28.0

#16
11.0

Nápor Ústí na zvrat nestačil

Zápas o čtvrté místo vyšel lépe Pardubicím, které zdolaly Ústí na jeho palubovce 67-73. Přitom první poločas patřil Severočechům, kteří vyhráli první čtvrtinu 18-11 a vytvořili si tak nejvyšší vedení v zápase. Poté ale zabrala Beksa a pod taktovkou Tomáše Vyorala začala postupně náskok mazat, až se hostům dokonce podařilo dostat k těsnému poločasovému vedení. Podobně úspěšná byla pro Pardubice i třetí čtvrtina, ve které hostující hráči ještě vylepšili obranu, inkasovali jen jedenáct bodů a utekli až do čtrnáctibodového náskoku.

Zdálo se, že je rozhodnuto, to však byla mylná představa a poslední desetiminutovka se nesla ve snaze domácích o velký zvrat. Činili se hlavně Ladislav Pecka s Pavlem Houškou a čtyři minuty do konce to bylo už jen o tři body. V klíčové chvíli ale zkušeně zareagoval Vyoral a dvěma šestkami dodal svému týmu klid. Reprezentační rozehrávač pak přidal i další tři trestné hody a stanovil konečné skóre zápasu, jehož byl nejlepším střelcem s 26 body. Doplnil ho jeho spoluhráč Orzen Pavlović se 17 body a 10 doskoky, čtyři dvouciferné střelce Ústí vedl Pavel Houška se 16 body a 11 doskoky.

Kenneth Scalabroni (trenér BK JIP Pardubice): „Venkovní vítězství je vždycky dobré vítězství. Z obou stran to nebyl pohledný basketbal. Myslím, že oba týmy se trápily, protože se dobře znají. Bylo těžké se prosadit a hrát konstantně, důležitá byla pro nás druhá čtvrtina, kde jsme se dokázali prosadit a získat trochu sebevědomí a pokračovalo to ve třetí čtvrtině. Ale ve čtvrté čtvrtině hráli domácí velmi dobře, hráli tvrdě, byli o moc agresivnější, my udělali spoustu chyb a dali jim šanci vrátit se do zápasu. Ale naštěstí jsme dnes byly o pár herních situací lepší, dostali jsme míč ke správným hráčům a proměnili trestné hody, když jsme potřebovali a měli doskoky, které jsme mít měli. Vyhráli jsme a to je to důležité, i když to nebylo hezké utkání, tak se to také počítá. Bereme vítězství, které nám dodá sebevědomí hrát zase lépe a vyhrávat také na venkovních hřištích.“

Antonín Pištěcký (trenér SLUNETA Ústí): „Co k tomu říct, prohráli jsme o pár bodů. Během utkání se nedělo jak na útočné, tak na obranné polovině nic jiného, než o čem jsme mluvili poslední dva dny. Co se obrany týče, nemohu hráčům nic vytknout, samozřejmě nějaké chyby tam byly, ale to my jako trenéři najdeme vždy. Bohužel jsme nebyli schopní dělat správná rozhodnutí v útoku při přebírání hráčů soupeřem. Pardubice hodně přebíraly hráče, ale my jsme toho nedokázali lépe využít v "mismatch" situacích (výměna po cloně na míč kdy pivot brání rozehrávače a obráceně). Ztráceli jsme už 14 bodů, ke cti nám slouží, že jsme se z toho dokázali vyhrabat. Zápas ale rozhodly dvě věci. Tou první je naše katastrofální střelba za tři body, která je na naše poměry příšerná. Druhou pak Tomáš Vyoral, jenž se vrátil do pardubického dresu a ukázal, jak moc je pro ně důležitý, protože jestli dostanete od Pardubic 73 bodů a 26 z toho vám dá Vyoral, tak je to znát. Po celý zápas se nám dařilo držet koncept obrany, který jsme si nastavili, ale Vyoral opět trefil těžké střely, získal spoustu faulů a proměnil trestné hody, takže byl X faktorem zápasu.“

Radek Nečas (power forward BK JIP Pardubice): „Neměli jsme dobrý vstup do zápasu. Ústí nás dostalo pod tlak, zaspávali jsme v obraně, možná byla trochu vidět ta pauza přes Silvestra, domácí nás snadno obcházeli jeden na jednoho. Naštěstí to domácím nepadalo z dálky, takže nám neodskočili na větší rozdíl, a nám se do poločasu povedlo přehoupnout skóre na naši stranu. Po změně stran jsme si dobře vypomáhali v obraně, zavírali jsme prostor a Ústí se stále nemohlo trefit za tři body, díky čemuž jsme si vypracovali dvouciferný náskok. Pod dojmem tak velkého vedení jsme možná trochu polevili, domácí vycítili šanci, ale nás podržel Tomáš Vyoral, jenž trefil těžké trojky a dovedl nás k výhře.“

Pavel Houška (power forward SLUNETA Ústí): „Začátek jsme měli dobrý, ale pak to vypadalo, jako by nám došel dech. Pardubice přidaly v obraně, začaly nás tlačit do těžkých střel a nám se přestalo dařit. Možná na nás trochu padla nervozita, nedařilo se nám dostávat míč do pozic, do kterých jsme ho chtěli dostávat, což vyústilo v to, jak zápas dopadl.“

12 36 48 2 10 9 15 20 21 5 73 73

Absence Ústí: forward Fait (zlomený prst na ruce), křídlo David (kotník)

Absence Pardubic: rozehrávač Vyoral (start nejistý)

První vzájemné utkání: 65-67

Ústí získalo už 5 výher ze 6 posledních zápasů, dělí se s Beskou o čtvrté místo a už ťuká na brány třetí pozice, kde mají nyní Svitavy jen o vítězství víc. Tým už třikrát v řadě vysázel nejméně 11 trojek, málo ztrácí, ve většině utkání i dobře brání a jen lepší doskok mu chybí k ještě lepším výkonům. Pro hitový nedělní duel s Pardubicemi bude klíčové, zda hosté uschopní rozehrávače Vyorala, který by v utkání této váhy byl alfou a omegou pro úspěch Východočechů. Při jeho absenci by tíha zápasu až příliš ležela na druhém playmakerovi Půlpánovi, s nímž by si SLUNETA, i v současné užší rotaci, zřejmě věděla rady.

Tak či tak se dá očekávat vyrovnané utkání, které by mohlo dospět k další neuvěřitelné koncovce, jako při prvním měření sil, kdy rozhodl Kohout trojkou v poslední sekundě po nekonečné přihrávce Pavloviče přes celé hřiště.

Antonín Pištěcký (kouč SLUNETA Ústí): „Pardubice patří od začátku sezony k nejlépe bránícím týmům soutěže. Tradičně jsou velmi silné na doskoku. Bodová zátěž je rozložena mezi více hráčů. Klíčem k úspěchu bude eliminovat soupeřův útočný doskok, abychom hostům nedali k dispozici druhé a třetí šance. Neméně důležité pak bude zastavit přechod do rychlého protiútoku.“

Dalibor Fait (forward SLUNETA Ústí): „Pardubicím máme co vracet, první utkání v této sezoně jsme dokázali dotáhnout do infarktové koncovky, kde rozhodl Kohout šílenou střelou za 3 body v poslední vteřině. Pevně věřím, že navážeme tam, kde jsme loni skončili, a uhájíme domácí palubovku. Klíčem bude naše obrana.“

Adam Konvalinka (asistent BK JIP Pardubice): „Ústí se prezentuje velmi dobrou hrou, hlavně na domácí palubovce, kde naposledy jednoznačně přehrálo Opavu. Opírá se o týmové pojetí, přičemž osu týmu tvoří kvartet Houška-Šotnar-Svejcar-Pecka. Momentálně je na vlně: daří se mu v Alpe Adria Cupu, v lize doma přehrál Opavu a vyhrál na USK, což jsou výhry, které se počítají. Pro nás bude klíčové udržet vlastní týmové pojetí ze zápasu s Hradcem, jak na obranné polovině, tak hlavně v útoku, kde se dokážeme občas hodně trápit. Rozhodovat bude doskok, o který se zase musíme opřít, a také úspěšnost střelby. První vzájemné měření sil u nás moc bodů nenabídlo, tentokrát očekávám úplně jinou bitvu.“

Ondřej Kohout (pivot BK JIP Pardubice): „Oba týmy se vracejí do běžného fungování po vánočních svátcích, kdy je režim vždy trochu nestandardní, takže důležitým faktorem bude i to, kdo si po tomto období přinese do zápasu lepší formu a větší herní pohodu. Pokud jde o klíčové faktory, z naší strany si musíme dát pozor především na ústecké střelce z dálky.“