16.0

#14
9.0

Sovy i podruhé úspěšné

Brno absolvovalo na pražské Folimance marnou naháněnou, která skončila jasným výsledkem pro domácí USK (76-59). Ten v úvodu nastartoval pěti body a dvěma asistencemi k vedení 13-2 rozehrávač Ondřej Sehnal a od té doby se hosté Sovám dívali stále na záda. Přitáhli se sice ještě během první půle dvakrát na blízký dostřel, jenže domácí vždy znovu nastavili novou šňůru. Ve druhé čtvrtině tak po třech trojkách opět vedli o 12 bodů. V polovině třetí už to pak bylo dokonce o 26 a poté už mmcité1 jen dílčím způsobem korigovalo.

Vítěze vedli Mareš (21, trojky 10/4), Stevanovič (18+9 doskoků, 6 asistencí, 4 bloky), Marič 18 (trojky 8/4) a Proleta (11). Vyrovnanou baterii střelců hostů tvořili Farský (11+8F+ a 7 doskoků), Heřman (10+9 doskoků), Smithson, Novotný a Körner (po 10). USK si víc pomohl z trojek (11-3) a také z bodů z druhých šancí (18-10).

Lubomír Růžička (trenér mmcité1 Basket Brno): „Domácí vyhráli zcela zaslouženě. Nám v prvním poločase nezahráli rozehrávači. USK na ně vytvořil tlak a my jsme se vůbec nedostali do naší hry. Náš útok byl velmi statický. Můžeme se bavit o agresivitě. Myslím, že USK byl mnohem agresivnější na hráče s míčem, ať už fyzičtější, což rozhodlo. Neprohráli jsme o tolik na doskoku, což je fajn, ale náš pohyb míče v útoku i přechodová fáze byla pomalá. Hráli jsme jako profesoři a takhle se na venkovních palubovkách hrát nedá. V druhém poločase jsme přešli do zónové obrany, trochu jsme USK znervózněli. Třetí čtvrtina měla z naší strany parametry, které by měla mít. Za stavu -12 jsme neproměnili trestné hody, nemáme ani 60 procent úspěšnosti, což je prostě číslo, s kterým nejde hrát venku. Pak USK trestal dvěma trojkami Mareše a Stevanoviče, USK dal celkem 11 trojek a kontroloval utkání. Nám nezbývá, než se vrátit zpět do práce. Musíme zapracovat na pohybu míče na útočné polovině, zejména tak, aby například v Pardubicích byl náš herní výkon už vyzrálejší.“

Dino Repeša (trenér USK Praha): „Myslím, že jsme kontrolovali utkání téměř celých 40 minut. Byla škoda té pasáže na konci třetí čtvrtiny a na začátku poslední. Vyhrávali jsme o zhruba 23 bodů, ale přestali jsme hrát to, co jsme si připravili, a vrátili Brno do hry. Kromě tohoto momentu můžeme být spokojení s průběhem.“

11 26 37 3 7 8 14 21 15 14 64 59

Po dobytí Ostravy s nastřílenou stovkou bodů se v sovím táboře musela zvýšit očekávaní a v domácí premiéře tým půjde za další výhrou. Jeho noví tahouni z Chorvatska, veteránský snajpr Marič i mladý power forward Proleta, naplnili přísliby z přípravy a v součtu s rozehrávačem Ondřejem Sehnalem, guardem Applebym či power forwardem Stevanovičem se už USK rýsuje velmi úderná pětice, a to jsou v záloze i střelec Mareš či na řadě front platný Křivánek.

Brňanům úvod sezony utíká mezi prsty, když doma v závěru ztratili jak první duel v Alpe Adria Cupu, tak v lize s Ústím. Přesto je zřejmé, že mladý celek s pouze dvěma zahraničními hráči se pod vedením nového kouče Růžičky herně posouvá a čeští hráči si zvykají na novou zodpovědnost.

Dino Repeša (kouč USK Praha): „Čeká nás druhá sezona téměř ve stejném složení. V té první jsme udělali kus práce, posouvali jsme se zápas od zápasu. Individuálně i týmově. I díky tomu, že jsme dlouho spolu, máme větší ambice než loni. Nebude to lehké, Kooperativa NBL je vyrovnaná soutěž, ale věřím, že to zvládneme. V průběhu sezony se toho stane spoustu, ale pokud budeme společně a zdraví, můžeme to dokázat. Věřím, že na nás bude chodit více fanoušků a my jim budeme dělat radost každým zápasem.“

Lubomír Růžička (trenér mmcité1 Basket Brno): „Tým trenéra Repeši posílil přes léto na několika klíčových pozicích a z USK zní, že chtějí bojovat o lepší umístění než v předešlých dvou letech. My do Prahy jedeme zdravě motivováni. Víme, že nás nečeká lehké utkání. Věřím ale, že jsme schopní bojovat a odvést maximum na obou polovinách hřiště. Jedině koncentrovaný výkon totiž může na Folimance vést k úspěchu.“

Richard Körner (power forward mmcité1 Basket Brno): „Po těžkém zápase s Ústím se musíme připravit na kvalitní a dobře organizovaný USK. Všichni se však těšíme na příležitost ukázat, co v nás je.“

Atrakce utkání: bonusová akce 1+1, kdy ke každé zakoupené vstupence dostane návštěvník utkání další vstupenku zdarma, prvních 100 příchozích navíc obdrží nový magazín Kooperativa NBL #tojebasketbal, soutěž o týden ježdění ve voze Huyndai, pokud se soutěžící trefí z poloviny hřiště, předzápasové ocenění klubové legendy Jiřího Zídka, který byl během nedávného MS v Číně jako první Čech uveden do Síně slávy FIBA.