26.0

#16
34.0

Mega comeback SLUNETY!

Mistři návratů, obratů a nervydrásajících koncovek opět udeřili. Tentokrát na pražské scéně Folimanka před zraky 935 diváků. Ústecké Pandy tam dlouho nehrály žádný skvělý zápas a při slabších doskocích i produkci zpod koše prohrávaly v závěru druhé čtvrtiny až 44-29, když bodové zřídlo domácích živili Proleta a Marešem. Hosty tu při třech faulech rozehrávačů Šotnara s Brownem udrželi při životě zejména Bažant, Maděra a Houška, který měl do půle na kontě 13 bodů.

A když Proleta vytáhl po třech minutách třetí čtvrtiny vedení USK až na 54-37, na výhru SLUNETY už by vsadil jen velký hazardér. Jenže hosté zabrali, už za pár minut přirazili po třech trojkách na 54-48, aby opět Proleta ještě jednou posunul domácí na dvojciferný rozdíl (70-57). To chybělo do konce 9 minut. Během nich však USK stihl pouhých 8 bodů.

V závěrečných dvou minutách navíc nevyužil hned pěti útočných doskoků, hosté za stavu 76-73 otočili dvěma akcemi pod koš a po úspěšném nájezdu domácího Applebyho vrátil Ústí vedení trojkou Svejcar (78-80). Brown pak šestkou zvýšil na tři, a když Pražan Mareš neproměnil tísněnou trojku, Houška z trestné linie pojistil výhru Ústí (78-83). To má nyní už sedm vítězství z posledních 9 utkání, což jej udrželo na rozdílu jediné výhry za třetími Tury.

Vítěze (bez Davida s Faitem) nejvíc zásobili Houška (26, trojky 5/4), Svejcar (17, trojky 8/4) a Bažant (12), u domácích to byli Proleta (23), Mareš (18), Appleby (11) a Ondřej Sehnal (8+10 asistencí a 10 doskoků). Pražanům nepomohly ani lepší útočné doskoky (12-4, body z nich 12-7), a body z brejků (14-3), neboť rozhodla trojková efektivita soupeře (30/10 – 26/13).

Antonín Pištěcký (trenér SLUNETA Ústí): „První poločas jsme neodehráli dobře. Byli jsme všude o půl kroku později. To bylo to, o čem jsme mluvili v poločase v šatně. Byla to půlvteřina na doskoku, v rotacích a tak dále. Domácí to trestali výbornou úspěšností za tři body. My jsme si řekli, že hlavně zkusíme ubránit vnitřní prostor, nicméně výsledek v poločase byl, že jsme dostali 20 bodů zpod koše a 7 trojek. Asi by někdo čekal, že změníme v poločase obranu na balon, ale my jsme se rozhodli tomu věřit dál. Ani ve třetí čtvrtině to nebylo dobré. Nemyslím obranu, ale domácí dávali těžké střely. To je drželo nad vodou. Neumím si pak vysvětlit poslední čtvrtinu ze strany USK. Myslím, že tam došlo k lehkému podcenění. Někteří hráči si mysleli, že mají zápas v kapse. Nám se podařilo pár střel z dálky. Naopak domácím už ne a výsledkem toho byla čtvrtina 13-28 pro nás a otočený zápas. Pro nás tedy šťastné vítězství v koncovce.“

Dino Repeša (trenér USK Praha): „Viděli jsme všichni, že jsme v prvním poločase téměř celých 20 minut dominovali a měli hru pod kontrolou. Pak jsme měli dvě tři situace v rychlém protiútoku, kdy se někteří hráči rozhodli, že dnes musí dát 20 bodů. Mysleli si, že vyhrajeme o 20 bodů bez většího přičinění. Naneštěstí nebo spíš naštěstí basketbal nelže. Posledních 15 minut na hřišti ukázalo, kdo je tým, a kdo ne. Budeme řešit problémy, které máme, v nadcházejících schůzkách s hráči.“

4 23 27 2 15 4 9 26 15 4 99 83

Absence Ústí: forward Fait (zraněný malíček na ruce), křídlo David (zraněný kotník)

Výsledek prvního utkání: 80-74

Sovy v posledních zápasech rozdávaly chudým (v Brně a Hradci) a braly bohatým (Olomoucku). To Pandy jsou na vlně čtyř úspěchů z posledních pěti kol a šesti výher z posledních osmi duelů, což by je na Folimance mohlo mírně favorizovat, nebýt domácí porážky právě s USK. Ten navíc s Hanáky ukázal, že především doma umí zahrát i na silné, a proto je výsledek nadcházející bitvy spíš nečitelný. Ústecký tým bude oslabený, což může hrát svou roli zejména v posledním dějství.

Sovy v posledních utkáních bývají dvojciferné v počtu úspěšných trojkových ran, dostávají se často i na trestnou linii a brzdí je jen místy vyšší počet ztrát. Při šestkách rovněž plodná SLUNETA přijíždí posílena předvánočním setnutím Opavy, jež ale nyní musí potvrdit, aby neupadlo v prach zapomnění. Ve hře je navíc důležitá vzájemná bilance po základní části.

Martin Bašta (asistent USK Praha): „Chceme zakončit letošní rok vítězně. Už jen proto, abychom se dotáhli na Ústí v tabulce a zároveň měli lepší vzájemnou bilanci, která pak může rozhodovat. Musíme přidat mnohem víc v obraně, jinak soupeři dáváme příliš šancí na skórování. Hradec nám jasně ukázal naše chyby, včetně velkého množství nevynucených ztrát, kterých se již nesmíme dopustit.“

Antonín Pištěcký (kouč SLUNETA Ústí): „Našli jsme ztracenou formu a na USK toho musíme využít. Trápí nás sice zranění, ale věřím, že si s tím tým poradí a najdeme hráče, kteří dokážou zastoupit ty zraněné. USK podává výkony jako na houpačce, výhra doma nad Olomouckem a porážka v Hradci jsou toho důkazem. Pokud k utkání přistoupíme se stejnou energií jako proti Opavě, odvezeme si z Prahy vítězství.“

Pavel Houška (power forward SLUNETA Ústí): „USK umí na domácí palubovce překvapit kdejakého soupeře. My musíme hrát se stejným nasazením jako v posledních zápasech.“

Atrakce utkání: poločasová soutěž o zapůjčení vozu Hyundai Tucson na prodloužený víkend, vystoupení WildCheerleaders