38

11
15

Nedělní drama rozhodl Šotnar

Ti, co tvrdí, že v současné lize si nikdo kromě Nymburka nemůže být ničím jistý, mají po 14. kole pár argumentů navíc. USK ve druhé půli velkolepě převálcoval Olomoucko, když 34 body zazářil guard Appleby. Brno v koncovce přemohlo Pardubice. A Hradec málem vyloupil Ústí. Málem. Nakonec v dramatu poslední minuty podlehl 81-78, když králem vítězů se stal autor 25 bodů Michal Šotnar. Jeho týmu nyní patří pátá příčka, jen s výhrou odstupu za sdíleně třetími Pardubicemi a Svitavami.

Pro Sokoly to v Ústí musela být obzvlášť hořká porážka. Velkou část zápasu byli ve vedení, byť většinou těsném. Nejdřív drtivou většinu první půle a pak i prakticky celou třetí desítku. To když za stavu 27-26 zaúřadoval 12 body na přelomu druhé a třetí části power forward Lošonský, jenž vyvedl Hradec k minitrháku 39-45.

Jenže trojky dirigenta Šotnara přivedly ve třetí části domácí k obratu, ač měl jen krátké trvání. Čtvrtá část, v níž kvůli vyfaulování nehrál už posledních 5 a půl minuty top skórer hostů Lošonský, pak byla velkou trojkovou přestřelkou (6 ku 4 pro domácí) a do poslední minuty se šlo za remízy 78-78. Pak domácí Svejcar minul trojku, aby hradecký Tresač ztratil míč při driblingu, získal jej Šotnar, který si vybojoval trestné hody a oba proměnil. Sedmák ještě zkusil přetočit kola osudu, ale jeho trojka minula cíl a domácí Pecka zavřel utkání jednou šestkou.

SLUNETU vedle Šotnara (získal 9 faulů a šestky měl 8/7) zásobovali i Pecka (18+10 doskoků) s Houškou (15), u hostů se nejvíc činili Lošonský (19+8 doskoků za 22 minut), Sedmák, Pekárek (po 15), Tresač (10) a triple double tradičně okukující rozehrávač Stamenkovič (8+9 asistencí a 8 doskoků). Pandám patřily trojky (11-7) , navíc i méně ztrácely, což vyvážilo o deset procent horší palbu z pole.

Lubomír Peterka (kouč Kingspan Hradec Králové): „Myslím, že vyhrál opravdu jen šťastnější tým. My se rozhodně nemáme za co stydět, odvedli jsme zde dobrou práci, bohužel jsme na konci udělali nějaká špatná rozhodnutí, která nás stála zápas. Byla tam jedna ztráta, měli jsme brzo problémy s fauly, ale jinak jsme odehráli nejlepší zápas venku, možná letos vůbec nejlepší utkání a k výhře chybělo opravdu málo.“

Antonín Pištěcký (kouč SLUNETA Ústí): „Souhlasím s trenérem hostů, Hradec odehrál velice kvalitní utkání. My jsme měli po té ostudě na hřišti Olomoucka tři dny na to připravit se na Hradec a tři dny jsme se prakticky bavili jen o obraně. Věděli jsme, že přijíždí další útočný soupeř, jenž má pět šest hráčů, kteří se dokážou dostat přes dvacet bodů, záleží jen, komu to padne. Pro nás bylo klíčové, že jsme Hradec ubránili na 78 bodech. Samozřejmě se můžeme bavit o tom, že měli jejich hráči problémy s fauly, ale to zkrátka patří ke hře. Velký kredit patří Michalu Šotnarovi, kteří nás táhnul v době, kdy se nám nedařilo, a na konci fakt rozhodlo jen štěstí. Spencer Svejcar, který se 35 minut nemohl trefit, dal v závěru dvě trojky, těžkou střelu trefil Pavel Houška... Opravdu vyhrál šťastnější, ale my jsme za to strašně rádi, protože kdo tu soutěž sleduje, ví, že teď vyhrálo dvakrát za sebou Brno, každý může porazit každého, je to nesmírně vyrovnané a každou výhru bereme všema deseti.“

Lukáš Kantůrek (rozehrávač Kingspan Hradec Králové): „Dnes vyhrálo Ústí, štěstí ke sportu prostě patří. Nám to bohužel nevyšlo, ale co bych viděl jako důležité, je fakt, že jsme konečně někoho ubránili. Ústí jsme u něj doma udrželi na 81 bodech, což je pozitivum, od kterého se musíme odrazit do dalších zápasů.“

Michal Šotnar (rozehrávač SLUNETA Ústí): „Pro nás je důležité, že jsme vyhráli. Nikdo se zítra nebude ptát, jak to bylo, jestli vyhrál šťastnější. Máme výhru a to je pro nás hlavní.“

10 28 38 4 17 4 15 17 22 8 88 78

Pro Ústí je tohle zápas z kategorie „výhra povinná“ a zvlášť po bezkrevném výkonu na Hané bude družina kouče Pištěckého vyhecovaná k diametrálně jinému výkonu. To ofenzivně čilý Hradec pozná zřejmě především v obraně domácích. Ti ale musí po posledních zápasech řešit právě defenzivu a také nízký počet trojek. Hradec nadále inkasuje záplavu bodů (průměr 97) a ve většině utkání mu chybějí i doskoky, proto by mu jen hraniční výkon a top představení všech opor mohly dát šanci aspoň na drama do posledních minut.

Antonín Pištěcký (kouč SLUNETA Ústí): „Hradec je další z řady velmi silných týmů na útočné polovině. Drtivou většinu bodů mají ve své režii čtyři zahraniční hráči plus Peterka a Pekárek. Všichni tito hráči jsou nebezpeční i za hranicí tříbodového oblouku. Chceme-li potvrdit roli favorita, pak musí být koncentrace všech hráčů upřena především na tvrdou a agresivní práci v obraně.“

Michal Šotnar (rozehrávač SLUNETA Ústí): „Musíme se rychle oklepat z výkonu s Olomouckem, takhle prostě nemůžeme hrát. Rozhodující faktor bude naše obrana, pokud udržíme hosty na nízkém skore, vyhrajeme.“