5.0
#33
5.0

Drama v Brně pro Tury

Brno na domácí půdě i potřetí v řadě ukázalo velkou sílu a málem se stalo katem dalšího favorita. Tuři však díky na trestné linii neomylnému guardu Crandallovi nakonec vyvázli s nejtěsnější výhrou 82-83, díky níž se osamostatnili na třetím místě tabulky. V prvním souboji bývalých svitavských trenérských kolegů tak uspěl mladší Lukáš Pivoda.

Domácí mmcité1 mělo impozantní nástup a po čtyřech trojkách vystoupalo k vedení 28-13. Jenže americká divize Svitav se ještě v do poločasu postarala o srovnání skore a ve třetím dějství to byli pro změnu čeští Tuři, kteří při osmi ztrátách soupeře dostali hosty k mírnému vedení, aby zápas dospěl do extrémně vyrovnané koncovky.

Do poslední minuty šli sice domácí s vedením 82-77, jenže Tur O´Brien vzápětí snížil a Crandall už šestkami dostal hosty na bod. A po ztrátě brněnského rozehrávače Smithsona pak znovu Crandall z dalších trestných hodů čtyři sekundy do konce rozhodl o triumfu Svitav.

V utkání vysázel 15 bodů, vynutil si i 10 faulů a získal 5 míčů. Za Tury (bez Matěje Svobody) úderničili i Dodd (16), O´Brien (14+11 doskoků), Marko (14) a Puršl (10). Jejich tým byl lepší zpod koše (26-38), z brejků (7-15) a především ve ztrátách (23-11). Za domácí (bez Heřmana, Kavaše) se činili Roby (19+7 doskoků, 7F+, 5 asistencí), Stegbauer (16+7 doskoků) a Smithson (13).

Lukáš Pivoda (trenér DEKSTONE Tuři Svitavy): „V první čtvrtině Brno odvádělo výbornou práci na obranné polovině. Kvůli naší nemohoucnosti nás nutilo do velmi těžkých střel a odvedlo opravdu super práci. Až jsem kluky nepoznával. Ve druhé čtvrtině jsme naši hru naštěstí zlepšili, zejména produkci na útočné polovině, kde jsme dali 27 bodů. Do poločasové pauzy jsme pak šli se ztrátou dvou bodů, což po tom, co jsme po 20 minutách předvedli, a co předvedlo Brno, byl ještě skvělý výsledek. Ve druhém poločase, zejména ve třetí čtvrtině, jsme odváděli lepší práci na obranné polovině, ale stejně nás pořád hrozně tížil doskok. Ve všech kolech jsme zatím předváděli velmi dobrou práci a dnes jsme na tom skoro vyhořeli. A málem nás to stálo zápas. Brno odvádělo velmi dobrou práci na útočném doskoku. Koncovka je vždycky o štěstí a tentokrát to naštěstí vzal Eugene Crandall na sebe a proměnil dvě šestky.“

Lubomír Růžička (trenér mmcité1 Basket Brno): „Myslím, že nevyhrál lepší tým. Vyhrál tým, který měl z nějakého důvodu štěstí. Nemohu se vyjádřit k rozhodčím, ale vzít si dvě vteřiny před koncem takovýto hvizd za vyrovnaného stavu... Ani nebudu jmenovat hráče, kteří mi po zápase řekli, že to faul nebyl. Že to byl prostě jen hvizd do neznáma. A toto rozhodne celé utkání, což je smutné. Je smutné, že to nerozhodli hráči, ale rozhodl to rozhodčí, který si vzal koncovku do svých rukou. Hráč najede do čtyř, náš hráč stojí bokem, má dvě ruce nahoře, střelec to zahodí někam za desku a pískne se faul? Jako sorry, ale ať si to pustí. A jestli mi dají zase pokutu, tak já už nevím. Co ale chci hodnotit, a chci to hodnotit rád, je výkon mého družstva. Kluci bojovali, makali, a když budeme takto pracovat, bude to dobré. Věřím, že dosáhneme naších cílů. Závěrem chci poděkovat divákům za super atmosféru, a to oběma táborům, protože přijela spousta lidí ze Svitav.“

Eduard Kotásek (rozehrávač DEKSTONE Tuři Svitavy): „Vůbec jsme nezachytili začátek. Nevím, jestli jsme ještě hlavami zůstali v autobuse, ale toto se nesmí stávat. Po tom, co jsme Brno dokázali dotáhnout, jsme si ho nechali utéct podruhé. Domácí měli také výraznou převahu na doskoku. Souhlasím, že jsme vyhráli proto, že jsme měli víc štěstí. Nemyslím, že bychom byli lepší. Eugene Crandall nám na konci vyhrál zápas.“

Jakub Krakovič (centr mmcité1 Basket Brno): „Zápas se hodnotí těžko. Měli jsme trochu problém zastavit přechodovou fázi Svitav. Kromě toho, co už bylo řečeno, byla velká škoda posledních pěti minut. V útoku jsme dokázali dobře najít volné pozice, Davell Roby výborně pracoval v dolním postavení, ale během deseti vteřin jsme hned dostali další laciný koš na druhé straně. Čímž jsme Svitavy nechávali ve hře. V posledních třiceti vteřinách jsme měli zastavit svitavský tlak. A k tomu se váže to, že já - jako zkušenější hráč - bych měl být na hřišti a ne sedět na lavičce kvůli faulovým problémům.“

12 23 35 3 21 9 11 24 20 10 93 83

Absence Svitav: forward Matěj Svoboda (po operaci kolena, absence do konce roku)

Brňané už zapracovali posily a po prvních dvou slepených výhrách sezony se dostali do nebývalé euforie, již budou chtít využít i k dalšímu cennému skalpu. Tuři navíc vyjma oslabeného Olomoucka nemají žádný výrazný venkovní úspěch a pod Špilberkem to v aktuální situaci nebudou mít vůbec snadné, zvlášt jako nejhůř trojkující i šestkující tým soutěže, který tak přichází o velké nůše bodů. A pokud domácím naplno zahrají Roby, Krakovič a Smithson, v týdnu se Stegbauerem zřejmě pošetřený v Alpe Adria Cupu, mohou už v Brně pokukovat i po deváté příčce.

Lubomír Růžička (kouč mmcité1 Basket Brno): „Samozřejmě se jedná o pro mě osobně známého soupeře vzhledem k mému angažmá v minulosti. Zápas však není o minulosti, ale o současnosti. Jdeme do utkání s jasným herním plánem. I když jsou Tuři favority, my jsme doma a jsme odhodlaní podat výkon na hranici našich možností. Máme několik atributů hry, na kterých jsme pracovali, a když se nám je podaří realizovat, přidáme odhodlání, kvalitu a soudržnost, nejsme bez šancí. Věřím, že si po našich ligových výhrách fanoušci najdou cestu do haly a vytvoří nám skvělou atmosféru. Jejich podpora je pro nás důležitá a my se jim budeme chtít odvděčit naším výkonem.“

Zdeněk Nehyba (křídlo mmcité 1 Basket Brno): „Chceme samozřejmě vyhrát a ukázat, že můžeme hrát s každým. Bylo by skvělé udržet před svátky šňůru vítězství. Doufám, že se nám to podaří a v hale bude podobná atmosféra jako při minulých zápasech.“

Matěj Svoboda (křídlo DEKSTONE Tuři Svitavy): „Tým Brna prošel určitými změnami v kádru, navíc nabyl sebevědomí po posledních dvou výhrách. Nicméně v sobotu to budeme my, kdo bude chtít určovat tempo hry. Pokud chceme uspět, musíme předvést koncentrovaný výkon na obou polovinách hřiště po celých 40 minut.“

Martin Novák (asistent DEKSTONE Tuři Svitavy): „Kluci z Brna jsou nyní na vlně dvou výher za sebou a odlepili se z posledního místa tabulky. Pokud chceme pomýšlet na úspěch, musíme k utkání přistoupit s maximální koncentrací, nepodcenit soupeře a hrát naši vlastní hru. Pokud splníme naše zásady, tak věřím, že dosáhneme vítězství a nadělíme se si ten nejlepší dárek k Vánocům.“