těsně nad pětadvaceti procenty. Hosté také trefili jedinou z jedenadvaceti trojek, když se hned v první minutě zápasu prosadil Jakub Šiřina. Ten se dostal na dvanáct bodů a byl spolu s Martinem Gniadkem (13 bodů) a Radovanem Kouřilem (15 bodů) jediným dvouciferným střelcem Opavy. Svitavy měly také tři dvouciferné střelce, když se ke Svobodovi přidali i Roman Marko a Sean O´Brien.

Petr Czudek (trenér BK Opava): „Dneska to bylo jednoduchý, bylo to jen o dvou věcech a to jsou trenéři. Jak byli schopni připravit svůj tým na tento vánoční a mezisilvestrovský zápas, jak byli schopni nasadit taktiku a jak byli schopni koučovat svůj tým. A výsledek je takový, jaký je… Jde to za mnou, je to jen čistě o tom, že jsem tým nepřipravil. Vezmu si z toho nějakou analýzu, protože jsme dlouho spolu, je tu taková ta, jak se říká, „vodička a smrádek“… Já do toho neumím šlápnout a z toho vyplývají tyto debakly, které jsou nejenom na mezinárodní scéně, ale i v české lize a je potřeba si sednout a říct si, co s tím dál.“

Lubomír Růžička (trenér DEKSTONE Tuři Svitavy): „Z naší strany byla první čtvrtina taková nervóznější. Měli jsme několik otevřených střel, hosté na nás hráli doubleteam na highpicku a my jsme měli opravdu hodně otevřených střel, které jsme neproměňovali, ale do toho zápasu jsme se postupně dostávali. Ve druhé čtvrtině nám výrazně pomohl Matěj Svoboda, který pronikal do vymezeného území, hrál jednoduše a nakopl nás a dostal nás do toho bodového trháku. V poločase zaznělo jen to, že musíme hrát se stejnou energií a samozřejmě pak byla vidět na hostujícím týmu frustrace z toho vývoje utkání a naopak my jsme si ten zápas užili. Myslím si, že kluci, tím, že pracují denodenně velmi tvrdě, tak tady je ta práce odměněna v podobě vítězství, leč musíme zůstat nohama na zemi, protože po Novém roce hrajeme v Kolíně, takže jsme pořád v nějakém procesu. Závěrem bych chtěl jenom poděkovat fanouškům, dnes byla výborná návštěva a skvělá kulisa a také bych rád poděkovat svým hráčům, protože jsem si zápas opravdu užil a chtěl bych popřát všem vše nejlepší do Nového roku a hlavně pevné zdraví.“

Radovan Kouřil (rozehrávač BK Opava): „Jen bych dodal, že snad v druhé čtvrtce, kdy se ještě lámal chleba, tak Matěj Svoboda si to vzal do batohu, najížděl si, jak chtěl, a nikdo ho nedokázal pořádně zastavit. Šestnáct bodů v jedné čtvrtině je na jednoho hráče docela dost. Rozdíl v poločase byl 20 bodů, chtěli jsme do toho ještě šlápnout, začali jsme trochu riskovat, ale přišlo hodně zbytečných ztrát, a jako kdybychom už přestali věřit, že dokážeme venku vyhrát a uteklo nám to ještě víc.“

Luboš Kovář (power forward DEKSTONE Tuři Svitavy): „Hlavně rozhodlo to, že jsme udrželi po celý zápas vysoké tempo a běhali jsme do rychlých protiútoků a dávali docela dost jednoduchých košů. Soupeři se vůbec nedařila střelba z dlouhé vzdálenosti, což je na Opavu zvláštní. Zápas jsme si užili a chtěl bych také poděkovat fanouškům, protože nám dnes hodně pomohli a všem chci popřát hezký nový rok.“

16 24 40 1 14 10 18 21 22 0 48 58

Povánoční program otevře velice zajímavá páteční předehra 16. kola, v níž se po čase zřejmě už kompletní Opava představí na nyní extrémně horké palubovce třetích Turů, kterým v minulém dějství až Pardubice přerušily sérii šesti triumfů v řadě a navíc je sesadily z druhé pozice v tabulce. Slezané jsou ovšem po dobytí Kolína a Hradce ve venkovním laufu, který se po už toužebně očekávaném vánočním odpočinku pokusí prodloužit i ve Svitavách.

Tuři však i ve městě perníku ukázali, že ač se většině osových mužů nedařilo, nebo byli přísně střeženi pardubickou obranou, stačily dva montsr útočné výkony dua Slezák – Svoboda ke hrození až téměř do konce utkání. Na doskoku nyní enormně silný a bodově vyvážený tým si vynucuje i spoustu trestných hodů, ve čtyřech z posledních pěti zápasů vysázel nejméně 10 trojek a soupeře s výjimkou Beksy dokázal udržet pod 80 body.

I Opava čtyřikrát z posledních pěti zápasů zvládla bránit na úrovni 80 a méně bodů, výrazně méně než soupeř se ale dostává na trestnou linii, za kterým zaostává i na doskoku, který bude klíčem k udržení jejích šancí. Důležité také bude, zda už se do akce vrátí ústřední dirigent Šiřina, který je se 13 body i top skórerem týmu, byť od 10. listopadu bodově spíš strádal (jen jednou dvojciferný). Počínaje tímto datem ovšem také odehrál jen čtyři ligové zápasy a v prosinci byl ve hře pouze při propadáku v Ústí.

Lukáš Pivoda (asistent DEKSTONE Tuři Svitavy): „I když to podle postavení v tabulce nemusí vypadat, čeká nás v povánočním utkání soupeř z kategorie těch nejtěžších. Opava, účastník Ligy mistrů, se prezentuje rychlým přechodem na útočnou polovinu, kde svěřenci Petra Czudka neváhají ani vteřinu, pokud mají jen trochu volného prostoru, s ohrožením koše. Většina hráčů jsou výborní střelci zpoza oblouku. Za zmínku stojí například reprezentační rozehrávač Šiřina, kterému na perimetru zdatně sekundují například nejlepší asistent týmu Kouřil, rychlonohý Klečka a ostrostřelec Jurečka. Podkošová sestava je tažena zkušeným Gniadkem, neustále se zlepšujícím Kvapilem a také levorukým Bujnochem. Zapomenout nesmíme také na univerzály Zbránka a Švandrlíka. Pokud budeme chtít ubránit domácí půdu, musíme si pohlídat hlavně přechodovou fázi Opavy na útočnou polovinu a také její kombinaci pick-and-roll. Věřím, že nám vánoční pauza prospěla a do utkání dáme potřebnou energii, která povede k vítězství.“

Sean O´Brien (křídlo DEKSTONE Tuři Svitavy): „S Opavou očekáváme těžké utkání. Hraje velmi fyzicky, týmově a je střelecky velmi nebezpečným týmem. Musíme hrát soustředěně v obraně a vyhnout se ztrátám na útočné polovině. Je to pro nás velký zápas, zejména proto, že hrajeme před domácím publikem.“