Rozhodčí: Blahout Petr, Jeřáb Jan, Zatloukal Ondřej

52
44
79
64

Svitavští muži (dále bez Svobody a stále bez Stamenkoviče) dali vše, co měli, a v první půli nemohli udělat o mnoho víc, než udělali, přesto v Nymburce ztráceli 52-44. V posledních dvou a půl minutách se totiž dopustili dvou ztrát, mistr třikrát udeřil z oblouku a z osmibodového minitrháku se hned po změně stran odrazil ke klíčové čtyřminutovce s odskokem na 66-49, která defintivině rozhodla zápas. Ten už pak favorit v předehře 4. kola A1 dotlačil k 85. ligové výhře v řadě (100-83).

Tuři se zlomili v orkánu 3. čtvrtky

Do půle byla jeho jedinou silnější zbraní hra na místy nebranitelného centra Hankinse, který nad obránci všude přečníval a už po 4 minutách měl za vedení 17-10 na kontě 10 bodů. S hosty to už tady nevypadalo dobře, ale spasily je trojky a bilance 10/5 (po dvou trefách Marko i Slezák) po první čtvtině jim dala příznivé skore 26-21. K němu Turům pomáhaly i Nymburkem častokrát nevykryté útočné doskoky, v nichž hosté do půle vedli 5-11 (10 jich měli už po 13 minutách), a v bodech z nich dokonce 6-16!

Domácí (bez Rogiče), kteří už v první čtvrtině nasadili do hry rozehrávače Dixona (hrál poprvé od 11. ledna), většinu své hry dlouho směřovali pod koš a v půli odtud na body šéfovali 36-18, když měli dvojnásobně přesnější dvojkovou palbu.

Šach mat v úvodu třetí části pak pro hosty (opakovaně se tu bez velkého úspěchu tlačící do koše přes pivota Dodda) přišel po třech jejich ztrátách, 8 bodech domácího Hrubana a zejména po slepených třetím a čtvtém faulu klíčového svitavského guarda Crandalla, který jednou fauloval i trojkujícího Dixona. Vzápětí musel střídat, domácí natáhli vedení až na 20 bodů (73-53 po 26 minutách, za 6 minut tak dali 21 bodů) a pak už bylo jen otázkou, kam jejich polevení a spousta z toho plynoucích ztrát (8 za posledních 10:12, do té doby jen 6) hosty pustí. Nakonec se Svitavy přitáhly nejblíž na 13 bodů.

Vítěze táhli Hankins (20+8 doskoků), Jaromír Bohačík (16, trojky 6/4), Booker (15+6 asistencí), Hruban (15) i triple double zlehka obšlapující Dalton (8+8 asistencí a 6 doskoků). Za z pole jen 33procentní hosty se nejvíc prosadil – i po více než měsíční zápasové absenci - tradičně všeplatný O´Brien (21+8 doskoků, užitečnost 27), jejž následovali Slezák (15), Marko (14+5 zisků, ale i 6 ztrát) a Dodd (11+9 doskoků). Zajímavých 18 minut s 6 body a 2 asistencemi pak ve svém pátém ligovém utkání kariéry odehrál zelenáč Sýkora (-1).

Domácí propadli na útočném doskoku (11-19, body z druhých šancí 12-22), což pár dnů před osmifinále Ligy mistrů představuje velkou výstrahu, na druhé straně i přes chybami zaplavenou 4. čtvrtinu méně ztráceli (14-17) a především soupeře zdemolovali zpod koše (54-30), což byla zřejmě předzvěst úterní bitvy s tureckou Bandirmou na pražské Královce.

Oren Amiel (trenér ERA Basketball Nymburk): „Tento zápas byl pro nás dobrý z toho pohledu, že jsme si mohli po dlouhé pauze ověřit, jak jsou na tom hráči s formou, a mohli jsme je znovu dostat všechny do rytmu. Nemohu říci, že jsem stoprocentně spokojený, museli jsme v poločase udělat nějaké úpravy. Teď se všichni těšíme na úterý a věříme, že budeme pokračovat na vítězné vlně i v Lize mistrů.“

Michael Dixon (rozehrávač ERA Basketball Nymburk): „Měli jsme hodně hráčů, kteří se potřebovali znovu dostat do rytmu. Ať už kluci, co byli s nároďákem, nebo já po dlouhém zranění. Hráli jsme celkem dobře, Svitavy nám to také neulehčily a zaslouží si kredit. Já jsme rád, že jsem konečně zpátky. Bylo pro mě hodně těžké jen sledovat spoluhráče a nemoct jim pomoct na hřišti. Dnes jsem ještě nehrál moc dobře, ale jsem rád, že jsem zpět a že mohu dělat to, co miluju ze všeho nejvíc. Věřím, že teď budu den ode dne lepší. Je důležité, že jsem si mohl vyzkoušet zápas ještě před Ligou mistrů, protože jsem nevěděl, jak na tom budu. V tréninku přece jen naplno zápas nenasimulujete. Chybí tam fanoušci, rozhodčí a vše okolo. Potřeboval jsem si na to po měsíci zase zvyknout.“

Lukáš Pivoda (trenér DEKSTONE Tuři Svitavy): „Naprosto zasloužená výhra Nymburka. My bychom museli vydržet hrát 40 minut fyzicky, a to se zejména v první půli nepovedlo. Nymburk tam měl 18 asistencí, nebyli jsme tam, kdy jsme měli být, a byli jsme měkcí. Nymburk dal za poločas 52 bodů a to je hodně. Navíc měl 75 procent úspěšnosti zpod koše, na konci 66 procent a to je opravdu obrovské číslo. S tím nemůžeme Nymburku konkurovat. Pozitivní je, že jsme měli 95procentní úspěšnost trestných hodů a 19 útočných doskoků, ale vyhrává se v obraně a v té jsme podali strašidelný výkon.“

Sean O`Brien (křídlo DEKSTONE Tuři Svitavy): „Odehráli jsem solidní první půlku, ale do druhé jsme postrádali intenzitu, a domácí nám odskočili. Také nemůžeme čekat zázraky, když máme střelbu z pole jen 33 procent. To musíme zlepšit.“

19 27 46 3 16 10 17 18 21 4 81 83

Absence Nymburka: rozehrávač Rogič (start nejistý)

Absence Svitav: křídlo Matěj Svoboda (po operaci kolena)

Vzájemné zápasy v této sezoně NBL: 97-70, 98-76, v ČP 100-73

V atraktivní páteční předehře 4. kola skupiny A1 se v Nymburce představí hned sedm reprezentantů, neboť do Polabí k bitvě prvního s třetím přijíždějí svitavští Tuři s podkošovým duem Puršl – Kovář. Mistr, který se na domácí palubovce ukáže po dlouhých třech týdnech, po jednozápasovém odpočinku (ve středu na USK) dvojice Hruban – Bohačík nastoupí po čase prakticky kompletní, neboť pár dní před očekávaným osmifinále Ligy mistrů by se měl zapojit do akce i rozehrávač Dixon, který v lize naposledy nastoupil 11. ledna.

Nymburk má za sebou další velký boj s pražskými Sovami, z nějž podruhé v řadě vyvázl se šťastnou výhrou až po prodloužení. V oslabené sestavě měl ve středečním utkání řadu problémů, navíc kvůli reprezentační pauze měl kouč Amiel před zápasem po kupě jen polovinu týmu. Duel s Tury tak týmu bude sloužit k co největšímu sehrání.

Svitavy se před reprezentační pauzou vzchopily doma ve dvojitém prodloužení s Opavou a nezapsaly tak třetí porážku v řadě, když předtím padly doma s USK a venku s Olomouckem. V semifinále Českého poháru dávaly Nymburku dlouho velký boj, a nebýt absencí jednoho z nejlepších doskakovačů ligy O´Briena a power forwarda Stamenkoviče, mohly možná vydržet vzdorovat ještě déle. Teď už by Tuři měli být až na Svobodu kompletní, a bude proto zajímavé sledovat, zda se to odrazí i na jejich hře. Musí se však připravit na to, že Nymburk na ně v generálce na play-off Ligy mistrů vlétne v plné zbroji.

Martin Peterka (power forward ERA Basketball Nymburk): „Před osmifinále Ligy mistrů se nám tyto vyrovnané zápasy hodí jako trénink, ale další takový (jako proti USK) bych už nechtěl. Je až divné, jak na nás USK umí zahrát. Jsme rádi, že jsme to zvládli, ale doufám, že proti Svitavám to bude pro nás klidnější. Musíme k tomu samozřejmě podat trochu lepší výkon. Máme je v hlavě, hrajeme s nimi poněkolikáté a dobře je známe. Po reprezentační pauze jsme nabití novou energií, protože jsme byli v jiném prostředí.“

Aleksander Sekulič (asistent ERA Basketball Nymburk): „Musíme hráčům osvěžit vzpomínky na Svitavy. Dosud jsme proti nim hráli dobře, ale máme k soupeři respekt a víme, že je to nepříjemný soupeř. Musíme k tomu přistoupit stejně, jako kdyby to opět bylo semifinále poháru. My jsme teď měli náročnou přípravu, protože půlka týmu byla pryč. Také Svitavy postrádaly hráče. Teď je na nás, abychom se s tím vypořádali, byli připraveni našim fanouškům předvést to nejlepší a potvrdili roli favorita.“

Roman Marko (rozehrávač DEKSTONE Tuři Svitavy): „Naším cílem bude podat co nejlepší výkon na obou polovinách hřiště a dostat se znovu do zápasového rytmu. Věřím, že k utkání budou moci nastoupit někteří naši hráči, kteří měli v posledních týdnech zdravotní problémy. Jako inspirace nám můžou sloužit výkony USK, který v poslední době podal proti Nymburku výborné výkony.“

Martin Blaho (asistent DEKSTONE Tuři Svitavy): „Asi jako pro každý klub v lize i pro nás je zápas s Nymburkem speciální svátek, čest a velká výzva - porovnat si schopnosti s jedním z nejlepších týmů tohoto ročníku Ligy mistrů. Budeme se snažit vydat ze sebe to nejlepší a basketbalově se pobít o co nejlepší výsledek. K tomu bude nesmírně důležité držet si maximální koncentraci a vysokou herní disciplínu v průběhu celého utkaní, zakončovat útoky s vysokou úspěšností, hrát na úrovni nejvyšší povolené a efektivní agresivity, nepodlehnut tlaku soupeře a neztrácet zbytečné míče, ale naopak se snažit vyvinut dostatečný tlak na to, abychom Nymburk drželi co nejvíc pryč od jeho komfortní herní zóny, ve které dokáže dominovat a umí být smrtící.“

Atrakce utkání: poločasová soutěž s hodem z půlky hřiště o barevnou tiskárnu věnovanou společností Flamy.