33.0

#14
14.0

Sólo pro Radovana a 16 trojek!

MVP utkání Radovan Kouřil, autor 13 bodů, 11 asistencí (na jedinou ztrátu), 6 doskoků i 2 zisků za 36 minut, si naložil při absenci Zbránka a především rozehrávače Šiřiny opavský tým do batohu a velkolepým způsobem jej dovedl k vítězství 80-91 na palubovce Kolína, kde si Slezané otevřeli trojkovou střelnici ala Houston Rockets (43 pokusů, 16 tref). Je to už čtvrtá domácí porážka Medvědů za 12 kol soutěže.

O všem důležitém rozhodla už opavská smršť v první čtvrtině (16-30) se 6 trojkami, z nichž 4 měly podpis forwarda Švandrlíka. Klíčové byly poslední tři minuty, kdy domácím skore za řízení Kouřila (2 body, 3 asistence, zisk a 2F+) uteklo ze 14-18 na 16-30. Po druhé čtvrtině, v níž Medvědy obtěžkávaly ztráty i technické chyby, hosté z dalších trojek i na vlně útočných doskoků ulétli až na 34-56, a i když domácí se ve třetí čtvrtině na ramenou Thompsona, Šafarčíka, Waltona a Šouly vyšplhali z 34-61 na 61-70 a v úvodu čtvrtého dějství až na 63-70, Opavě okamžitě přispěchal pomoct bleskovými 5 body a asistencí Kouřil a udržel tým na úrovni téměř 10 bodů. Medvědi už se pak na nebezpečný rozdíl nedostali a jejich kouč Beneš v závěru inkasoval i druhou technickou chybu.

Vítěze vedle Kouřila tlačili i Gniadek (21+14 doskoků), Klečka (15), Švandrlík (15, trojky 9/5) a Jurečka (11). Za Kolín (bez Pajoviče a dlouhodobých absentérů Vocetky a Bratčenkova), který stihl jen 9 trojek, kontrovali Thompson (20), Šafarčík (16), Walton (14), Číž (11) a Machač (10+8 doskoků). Opava i přes záplavu odpálených trojek udržela vyrovnané body zpod koše (32-34) a díky převaze na útočném doskoku (6-17, body z druhých šancí 10-19) měla i o 17 střel víc. Opava stejně jako Kolín rotovala výrazněji sedm mužů, dva další hráli skromné minuty, přesto náhradníci přestříleli ty domácí 9-27.

Pavel Beneš (trenér BC GEOSAN Kolín): „Hosté to tady zvládli velmi dobře. Jak je kolega Petr Czudek šťastný, tak jsem já zklamaný, protože kdy jindy porazit Opavu, než když přijede bez dvou opor. Bylo to utkání dvou rozdílných poločasů. Výrazně lepší Opava v první půli, výrazně lepší Kolín ve druhé. Manko 27 bodů se nám ale nepodařilo dotáhnout. Zavinili jsme si to sami. Do utkání jsme vstoupili nekoncentrovaní, byli jsme všude o krok pozdě. A když se k tomu dostane Opava do toho svého vířivého pohybu, tak se velmi těžko zastavuje. Za mě vyhrála Opava zaslouženě, jak dominovala prvních 25 minut na hřišti. A nám se to za zbylých patnáct minut nepodařilo stáhnout.“

Jiří Šoula (guard BC GEOSAN Kolín): „Zápas dvou rozdílných poločasů. My jsme se nedokázali koncentrovat, abychom omezili určité chyby, které jsme si řekli, nic jsme neubránili a Opavě nechali udělat vysoký náskok do poločasu. Ve druhém poločase jsme se zlepšili, ubránili jsme Opavu, ale tak velký náskok jsme nedokázali smazat. Prohráli jsme si zápas v prvním poločase.“

Petr Czudek (trenér BK Opava): „Mám obrovskou radost, protože v Kolíně se nevyhrává jednoduše. Za tu kariéru, co jsem tady koučoval nebo hrál, tak je to tady obrovsky těžké. Nám pomohl zápas s Nymburkem, kluci byli rozehranější, bylo to vidět. Kolín se v prvním poločase trošku hledal. Získali jsme 27 bodový náskok. Ale v basketu je to vždy jak na houpačce, tak jsme věděli, že ve druhé půlce Kolíne nebude mít co ztratit, zjednoduší hru, budou napadat náš koš. Naše uspokojení a hra Kolína se sečetly a najednou jsme měli pomalejší nohy, pak jsme něco netrefili a zápase dostal až na plus osm bodů pro nás. Pak měl Kolín ještě dvě otevřené trojky, ale naštěstí netrefil. My jsme viděli zápas, kdy tady Kolín otáčel zápas z dvanácti bodové ztráty proti Pardubicím asi minutu do konce, takže jsme měli trošku obavu. Za vítězství jsem hrozně rád, protože my letos moc vítězství nemáme, my spíše sympaticky prohráváme, a proto toto vítězství je pro nás jako živá voda. Doufáme, že to přetavíme v nějaké další vítězství v následujících zápasech.“

Radovan Kouřil (rozehrávač BK Opava): „V prvním poločase nám vycházely rychlé protiútoky díky naší zatažené obraně, kterou jsme proti Kolínu chtěli hrát. Kolínu tam moc střel nepadalo. My jsme se díky slušnému doskoku dostávali k těm rychlým protiútokům, měli jsme tam mnoho otevřených střel. Bylo znát, že po reprezentační pauze nebyl Kolín ještě v takové herní pohodě. Vybudovali jsme si hodně velké vedení, a jak to bývá v basketu, tak to je většinou problém, protože my jsme si to vedení museli dvacet minut hlídat, a naopak Kolín neměl co ztratit a šel do toho, střílel a padalo mu to. Naštěstí jsme si ale vítězství pohlídali.“

17 29 46 1 21 7 8 11 15 4 107 91

Absence Kolína: křídlo Vocetka (koleno), centr Pajovič (o jeho startu se rozhodne před utkáním), křídlo Merta (koleno)

Absence Opavy: zřejmě stále rozehrávač Šiřina (viróza), forward Zbránek (zlomený palec na noze) a guard Dragoun (kotník)

Medvědi za první polovinu základní části ukořistili doma jen dvě výhry, ale i když jim možná opět bude chybět centr Pajovič, budou chtít v domácím prostředí po Pardubicích vyzrát na dalšího silného protivníka. I ten počítá významné ztráty, navíc bude hrát druhý těžký zápas během 48 hodin. Po pěti porážkách ze sedmi posledních utkání už ale také musí zabrat, což zápasu dává zesílený náboj. Slezanům v posledních utkáních bez řady opor kolísal doskok a trojková i dvojková palba. Ani GEOSAN nezáří na doskoku, zejména doma se ale často dokáže dostat na trestnou linii, což by měla být jeho zbraň i proti Opavě.

Pavel Beneš (trenér BC GEOSAN Kolín) : „Po reprezentační pauze přivítáme účastníka Ligy mistrů, Opavu. I přes zdravotní potíže, které náš tým trápí, jdeme do utkání s jediným cílem a to zvítězit.“

Radim Klečka (rozehrávač BK Opava): „S Nymburkem jsme hráli slušně a od toho výkonu se můžeme odrazit. Nemůžeme si dovolit ztrátu. V Kolíně to nebude jednoduché, ale věřím, že vyhrajeme.“

Atrakce utkání: vystoupení TK CrossDance Kolín, soutěž o pizzu a šanci hrát o tablet, dětská soutěž o stavebnice Lego.