19.0

#11
29.0

Ústí do čtvrtfinále na Svitavy

Jako Fénixové znovu a znovu vstávali z popela, než jim na perimetru zbyla už jen juniorka Novotný, Dlugoš, Vacek, doplněná „ultra veteránem“ Machačem pod košem. Přesto neúnavně najíždějící guard Novotný držel ještě 4 minuty do konce hostující Medvědy na stále hratelném rozdílu 75-67. Až pak vydechla sezona GEOSANU definitivně, s do kroniky zapsaným desátým místem.

Většinu zápasu se trápící domácí Pandy, které už po šesti odehraných minutách přišly ve třetím rozhodujícím duelu předkola play-off o zraněného rozehrávače Šotnara, se ještě nyní musí tetelit blahem, že soupeři padala ze hry jedna americká opora za druhou. Už po 11 minutách to byl kvůli zranění klíčový podkošový muž Thompson, což rotaci hostů snížilo na pět až šest opěrnějších hráčů. Trojky Bratčenkova s Novotným a šestky Machače s Waltonem ale do půle Medvědům zachránily alespoň devítibodový odstup (43-34).

Jak hostům, tak domácím vyhovoval trend, kdy se celý zápas mohly i otevřené brejkové situace beztrestně zastavovat fauly, aniž týmy musely mít obavy o nesportovní posouzení. A většina důležitého se tak až na občasné brejky SLUNETY odehrála ve hře 5 na 5.

Další klíčová situace zápasu nastala 16:26 do konce, kdy za stavu 48-40 tahoun hostů Walton sáhl do trojky Svejcara, pískal se faul a vzápětí i technická chyba protestujícího Američana, značící už jeho čtvrtou osobní chybu. Svejcar proměnil všechny 4 šestky, Walton vzápětí spáchal ztrátu a dočasně demoralizovaní hosté se propadli až na 56-40.

Zdánlivý knokaut však odmítla jedna z řady hvězdiček závěru letošní sezony Filip Novotný, který osmi body ještě do konce třetí čtvrtiny zvedl Medvědy z provazů a dotáhl je proti nadále matné SLUNETĚ na 59-55.

Už 13 minut do konce za stavu 56-45 byl však rozehrávači Waltonovi při průniku odpískán útočný faul, čímž jeho zápasová mise skončila. A když i tohle hosté přežili a na startu čtvrté části dál hrozili, přišla další pohroma – pátý faul, opět v útoku, forwarda Purifoye. Ten verdikt odmítl akceptovat, následovala technická a vzápětí i diskvalifikující chyba.

Už jen v zóně zuby nehty stojící Kolín tak byl 9 minut do konce minus 6 bodů a minus všichni tři Američané, a byť se pak 17letý Vacek s 19letým Novotným snažili, seč mohli, už to byl proti domácím nerovný boj.

SLUNETA tak po vítězství 83-72 vyhrála sérii 2-1 a postoupila do čtvrtfinále proti druhým Svitavám. A druhý postupující z předkola USK tak půjde na obhájce trofeje z Nymburka.

Pandy, jež měly o 14 střel víc, táhli Svejcar (19+7 doskoků), Šteffel (13), Šmíd, Houška (po 11) a Pecka (10+7 doskoků), hosty pak Machač (19+7F+, TH 7/7), Novotný (15) a Walton (14+9 doskoků). Rozdílovými disciplínami byly šestky (22-16), útočné doskoky (19-7, body z nich 19-10) a ztráty (11-17).

18:00

Absence Kolína: křídlo Vocetka (koleno), nejspíš dále forward Zollo a také guard Šoula

Vzájemné zápasy v této sezoně NBL: 86-87, 92-90, 84-75, 70-80

Stav série: 1-1

Můj dům – můj hrad. Tohle pravidlo zatím na rozdíl od základní části platí v sérii předkola play-off mezi Ústím a Kolínem. Oba týmy byly zatím mnohem aktivnější na domácí půdě a naopak výrazně bezbrannější venku.

SLUNETA jako favorit série je před rozhodným zápasem zády ke zdi a vidina hratelného čtvrtfinále se Svitavami se jí může při jakémkoli menším zaváhání rozplynout. I ve druhém utkání v Kolíně sice měla jasnou převahu na útočném doskoku, ale v obraně zápas prospala, když soupeři nechala rozhodujících 22 bodů z rychlých protiútoků. Zejména kolínský rozehrávač Walton, autor 30 bodů, si dělal, co chtěl, a s krajany Thompsonem a Purifoyem zápas dotáhli k výhře.

Nevýhodou Medvědů, jež by v případě postupu čekal ve čtvrtfinále Nymburk, je však při zápasech jdoucích obden velmi úzká rotace, která se při vynechání Dlugoše zúžila ve druhém utkání už na pouhých šest mužů. Týmu už zřejmě chybí forward Zollo a guard Šoula si již plní play-off povinnosti ve svém kmenovém týmu Jindřichova Hradce. Velké minutové porce jsou tak nyní nakládány i na zelenáče Novotného. A právě úzké kostry celku soupeře by měly šířeji rotující Pandy fyzickou a běhavou hrou jednoznačně využít.

Utkání můžete sledovat od 18:00 na webu ČT a od 19:05 na ČT Sport.

Antonín Pištěcký (kouč SLUNETA Ústí): „Do druhého utkání jsme vstoupili dobře, ale to, co se dělo pak, si sám ještě nedokážu vysvětlit. Úplně jsme přestali hrát a soupeř se dostal na koně a hlavně díky cizincům dokázal vyrovnat sérii. Nyní nás čeká rozhodující utkání, do kterého nastoupí úplně jiné družstvo v domácích dresech. Hosté nemají co ztratit a mohou hrát v klidu, psychologická výhoda je na jejich straně.“

Pavel Houška (power forward SLUNETA Ústí): „V posledním zápase se nám nedařilo, vyjma první čtvrtiny, spadla na nás nějaká deka a v našem týmu se nenašel nikdo, kdo by to nějak změnil. Ale rozhodující zápas hrajeme doma, musíme se zvednout a nenechat soupeře rozehrát, obzvláště cizineckou legii Kolína.“

Pavel Beneš (kouč BC GEOSAN Kolín): „Jsem rád, že jsme v domácím utkání předvedli sympatický a bojovný výkon, na který chceme navázat i v rozhodujícím třetím zápase série. Pokud se nám podaří, stejně jako v domácím utkání, zastavit Ústí na útočném doskoku a v přechodové fázi, máme velkou šanci uspět a postoupit tak do play-off.“