15.0

#7
13.0

Scalabroni opět králem Folimanky

Jedna věc se podařila novému kouči už pětkrát vítězné Beksy velmi rychle. Již po prvních sedmi zápasech je znát, jak dobře ji učí bránit. A to dokonce tak, že to slušně vynahrazuje i zatím dost kostrbatý útok. Poslední důkaz předložil Ken Scalabroni v hale, kde mu na tom muselo záležet nad jiné – na pražské Folimance, kde v minulosti strávil pěkných pár let u sovího kormidla. Teď poprvé přijel jako host a hned z toho vypadl televizní triumf (58-63), díky němuž tým JIP už srazil průměr inkasovaných bodů pod 70. A to je už o píď lepší bilance, než jakou se chlubí skvělé obrany Nymburka a Opavy.

Beksa byla většinu utkání mírně vpředu, ale nikdy se nedokázala utrhnout na výraznější odstup, byť vedení o 12 v úvodu třetí čtvrtiny už mělo v takto defenzivní bitvě hodně nadějné parametry. Jenže pak zakontroval třemi trojkami v řadě domácí snajpr Marič a rozehrávačské duo hostů Vyoral – Půlpán muselo zapnout znovu, aby Beksa opět vedla dvojciferně.

Ve druhé půli soupeře dorovnávala v produkci z brejků, USK se zase dotáhl na doskoku, přesto do koncovky šla stále mírně vpředu Beksa, za niž v této sekvenci úspěšně napadali obranu oba rozehrávači a snížení Applebyho na začátku poslední minuty na 58-62 už přišlo z pohledu domácích pozdě.

USK měl jediného dvojciferného střelce Mariče (14+13 doskoků, trojky 11/4), hosté si hýčkali tři – Vyorala (14+7 doskoků), Švrdlíka (13) a Škrance (12). V moři vyrovnaných čísel čněla převaha vítězů v produkci šestek (8-18).

Ken Scalabroni (trenér BK JIP Pardubice): „V první řadě je skvělé vrátit se zpět na Folimanku a vidět spoustu známých tváří. Samozřejmě se to násobí, když tu i vyhrajete. Bylo to složité utkání, ale které na venkovní palubovce není? Nakonec jsme dali víc bodů než domácí. Bylo to podobné jako s Ústím. Byli jsme koncentrovaní a měli víc na doskoku. Nedali jsme domácím příliš lehkých košů nebo šancí z rychlého protiútoku. Hráli jsme dobře v první půli, ale ve druhé jsme byli ustrašení, chyběla nám kvalita a trápili jsme se. To měli na svědomí domácí, kteří na nás zatlačili. Dnes to stačilo a výhra se počítá, ale výkon ve druhém poločase nebyl dostatečně dobrý na to, abychom s ním v lize oslnili.“

Dino Repeša (trenér USK Praha): „Po třech utkáních venku jsme chtěli potěšit domácí fanoušky dobrým basketbalem. Naneštěstí od druhé půle v Opavě ho nehrajeme. Připravovali jsme se na to, že hosté jsou těžší, vyšší, fyzičtější a budou útočně doskakovat. To se nám nepodařilo dostat pod kontrolu a vypořádat se s tím. Stejně jako v Opavě. Dnes jsme měli jednu z nejhorších střeleb od začátku sezony. Máme více než tři dny do dalšího utkání a máme tak dost času na trénování a na to se těším.“

11 36 47 6 7 6 9 23 18 11 79 63

Absence Pardubic: power forward Slanina (zranění, start nejistý)

Sovy a muži z města perníku se stanou v sobotu večer hlavní náplní inovovaného vysílání ČT Sport, kdy se v rámci přenosu z pražské Folimanky bude nahlížet i do ostatních souběžně hraných zápasů pomocí reportérů i webových vysílání.

Utkání bude velkým návratem do důvěrně známého prostředí pro ex-kouče USK Kena Scalabroniho, který na Folimance vůbec poprvé usedne na lavičku hostů.

Půjde o duel dvou celků dělících se o třetí bilanci soutěže. Defenzivně se stále lepšící Beksa je na tom zatím výrazně lépe právě v obraně a také na doskoku a pomalu snižuje počty svých ztrát. Až se v tomto segmentu umírní i klíčový rozehrávač Vyoral, který má v rukou míč asi nejvíc z týmu, vyroste i útočná činnost, jež se nadále hodně opírá o reprezentační dvojici rozehrávačů Vyoral -Půlpán. Právě na ně bude zaměřena největší pozornost obrany USK. Naopak pro jeho nyní vícezbraňový útok bude velkou výzvou nesmlouvavá defenziva Pardubic.

Michal Šob (manažer týmu USK Praha): „Je fajn zase vidět Kena Scalabroniho při práci na lavičce. V USK Praha odvedl spoustu dobré koncepční práce a bude to poprvé, co bude stát jako trenér proti Sovám. Je to zajímavý pocit a věřím, že ho naši fanoušci přijdou patřičně přivítat. Pardubice mají dobrý, zkušený tým, který rozhodně nepojede do Prahy na zkoušku. Musíme se vrátit zpět k naší hře a udržet rytmus po celé utkání. Máme po utkání s Opavou ještě větší motivaci v sobotu vyhrát.“

Adam Konvalinka (asistent BK JIP Pardubice): „USK má v týmu čtyři zahraniční hráče a všichni hrají zásadní roli. Proleta paradoxně nemá moc velkou minutáž, ale dokáže být hodně efektivní. Hraje víceméně ve vnitřním prostoru, kde ho jeho spoluhráči velmi často dobře nacházejí a on úspěšně zakončuje. Marič je kvalitní střelec, který se nebojí vzít na sebe odpovědnost, také Stevanovič je kvalitní hráč, silný na doskoku. Na druhou stranu, ani s vyšším počtem cizinců se herní styl USK moc neproměnil - pořád je to hodně organizovaný tým na obou polovinách hřiště. Myslím, že klíčem k úspěchu bude počet jednoduchých košů, kdo jich skóruje víc, bude tahat za delší konec. V předchozím utkání s Ústím jsme se v tomto ohledu hodně natrápili, protože jsme přistoupili na pomalejší hru Ústí, teď se zase potřebujeme vrátit do svého rytmu a prorazit dobře organizovanou hru USK. Na co naopak budeme chtít navázat, je naše defenzivní činnost. Samozřejmě se zaměřujeme na pár detailů ve hře USK, ale celkově lze říci, že chceme potvrdit náš defenzivní výkon ze středy.“