13.0

#33
2.0

Z jasné záležitosti Turů drama

Svitavští Tuři měli kliku, že jde „teprve“ o čtvrtfinále a tentokrát jim to na domácím kurtu ještě prošlo. Pokud by je ale podobná ztráta suverenity a strach z výhry postihl proti kádrově vybavenějšímu protivníkovi, už by to vítězstvím skončit nemuselo. Ostatně i s oslabeným Ústím (stále bez Šotnara) se po poztrácení téměř celého 21bodového vedení Svitavy několik minut musely obávat, zda ještě druhé čtvrtfinále dovedou k dobrému rozuzlení.

Nakonec při mocném dotahování hostů ukázal největší statečnost ten téměř nejmladší, power forward Luboš Kovář, který není zvyklý vystupovat do světel ramp pravidelně. Tentokrát jej ale bylo třeba a v závěrečné sekvenci pro svůj tým doručil a dotlačil jej k vítězství 87-76, jež znamená vedení Turů 2-0 po domácích utkáních.

Svitavy se od prvních minut hrnuly za jistými zakončeními zpod koše, a i když hosté volili častěji strategii střel z jumpů, neboť pod koš se dostávali ztuha, skore bylo dlouho vyrovnané. Za domácí se do hry na všelijaký způsob brzy vložil forward O´Brien, který byl znát na útočném doskoku, v obraně, v brejcích i v nájezdech do koše.

Do druhé čtvrtiny Tuři nastoupili s malou pětkou se dvěma rozehrávači Markem a Čížem (dále Slezák, O´Brien, Aiken), i tak ale byli dál cítit na útočném doskoku, z nějž soupeře citelně ničili. A to se dlouho střelecky nevedlo playmakeru Markovi, na nějž při clonách SLUNETA nasazovala nový typ krytí, a to přebírání pivoty, s nímž si slovenský dirigent několikrát neporadil efektivně. Asistence mu však naskakovaly i tentokrát.

I když ale hosté, kteří ve druhém utkání více rozložili minuty, ztěžovali domácím spousty střel, při dočasně hluchém úseku v útoku se jim Tuři v závěru půle i díky brejkům vzdálili na 50-39 a v prvních třech minutách třetí čtvrtiny udeřili zdánlivě rozhodnou šňůrou taženou stále lepším O´Brienem na 62-41 v 25. minutě.

Ztrácející a míjející SLUNETA tu vypadala na ručník, jenže po dočasném vystřídání Marka se útok domácích zadrhl, hosté chytili střeleckou slinu a po každé jejich trefě Tuři ztráceli půdu pod nohama, opouštěli kolektivní hru a kupili chyby.

A i když kvůli faulům vystřídal 13 minut do konce jediný rozehrávač Ústí Wisseh, forward Martin za něj dokázal obstojně na několik minut zaskočit a jeho tým se prokutal 2:40 do konce až na 75-70. To už 4 minuty chyběl domácím osový dlouhý Aiken, ale v pravý čas jej hrou zády do koše zastoupil Kovář, který trefil v časovém presu i delší dvojku a jeho otevřená trojka na 83-74 už na začátku poslední minuty udělala nad zápasem kříž a zároveň završila jeho skvělou 10bodovou čtvrtinu.

Vyrovnané střelecké pole Turů tvořili Slezák (16), O´Brien (15+18 doskoků), Marko (13+13 asistencí, 5 doskoků, 6F+), který zapsal druhý double-double v řadě, Aiken (13) a Kovář (12). Pandy se opíraly o Houšku (16), Svejcara (14), Faita (11) a Wisseha (11+10 asistencí a 5 doskoků), který zaknihoval rovněž druhý double za sebou. Svitavy dominovaly zpod koše (50-32), z brejků (17-4), z šestek (18-8) a lepší byly i na doskoku (43-32).

Antonín Pištěcký (kouč SLUNETA Ústí): „Myslím, že se dá najít jedna paralela mezi prvním a druhým utkáním a to je to, že jsme ztratili jednu čtvrtinu. V Zápase 1 to byla čtvrtá, v Utkání 2 druhá, ale obecně v prvním poločase byla obrana šílená. V první čtvrtině z obou stran a je až zarážející, že přitom, jak se oba týmy znají, padlo během prvních 15 minut tolik bodů. Svitavy se mohou opřít momentálně o více hráčů a vždy „vyběhne“ někdo, kromě stabilního Marka a v obou utkáních i Aikena, kdo se k nim přidá. Ve druhém utkání odehrál výborný zápas Sean O´Brien. U nás se bohužel opory, hlavně Láďa Pecka, hrozně hledají, přitom my v téhle úzké rotaci potřebujeme body a ty nám pak chybějí. Já samozřejmě mohu poděkovat klukům za to, že se nesložili a že jsme byli schopni se do zápasu ještě vrátit. Nicméně dohánět 21 bodů na hřišti Svitav a přemýšlet nad vítězstvím je skoro nereálné.“

Lubomír Růžička (kouč DEKSTONE Tuři Svitavy): „My jsme si řekli, že budeme chtít naši domácí palubovku ubránit, seč budeme moct, a to se podařilo. Za dva dny vedeme 2-0, ale samozřejmě můžeme hledat i nějaké negativa. Určitě to jsou propady, bodové šňůry. Poločas plus 11 bodů, výborný vstup do 3. čtvrtiny, dostali jsme se na 62-41 a pak šňůra 0-11, do nás se vloudila nervozita i nepřesnost a to byla voda na mlýn SLUNETY, leč podrželi nás zkušení hráči. Dneska výborně zahrál Sean O´Brien a zároveň bych chtěl podotknout, že v koncovce nás osmi body podržel Luboš Kovář, který měl pevné nervy. Udělal dobrá rozhodnutí a za to jsem rád. Jsme rádi za vedení 2-0, ale zápasy byly nesmírně těžké. Teď se musíme připravit na čtvrtek a pátek a pokusit se hned v následujícím utkání uspět.“

Filip Šmíd (forward SLUNETA Ústí): „Zápas jsme prohráli v prvním poločase, kdy jsme dostali 50 bodů. Kdybychom dostali v obou poločasech 37, tak bychom si odtud odvezli výhru, ale to je kdyby… Musíme hlavně zlepšit obranu.“

Sean O´Brien (forward DEKSTONE Tuři Svitavy): „Zápas byl velmi fyzicky náročný. Oba týmy byly unavené, ale i tak se hrálo nahoru dolů. My dobře atakovali vymezené území zpočátku, soupeř si vypracovával také dobré pozice. Ve třetí čtvrtině jsme odskočili, ale oni se vrátili. Vyhráli jsme ale zaslouženě, když „Kovy“ dal velké střely v koncovce.“

18:00

Absence Svitav: rozehrávač Kotásek (záda)

Absence Ústí: zřejmě nadále rozehrávač Šotnar (zraněné zápěstí, start nejistý)

Vzájemné zápasy v sezoně NBL: 66-70, 103-56, 81-77, 85-78, 95-83

Stav série: 1-0

Ústecké Pandy musejí ve světle prvního utkání ještě víc litovat absence rozehrávače Šotnara, který by býval mohl být důležitým jazýčkem na vahách dlouho vyrovnané bitvy. Nejenže by rozšířil mega úzkou perimetrovou rotaci (tam už z typických guardů a křídel zbyli jen Wisseh, Svejcar a Šmíd) a tým by mohl odehrát utkání aspoň na osm mužů (například centr Šteffel dostal jen 9 minut), ale svou herní i střeleckou formou by byl ve hře nemálo znát.

Jeho v neděli výrazněji obehraní druzi, zejména více než 30minutoví Houška, Wisseh a Svejcar budou v pondělí nejspíš ztěžka nahazovat motory, což by měla být voda na mlýn širší rotace Turů. Těm se po operaci menisku už vrátil opěrný křídelník O´Brien a jeho 9 bodů a 7 doskoků za 26 minut se v konečném účtování projevilo.

Svitavy v závěru zápas rozhodly po předchozí trojkové kanonádě Marka ortodoxní hrou přes pick-and-rolly, z nichž těžil snadná zakončení především power forward Aiken. SLUNETA se snažila kontrovat trojkami, ty jí ale v závěru zápasu už nenapršely v potřebné intenzitě.

Pro Ústí je naprosto klíčové pokrývání svitavského pick-and-rollu, kde vždy musí něco obětovat. Ovšem pokud bude nabízet například otevřené trojky obávaným snajprům, bude to nejspíš jen o málo efektivnější než nechat sbíhat super atletického Aikena ke snadným dunkům. Musí pak spoléhat na to, že Tuři z dálky budou častěji míjet. Problém však také je, koho na trojce nechat otevřeného, neboť v prvním zápase se z oblouku trefilo hned 7 svitavských střelců.