USK Praha
9

USK Praha

Kdo zastaví Vyorala?

Po 25 minut můžete mít pocit, že vám výrazněji nezaškodil, ale podlehnete-li tomu pocitu, je po vás. Rozehrávač Tomáš Vyoral stejně jako naposledy v Ústí udeřil, když šlo nejvíc do tuhého, a 23 body za posledních 15 minut včetně všech svých pěti trojek rozhodl o setnutí perutí pražských Sov 91-81. Při jeho aktuálním průměru 18 bodů na utkání a současné fazoně už je zřejmě jen otázkou času, kdy se stane i top skórerem celé NBL.

Právě lídr domácí Beksy měl přitom už po první čtvrtině dva fauly, jenže i když jeho tým ztrácel na útočném doskoku 3-8 a nabral 4 ztráty proti nule USK, vedli hosté jen 19-20. Za vedení 28-33 měli také v kapse už 20 bodů zpod koše, kam pronikali jako nůž máslem. Jenže jejich dlouhé brzy tížily fauly, Proleta měl 3 už v úvodu druhé čtvrtiny za pouhých 7 minut ve hře a Petružela stržil 4 jen za 6 minut během prvního poločasu.

Pražané museli záhy do zóny a dál bylo velkou otázkou, s jakou přesností budou domácím padat trojky. Do půle ještě 4 jejich projektily prakticky neztrácející a útočně lépe doskakující USK (6-12) mohl unést (sám dal jedinou z 11), jenže 8 zásahů ve druhé půli už bylo příliš.

Beksa navíc po změně stran zpřísnila doskok, a i když se USK z 60-50 ještě probil třemi trojkami na bod, a několik dalších obloukových projektilů jej 3 minuty do konce přichytilo na 82-78, Vyoral vzápětí stejně jako v řadě případů předtím reagoval trojkou, tady navíc po útočném doskoku, a po ztrátě Mariče už Pavlovič posouval Beksu na +8, což pro hosty znamenalo konečnou.

Vyoral v kulise 1120 diváků pro Pardubice vysázel celkem 27 bodů (navíc 10f+, TH 10/10 a trojky 8/5), Švrdlík se zasloužil o úspěch 17 body a 10 doskoky (6 v útoku), Pavlovič 16 body a 9 doskoky a třikrát přesně trojkující Půlpán 15 body a 7 asistencemi. Za Pražany kontrovali Appleby (17), Ondřej Sehnal (13), Proleta a Štěrba (po 12). Pro domácí hovořily trojky (26/12 – 26/7), téměř neomylné šestky (22/21 – 26/18), nakonec i doskoky (45-35) a především produkce základní pětky (66-37).

Ken Scalabroni (trenér BK JIP Pardubice): „Zápas mohu hodnotit pozitivně, každá výhra se počítá. Utkání muselo být zajímavé, protože bylo vyrovnané. V první půli jsme měli dva problémy: jedním byl útočný doskok - 12 útočných doskoků soupeře je příliš vysoké číslo -, druhým pak to, že jsme nechávali hráče USK poměrně jednoduše skórovat. Ve druhém poločase jsme tyto činnosti zlepšili a stačilo nám to k výhře.“

Viktor Půlpán (rozehrávač BK JIP Pardubice): „Byl to bojovný zápas. Museli jsme bojovat celou dobu, protože USK je silný tým, a i když hrál venku, ukázal svou sílu. Občas, když jsme v obraně špatně komunikovali, to dokázal trestat. My jsme udělali několik zbytečných chyb, z čehož plynulo, že se na nás hosté vždycky bodově dotáhli, a proto to vyvrcholilo tím, že jsme museli hrát až do konce, aby z toho nebyl nějaký propadák. Ve druhé půli nám pomohlo, že jsme hráli rychleji dopředu. V první půlce nám to moc nevycházelo, měli jsme pár ztrát v přechodové fázi, ale po přestávce jsme to zlepšili a jsme rádi, že jsme to zvládli a urvali vítězství.“

Dino Repeša (trenér USK Praha): „Zápas musel být velmi zajímavý pro diváky, protože byl poměrně vyrovnaný, až na poslední dvě tři minuty. My jsme se dokázali vrátit ve druhém poločase do zápasu šňůrou 0-9 a řekl bych, že nakonec rozhodly maličkosti. Je potřeba pochválit Tomáše Vyorala, který odehrál velké utkání, a Viktora Půlpána, který trefil otevřené střely. My si ze zápasu můžeme vzít mnoho pozitivních věcí, včetně toho, že jsme se nevzdali, i když domácí vedli ve třetí čtvrtině o 10 bodů. Budeme pokračovat v práci, sezona bude ještě dlouhá.“

Jan Štěrba (forward USK Praha): „Řekl bych, že jsme úplně jiný tým doma a venku. Doma jsme mnohem agresivnější, dnes jsme tuto agresivitu bohužel nenašli a nemohli jsme se o ni opřít. V prvním poločase jsme se ještě drželi našeho herního plánu a prohrávali jsme jen o dva body. Se začátkem druhého poločasu jsme ale nechali Pardubice víc doskakovat a to se projevilo na konečném výsledku.“

První vzájemný zápas: 63-58

S rozehrávačem Vyoralem v plné síle už je Beksa zpět na vítězné stezce a doma s USK nebude chtít zaváhat. Pražany bude muset drtit především na doskoku a hrou do koše, kde je její největší síla. A pokud udrží na vysoké kvalitě svou obranu, měla by uspět. USK může být po senznačním domácím sestřelu Opavy o 30 bodů v dílčí euforii, přesto ani tento výsledek nemusí Pardubice nijak zvlášť zneklidňovat. Při výhře už by navíc po tomto kole mohly dorovnat třetí Svitavy (při souběžné porážce Turů v Ústí).

Adam Konvalinka (asistent BK JIP Pardubice): „USK charakterizuje kolektivní pojetí hry, detailní organizace jak na obranné, tak na útočné polovině. Družstvo je vedené velmi striktně, s jasným cílem, ve hře týmu není moc prostoru k improvizaci. Co se týče útočného potenciálu, USK těží z přechodové fáze, pokud je na hřišti Appleby a s ním dva hodně silní střelci z dlouhé vzdálenosti Marič s Marešem. Poslední dobou se chytil i chorvatský pivot Proleta, který skóruje hodně jednoduchých košů z vnitřního prostoru. Co se týče klíčových faktorů, znovu musím zmínit doskok, stejně jako v předchozích zápasech. V útoku budeme chtít hrát jednoduše, kolektivně a rychle si půjčovat míč. Nesmíme dát soupeři šanci, aby kouskoval hru a hrál svým stylem.“

Jan Pospíšil (asistent USK Praha): „Utkání s Opavou nám ukázalo, že pokud dobře a aktivně bráníme, můžeme hrát i s dvojkou tabulky. Budeme chtít na tomto obranném výkonu stavět a přenést ho i do dalších utkání. Ve středečním utkání Českého poháru dostali prostor hlavně hráči z lavičky, tak doufám, že budeme plní síly. Klíčové bude pohlídat si doskok a pokrýt střelbu hostů.“

Atrakce utkání: vystoupení JTEKT cheerleaders, divácká soutěž o tričko z nové kolekce Žij (s) Beksou a nástěnný kalendář Beksy pro rok 2020.