9.0

#8
5.0

Už pátá krádež Turů!

Tuři přestříleli ve druhé půli domácí SLUNETU v trojkách 2-6, Pandy navíc v utkání ztratily 21 míčů a minuly 13 šestek, za což byly potrestány další domácí bolestnou porážkou (69-76), jež je po dohrávaném hitu 18. kola zasunula pod Olomoucko na šesté místo. Naopak Tuři sedmým triumfem v řadě dál drží odstup jediné výhry za druhou Opavou, jež byla těsně před Vánocemi na ústecké palubovce vyprášena o 27 bodů.

První půle měla jen jednoho výraznějšího hráče, autor 12 bodů Pavla Houšku. Ani on ale domácím nepomohl k lepšímu poločasovému skore než 38-37. Už tady Pandy házely 13 trestných hodů proti dvěma hostů, ale hned 7 jich zahodily.

Druhý poločas už začaly výrazněji ovládat Svitavy, jež brzy unikly až na 10 bodů, a to díky produkci siláka Dodda i třem trojkám spoluhráčů, z nichž tu měl opět obloukovou slinu Kovář. Domácí zakontrovali dvěma trojkami na -4, jenže vzápětí dvakrát ztratili a Kotásek další svitavskou trojkou znovu upravil na desetibodový rozdíl.

V horku čtvrté části domácí taženi Houškou nejdřív otočili na 65-64, aby za posledních 6 minut přidali pouhé 4 body, a to vinou řady dalších ztrát, minel z pole a pro tým bohužel i z trestných hodů. Hosté pak skórovali díky rychlému přechodu do útoku a hře do koše, přičemž rozhodnou hodnotu měla trojka (po útočném doskoku) nové posily Svetozara Stamenkoviče (na 69-75), který svými prvními body v novém týmu zápas 100 sekud do konce definitivně zlomil. Pak přidal i šestku a mohl s týmem oslavit už pátou venkovní loupež sezony.

Za Tury, kteří si kromě trojek (6-8) pomohli víc i z brejků (10-18), nejvíc produkovali Marko (14), Crandall (13+6 doskoků, 3 asistence, 5 zisků), Dodd (13+9 doskoků) a Kovář (10). Za domácí odpovídali Houška (22+14 doskoků), Bažant (12+9 doskoků), Svejcar a Brown (po 12).

Lukáš Pivoda (kouč DEKSTONE Tuři Svitavy): „Za výhru v Ústí jsme strašně rádi, protože tady to není nikdy jednoduché. V první půli, zejména ve druhé čtvrtině, jsme do toho nevstoupili úplně dobře na obranné polovině, podobně jako třeba v Hradci. K tomu jsme si nabalili celkem dost faulů, protože jsme tam byli pozdě a neplnili jsme pravidla, která jsme si řekli před zápasem. Naštěstí se nám celkem vedlo v útoku, takže poločas skončil o jediný bod. Ve druhé půli jsme předvedli skvělou práci na obranné polovině, Ústí jsme dovolili jenom 31 bodů, navíc jsme se vrátili k poctivé práci pod košem a pohlídali si doskok, kde jsme byli o sedm míčů lepší. Ještě bych zmínil jednu věc, která nás trápila, a tou byly ztráty, kterých jsme udělali 18, deset v první půli, což Ústí potrestalo 21 body. To by se nám nemuselo v dalších zápasech vyplatit.“

Antonín Pištěcký (SLUNETA Ústí): „Pro nás je to druhá těžká porážka na naší palubovce během dvou neděl. Zápasy jako přes kopírák, kdy nedostaneme tolik bodů, ale nedokážeme se prosadit přes obranu, kterou mají Pardubice i Svitavy velice dobrou. Soupeř byl hodně agresivní, ale my jsme odehráli první poločas velice slušně. Myslím, že by tomu slušel větší, než bodový rozdíl. Ve druhé půli už jsme se s agresivní obranou hostů nedokázali vyrovnat. Je pravda, že jsme je také donutili ke spoustě chyb (Svitavy 18 ztrát) a ta čísla jsou pro oba trenéry šílená. Nesouhlasím s tím, že bychom nějak extrémně hořeli na doskoku, samozřejmě 12 útočných doskoků Svitav je dost, ale my jsme toho dnes minuli tolik, že měly co doskakovat. Taky je fakt, že jsme utkání odehráli v osmi lidech, z nichž tři zahráli výrazně pod své možnosti. Nechci se na to vymlouvat, ale chybí nám Dalibor Fait a Martin David, a v době, kdy Lukáš Pivoda nebyl spokojen s výkony některých hráčů, nebo se dostali do problémů s fauly, měl kam sáhnout, což u nás moc nešlo. To je prostě holý fakt, který přispěl k výsledku. Za dnešní výkon se nemusíme stydět, ale po druhé takové domácí porážce pro nás bude velice těžké regenerovat.“

12 34 46 3 16 11 18 17 24 15 80 76

Absence Ústí: křídlo David (zranění kotníku), forward Fait (zranění palce na ruce)

Absence Svitav: dále forward Matěj Svoboda (po operaci kolena)

První vzájemný zápas: 67-78

SLUNETA je po bolestné domácí porážce s Beksou, přesto se může zvládnutím hitového nedělního duelu přiblížit právě ke třetím Turům na rozdíl jediné výhry, a to už je motivace jako hrom. Svitavy v poslední době zvládaly i těsné venkovní bitvy a už šestkrát v řadě tak nepoznaly porážku, teď jsou navíc posílené o zkušeného 206 vysokého power forwarda Svetozara Stamenkoviče, který by si měl v Ústí odbýt svou premiéru. Jeho příchod zároveň může znamenat sázku „all-in“ právě na tuhle sezonu, protože při zatím nepřesvědčivé formě Olomoucka DEKSTONE může cítit šanci vylepšit svá dvě čtvrtá umístění a poprvé si sáhnout i na některou z medailí.

V Ústí Turům půjde už o sedmou výhru v řadě, což se jim za deset let v NBL dosud nikdy nepodařilo navázat. Domácí tým však bude striktně proti a svou dobře organizovanou hrou se bude snažit rozhodit rymus hostů. Otázkou bude, jak se vyrovná s jejich nyní ještě větší silou v podkošovém prostoru.

Antonín Pištěcký (kouč SLUNETA Ústí): „Další domácí utkání a další kvalitní soupeř. Svitavy, mix zkušeností, mladí a talentu pod vedením dobrého trenéra. To je ve zkratce pár superlativů o našem nedělním soupeři. I přesto, že jsme si kvalit soupeře vědomi, je naším jediným cílem vítězství. Již několikrát jsme v průběhu sezony dokázali na domácí palubovce porazit týmy z horních pater tabulky a tento zápas je pro nás další výzvou. Já osobně se na tento souboj velice těším a věřím, že ho za podpory plné SLUNETY dovedeme do zdárného konce.“

Michal Šotnar (rozehrávač SLUNETA Ústí): „Další těžký soupeř. Abychom mohli pomýšlet na úspěch, nesmíme dopustit takový herní výpadek, jako jsme měli v zápase s Pardubicemi.“

Luboš Kovář (power forward DEKSTONE Tuři Svitavy): „Do Ústí jedeme s jasným cílem, a to zlepšit náš herní projev. Poslední zápasy to nebylo úplně ono, trochu se trápíme na obranné polovině a hlavně se nám nedaří chytit začátek a to může být někdy i kámen úrazu. Máme sice 6 výher v řadě, ale to vůbec nic neznamená, čekáme velice těžké utkání. Myslím si ale, že když si pohlídáme klíčové hráče soupeře, tak přivezeme z Ústí sedmou výhru.“

Martin Blaho (asistent DEKSTONE Tuři Svitavy): „Ústí se tak jako minulou sezonu dá považovat za černého koně základní části NBL. SLUNETĚ se podařilo i v této sezoně už v několika zápasech se silnými soupeři dosáhnout respektuhodných výsledků a vyžádat si tak důslednou pozornost týmů, které jedou hrát na její hřiště. Soupeř se prezentuje disciplinovaným a organizovaným basketbalem, který většinou využívá delší časový limit v útoku na zakončení. Důraz klade na kvalitu provedení svých útočných akcí a prostřednictvím dobrého čtení hry a reakcí na soupeřovu obranu si dokáže vytvářet účelné pozice na efektivní zakončení. Využívá většinou 9člennou rotaci hráčů, v které se opírá hlavně o svoji kvalitní základní pětku, která stráví v průměru na hřišti v zápasech více než 70 procent času, a taky se stará o více než tři čtvrtiny bodů. Hlavním generálem na hřišti je zkušený, inteligentní a vysoce efektivní Pavel Houška, který je základním pilířem úspěchu Ústí. Samozřejmě veliký pozor si musíme dát i na ostatní hráče z rotace, na čele s hráči, kteří dosahují dobrou procentuální úspěšnost střelby z delších vzdálenosti a jsou směrem ke koši velice agresivní. V zápase se budeme snažit o to, abychom hlavně prostřednictvím našich opcí, snahy a bojovnosti na obranné polovině maximálním možným a férovým způsobem přerušovali soupeři chytře jeho útočné myšlenky, systémy a jejich úspěšné realizace, a kontrolovali celkové tempo, intenzitu a vývoj zápasu.“