6.0

#8
4.0

Svitavy lámaly Děčín k podlaze

Ofenzivní soužení Válečníků (bez dlouhých Landy a Grunta) stále nebere konce, což potvrdilo jen 66 bodů na kurtu svitavských Turů. Domácí tak neměli těžkou práci a o utkání rozhodli už během druhé čtvrtiny. Zápas odpálili sérií 15-4 z útočných doskoků, zisků a získaných faulů, aby ve druhém dějství, ovládnutém 34-20, naprosto dominovali a vedli až o 29 bodů. Po poločase 54-31 sice polevili a hosté se mezní bojovností protloukli až na 60-51 po 28 minutách, ale protože NBL není NBA, Tuři se stihli včas vzchopit, veteráni Jelínek s Markem posadili do obruče slepené trojky, a i když Děčín ještě 6 minut do konce přirazil na 11 bodů, na větší drama neměl prostředky a mušku. Padl 86-66 a zapsal čtvrtou porážku v řadě a také pátou ze šesti posledních zápasů.

Na aspoň 10 bodů se při jen 36procentní palbě týmu dostali jen Pomikálek, Feštr (po 11) a Vukosavljevič (10). Domácí flotilu (stále bez křídla Matěje Svobody) vedli Crandall (22+10 doskoků), Puršl (17), O´Brien (17+8 doskoků) a nebývale aktivní rezervista Jelínek (15). Domácí kralovali v procentuální úspěšnosti dvojek 72 ku 48, v bodech zpod koše 42-30, na doskoku 49-32 a měli i efektivnější šestky (24/16 – 29/15).

8 24 32 1 14 9 14 27 27 2 50 66

Absence Svitav: křídlo Matěj Svoboda (po menší operaci kolena se už připojil k týmu a začíná se pomalu připravovat na návrat)

Absence Děčína: zřejmě nadále centr Grunt a power forward Landa (oba dlouhodobé zranění)

Pro Tury přišel čas splácení dluhů za těsnou porážku v prodloužení (98-96) z děčínské palubovky, kde tým trestuhodně minul 17 trestných hodů, a v této disciplíně je po polovině základní části poslední s pouhými 63 procenty.

Svitavy budou dál bez křídla Svobody, přesto jsou doma proti nyní matnému a zejména v útoku se trápícímu Děčínu favority. Válečníci padli už čtyřikrát z posledních pěti zápasů, když alespoň zábleskem naděje pro ně je, že jednou podlehli v prodloužení a dvakrát v poslední vteřině utkání, což znamená, že měli i na vítězství. V útoku jsou však nyní fatálně závislí na produkci dua Autrey – Pomikálek, bez jejichž bodů by měli velké potíže. Byť třetí místo na útočném doskoku a druhé ve ztrátách je pro ně pozitivem, nejslabší trojky v lize (30,4) a jedny z nejhorších dvojek jejich úsilí v ostatních segmentech hry podkopávají.

V posledních dnech tým navíc adresoval potíže v týmové obraně, což před zápasem s třetí nejlepší ofenzivou nevěstí nic dobrého. Kouč Tomáš Grepl by si ovšem mohl vzpomenout, že v minulé sezoně při své děčínské premiéře právě ve Svitavách nečekaně uspěl a nakopl tým až k pozdějšímu ligovému stříbru.

Eduard Kotásek (rozehrávač DEKSTONE Tuři Svitavy): „Čeká nás boj o každý centimetr palubovky proti velmi fyzickému soupeři. V obraně si budeme muset dát pozor především na dvojici Autrey - Pomikálek. Pokud chceme pomýšlet na vítězství, musíme se prezentovat naší hrou, poctivou obranou s rychlým přechodem do útoku.“

Martin Blaho (asistent DEKSTONE Tuři Svitavy): „Proti Děčínu se budeme snažit odčinit těsnou prohru z prvního kola na palubovce soupře. Čeká nás zkušený tým s kvalitními hráči, který preferuje fyzickou hru s množstvím kontaktů a skvělou aktivitou na útočném doskoku. Musíme si proto hlavně pořádně ohlídat obranný doskok a v útoku se držet naší identity a plánů, samozřejmě s o mnoho vyšší efektivitou střelby oproti minulým zápasům.“

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): „Svitavy jsou velmi dobrý tým spoléhající na plno výborných hráčů. Musíme zlepšit týmovou obranu, jinak budeme mít v tomto zápase velké problémy. Až na dlouhodobé marody jsme v pořádku a připraveni odehrát co nejlepší utkání.“

David Žikla (power forward BK ARMEX Děčín): „Bude to pro nás velice těžké utkání. Budeme muset hrát po celou dobu koncentrovaně v obraně i v útoku. Pokud to splníme, věřím, že můžeme uspět.“