4.0

#8
6.0

Marko doskok od triple doublu!

V mnoha vlnách se odehrávající třetí duel série mezi Pandami a Tury urvali hosté ze Svitav lepšími lichými čtvrtinami (12-22 a 11-21) a po loupeži 71-81 stojí jednu výhru od postupu do semifinále. Už třetí double double v řadě zapsal playmaker vítězů Roman Marko, kterému o jediný doskok unikl triple double (14+11 asistencí a 9 doskoků) a v sérii zatím píše takřka westbrookovské průměry 16,7 bodu, 12 asistencí a 6,3 doskoku.

Hosté měli soustředěný vstup, směřující pod koš, a s využitím ztrát (6 za první čtvrtinu) a podkošových minel domácích se uloupli až na 10-22, taženi 16 body podkošových Aikena (10) a Puršla (6).

Jenže od stavu 17-28 s vystřídáním Marka Tuři ztratili útočnou efektivitu a souhru (přesto uhráli poločas s dvojkami 22/17) a druhou vlnou (Fait do půle 10 bodů) nakopnuté Pandy otočily. Po vyrovnaném poločase ale jejich ofenziva opět místy trpěla a Svitavy si naložili na ramena jako dirigenti i skóreři Marko s O´Brienem, kteří utrhli nový náskok hostů (49-61). Houška s Martinem pak ještě naposledy přitáhli domácí na bod (60-61 6:41 do konce), ale Slezák okamžitě reagoval trojkou, hosté díky další sérii chyb soupeře během tří minut z brejků odskákali na 61-75, a to už byl pro SLUNETU neřešitelný rozdíl.

Vítěze, kteří vyhráli druhou půli 33-44, kromě Marka tlačili i Aiken (22+10 doskoků), Slezák (14) a Puršl (10). Za domácí (nadále bez Šotnara) korigovali Wisseh (14), Pecka (13+9 doskoků), Houška (12), Svejcar a Fait (po 10). Rozdílovými statistikami byly body zpod koše (34-58) a z brejků (22-35).

Lubomír Růžička (kouč DEKSTONE Tuři Svitavy): „Jsme velice rádi za výhru, protože víme, jak těžké je vítězit venku a zejména zde na SLUNETĚ. Do zápasu jsme vstoupili velice koncentrovaně a hráli jsme disciplinovaně v útoku. V první půli jsme ale měli nízké procento střelby za tři body, což si nedokážu vysvětlit, protože ty střely byly opravdu volné. Je to škoda, protože jsme mohli jít do většího než desetibodového trháku. Ve druhé čtvrtině jsme úplně vypadli z role, nehráli jsme připravené akce, ale jakousi „co chci hru“ a samozřejmě jsme za to platili. Ústí dalo 26 bodů, některé velice laciné, které padly po našich ztrátách a soupeř měl i rychlé protiútoky. O přestávce jsem hráče uklidňoval, že SLUNETA má jen pět asistencí, takže to je jen o nás, že propadáme ve hře 1 na 1 nebo děláme zbytečné ztráty v útoku. Ve druhé půli jsme hráli koncentrovaně, zejména ve třetí čtvrtině, bohužel jsme nezvedli procento za tři body, vůbec v celé sérii se v této disciplíně trápíme, ale třeba to přijde v pátek. Za druhou půli si ale celý tým zaslouží pochvalu za práci v obraně i za sdílení míče v útoku. Myslím, že 26 asistencí oproti osmi domácím je opravdu velký rozdíl.“

Antonín Pištěcký (kouč SLUNETA Ústí): „Špatně jsme vstoupili do obou poločasů. Nemyslím si, že to je nekoncentrovanost, spíš hloupost a špatná rozhodnutí v některých chvílích. Nebránili jsme, rozhodně jsme nebránili v prvním poločase, kdy jsme dostali spoustu jednoduchých košů a Svitavy se dostaly do tempa. Důležitá jsou ale jiná čísla, zápas jsme prohráli o 10 bodů, ale pokud se v technickém zápase podíváte na validitu, je tam rozdíl nějakých 40 až 50 ratingových bodů a to není poprvé. Rozdíl v asistencích je obrovský, my v útoku nepustíme míč, děláme to Svitavám příliš jednoduché a všechny koše, které dáme, jsou hrozně vydřené. Měli jsme nějaké otevřené pozice zdálky, bohužel ani tam jsme si nepomohli, z trojek máme stejná čísla jako hosté. Když k tomu přidáme to, že nejsme opět schopní ubránit Aikena na pick-and-rollu, ačkoli jsme se na to snažili zaměřit, a ten má opět střelbu 15/11 jen z vymezeného území, tak je to špatně. Ve druhé půli nás navíc Svitavy uběhaly z rychlých protiútoků, ze kterých daly asi 15 bodů, tam už jsme byli jen sparingpartnerem.“

18:00

Absence Ústí: rozehrávač Šotnar (zraněné zápěstí, start nejistý)

Absence Svitav: zřejmě dále rozehrávač Kotásek (záda)

Vzájemné zápasy v sezoně NBL: 70-66, 56-103, 77-81, 78-85, 83-95, 76-87

Stav série: 0-2

Pandy v prvních dvou utkáních i bez zraněného rozehrávače Šotnara až nečekaně zkomplikovaly situaci domácím Turům, kteří byli hodně rádi za návrat i nemalé příspěvky měsíc nepřítomného forwarda O´Briena a také za dvě kvalitní představení rozehrávače a lídra týmu Marka. V prvním duelu byla znát na mladé sestavě Turů nezkušenost s takto vypjatými bitvami a chyběla tak obvyklá suverenita z domácí půdy, i proto, že hosty skvěle podržel double doublem jediný zbývající playmaker Wisseh.

Ve druhém zápase si Tuři pro změnu nevěděli rady s 20bodovým náskokem a trestuhodně dovolili soupeři návrat do utkání, kdy hrozící apokalypsu v závěru odvrátil až teenager Kovář.

Svitavy se i jako trojkařsky kvalitní tým v domácích zápasech systematicky tlačily pod koš, k čemuž je tým díky vynikajícímu rozehrávači Markovi ideálně vybaven, a Ústí tady přehrával, když dosahoval spousty dvojek s vysokou úspěšností, což místy a zejména v koncovkách kontrastovalo s výraznějším zaměřením na trojkopalbu v podání soupeře. Tuři si navíc dali velký pozor na svou bolavou patu v podobě ztrát a lepší měli i doskok.

Pandy tak nebudou mít ani doma, kde v této sezoně DEKSTONE ještě nepokořili, jednoduchou situaci a uspět v jejich omezené sestavě bude úkol velmi těžký. Pokud však mají mít šanci, je to při dobré obraně ve třetím utkání, kdy ještě budou po několika dnech oddechu plné sil. Při spoustě způsobů krytí ničivého svitavského pick-and-rollu, které už v sérii vyzkoušely, bude opět zajímavé sledovat, co na Romana Marka vrhnou tentokrát.

Antonín Pištěcký (kouč SLUNETA Ústí): „V domácích odvetách bude základem kvalitní obrana po celých čtyřicet minut. V prvním i druhém utkání jsme vždy dokázali ztratit jednu čtvrtinu výrazným bodovým rozdílem a to nás stálo zápas. Důležité bude lépe ubránit vymezené území, ze kterého Svitavští skórovali až příliš snadno a se skvělým procentem.“

Filip Šmíd (forward SLUNETA Ústí): „V prvních dvou zápasech jsme ukázali velkou bojovnost, soupeř však ukázal svou kvalitu v závěru, kdy pokaždé rozhodl. Na rozehrávce nám chyběl Michal Šotnar a na Jayovi Wissehovi bylo vidět, že toho má občas plné kecky, ale i tak dokázal řídit naši hru a s absencí druhého „čistokrevného“ rozehrávače jsme si dokázali poradit a sehrát dva vyrovnané zápasy. Věřím, že v domácím prostředí nás poženou fanoušci kupředu a bude to opět velký boj.“

Lukáš Pivoda (asistent DEKSTONE Tuři Svitavy): „Do Ústí jedeme posíleni dvěma domácími výhrami, za které jsme moc rádi. Nicméně k ukončení série potřebujeme ještě dvě vítězství, což znamená, že k dvojutkání na půdě soupeře musíme nastoupit plně koncentrováni. Dále musíme omezit zbytečné chyby v obraně a v útoku potřebujeme dobře pohybovat míčem.“

Luboš Kovář (power forward DEKSTONE Tuři Svitavy): „Do Ústí jedeme sice s dvěma výhrami, ale k postupu jsou potřeba čtyři. Do zápasu musíme nastoupit už od prvních minut na sto procent. Důležité je, abychom soupeři nedovolili útočný doskok, zamezili jeho rychlému protiútoku a půjčili si míč v útoku.“