23.0

#44
10.0

Prodloužená loterie pro Ústí!

Mladá brněnská sestava (bez Kereselidzeho) ze sebe na domácí půdě vymačkala úplně všechno, v dalším obrovském dramatu prvního kola to však na Ústí nestačilo. SLUNETA uspěla v loterii závěru čtvrté čtvrtiny i v prodloužení a po výsledku 88-91 má úvodní výhru.

Prvních 30 minut bylo těsně pozadu Brno, aby jej česká divize dovedla ve čtvrté části k obratu na 74-69. Za stavu 78-77 v poslední minutě a půl se oba týmy dopustily dvou ztrát, aby ústecký Šotnar jednou proměněnou šestkou srovnal. A po jedné minuté střele na každé straně se šlo do prodloužení.

V něm za stavu 84-86 domácí rozehrávač Kozina proměnil v poslední půlminutě jen jednu ze 4 šestek, hosté měli naopak trestnou bilanci 5/4 a dostali se tak do vedení o 4 a pak o 3 body, aby závěrečná trojka domácího Farského na druhé prodloužení už minula cíl.

Jeho tým vedlo trio letních posil Körner (22+8 doskoků), Novotný (19, trojky 6/5), Smithson (13), za širší střeleckou četu Pand řádili Pecka (18+10 doskoků), Svejcar, Brown (po 14), Houška (13+8 doskoků) a Šotnar (12), který po laborování s kolenem v minulých týdnech odehrál na rozehře téměř 24 minut. Jeho celek byl lepší zejména v proměněných šestkách (8-23), v bodech z brejků (10-19) a také na doskoku (31-43).

Antonín Pištěcký (trenér SLUNETA Ústí): „V první řadě chci říct to nejdůležitější - jsem rád, že jsme to zvládli. První zápas ligové sezony, bylo to nervózní z obou stran. Upřímně jsem čekal, že to bude ze strany Brna víc nervózní, protože má mladší tým. Čekal jsem, že naše zkušenosti budou vidět, nicméně jsme poztráceli dvacet míčů. I u zkušených hráčů, jako je Ladislav Pecka, ty míče létaly z ruky. Dělali jsme hloupá rozhodnutí, ale myslím, že nás podržel doskok a to, že jsme se nevzdali. Jakkoli to v závěru vypadalo, že přes nás Brno půjde. Můžeme se samozřejmě bavit o tom, jak to bylo s trestnými hody v závěru, kdy Honza Kozina střílel dvě šestky a tak dále. V takovýchto zápasech by se dalo hledat všude. Jsme rádi, že z Brna vezeme výhru a mám obrovský respekt před trenérem Růžičkou, jak s tím mladým týmem přes prázdniny naložil. Myslím, že to tady nebude mít nikdo jednoduché.“

Lubomír Růžička (trenér mmcité1 Basket Brno): „Teď je to těžké hodnotit, protože jsme smutní z prohry. Myslím ale, že mohly vyhrát oba celky. My jsme měli osm vteřin před koncem základní hrací doby míč, Bryan Smithson měl dobrou střelu, kterou běžně proměňuje, ale bohužel nepadla. O trestných hodech Honzy Koziny jen zmíním to, že v létě udělal obrovský pokrok, makal na sobě a jsem rád, jak se prezentuje. To platí i o celém družstvu. V zápase můžu najít některé detaily. Ať už to byl někde jeden doskok, jedna hloupá ztráta či špatné rozhodnutí, nebo nedaný „šoupák“ zpod koše. Když se to sečte, tak se nám za stavu 67-62, kdy jsme třikrát ubránili a mohli jít do menšího bodového trháku, to nepodařilo a SLUNETA se uklidnila. V závěru trochu rozhodlo štěstí, ale já řeknu jednu podstatnou věc - spousta z těchto kluků bude hrát koncovky. Tady bylo většinou zvykem, že seděli na lavičce a fandili zahraničním hráčům, aby ty koncovky zvládli. My jsme se ale rozhodli jít jinou cestou. Podobné zkušenosti budeme sbírat. Nevěšíme hlavu, jedeme na USK a musíme si připomenout, že SLUNETA je tým, který před týdnem venku porazil Děčín, což je obrovská výhra, přičemž Děčín teď porazil Svitavy. Ústí taky vyhrálo nad Osijekem, není snadným soupeřem a my se mu postavili čelem. Myslím, že jsme zápas zvládli a nikdo nemůže usínat s tím, že bychom nebojovali nebo něco odchodili. Vždy to svým hráčům kladu na srdce, aby po tom výkonu, i když soupeř vyhraje, věděli, že odvedli maximum. Dneska to splnili. Chyby tam z naší strany samozřejmě byly, bylo to trochu nervózní, ale to je normální. Nemusíme se stydět a jdeme dál. Máme před sebou tři venkovní zápasy a já věřím, že někde se podaří překvapit a uspět.“

Pavel Houška (power forward SLUNETA Ústí): „Jsem rád, že jsme vyhráli, i když jsme měli dvacet ztrát. Až se Brno víc rozehraje a hráči naberou víc zkušeností, tak budou velice nepříjemným soupeřem.“

Radek Farský (křídlo mmcité1 Basket Brno): „První poločas se nám úplně nedařilo plnit v obraně to, co jsme chtěli. Ve druhém už jsme se oklepali, začali jsme plnit pokyny, které se po nás chtěly, a po celou dobu jsme hráli vyrovnaný zápas. Bohužel pro nás měla SLUNETA na konci větší štěstí. Nedali jsme nějaké šestky a dvakrát jsme nedali střelu na vítězství, kterou jsme měli na ruce. Bohužel to nevyšlo.“

12 31 43 3 20 6 20 25 19 15 110 91

Souboj dvou celků už rozehraných z Alpe Adria Cupu se chystá v Brně. Zatímco ale Ústí i bez rozehrávače Šotnara doma uspělo s Osijekem a pak dobylo i Děčín, Brňané na svém kurtu v závěru zcela vypadli z role a přišli o výhru nad rakouským vicemistrem z Gmundenu, když navíc spáchali 21 ztrát.

Nový kouč týmu mmcité1 Lubomír Růžička tak má před sebou se zatím jedenáctičlennou soupiskou ještě kupu práce. V létě z týmu odešlo kompletní trio Američanů a naopak nově na rozehru přibyl jejich krajan Bryan Smithson, jejž trenér zná ze společného působení ve Svitavách. Pod koš si Růžička přivedl slovenského reprezentanta Richarda Körnera a z NCAA Petra Heřmana (hostuje z Pardubic), který se proti Gmundenu uvedl velmi solidními 20 body. Posledním novicem je reprezentant U20 Filip Novotný, který v závěru minulé sezony zazářil v Kolíně a poté se neztratil ani při postupu lvů do divize A mistrovství Evropy.

Z pandího doupěte zmizeli guard Wisseh, power forward Martin, křídlo Šmíd a pivot Šteffel. Nahradili je americký rozehrávač Josh Brown, na křídlo se dostavil jeho krajan Joshua Davis a také Lukáš Bažant a pod koš reprezentant do 20 let Jan Karlovský.

Start v Alpe Adria Cupu ukázal příslib občerstvené sestavy, otázkou však nyní je i stav kolena rozehrávače Šotnara, který se po zranění z přípravy aktuálně snaží vrátit do herního procesu.

Antonín Pištěcký (kouč SLUNETA Ústí): „Soupeř vyměnil během léta nejen hlavního trenéra, ale také doplnil kádr o zajímavá jména. Je těžké předpovídat, co nás hned v úvodu čeká, ale je jasné, že našim cílem bude výhra.“

Michal Šotnar (rozehrávač SLUNETA Ústí): „Brno má nového trenéra, který týmu určitě bude chtít vštípit podobnou hru, jakou hrál naposledy se Svitavami, tedy rychlý, fyzický basketbal. V tomto ohledu nás dobře připravila jak přátelská utkání, tak první dva zápasy Alpe Adria Cupu. Rozhodně nás nečeká nic lehkého, ale pokud budeme předvádět stejnou hru jako třeba v Děčíně, můžeme pomýšlet na úspěch.“

Lubomír Růžička (trenér mmcité1 Basket Brno): „SLUNETA v posledních letech udělala velký pokrok. Zejména trenér Antonín Pištěcký utužil českou osu hráčů v čele s nestárnoucím Pavlem Houškou, levorukým Ladislavem Peckou nebo Michalem Šotnarem. Zároveň je už delší dobu doplňuje posila ze Spojených států Spencer Svejcar. Přivedli i zajímavého zahraničního rozehrávače a křídlo. Odešla sice některá stabilní jména jako David Šteffel, ale sestavu doplnili mladí draví hráči. Nám nezbývá než předvést vyrovnaný výkon a nemít takové propady jako proti Gmundenu. Musíme se snažit limitovat silné stránky Ústí a zároveň hrát náš basket, abychom v utkání uspěli.“

Jakub Jokl (pivot mmcité1 Basket Brno): „Konečně je tu první utkání NBL! Doma proti Ústí všem chceme ukázat, že jsme na novou sezonu řádně připravení. Čeká nás velmi těžký zápas, ale věřím, že s podporou fanoušků a díky naší bojovnosti získáme hned první vítězství. Prosím proto fanoušky, aby nás všichni přišli podpořit na bohunický kampus.“