6.0
#1
6.0

Čížovi Medvědi hrozili do konce

Favorit v dohře 2. kola prakticky celý zápas setřásal únavu z dva dny starého výjezdu do Turecka a také se nesnadno vypořádával s chybějící energií tří zraněných guardů Hardinga, Obasohana a Šafarčíka. V posledních minutách se ale zkoncentroval natolik, aby doma proti Kolínu (bez Wallace) dobyl očekávanou 93. ligovou výhru v řadě (93-83).

Vítězný tým v polabském střetu vedli Prewitt, Kovář (po 15), Hruban (13+8 doskoků a 6f+) a Tůma (13+6 asistencí). Za hosty vzdáleně obhlížel triple double rozehrávač Číž (19+8 doskoků a 6 asistencí), následován Novotným (18), Skinnerem (13+8 doskoků) a Machačem (13). Domácí soupeře zničili útočným doskokem (21-10), díky němuž získali o 14 střel víc, nicméně body z druhých šancí (18-10) pro ně neskončily zcela přesvědčivě. Nymburk byl o dvě trefy lepší i z trojek (31/11 – 35/9).

Medvědi utkání zahájili odvážně a díky výborné střelbě, sedmi trestným hodům už v první čtvrtině, zakončením zpod koše i formě Číže utrhli průběžné vedení až o deset bodů. Nymburk se ale brzy začal kutat trojkami zpět a i díky trvalé převaze na útočném doskoku už v úvodu druhé čtvrtky otočil. Hosté se však opět roztrojkovali a půli vyhráli 42-44, přičemž se celý zápas dokázali favoritovi vyrovnat v produkci z brejků (po dvaceti bodech).

Díky zejména výborné dvojkové střelbě (61 procent) a bodům Machače, Skinnera, Novotného a Číže se Medvědi drželi natěsno až do stavu 80-76 3:20 do konce, ale pak šampion i pomocí útočných doskoků definitivně rozhodl třemi tříbodovými akcemi v řadě.

Oren Amiel (trenér ERA Basketball Nymburk): „Je třeba ocenit Kolín, který zahrál velmi dobře. Proměňoval střely, bojoval a rychle získal sebevědomí. My hledali sami sebe, protože jsme museli nasadit sestavu, kterou jsme ještě nepoužili. Museli jsme improvizovat, navíc přemýšlet o tom, jak rozložit síly. Šanci dostali mladí hráči, třeba František Rylich dělá velké pokroky a nebyl jsem nervozní z toho, že má hrát. Odvedl dobrou práci. Snažili jsme se Omara Prewitta a Vojtu Hrubana šetřit, co to jen šlo. Ale když bylo potřeba, oba dali důležité body.“

Miroslav Sodoma (trenér BC GEOSAN Kolín): „Za výsledek i předvedenou hru mým klukům gratuluju a také musím pogratulovat soupeři k výhře. Bohužel se v závěru projevila jeho ohromná síla. Kdybych měl vypíchnout nějaký jeden základní prvek hry, pak je to útočný doskok. Nymburk nás jednoznačně přeskákal a to bylo pro vývoj zápasu nejdůležitější. Dvacet jedna útočných doskoků domácích proti našim deseti je při desetibodovém rozdílu znát. Ostudu jsme neudělali, bojovali jsme až do konce. Přinutili jsme Nymburk, aby celou dobu hrál. Věřím, že už nás nezastaví covid, protože ve čtyřech měsících sezony jsme hráli teprve třetí soutěžní zápas a to je hrozné. Potřebujeme herní praxi, aby to vypadalo ještě lépe. Kluci mají hlavu nastavenou velice dobře. Ale my vlastně začínáme letos třetí sezonu. Začali jsme v září, pak jsme „začínali“ v říjnu a v polovině listopadu máme třetí začátek a to není vůbec jednoduché. Věřím, že už bude jenom lépe.“

Adam Číž (rozehrávač BC GEOSAN Kolín): „Výsledek o deset v Nymburce vypadá dobře. Pro nás to byl po opravdu dlouhé době první zápas. Jinak si ale myslím, že to je škoda, protože jsme dneska mohli možná Nymburk nachytat, ačkoli tomu nikdo moc nevěřil. Domácí měli také díry v sestavě, hráli bez dvou zahraničních rozehrávačů, před pár dny hráli v Turecku a byli zatavenější. Mohli jsme toho využít trochu líp. To období bez basketbalu bylo strašné. Podle mě jsme měli ze všech týmů nejdelší „volno“. Vždyť máme odehrané s dnešním utkání pouze tři zápasy. Všichni jsme moc rádi, že už můžeme zase hrát. Dva týdny jsme byli zavření doma a pak jsme měsíc běhali v zimě po lese.“

Luboš Kovář (power forward ERA Basketball Nymburk): „Začátek byl z naší strany úplně příšerný. Nevím, co se stalo. Vypadalo to, jako že se nám nechce hrát nebo že jsme hodně unavení. Postupně jsme se dostávali do tempa. Víc jsme běhali do protiútoků, dali nějaké koše a trochu soupeře přehrávali. Nakonec jsme sice stejně poločas prohráli, ale bylo vidět, že se hra trochu zlepšila. Do druhého poločasu jsme nastoupili zase o trochu lépe, vytvořili jsme si nějaký drobný náskok. Nedokážu říct proč, ale nedokázali jsme ho navýšit do vyšší hladiny. Za výhru jsme rádi, ale v obraně to nebylo dobré. Pro nás mladé to dnes byla příležitost ukázat se. Ti, kteří hráli více minut v Turecku, byli unavení. Naštěstí jsme je dokázali alespoň trochu nahradit a dopadlo to dobře.“

• úvodní forma křídelníka Novotného

Absence Nymburka: guard Šafarčík (zranění chodidla), rozehrávači Harding, Obasohan, a Jirák (všichni menší zdravotní potíže, start nejistý)

Zatímco domácí favorit bude útočit už na 93. ligovou výhru v řadě, je nabitý energií díky loupeži na palubovce Bursy a po dvou zápasech Ligy mistrů už má na co navázat, forma hostů, kteří se před několika dny rozloučili s guardem Mazičem, je po dlouhé pauze zcela neznámá. Jenže už ve Svitavách, které Medvědi vyloupili před přestávkou, především zkušení borci z týmu ukázali, že se na utkání dokážou připravit i po dlouhé zápasové nečinnosti.

Nymburku navíc možná bude chybět většina rozehrávačů a tím i guardů, má za sebou cestu z Turecka po minimálním spánku a zejména rozjezd by nemusel mít ideální. Se stejným limitem se ale bude muset vyrovnávat i tým hostů.

Jakub Tůma (rozehrávač ERA Basketball Nymburk): „My teď aspoň mohli hrát Ligu mistrů, ale jen tréninky se na ni nepřipravíme, potřebujeme se dostat do správného herního rytmu. Takže je super, že zase povolili hrát NBL a všichni se můžeme vrátit na palubovky. Snad už je to nejhorší za námi. Kolín před pauzou hrál docela zajímavě. Uvidíme, jak na tom bude fyzicky, jak se připravoval a trénoval. Nemá špatný tým, má dva dobré cizince, Filip Novotný taky hraje velmi dobře, má hodně prostoru a získané sebevědomí potvrzuje i jako můj spoluhráč v Polabí v první lize. Myslím, že by to mohl být dobrý zápas.“

Filip Rytina (asistent BC GEOSAN Kolín): „Všichni jsme nadšení, že se znovu můžeme vrátit do kolotoče zápasů NBL. Hned na úvod nás čeká Nymburk, což vidíme jako naši výhodu, v tomto utkání nemáme co ztratit a můžeme jedině překvapit. Pokud by se nám povedlo zastavit rychlý protiútok soupeře a donutit ho k postupné hře, věříme, že máme šanci odehrát dobré utkání.“