26.0

#6
5.0

Zázračné dění pod Špilberkem!

Stačily pouhé 4 dny, aby mmcité1 doma setnulo dva soupeře z první osmičky, získalo první dvě výhry sezony, dorovnalo tak Ostravu s Kolínem a zavěsilo se jedno vítězství za devátý Hradec. Pakliže však triumf nad USK ještě nemusel zdvihnout tolik obočí, přemožení Pardubic (80-75), majících nyní velkou formu, se dá směle označit za senzaci.

Beksa přitom byla většinu zápasu vpředu, po dvou trojkách dvě minuty před půlí až 26-37, ale pak následoval příval minutých obloukových ran, poločas skončil jen 33-37 a stejný rozdíl ve prospěch hostů (bez Slaniny) byl i po 30 minutách. Po baterii 4 trojek Beksa pět minut do konce vystoupala až do vedení 62-71, jenže i pak odpalovala další trojkové projektily, většinou těžké a také nedoskakované pokusy z driblinku, a až na jednu výjimku rezignovala na hru pod koš. A to se jí stalo osudným, neboť za posledních pět minut stihla už jen 4 body.

A domácí nabídnutou šanci neodmítli. Tým v poslední pětiminutovce dvakrát skóroval z útočných doskoků, rozehrávač Smithson trefil tři trojky, centr Krakovič dvakrát poměrně snadno uspěl zpod koše a Farský úspěšně zakončil průnik s faulem. Ve 40. minutě byla klíčová poslední ze Smithsonových trojek a pak dvě úspěšné šestky Stegbauera na konečných 80-75 19 sekund do konce. Ve zbylém čase už Beksa nemohla stihnout útok na obrat.

Vítěze sytili Smithson (18+6 asistencí), Krakovič (15), Farský (14) a Roby (11+7f+). Za z pole jen 31procentní hosty se dočkal málem triple doublu Vyoral (18+10 doskoků, 9 asistencí, 9F+, TH 12/12, z pole 15/3), Pavlovič přidal 15 bodů a Švrdlík 10. Domácí měli překvapivou převahu v bodech zpod koše (38-24) a při poměru útočných doskoků 12-16 byli lepší z druhých šancí 12-8.

Kenneth Scalabroni (trenér BK JIP Pardubice): „Celý zápas se nám nedařilo a nemohli jsme najít ten správný herní rytmus. Z určité části za to mohlo Brna, z větší části jsme si za to ale mohli sami. Neproměňovali jsme, hráči běhali do svých pozic moc brzy, a to jak s míčem, tak bez něj. Jednoduše jsme na hřišti neodvedli dobrý výkon, zejména na útočné polovině. I přes toto všechno jsme měli několik šancí utrhnout se soupeři a vyhrát. Když se ale prohraje, tak z toho člověk nikdy nemá radost. Musíme se vrátit do Pardubic, pořádně potrénovat a připravit se na další utkání v Chorvatsku a s Olomouckem. Dnes to nebylo dobré, to bylo vidět.“

Lubomír Růžička (trenér mmcité1 Basket Brno): „V první řadě chci říct, že si té výhry nesmírně vážíme. Pardubice zažívají dobrou sezonu, mají dobrou soupisku se zkušeným trenérem. Celý zápas jsme byli mírně pozadu, déle jak třicet minut jsme prohrávali, a chyběla nám produktivita na útočné polovině. Nedali jsme spoustu otevřených střel, ať už to byl Lukáš Stegbauer nebo Radek Farský. Měli jsme úplně volné střely, které jsme neproměnili. Rozhodla ale poslední pětiminutovka, kterou jsme vyhráli 18-4, což je úctyhodné. Jsem rád, že v sobě kluci překlopili mentalitu, a i když prohráváme o osm, tak žijeme. Většinou se nám v utkáních před měsícem nedařilo zápasy za tohoto stavu otáčet, ale teď k nám přišli dva bojovníci. Ať už je to Kuba Krakovič nebo Davell Roby, který třeba dobře bojoval na doskoku nebo dobře pracoval na Vyoralovi, jejich energie nám hrozně pomáhá a vede potom k víře, že jsme schopní porazit tým jako Pardubice. Jsem za to velmi vděčný. V neposlední řadě chci poděkovat fanouškům, protože nás hnali za vítězstvím. Po dlouhé době jsem tady v kampusu zažil výbornou atmosféru, fakt hlučné prostředí, a za to jsme velmi rádi.“

Michal Svoboda (křídlo BK JIP Pardubice): „Celý zápas jsme se těžko dostávali do rytmu, ale i přesto jsme byli schopní udržet si vedení o pět až deset bodů. Párkrát jsme mohli odskočit klidně na patnáct bodů a uzavřít utkání, ale to se nám bohužel nepodařilo. Domácí se vždy dokázali vrátit. Rozhodla poslední pětiminutovka, kdy Brno trefilo pár těžkých střel, nějaké trojky, a to rozhodlo.“

Bryan Smithson (rozehrávač mmcité1 Basket Brno): „O utkání jsme si říkali, že potřebujeme bojovat na doskoku. V průběhu zápasu to bylo nahoru - dolů. Hlavně tedy skore, které z těch doskoků plynulo. Jakmile jsme ale vyrovnali a dotáhli pardubický náskok, naskytla se nám šance vyhrát, kterou jsme využili. Jedna věc, kterou jsme až do tohoto týdne postrádali, byla schopnost dotáhnout zápasy do konce. Zůstat ve hře i na konci a mít dobrou exekuci v útoku. Dnes jsme udělali spoustu chyb, náš výkon měl daleko k dokonalosti, ale to je to, co nás s trenérem těší. Fakt, že máme pořád obrovský prostor ke zlepšování. Pardubice jsou na hřišti velkou výzvou. Hrají fyzicky, mají vysoké basketbalové IQ a spoustu zkušeností. To, že s nimi dokážeme hrát vyrovnaně, nás utvrzuje v tom, co jsme si dali za cíl na začátku sezony. Máme na víc. Snad si vezmeme příklad z posledních dvou zápasů a budeme pokračovat ve stoupání v tabulce.“

Absence Brna: možná stále power forward Heřman

Absence Pardubic: power forward Slanina (zranění z úterního utkání Alpe Adria Cupu)

Beksa jede na vlně, vyhrála už 4 z posledních 5 utkání a v Brně ze své obrany vyrazí za dalším úspěchem. Svůj útok navíc posouvá k hranici 80 bodů a pro soupeře už je tak nepříjemná na obou koncích hřiště. Brňané na druhé straně budou chtít těžit z euforie nastalé po prvním úspěchu sezony, ale při možná trvající absenci power forwarda Heřmana by to proti výškově vybavené a na doskoku veleúderné Bekse měla nad míru těžké. Navíc ve velké formě hrající rozehrávači Vyoral s Půlpánem budou vedle výborné práce v obraně dělat velký průvan i v defenzivě domácích.

Martin Vaněk (asistent mmcité1 Basket Brno): „Pardubice se v posledních dvou zápasech prezentovaly skvělými výkony a hrají ve velmi dobré formě. Jejich klíčovým hráčem je reprezentační rozehrávač Tomáš Vyoral, která vedl Pardubice při našem posledním vzájemném střetnutí. Budeme se snažit navázat na středeční výhru a znovu na palubovce necháme všechno, abychom urvali další vítězství.“

Lukáš Stegbauer (power forward mmcité1 Bakset Brno): „Pardubice hrají velmi rychlý a tvrdý basketbal. Musíme se na ně tudíž dobře připravit. Věříme, že zopakujeme výkon z posledního utkání proti USK Praha a chceme vybojovat o další výhru, která by nás posunula blíž k ostatním týmům.“

Adam Konvalinka (asistent BK JIP Pardubice): „Žádný zápas venku není lehký. V Ostravě hrálo velkou roli to, že jsme tam celkem jednoznačně vyhráli v pondělí v poháru, potom ve středu to Ostrava už ani „nerozbalila“, jak se říká. Nechci tím samozřejmě shazovat náš výkon, protože si myslím, že jsme hráli hezky, ale teď nás čeká odlišný zápas. Brno získalo svou první výhru a může se dostat do příjemné pozice, kdy z jeho hráčů spadne tlak a všechno jim půjde jednodušeji, což může být nebezpečné. O to ostražitější musíme být. Hlavně základní pětka Brna je hodně silná, naposledy nastřílela USK skoro 80 procent všech bodů. Když se člověk podívá na brněnskou soupisku, rozhodně hraje v užší rotaci, než můžeme nabídnout my. Klíčem k úspěchu tedy bude hra ve vysokém tempu, aby domácí podlehli našemu tlaku. Je potřeba být trpěliví a jít si za svým od začátku až do konce.“