27.0

#8
5.0

Comeback Beksy přišel pozdě

Nebýt závěrečného vzepětí Beksy, málem se ve východočeském derby neudálo nic byť jen trochu dramatičtějšího. Domácí Tuři ale nakonec před tisícovkou fanoušků uhájili vítězství 80-74 a svému soupeři se na třetí pozici vzdálili na rozdíl dvou výher. Čtvrtý JIP už navíc dorovnalo Ústí.

Svitavy byly dlouho basketbalovější a hlavně střelecky mnohem jistější, navíc v obraně nenechávaly nadechnout srdci a plícím hostů, tedy rozehrávačům Vyoralovi s Půlpánem. Už po 8 minutách vedly 19-7 a v poločase kralovaly 44-27 díky ohromné převaze v úspěšnosti střelby (v procentech 42-24).

Ještě 11 minut do konce se za vedení 63-43 nezdála na dohled ani ta nejmenší zápletka. Ovšem pak podřadili zejména Vyoral s Kohoutem, kteří i díky řadě trojek a za pozvednutí týmové obrany dostali hosty až na 78-74. Jenže to už zbývalo v zápase jen 10 sekund a ve čtvrté části nadměrně ztrácející domácí (dál bez Matěje Svobody) tak vyvázli s výhrou.

Jejich střeleckou divizi vedli Marko (21+7 doskoků), Jelínek (16), Slezák (12), Crandall (11+8 doskoků) a Puršl (11). Za Beksu kontrovali Vyoral (27, z toho 22 v posledních 18 minutách, dál 7 asistencí a 8f+), Kohout (17, trojky 9/4) a Potoček (11). Domácí dali o jednu trojku víc (10-9) a o špetku méně ztráceli (14-18).

8 29 37 5 11 5 18 21 18 8 78 74

Absence Svitav: forwardi Matěj Svoboda (po operaci kolena) a Hlobil (kotník)

První vzájemné utkání: 77-78

Oba soupeři se před východočeským derby oklepávají z nepříjemných porážek. Svitavy inkasovaly 14 trojek a celkem 93 bodů na Folimance, Beksa se doma nechala zostudit na doskoku, který je její výstavní disciplínou, od Opavy. A proto je jasné, na co od středy zaměřila nejvíc svou pozornost. Právě doskok, který je základem pro rychlý přechod do útoku, nebo naopak slouží k jeho zastavení, by při síle podkošové vozby obou týmů měl rozhodovat. Tuři se doma ovšem budou chtít opřít i o své trojky a rychlé protiútoky. Zápas bude i přehlídkou skvělých rozehrávačů, a proto lze očekávat velké představení před plnou halou.

Jiří Svojanovský (guard DEKSTONE Tuři Svitavy): „Čeká nás těžký zápas s Pardubicemi, ve kterém se budeme chtít vrátit zpátky na vítěznou vlnu a udržet si třetí příčku v tabulce.“

Martin Novák (asistent DEKSTONE Tuři Svitavy): „Po prohře v Praze chceme napravit náš výkon doma v derby s Pardubicemi. Zlepšit musíme činnosti především na obranné polovině, kde jsme naposledy nebyli dobří. Velký pozor si musíme dát především na útočné doskoky Pardubic a jejich rozehrávačskou dvojici Vyoral - Půlpán, která vede svůj tým. Nečeká nás lehké utkání, ale pokud se budeme maximálně koncentrovat a plnit náš plán, tak věřím, že uděláme svitavským fanouškům radost.“

Adam Konvalinka (asistent BK JIP Pardubice): „Domácí tým extrémně zdobí rychlý přechod do útoku, z něj hodně těží. Z protiútoků jsou Tuři schopní skórovat strašně moc jednoduchých košů, což jim pomáhá k úspěšným výsledkům. Tahounem v této činnosti je Eugene Crandall, i Roman Marko je známý tím, že umí dobře posunout balon dopředu. My musíme stoprocentně vylepšit doskok. Ne vylepšit, my musíme začít doskakovat! Doskok řešíme, věnujeme se tomu. Hráčům vštěpujeme důležitost doskoku od začátku sezony. Tak jako se pořád dribluje, musí se stále zdůrazňovat i doskok, aby to v hráčích zůstalo. V samotném utkání už je to i o koncentraci na každý jeden moment. Nemyslím si, že máme nějaké velké trable v obranných kombinacích. Klíč bude v tom, abychom zastavili soupeřův rychlý protiútok, donutili ho hrát do plných a dobře doskakovali. Pokud jde o náš útok, potřebovali bychom jej podpořit úspěšnou střelbou z dálky. Věřím, že budeme střelecky úspěšnější než v předchozím utkání.“