10.0

#8
5.0

Nový muž Krakovič Brno nespasil

Ústecká SLUNETA v dohrávce 12. kola splnila povinnost a po domácím skolení (88-79) oslabeného Brna (bez nyní druhého nejužitečnějšího hráče Heřmana) dál stíhá třetí Beksu i čtvrté Tury. Naopak hosté si přičetli už 12. porážku v řadě a dál čekají na první úspěch sezony.

Za favorita se ujal jako první slova křídelník Svejcar, který Pandy odtáhl ze 14-13 na 22-13 po 8 minutách a založil tak na poměrně klidný zbytek utkání. Ve druhé čtvrtině se přidali i Čampara, Brown či Houška a domácí se při více ztrátách soupeře i dál drželi nad deseti body až k poločasovému náskoku 50-36. Severočeši tu dominovali zpod koše (26-8) a v úspěšnosti z pole (v procentech 64-38).

Ve druhé půli se herní obraz nezměnil, Ústí navíc přidalo do svého arzenálu trojky, místy se blížilo až ke 20bodovému vedení a vyjma kratičkého snížení Brna na 9 v úvodu čtvrtého dějství už se hosté nepřiblížili k jakékoli dramatizaci utkání.

Lídry vítězů byli Svejcar (20), Pecka (16+10 doskoků), Houška (12+7 asistencí a 6 doskoků), Brown (12+6 asistencí) a David (10). Z týmu jen 37procentních hostů dvojciferně vynikli pouze Farský (19, TH 9/9 ze 7F+), Roby (19+8 získaných faulů) a Stegbauer (11). Power forward Krakovič v prvním ligovém utkání za Brno po svém příchodu nastřádal 9 bodů a 8 doskoků. Rozehrávač Smithson s křídlem Novotným dohromady stihli jen 4 body. Domácím patřily body zpod koše (38-26). Zajímavostí bylo, že po poločase byli bodově lepší náhradníci domácích (23-12), po 40 minutách se ale misky vah překlopily pro lavičku hostů (33-39).

Lubomír Růžička (kouč mmcité1 Basket Brno): „SLUNETA vyhrála celkem jasně, ačkoli se nám v závěru povedlo skore kosmeticky upravit. Domácí hráli kompaktní basketbal, naopak u nás je největší problém sehranost na obou polovinách hřiště. Za první poločas jsme dostali 50 bodů, spousta košů byla laciných. Po změně stran jsme obranu výrazně vylepšili. Nezahrál nám první rozehrávač, který se vracel po zranění, a zápas mu nevyšel. SLUNETA dobře nabourávala naši hru, k tomu se přidala žalostná produktivita. Máme 40 procent z vymezeného území, což je strašně málo na to, abychom venku dokázali vyhrát. I tak jsem ale rád, že kluci nesložili zbraně, nezabalili to a v závěru dokázali skore upravit do přijatelné podoby.“

Antonín Pištěcký (kouč SLUNETA Ústí): „Rozhodl první poločas. Do druhého jsme chtěli vstoupit úplně jinak, ale nepadly nám nějaké střely, což pro mě bylo hodně nepochopitelné, protože v první půli to hráči brali na sebe, padalo nám to a měli jsme výbornou úspěšnost. Neviděl jsem jediný důvod, proč v tom nepokračovat, ale působili jsme trochu zakřiknutě. Po prostřídání zkušenějších hráčů zpět do hry jsme se ale dokázali do zápasu vrátit. Brno držely ve hře trestné hody, které mělo opravdu fantastické, minuli jediný ze třiadvaceti. Jsem rád za první vítězství v sezoně, kdy se nemusíme do poslední minuty strachovat a nervovat, je to pro nás trochu nezvyklé. Těší mě, že jsem mohl dát šanci i mladým hráčům a že jsme potvrdili roli favorita.“

Radek Farský (křídlo mmcité1 Basket Brno): „U nás byl hlavní problém v obraně, kdy jsme dostali za poločas 50 bodů. Kvůli tomu jsme vůbec neměli rychlé protiútoky a dali jsme jen 36 bodů. Když jste o dvacet bodů dole, strašně těžko se to otáčí, v závěru už nám na to chyběly i síly.“

Ladislav Pecka (power forward SLUNETA Ústí): „Jsme rádi, že jsme potvrdili roli favorita, protože já osobně tuto roli nemám rád. V prvním poločase jsme si udělali náskok a poprvé v sezoně jsme mohli zápas dohrávat v klidu.“

11 23 34 1 15 7 12 22 21 2 81 79

Klikaři z Ústí sebrali už 3 výhry za poslední 4 zápasy, ale jaké! Zvítězili o 3 body, v poslední vteřině a v prodloužení! A i tak je jejich bilance jen 6-5. Tak našlapaný je střed tabulky. Pro tým je však dobrým znamením, že se zvedá jeho poslední posila pod košem Čampara, byť výkony z Alpe Adria Cupu bude muset teprve potvrdit na prknech NBL. Brňané se stále ještě nedokázali probít k aspoň jedné výhře a bude zejména na poslední posile Davellu Robym, aby v druhé polovině základní části týmu k nějakému úspěchu zejména na domácí půdě pomohl. Na té ústecké to budou mít Brňané hodně hodně složité.

Antonín Pištěcký (kouč SLUNETA Ústí): „Soupiska hostů prošla od začátku sezony řadou změn, na které se musíme připravit. Byť jsou Brňané stále bez jediné výhry na posledním místě, jejich celek je po doplnění kádru značně kvalitnější. Nemůžeme se tak připravovat pouze na několik individualit, ale na celé družstvo jako celek. Věřím, že nám domácí utkání proti Ostravě otevřelo oči a že budeme tentokrát mnohem soustředěnější a především v obraně mnohem zodpovědnější.“

Pavel Houška (power forward SLUNETA Ústí): „Brno stále čeká na výhru a ze zkušenosti vím, že je to na jednu stranu ubíjející, ale na druhou stranu nemá co ztratit a to je pro nás hodně nebezpečné. Musíme jít do zápasu se stejným nasazením jako do posledního derby a věřím, že utkání zvládneme.“

Martin Vaněk (asistent mmcité1 Basket Brno): „SLUNETA je zkušený a kvalitní tým, který doma předvádí velmi dobrý basketbal. Naším cílem bude zastavit podkošovou dvojici Pecka - Houška, která hraje v dobré formě. Chceme navázat na zlepšený výkon v Levicích a nechat na palubovce vše, abychom urvali první vítězství v NBL.“

Jan Kozina (rozehrávač mmcité1 Basket Brno): „Soupeři máme co vracet. Je potřeba udělat tlustou čáru za dosavadními zápasy, poučit se z chyb a začít podávat konzistentní výkony po celých čtyřicet minut utkání.“