2.0
#66
2.0

Autrey kdesi mezi nebem a zemí!

Přesně před rokem nakládal kamiony a pod koši trénoval jen po nocích. V beznaději. Dnes večer se Lamb Autrey v otřásajícím chrámu Válečníků ze severu převtělil do role spasitele. A jako hlavní hrdina svou 30bodovou show v šestém semifinále dovedl Děčín, který se ještě před dvěma měsíci potácel v sérii 11 soutěžních porážek, aby o chvíli později odvolal i trenéra, do čtvrtého ligového finále proti Nymburku za posledních pět sezon. Stalo se po semifinálovém vyřazení (4-2) dalšího vysoce kvalitního protivníka – svitavských Turů, na něž po porážce 88-85 zbyde nevděčná série o bronz s Olomouckem, v níž ovšem jeden, či druhý klub urve první medaili své nedlouhé ligové historie.

To v Děčíně už mohou řešit, zda i počtvrté pohostí (minimálně jeden) domácí finálový duel místní hokejový stadion, a doufat v další divácké rekordy. Postupem do finále už zřejmě také nebude ani dřívějšími skeptiky zpochybňováno jméno nového kouče Tomáše Grepla, který se u týmu zjevil znenadání, aby hned první měsíce své první trenérské štace v mužském profi basketbalu proměnil v pomyslné zlato, třebaže do skutečné se i pro něj bude stále houpat velmi velmi vysoko.

„Tohle je pro mě to největší možné vykoupení. Po tom, co jsem už loni byl mimo profesionální basketbal, bych o něčem takovém ani nesnil,“ soukal ze sebe viditelně dojatý Lamb Autrey, který v zápase proměňoval jednu distanční střelu za druhou. „Dnes nebyl nikdo, kdo by mě zastavil,“ prohlásil.

Finálová série bude rozehrána přesně za týden, v pátek od 18 hodin, na palubovce nymburských obhájců trofeje.

Nechybělo ale zase tak mnoho, aby se ta delší semifinálová série protáhla až do neděle, k magickému sedmému zápasu ve Svitavách. Tuři, druhý tým dlouhodobé části, totiž dali do šesté bitvy všechno, co měli. V sérii zatím spíš tišší guard Slezák se vyhecoval ke 4 trojkám a jako top skórer i ke 20 bodům, aby ho ještě před koncem braly křeče do nohou. Vyjma jediné trojky opět neskórující playmaker Marko (3 asistence) se překonával na doskoku i v obraně a tým zvýšenou aktivitou i disciplínou uhrál celkovou remízu na útočném doskoku, v druhých šancích i ve ztrátách.

A díky meznímu úsilí v obraně dokonce 7 minut do konce vedl 65-72 a ještě 110 sekund před poslední sirénou 78-80. Jenže domácí za poslední 4 minuty posbírali celkem 4 útočné doskoky, z toho tři v posledních 110 sekundách, a pokaždé z toho byly body navíc. Celkem 8, a to ani jeden z těch doskoků neulovil podkošový hráč. A právě tím domácí soupeře definitivně zlomili.

První z těchto druhých šancí využil rozehrávač Feštr odvážnou hrou 1 na 1 a odskokem přes vyššího Kováře. Pak sice Děčín třemi ztrátami v řadě ostře zahrál na nervy burácejícímu a vyprodanému (1200) hledišti, ale Pomikálek vzápětí sebral minutou šestku spoluhráče Šišky a Feštr z trojky trestal minutu a půl do konce na 82-80. Na začátku poslední minuty znovu Pomikálek ze svého doskoku získal šestky, které obě proměnil (84-80), a po ztrátě hostů v útoku ihned po jejich timeoutu zvýšil Carlson jednou šestkou na pět.

Při boji o druhý minutý pokus mu ale byl odpískán faul na Slezáka, který na druhé straně z linie snížil na tři, aby z útočného doskoku tentokrát rozehrávače Šišky domácí vytěžili šestky Feštra, jenž opět proměnil jen jednu. A tak šest sekund do konce přišla ještě poslední naděje Turů, když pro změnu z útočného doskoku O´Briena Američan ihned skóroval s faulem (byl to už několikátý koš týmu s faulem v zápase) a bonusovou šestkou snížil na 86-85. Domácí pak ale dokázali vyhodit na Autreyho, ten se z linie nemýlil ani jednou a nouzová trojka O´Briena už prodloužení hostům nepřinesla.

Spustil se tak nekonečný rej domácích oslav a playmaker Lukáš Feštr dokonce ještě na hřišti splnil dřívější veřejný slib (tehdy přitom ještě tým nebyl ani v semifinále), že v případě postupu do finále půjde dohola a nechal si tak svou poměrně dlouhou kštici odstranit.

Právě on byl za 30bodovým Autreym (navíc 7F+, trojky 6/4 a TH 8/6) druhým střelcem týmu (nadále bez centra Grunta) s 15 body. Forward Pomikálek přidal 11 bodů a 8 doskoků a Carlson dalších 11 bodů. Hosty vedle Slezáka sytili O´Brien (18+12 doskoků a 5 asistencí), Aiken (15+11 doskoků), Svoboda a Jelínek (po 10). Turům sice jednoznačně patřily díky umné hře dovnitř i rychlému přechodu body zpod koše (18-42), ale zaostali v trojkách (11-8) i šestkách (25-19). Klíčový rozdíl v utkání, dlouhé dvojky Autreyho, byste ale v zápise utkání hledali těžko.

Paradoxem utkání je, že jeho ústřední postava měla už po necelých 4 minutách hry dva fauly za nijak převratné zákroky, Američan musel střídat a brzy tak byl zchlazen jeho super start se dvěma trojkami. Jeho tým do zápasu vstoupil tentokrát se třemi guardy a proti Jelínkem a Slezákem úspěšně z trojek rozdmýchaným Turům ještě v první čtvrtce zaostával.

Autrey se však do druhé čtvrtiny vrátil deseti body, a když hostům po 14 minutách došly trojky, využil chladnokrevnější Děčín - i přes už 3 fauly playmakera Šišky - jejich dočasné ztrátové marnosti a šňůrou 10-0 vyskočil k obratu na 39-32, když Tuři už po 4 minutách měli ve čtvrtině 5 faulů.

V nouzi ale pomohli Aiken s Čížem a přelom poločasů už zase patřil Svitavám. Totéž platilo i o Aikenem a Slezákem taženému úniku z 65-63 na 65-72 na přelomu třetího a čtvrtého dějství. Turům tu na maximum fungovala obrana, ale pak se do věcí vložili domácí fanoušci hromovým „Dě-čín!“, což naplno vyslyšel Autrey. Ten si věděl rady i se svitavským zdvojováním a někdy až příliš snadno nacházel cestu k otevřeným střelám. A i druhou sudou čtvrtinu utkání ozdobil vysázením deseti bodů.

Lubomír Růžička (trenér DEKSTONE Tuři Svitavy): „V první řadě veliká gratulace Děčínu, trenéru Tomášovi, hráčům, celému realizačnímu týmu a fantastickému děčínskému publiku. Odehráli jsme zde velmi dobré utkání. Přijeli jsme s jasnou vizí toho, že si budeme chtít vynutit sedmý zápas, ale proti tomu byl Lamb Autrey, který hrál s bravurou a byl mimo naši basketbalovou galaxii. Byl těžko zastavitelný, přestože jsme na něj zkoušely různé typy obrany, ale nestačilo to. A co rozhodlo? Dva tři obranné doskoky domácích, odpískané „přes půl“ v závěru, které rozhodně nebylo. Ale především jsme měli v závěru, kdy jsme vedli o sedm bodů, volit lepší řešení na útočné polovině, držet ten náskok a možná ho ještě dál budovat. Pro moje družstvo je to samozřejmě těžká rána a čeká nás boj o bronz. Kdyby mi někdo před sezonou, kdy jsem budoval tento kádr se šesti hráči mladšími dvaadvaceti let, bral bych to všemi deseti, ale teď je to hořké. Celkově v semifinále rozhodly zápasy ve Svitavách, kde Děčín ukázal kvalitu, hrál velmi dobře a získal tam dvě výhry, z nichž jedna rozhodně neměla přijít. Snad mi odpustíte, když takto na dálku pozdravím (předchozího kouče Děčína) Pavla Budínského, který tento děčínský tým budoval a skládal. Také jemu patří gratulace, protože družstvo je velmi dobře fyzicky připravené.“

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): „Děkujeme za gratulaci a velmi si toho vážíme, protože s Opavou chyběl kousek a nemuseli jsme tyto krásné zápasy hrát. Dnes už jsme šlapali trochu vodu, ale stále žasnu, kde hráči pořád berou sílu a energii, drží se soupeře, tlačí na něj, dobře brání a hrají kvalitní útok. Dnešní zápas jsme prohráli na doskoku (o 3 obranné), ale poprvé v této sérii neplatilo, že kdo prohraje doskok, prohraje i utkání. Měli jsme obrovské štěstí a Lamba Autreyho, který nám utkání vyhrál vlastně sám. Svým klukům gratuluji, protože tohle byla kvalitní série a kvalitní soupeř.“

Jiří Jelínek (pivot DEKSTONE Tuři Svitavy): „Přidávám se ke gratulantům, protože tým, který měl (uprostřed března) jedenáct proher v řadě, se zvedl opravdu neuvěřitelně. Série se rozhodla v pátém utkání ve Svitavách, kde jsme pětatřicet minut nehráli v tempu a byli jsme malátní. Dnes jsme v poslední čtvrtině vedli už o sedm, ale pak přišla série soupeře 8-0.“

Lamb Autrey (křídlo BK ARMEX Děčín): „Skvělá série, skvělý zápas a Svitavy jsou skvělý tým s řadou kvalitních hráčů. Loni Svitavští v play-off Děčín vyřadili, takže o to je dnešní výhra cennější. Věděli jsme, že obzvlášť dnešní zápas bude veliká bitva, protože jsme hráli o čtvrtou výhru. Když se podívám na statistiky, je až neuvěřitelné, jak vyrovnaný zápas byl. Těší mě, jak jsme byli soustředění, jak jsme bojovali, jak jsme hráli tvrdě a nadoraz celý zápas. Z postupu jsem nadšený.“

Absence Děčína: centr Grunt (kotník)

Absence Svitav: rozehrávač Kotásek (záda)

Vzájemné zápasy v této sezoně v NBL: 69-84 (ve Svitavách), 77-79 (v Děčíně), 73-82 (v Děčíně), 88-85 (ve Svitavách), 81-86 (ve Svitavách), 95-84 (ve Svitavách), 59-78 (v Děčíně), 93-80 (v Děčíně), 79-73 (ve Svitavách), v poháru: 86-74 (v Děčíně)

Stav série: 3-2

Svitavští Tuři stojí v semifinálové sérii už zády přitisknuti ke zdi! A za stavu 2-3 navíc nastoupí v pátek od 18:00 k duelu číslo 6 v děčínské jámě lvové. V té už však v této sezoně dokázali třikrát uspět (stejně jako Válečníci na jejich kurtu), a pokud by si vzali něco ze slov svého veterána Jiřího Jelínka, mohli by ještě myslet na zdramatizování série a její dovedení do magnetické bitvy číslo 7.

Jelínek namířil po poslední domácí porážce, kde tým až závěrečným dotahováním založil na chvilkově thrillerový průběh, ostrý šíp do vlastních řad, když prohlásil, že nejde hrát (naplno) jen posledních pět minut. Jenže právě to se z neznámých příčin týmu stalo v domácím stánku už podruhé za sebou, když se stejně nedokázal dlouho nastartovat i v Utkání 2. Ať už je to ale tím, že tíha série o finále doléhá na tým příliš, nebo mu už docházejí zásoby energie, je jisté, že poslední dva domácí výkony na výhru stačit nemohly. Ani v obraně, ani v útoku.

Severočeši lépe kontrolují doskok, dokážou útočit zpod koše, získávat šestky, atakovat klíčového dlouhého soupeře Aikena a v obraně pak pravidelně dostávají ze hry a od míče ústředního rozehrávače Turů Marka.

Byť doručuje stále slušná čísla, pod tlakem už není tak suverénní ani šestý nejužitečnější muž této ligové sezony O´Brien, víc tým určitě čekal i od zkušeného guarda Slezáka, který se ale zřejmě pere i se zdravotním limitem, a aspoň o patro by tým potřeboval zvednout aktivitu a přínos tria mladíků, tedy Svobody, Puršla a Kováře, během sezony už běžných členů základní pětky, kteří ale třeba v Utkání 5 spolu zapsali jen 5 bodů za 26 minut, což je hluboce pod jejich možnostmi.

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): „Utkání číslo šest bude velmi vypjaté, protože už jde do tuhého a každá chyba bude bolet dvojnásobně. My musíme dobře zregenerovat a jít do tohoto zápasu připraveni na sto procent. Také musíme být pokorní, abychom nedopadli jako ve třetím duelu, kdy nám chyběla tato vlastnost a Svitavští toho využili. Věřím tomu, že utkání odpracujeme po celých čtyřicet minut a urveme čtvrtý rozhodující bod před svými fanoušky.“

Jakub Krakovič (pivot BK ARMEX Děčín): „Všichni vědí, jaký je stav série, o co hrajeme a proti komu hrajeme. K tomu není potřeba víc říkat. My musíme k zápasu přistoupit s větší pokorou a energií než v zápase číslo tři, abychom mohli pomýšlet na vítězství. Věřím, že fanoušci nám dodají sílu a přijdou všichni v bílém!“

Adam Číž (rozehrávač DEKSTONE Tuři Svitavy): „V Děčíně chceme určitě vyhrát, což už se nám jednou povedlo. Musíme omezit ztráty, vyvinout ještě větší aktivitu na doskoku a hrát svoji hru. Všichni věříme, že můžeme uspět a hrát sedmý zápas ve Svitavách.“

Lukáš Pivoda (asistent DEKSTONE Tuři Svitavy): „Do Děčína jedeme s pomyslným nožem na krku, ale také s velkou touhou vrátit sérii na domácí palubovku. Musíme dát do hry mnohem větší energii než v minulém utkání. Jen tak můžeme pomýšlet na úspěch v děčínské hale. Pevně věřím, že se nám to povede zrealizovat, a o druhém účastníkovi finále se rozhodne v sedmém zápase u nás ve Svitavách.“