28

15
14

Je Třebeš místem zázraků?

Za měsíc tomu bude rok, co tehdy takřka bezejmenný hanácký křídelník František Váňa šokoval celou ligu dosud nepoznaným trojkovým představením 9/9 doma proti Kolínu. A je tomu necelé tři týdny, co Opava v Hradci 20 trojkami stanovila druhý nejlepší výkon NBL za posledních 20 let. Díky zřejmě mysterióznímu charakteru hradecké haly Třebeš se oba neuvěřitelné výkony podařilo ve 12. kole zreplikovat hráčům Olomoucka! Ti nejenže na kurtu Sokolů vysázeli 20 trojek z pouhých 29 pokusů, ale jejich křídlo Malik Morgan dokonce neminul ani jednou z 9 trojkových ran! Stejně jako jeho český spoluhráč na začátku letošního roku s Kolínem.

Stalo se to navíc v duelu, kdy i domácí Hradec z oblouku exceloval, a to nástřelem 29/15. A jak vlastně tohle trojkové divadlo dopadlo? Po 32 minut bylo ukrutně vyrovnané, pak ale jen v sedmi rotující domácí vypadli z tempa a hosté trojkami i využitými útočnými doskoky unikli během 2,5 minuty z 80-81 na rozhodných 81-97. Čtvrtou čtvrtinu ovládli 23-36 a to k tomu vůbec nemohli využít svého lídra Douglase. Ten se sice po osmizápasové absenci vrátil do akce, ale na kurtu vydržel do vyfaulování jen něco přes 14 minut, v nichž stihl 8 bodů.

Činit se tak při výhře 97-112 museli jiní. Morgan řádil 38 body, 6 doskoky a 10 asistencemi (na 7 ztrát), když palbu z pole měl 17/14. Palyza přidal 25 bodů, 8 asistencí a 7 doskoků s trojkami 10/5 a Josipovič přispěl 21 body. Za domácí se ukázali Tresač (21+7 asistencí, trojky 7/4), Stamenkovič (21+7 asistencí na 7 ztrát), Sedmák (18, trojky 8/4), Lošonský (16+9 doskoků, 7 asistencí, +7 za 31:25) a Pekárek (12). Domácím patřily útočné doskoky (16-10), ale na body z nich je zcela přestříleli hosté (12-26), kteří dali i o pět trojek víc.

Absence Hradce: křídlo Mahler (nemoc)

Odnesou domácí Sokoli návrat MVP minulé sezony Javonteho Douglase do pracovního procesu po dlouhých sedmi týdnech? Anebo se vzepřou roli obětního beránka a dosáhnou na svém kurtu na drama? V posledních šesti utkáních jede Hradec pravidelné tempo výhra – prohra a tak už má na kontě tři úspěchy a chybí mu dvě výhry na osmý Děčín. To je motivace, která Kingspan v součtu s novou posilou Ridgewayem požene vpřed. Navíc na rozdíl od Hanáků, kteří vyhráli první vzájemný zápas doma 93-70, nemá co ztratit.

Olomocuko se sice postupně adaptovalo na absenci v průměru double doublu svého lídra, ale kromě vydřené domácí výhry nad Děčínem bez něj na silné nestačilo. A to teď bude muset začít měnit, pokud se chce posunout do nadstavby v tabulce výš.

Lubomír Peterka (kouč Kingspan Hradec Králové): „Olomoucko už má zpátky svého nejlepšího hráče Douglase, který dává 20 bodů na zápas. Podmínkou k výhře bude určitě potřeba ho zastavit, protože když se tento hráč dostane do varu, je takřka nebranitelný. My k zápasu přistoupíme zodpovědně a připravěně s jasným cílem vyhrát. Máme širší rotaci a věřím, že na domácí palubovce dokážeme porazit každého.“

Predrag Benáček (kouč BK Olomoucko): „Soupeř je pod námi, zatím má pouze tři výhry. To nás ale nesmí ukolébat. V domácím prostředí je nepříjemný, v sestavě má hned několik dvouciferných střelců. Budeme muset všechny ubránit. Ve druhé polovině základní části nebude žádné utkání jednoduché. Celá řada týmů bojuje o postup do nadstavbové skupiny A1. Do té se chceme dostat, proto zkrátka musíme vyhrávat.“