38

14
14

Show dirigentů a finiš za 89.

Pokud nejde o taktické klamavé manévry před čtvrtfinále Ligy mistrů, Nymburk stále ještě nenalezl šém k rozsáhlé střední sekvenci svých zápasů. I potřetí se tak opakovalo podobné schéma, což ovšem vůbec nevadilo postupně stále hlučnějším tribunám na pardubické Dašické, kde se schylovalo po dlouhatánských 88 zápasech k ligové porážce Polabanů. Opět však zůstalo jen u schylování a domácí Bekse (bez power forwarda Slaniny), při zdravotní indispozici vedené asistentem Konvalinkou, tak po třetí ztracené koncovce v řadě zbyly jen oči pro pláč. A ony pomyslné slzy musely po zápase nejprudčeji téct po tvářích lídra týmu Tomáše Vyorala, právě proti Nymburku vždy jasně nejvíc motivovanému Pardubičanovi.

Reprezentant se za své roky u českých hegemonů v nabitých sestavách nikdy neprosadil k větším rolím a po desetiztrátové osobní tragédii z úvodu loňské sezony právě proti Nymburku se na letošní první vzájemný souboj nachystal naprosto jinak.

Dlouho byl nejzářivějším mužem celého zápasu, když už v poločase měl na kontě 20 bodů při trestných hodech 14/13 z 8 získaných faulů. Hosté se po něm snažili „šlapat“ a někdy až moc, když jej faulovali mimo jiné i při neuvěřitelném počtu čtyř trojkových pokusů, což Vyoralovi díky jednomu koši s faulem dalo 10 z jeho celkových 20 házených šestek (17 proměnil, faulován byl celkem 13krát!). A nemálo mu to přispělo k jeho 34 bodům, jimiž dlouho téměř sám držel akcie Beksy velmi vysoko.

Domácí se ale nejdřív museli vykopat z brzké 13bodové jámy, do níž je uvrhla úvodní nymburská bouře s trojkami a brejky, tažená především produkcí Američanů. Jenže pak pardubická aktivita na doskoku spolu s nymburskými fauly na Vyorala a opět příliš děravou obranou favorita udělaly své a Beksa se do půle dotáhla na 54-55, i díky 8 trojkám, jež jí tak fatálně chyběly v derby se Svitavami.

V euforii hrající a do brejků pálící tým (z protiútoků celkem 21 bodů) po 6 minutách třetí čtvrtiny, tažen v tu chvíli už 31bodovým Vyoralem, dokonce vysunul vedení na zádech ztrát hostů až na 70-60. Favorit se tou dobou držel ve hře zlepšeným útočným doskokem a zejména individuálním mistrovstvím svých opor. Naplno se tu už také zahřál jeho mikrovlnný snajpr v masce rozehrávače Jerrick Harding, který zasíťoval 17 z posledních 37 bodů hostů a obří měrou jim pomohl k odvrácení porážky. Podle svých zvyklostí trefoval velké střely, najížděl z brejků i ve hře pět na pět a nakonec u svého jména našel 32 bodů.

Naopak domácího hrdinu, který za posledních 14 minut stihl už jen 3 body, začaly síly opouštět a po krátkém odpočinku už ve 4. části na svou předchozí show nenavázal. Dočasně jej trojkami zastoupil Dunans, ale domácí vodiči míče jej až příliš předržovali, to Nymburku usnadnilo obranu a při pohlídání doskoku se krok za krokem i body Hrubana sunul vpřed, až soupeře 4 minuty do konce přeskočil. A když za stavu 91-95 tou dobou už příliš chybující domácí nevyužili na začátku 40. minuty ani útok se třemi zakončeními, Daltonův dunk na konečných 91-97 po nabídce Hrubana už nad nimi zavřel vodu.

Nymburk, který rozhodnou 4. čtvrtinu ovládl 13-25, sytili vedle Hardinga i Prewitt (14), Hruban (13), Dalton (12) a Kříž (11). Jejich tým si nejvíc pomohl body zpod koše (26-48) a přežil tak i horší trojky (dané 12-10) a zejména trestné hody (28/21 – 9/7). Beksu kromě Vyorala tlačili i Škranc (12, trojky 7/4), Dunans a Heřman (po 11).

Adam Konvalinka (asistent BK JIP Pardubice): „Nezbývá než říct, že je to škoda, protože si myslím, že po 30 minutách jsme na tom byli dobře. Nymburk samozřejmě točil víc hráčů, my jsme vsadili na osmičku hráčů a v posledních sedmi minutách už jsme byli totálně bez pohybu. Soupeř nás lehce zaskočil zónovou obranou, ale měli bychom se s ní vypořádat lépe. Do dalších zápasů si musíme přenést bojovnost a houževnatost, i to, že také my chceme hrát jednoduše a rychle. Předvedli jsme solidní výkon, bohužel na konci chybělo vítězství, které by to celé pozvedlo ještě někam jinam.“

Tomáš Vyoral (rozehrávač BK JIP Pardubice): „Kromě první čtvrtiny, kdy jsme absolutně nebránili, můžeme být na sebe pyšní, protože jsme s Nymburkem odehráli více než vyrovnanou partii. Na konci nám došly síly, ale určitě jsme měli na výhru. Mrzí mě, že jsme to v závěru nedotáhli. Nymburk nás trošku přitlačil, my jsme byli v útoku pasivní a nedokázali jsme si vytvořit lepší pozice.“

Oren Amiel (trenér ERA Basketball Nymburk): „Z mého pohledu je velká škoda, že se nemohlo hrát před plnou halou, protože pardubičtí fanoušci by si tenhle zápas určitě užili. Hrálo se ve vysokém tempu a domácí tým bojoval až do konce. Před námi je několik výzev a tou největší je, že potřebujeme začlenit do týmu naše nové hráče. Snad se nám to podaří do příštího týdne, kdy hrajeme Final-8 Ligy mistrů.“

Martin Kříž (power forward ERA Basketball Nymburk): „Zápas se určitě nevyvíjel podle našich představ. Tomáš Vyoral předvedl exkluzivní výkon, ale není možné, aby se tohle dělo. Se vším respektem k Tomášovi měl i pár lehkých košů, kdy nás objížděl v prvním kroku, což nesmíme dovolit. Nicméně jsme pak našli nějakou vnitřní sílu, a přestože Pardubice trefily několik těžkých trojek, trefoval se i náš Jerrick Harding a to nám pomohlo k vítězství.“

9 29 38 2 23 10 14 17 23 11 117 97

Absence Pardubic: křídlo Michal Svoboda (start nejistý z důvodu zranění), power forward Slanina (start nejistý kvůli zranění z tréninku)

Absence Nymburka: rozehrávač Rupnik (start nejistý)

Ligový top celek má na třetí pokus šanci vyvarovat se dosavadního nešvaru, kdy po skvělém startu do utkání nebývale polevuje a nabízí lepšícímu se soupeři návrat do zápasu. Je dost pravděpodobné, že třikrát do téže řeky nevstoupí a drama s hrozbou ztráty zápasu z 29bodového vedení, k čemuž málem došlo v sobotu na Hané, už nedopustí. Je však jisté, že Beksa doma neprodá svou kůži zadarmo, zejména proto, že po ztrátě už téměř vyhraného domácího duelu s Ústím a porážce v derby se Svitavami rovněž v koncovce musí být už řádně nahecovaná.

Nymburk by měl poprvé představit nového power forwarda Stephena Zimmermana, který nahradil Carltona Bragga a přichází s puncem 19 odehraných zápasů v NBA. Jeho nový tým, který bude útočit na 89. ligovou výhru v řadě, zatím plní svou stobodovou normu z posledních let a sbírá i přes 40 doskoků, ale zapnout musí v obraně (téměř 90 bodů). Beksa vykazuje solidní obranu (79) a velmi dobrý doskok (42), ale skoro už tradičně strádá na trojkovém oblouku, což jí vzalo šanci na výhru ve Svitavách (21/2).

Adam Konvalinka (asistent BK JIP Pardubice): „Jednoznačně lze říct, že všechny aspekty hry, které soupeře charakterizovaly v minulých sezonách, si Nymburk drží i nadále. Je to dané trenérem Amielem. I když na soupisce došlo k několika změnám, (pozměněné) české jádro zůstalo - patří do něj reprezentanti Hruban, Kříž či Šafarčík -, a styl hry se nezměnil. Soupeře zdobí hlavně nátlaková obrana a rychlý přechod do útoku, kdy se snaží co nejrychleji skórovat. Pro nás bude důležitý už samotný vstup do utkání, protože Nymburk má začátky velmi agresivní. Dále bude potřeba, abychom se dobře vyrovnali se soupeřovým tlakem a agresivitou. Nesmíme tomu podlehnout, naopak je potřeba hrát sebevědomě, s velkou energií, i trošku chytře, nejenom podle šablon a čar. Důležité je dobré čtení hry. Motivace je jasná: čeká nás zápas s nejlepším možným soupeřem v Česku, tudíž chceme zahrát dobrý zápas a odrazit se k lepším výkonům.“

Jakub Tůma (rozehrávač ERA Basketball Nymburk): „Hlavní je, že vůbec něco můžeme hrát. Zatím to vypadá, že tato sezona bude taková atypická, ale hraje se a to je nejdůležitější. Zvláště když náš čeká Final-8 Ligy mistrů a potřebujeme se rozehrát. A Pardubice nás určitě připraví dobře, protože mají kvalitní tým.“

Aleksander Sekulič (asistent ERA Basketball Nymburk): „Musíme předvádět mnohem konzistentnější výkony bez větších výkyvů, jaké jsme měli v dosavadních zápasech. Na to se musíme soustředit a nepolevovat. Oproti přípravnému zápasu s Beksou má soupeř navíc Dunanse, dalšího hráče, který umí s míčem. Jeho příchodem se více uvolnily ruce pivotům. Už předtím měli dobrý tým a teď jsou ještě lepší. Musíme být na utkání opravdu soustředění.“