30.0

#8
6.0

Zažehli Hanáci novou naději?

Olomoucko dostalo palebnou sílu od spousty mužů a nebývale jednoznačným domácím zničením oslabených Turů (92-69) oživilo svou naději na třetí místo po nadstavbě. Pokud by navíc zvládlo i domácí dohrávku s Děčínem, může se už za třetí Svitavy přilepit na rozdíl pouhých dvou výher (byť zatím s negativními vzájemnými zápasy 1-2), což mu 12 zápasů do konce ještě může dát šanci na předstižení DEKSTONU. A nikdo si ani příliš nevšiml, že v duelu 2. kola týmu chyběl nově pořízený americký forward Drye.

Hosté ze Svitav zvládli na Hané jen jeden návrat. To když se po třech trojkách i velmi snadné hře do koše domácí ujali dvojciferného vedení 20-10. Za kormidlo tu vzal svými dalšími dvěma trojkami tuří rozehrávač Marko (za první čtvrtinu měl bilanci 4/4), aby druhý dirigent Kotásek přidal pátou obloukovou trefu hostů, kteří se do konce prvního dějství dostali na 25-23. V polovině druhé čtvrtky ale za stavu 29-30 při vadnoucím útoku začali rychle odkvétat. Za zbylých pět minut první půle posbírali už jen pár trestných hodů, naopak domácí vysázeli pět trojek (po dvou Marek Sehnal (do půle 11) a Váňa (do půle trojky 4/4) a jednu Kouřil) a o zbytek se při rozhodném vedení 52-37 postaral tentokrát především nájezdník Palyza. Jeho tým měl do půle trojky 14/8, palbu z pole dvojnásobně lepší a po změně stran už se neohlížel zpět, když vedl až o 30 bodů!

Střelcům Hanáků šéfovali Palyza (23+7 doskoků, TH 10/9 z 8f+), Váňa (18, trojky 8/6), Josipovič (15), Sehnal, Morgan (po 13) a Kouřil (10+13 asistencí a 7 doskoků). Za z pole jen 31procentní a v obraně znovu prostupné Svitavy (nadále bez O´Briena, Svobody a Dodda) byli produktivnější jen Crandall (14+7 doskoků), Marko (15+6 asistencí) a Kotásek (11). Domácím patřily především lepší trojky (14-11).

Lukáš Pivoda (kouč DEKSTONE Tuři Svitavy): „Byla to od nás trapná práce na obou polovinách palubovky. Snad jen úsek mezi 10. a 15. minutou splnil nějaká kritéria. Ukázalo se, že bez dvou zraněných nebo nemocných nemůžeme hrát, což je smutné. Čekal jsem, že si další hráči řeknou o větší minuty, většinou to tak ale nebylo. Hlavně podkošoví hráči zklamali. Pozitivem byl jen výkon Jana Hlobila a Jirky Svojanovského. Ti se prali a nic nevzdali.“

Predrag Benáček (kouč BK Olomoucko): „Vítězství bylo zasloužené, protože jsme téměř v celém průběhu vedli. Současně je třeba říci, že jsem nečekal tak velký bodový rozdíl na konci utkání. Není ani odrazem reality, někdy to tak ale vyjde. Tým byl koncentrovaný, dobře bránil a trošku polevil až v závěru, kdy soupeř dokázal snížit. Hráli jsme s menší sestavou, což bylo vidět pod naším košem. Svitavy sice získaly nějaký doskok navíc, ale naši hráči byli rychlejší a to na Tury platilo.“

18 23 41 1 15 6 14 21 20 5 64 69

Absence Svitav: křídla O´Brien (kotník) a Matěj Svoboda (po operaci kolena), power forward Dodd (start nejistý)

Vzájemné zápasy této sezony NBL: 85-92 a 82-85

V dané situaci poměrně nečitelný zápas. Hanáci naposledy jasně padli v Opavě, po zmizení power forwarda Douglase jsou rádi za každou výhru a už jen složitě budou útočit na výhodné třetí místo po nadstavbě, momentálně okupované Tury. Výhra nad nimi by je nicméně ještě mohla vrátit do hry, a o to bude duel zajímavější. Tým v Opavě poprvé představil novou americkou posilu Trevante Dryeho, který ale pozičně nekryje power forwarda Douglase, protože je small forwardem, tedy pozicí 3, navíc měří jen 198 centimetrů.
Zdravotní situace Svitav, které na úvod nadstavby v oslabení padly s USK a přišly tak o šanci dorovnat druhou Opavu, domácím velmi nahrává, nicméně Tuři, kteří vyhráli obě vzájemná utkání této sezony, budou chtít dokázat, že jsou týmem s charakterem a umějí se poprat i s nepřízní osudu. Fanoušci se tak rozhodně mají nač těšit.

Olomoucko se tímto utkání zapojí do celoligové charity Bez faulů.

Predrag Benáček (kouč BK Olomoucko): „Stačí se podívat na tabulku a každému je jasné, že v nadstavbě bude každé utkání extrémně důležité. Týmy na čtvrtém až sedmém místě dělí jediné vítězství. Soutěž je extrémně vyrovnaná. Hrajeme doma, potřebujeme nutně uspět. Věřím, že se to podaří. Základem možného úspěchu bude výkon v obraně. Nesmíme dostávat laciné koše a potřebujeme zastavit rychlé protiútoky Turů.“

Roman Marko (rozehrávač DEKSTONE Tuři Svitavy): „Po prohře s USK se budeme snažit zlepšit náš výkon na palubovce Olomoucka. Věřím, že se dáme zdravotně do pořádku, zlepšíme zejména obranu a připíšeme si první vítězství ve skupině A1.“

Martin Blaho (asistent DEKSTONE Tuři Svitavy): „V zápase na hřišti hlavně doma velmi silného Olomoucka se chceme rehabilitovat za naše poslední utkaní s USK. Nemyslíme tím ale ani tak výsledek, protože to, že nás v posledním období sužují choroby a zranění, je reálným faktem a samozřejmě absence více hráčů je vždy cítit. Náš výkon, nastavení mysli, mentalita a odhodlaní pobít se o co možná nejlepší výsledek i navzdory oslabení a nepříznivému období však musí být diametrálně odlišné a ztotožněné s tím, na čem dennodenně pracujeme, a čemu bychom se chtěli co nejvíc přiblížit. Věříme, že sestava, která bude v sobotu fit a k dispozici, předvede na hřišti to, co mají v sobě silně zakořeněné lidé, kteří nemají ve zvyku se za žádné situace vzdávat, vždy bojují od začátku až do konce a překážky berou jako výzvy.“