25.0

#6
7.0

Dlouzí chyběli, i tak Brno slaví!

Nezdálo se právě reálné, že v takové kádrové situaci by mohlo přijít jejich první štěstí sezony. Byli bez zraněného nejužitečnějšího podkošového muže Heřmana, jen s pěti minutami dalšího dlouhého Kavaše a jen s 13 minutami fauly sužovaného a nakonec vyfaulovaného nového centra Krakoviče. Přece z toho – i díky významnému příspěvku pivota Jokla - vypadl přesvědčivý domácí triumf nad USK 94-82, kterým pod Špilberkem skončila tíživá dvouměsíční série 12 porážek, trvající od startu sezony.

Brňané už v závěru první čtvrtiny, v níž posadili do obruče 4 trojky, unikli na 27-18. Po 15 minutách vedli i díky lepším brejkům a doskokům dokonce 42-26, když Sovy sužovalo dočasné střelecké sucho, a celý zápas se jim nechytil jejich první dlouhý Proleta (v půli 3 fauly za 4:40 a nakonec 3 body za 13 minut). V závěru půle se však hosté trojkami přece jen chytili a snížili až na osm. Jenže ve třetí části Brno znovu udeřilo a trojkami se probilo až na 73-52 po 27 minutách. A pak až do konce drželo vedení nad deseti body.

Hlavními střelci vítězného celku, jehož základ jasně přetlačil ten soupeřův (72-42), byli Roby (19+7 asistencí), Smithson (19), Jokl (17+8 doskoků), Farský (16+9 doskoků, 6 asistencí, trojky 9/4) a Stegbauer (11+9 doskoků). Za Sovy, jež minuly 11 šestek, kontrovali Marič (16, trojky 9/5), Stevanovič (14+9 doskoků), Ondřej Sehnal (14+9f+) a Štěrba (10). Brňanům patřily body zpod koše (36-26) i z brejků (19-13) a také doskoky (40-30).

Dino Repeša (trenér USK Praha): „Svoje hráče jsem před utkáním upozornil, že brněnská bilance 0-12 je lež. Brno už mohlo mít minimálně dvě tři vítězství, vycházející z vyrovnaných utkání. Varoval jsem svůj tým už od nedělního odpoledne a utkání jsme brali velice vážně. Evidentně to ale nebylo dostatečné. Zejména jsme nerespektovali dovednosti jednotlivých hráčů. Pokud se chceme dostat dále než minulý rok, musíme nepochybně něco změnit. Co se týče koncentrace, ne že bychom se nesoustředili, ale dnes by to stačilo na tým, který je horší než Brno. Protože Brno není špatným týmem, a už vůbec ne v tomto smyslu. Dobrou zprávou je, že máme za tři dny další zápas a na dnešek můžeme okamžitě zapomenout a začít se soustředit na Olomoucko.“

Lubomír Růžička (trenér mmcité1 Basket Brno): „Za výkon naši hráči zaslouží absolutorium. Tři čtvrtiny jsme hráli velmi dobře na útočné polovině. V basketbalu se samozřejmě kupí chybičky a my jsme párkrát zaspali v obraně. Dnes se nám, na rozdíl od minulých utkání, dařilo v momentech, kdy se soupeř dotáhl. Dali jsme důležitou trojku, důležitý koš s faulem, stříleli jsme za tři i trestné hody s dobrým procentem. A s výborným procentem z vymezeného území. To, co nás zlomilo v utkání s Ústím, nám dnes vycházelo. Jsem rád, že jsme si připsali vítězství. Už kvůli hráčům, protože musím říct, že opravdu chtějí. Každý trénink makají na sto procent, a když se do člověka vloudí série porážek, tak je to vždy zalamující a hraje se v křeči. Věřím tedy, že to z nás spadne. Spousta kluků dnes ukázala, že umí hrát dobrý basket - měli jsme 24 asistencí, byli jsme výborní na doskoku, kde jsme měli o deset míčů víc, měli jsme i 14 útočných doskoků. Chci pochválit nejen všechny hráče, kteří nastoupili, ale i lavičku, protože opravdu žila a všichni cítili, že může přijít výhra. A chci poděkovat i fanouškům, kteří přišli a podpořili nás. Za to, že jsou nám věrní i v dobách, kdy se nedaří, si tohle vítězství zasloužili. Jsme na správné cestě. A ještě musím podotknout, že jsem dnes viděl Jakuba Jokla hrát opravdu výborně a hodně nám pomohl jak na obranné, tak na útočné polovině.“

Lukáš Stegbauer (forward mmcité1 Basket Brno): „Jsme hrozně šťastní, že jsme konečně zlomili tu negativní šňůru. Dnes jsme cítili, že můžeme vyhrát a rozhodlo to, že jsme neměli několikaminutové krize, které běžně míváme. Hráli jsme trpělivě, týmově, dařily se nám clony pro hráče s míčem a Kuba Jokl zahrál výborně. Připadalo mi, že ho dnes nemohl nikdo ubránit. Dávali jsme si taky pozor na doskoky, kterých máme víc. Tohle je klíč a my se teď můžeme odpíchnout a vyhrát hned další zápas.“

11 19 30 1 17 6 16 25 23 7 79 82

Absence USK: forward Stevanovič (o startu rozhodne momentální stav)

USK uspěl už třikrát z posledních čtyř utkání, pokaždé ale velmi těsně - v prodloužení doma s Kolínem, o 2 body v Děčíně a 4 doma s Ostravou. V Brně, které bude zuřivě bojovat o svou první výhru, tak bude mít další těžkou šichtu. Kvalitu nicméně má i na to, aby tlaku domácích odolal. Brňané budou muset ještě víc přitlačit na doskoku, o což by se měla starat zejména nová podkošová posila Krakovič. Pokud však nadále bude chybět jeho výškový kolega a dosud nejlepší doskakovač týmu Heřman, který v neděli v Ústí nehrál, bude mít mmcité1 velký problém.

Lubomír Růžička (trenér mmcité1 Basket Brno): „USK na svou soupisku v létě přivedl kvalitu v podobě Mariče a Prolety, základní a stěžejní osa zůstala z loňska. Nečeká nás nic jednoduchého, ale hrajeme doma. Pokud chceme myslet na první výhru, musíme bránit jako druhý poločas v Ústí a být nebezpečnější ve vymezeném území.“

Radek Farský (křídlo mmcité1 Basket Brno): „S USK nás čeká velmi těžký zápas, protože má letos velice kvalitní tým. O jeho síle jsme se mohli přesvědčit na Folimance, kde jsme prohráli poměrně vysokým rozdílem. Naším cílem bude vyvinout co největší tlak na rozehrávače, aby nemohl tvořit pozice pro ostatní a zároveň zastavit rychlý protiútok. Pokud to zvládneme, můžeme pomýšlet na vítězství. Tímto také prosím naše fanoušky - nezanevřete na nás, protože teď vás potřebujeme víc než kdy jindy!“

Martin Bašta (asistent USK Praha): „Herní výpadek při soutěžní pauze byl na našem týmu znát proti Ostravě. Věřím, že teď jsme se zase dostali do zápasového rytmu. Brno bojuje o záchranu a čeká na výhru dlouhých 12 utkání. Několikrát bylo blízko a svou kvalitu určitě má. Musíme si dát pozor, abychom neklopýtli a potvrdili roli papírového favorita. Pokud se budeme prezentovat svědomitou obranou a agresivní hrou, měli bychom zvítězit.“